Jump to content
Shipfriends
PERIHGHTHS

Έναν καλό λόγο για τα πληρώματα.

Recommended Posts

Ευγνωμοσύνη στους Λειψούς για την προσέγγιση του Blue Star Chios κάτω από εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες στις 29/02/20

Ο Δήμαρχος, το δημοτικό συμβούλιο και οι κάτοικοι των Λειψών εκφράζουν μαζί με τα συγχαρητήρια τους την απέραντη ευγνωμοσύνη τους στον πλοίαρχο του Ε/Γ πλοίου BLUE STAR CHIOS, Cpt Γιάννη Σιγάλα, για την αριστοτεχνική και ασφαλή προσέγγισή του στο λιμάνι των Λειψών, μέσα σε συνθήκες θύελλας, το ξημέρωμα του Σαββάτου, 29 Φεβρουαρίου.

Για ακόμη μία φορά όλοι οι επιβάτες έφτασαν στον προορισμό τους χωρίς να ταλαιπωρηθούν χάρη στην ηρωική προσπάθεια του καπετάνιου και του πληρώματος που απέδειξαν ότι η υπεροχή της ελληνικής ναυτιλίας δεν είναι μόνο αριθμητική αλλά κυρίως ψυχική.

Ο Δήμαρχος απευθυνόμενος στον πλοίαρχο, στο πλήρωμα και στην εταιρεία δήλωσε τα εξής: "Είμαστε πραγματικά περήφανοι για τον επαγγελματισμό και τη ναυτοσύνη των Ελλήνων Ναυτικών που συνεχίζουν την μακραίωνη παράδοση της Χώρας μας και αποδεικνύουν την ανωτερότητά τους σε παγκόσμιο επίπεδο, κερδίζοντας επάξια το θαυμασμό και το σεβασμό όλων μας.