Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το ξερουν και τα φυκια επι 3μηνο οτι εχει θεμα και παει με 3 μηχανες...Εγω θα αλλαζα τα εισητηρια να παω με αλλο πλοιο παντως απο το να ζηταω αποζημιωση..

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που οι κανονισμοι το επιτρεπουν καλα κανουν και το ταξιδευουν με τρεις μηχανες.

Απλα για μενα θα ηταν πιο σωστο να μειωσουν τις τιμες στα εισιτηρια μιας και το βαπορι παει κομμενο.Βεβαια οταν πολλα βαπορια της Seajets πανε με την ιδια και χειροτερη ταχυτητα και οι τιμες τους ειναι στα ακομα χειροτερες γιατι να εχουμε μειωση εδω 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, d1969 said:

Ζήτησα αποζημίωση λόγω καθυστέρησης και φυσικά έλαβα αρνητική απάντηση από την εταιρεία.

Με προγραμματισμένη άφιξη  17:30 έφτασε 20:10.

Η απάντηση της εταιρίας:

Σχετικά με το αίτημα σας και με δεδομένο ότι η καθυστέρηση κατά την άφιξη ήταν μικρότερη των 2 ωρών (20:10 περίπου αντί 18¨40), για ταξίδι διάρκειας άνω των 4 ωρών, δεν προβλέπεται η καταβολή αποζημίωσης.  Ομοίως δεν προβλέπεται καταβολή αποζημίωσης για απώλεια ανταπόκρισης με άλλο μεταφορικό μέσο (πλήν πλοίου) Παραμένουμε στη διάθεση σας

Φαντάζομαι ότι είχες κλείσει το εισιτήριο πριν πάθει τη ζημιά οπότε η ώρα άφιξης του πλοίου ήταν 17:30, αλλά η εταιρεία μετά έκανε τροποποίηση του ωραρίου. Οπότε θα τους απαντούσα πίσω ότι η προγραμματισμένη ώρα άφιξης μου όταν έκλεισα το εισιτήριο ήταν 17:30 και όχι 18:40 που έχετε τροποποιήσει το ωράριο, χωρίς να με έχετε ενημερώσει. Αρά η καθυστέρηση είναι μεγαλύτερη από 2 ώρες (δηλαδή 2:40) και δικαιούμαι αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

σε συγγενικό μου πρόσωπο που ταξιδεψε με το συγκεκριμένο για Σύρο πάντως ειχα στείλει 1-2 μερες πριν την αναχ΄ρηση SMS με την τροποποιημένη ώρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαν να καλυφθούν πίσω από αυτό. 

πάντως σε κάθε περίπτωση αυτή η ξύλινη αντιμετώπιση και απάντηση δεν μου αρέσει ούτε και εμενα 

Link to comment
Share on other sites

Έστειλε μήνυμα 1 ημέρα πριν για καθυστέρηση. 

Προφανώς και θα τους γράψω ότι είναι απαράδεκτη η αντίμετωπιση. 

Όσον αφορά την αλλαγή εισιτηρίου 20/8 όλα ήταν γεμάτα και δεν μπορούσα να αλλάξω. Όταν ζήτησα αλλαγή στο πρακτορείο της Πάρου 10 ημέρες πριν μου απάντησαν ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή με άλλη εταιρεία αφού το ταξίδι ήταν λιγότερο από 14 ημέρες. 

 

Προφανώς η νομοθεσία τους δίνει την πολυτέλεια να βρίσκουν λύσεις. 

Απογοηρευτηκα με τις Μινωικές που δυστυχώς χάλασαν

Link to comment
Share on other sites

χθες δεν έκανε το δρομολόγιο του όπως έγραψαν στα social οι Μινωικές λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών και σήμερα κατευθύνεται στο Πέραμα. Θα ήρθε μάλλον το ανταλλακτικό;

Link to comment
Share on other sites

Το ανταλλακτικό δεν ξέρω αν ήλθε, πάντως το πλοίο μετά το Πέραμα θα πάει στη Σύρο για συνέχεια των επισκευών του, φαντάζομαι. Αναχωρεί οσονούπω από την επισκευαστική βάση και πάει για Ερμούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όλο το καλοκαίρι το Ταχύπλοο όταν ταξιδεύει από και προς Σαντορίνη πάντα περνάει βόρεια   και έξω από τις πόρτες κάποιος για ποιο λόγο το κάνει ,είναι απλά γύρος..;;;

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωθηκαν σήμερα τα δρομολόγια του Santorini Palace ανάμεσα σε Πειραιά, Κυκλάδες και Ηράκλειο για τη φετινή σαιζόν, μετά από 4 μήνες παρουσίας στη γραμμή. Δύσκολη σαιζόν για το ταχύπλοο, τον Αύγουστο, στο αποκορύφωμα του καλοκαιριού, ταξίδευε με μειωμένη ταχύτητα (25-26 κόμβους) ταλαιπωρώντας έτσι επιβάτες και πλήρωμα.

Edited by BS CHIOS
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λείψει σε κανέναν. Δεν τήρησε τα ωράρια του σχεδόν όλο το καλοκαίρι με μειωμένες ταχύτητες και καθυστερήσεις μεγαλύτερες από δύο ώρες 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ήταν η τελευταία μέρα του για φέτος, ας το τιμήσουμε με μερικές φωτογραφίες από μια άφιξη του στη Μύκονο στα μέσα Αυγούστου (αν και έλεγα να μη τις μοιραστώ μιας και δε θα λείψει σε κανέναν😁). Το βλέπουμε να γυρνάει μπροστά μας, όσο αναμένουμε για την επιβίβαση σε αυτό, ενώ, αξίζει να προσέξετε και πόσο κόσμο έχει στα καταστρώματα, δείγμα των όσων λέγονται για το πως τα πάει από κίνηση το πλοίο.  Μερικές λεπτομέρειες για αυτό το ταξίδι έχω αναφέρει και παραπάνω.

Καλή ξεκούραση σε πλήρωμα και πλοίο και ας ελπίσουμε του χρόνου να τα πάει καλύτερα σε θέμα βλαβών.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για τις βλάβες του πλοίου γίνεται πολύς λόγος,είναι λογικό ειδικά σε ένα ταχυπλοο (όπου είναι αρκετα πιθανόν να υπάρξουν βλάβες στα περισσότερα αν όχι όλα) που εκτελεί ένα σχετικά απαιτητικό δρομολόγιο να συμβεί η οποιαδήποτε βλάβη(είτε μικρής είτε μεγάλης έκτασης)από εκεί και πέρα η εταιρεία από την στιγμή που θα αργούσε να φτάσει το ανταλλακτικό πέρα από την ενημέρωση-αποζημίωση των επιβατών,δεν νομιζω πως θα μπορούσε κατακαλόκαιρο να το βγάλει εκτός για να μην ταλαιπωρεί τους επιβάτες του,όπως έχει γίνει λόγος σε άλλο ποστ αφού ειδικά μέσα στον Αύγουστο θα άφηνε ξεκρέμαστους χιλιάδες επιβάτες.Τώρα αποζημίωση κατα την άποψη μου θα έπρεπε να δοθε(αν δεν δόθηκε),από κει και πέρα και εγώ  θα πω καλή ξεκούραση σε πλοιο και πληρώμα.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν δόθηκε αποζημίωση....   Η εταιρεία ειδοποίησε για τα τρόποποιημενα ωράρια μια ημέρα πριν που ούτε αυτά τηρούσε. 

 

Και το προηγούμενο καλοκαίρι ταλαιπωρουσε με τις συχνές βλάβες. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Troul said:

αξίζει να προσέξετε και πόσο κόσμο έχει στα καταστρώματα, δείγμα των όσων λέγονται για το πως τα πάει από κίνηση το πλοίο. 

Οι 80-90 επιβάτες που φαίνονται στα καταστρώματα του πλοίου την ώρα της άφιξης στη Μύκονο, δεν μου λέει κάτι για την συνολική κίνηση του πλοίου, μιας και οι επιβάτες των ταχυπλόων σε άφιξη στα λιμάνια τρέχουν να βγουν να πάρουν αέρα, να δουν το νησί από το λιμάνι και να κάνουν τσιγάρο στο ανοικτό κατάστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, η λογική μου λέει ωστόσο ότι όταν βλέπεις πολύ κόσμο έξω, προφανώς το πλοίο θα έχει πολύ κόσμο και μέσα. Αντίστοιχα και όταν είναι άδειο μέσα δε θα υπάρχει και ψυχή έξω, σε οποιοδήποτε πλοίο, γνώμη μου. Anyway,  όπως είχα πει στο συγκεκριμένο δρομολόγιο το πλοίο έφτασε γεμάτο στη Μύκονο, συνέχισε γεμάτο για Πάρο και από κει και πέρα τα πράγματα ήταν λίγο πιο χαλαρά, αλλά εξίσου καλά σε πληρότητα. Δυστυχώς δε ταξίδεψα παραπάνω φορές με το πλοίο φέτος για να έχω καλύτερη προσωπική εικόνα της κίνησης του, αλλά όταν εδώ στο φόρουμ αλλά και στα σόσιαλ διαβάζω συνεχώς για το πόσο καλά τα πήγε καθ' όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού (ορισμένες φορές και αποδεδειγμένα με αριθμούς σε ποστ σε ομάδες στο φβ), εε δε βρίσκω λόγο να το αμφισβητούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...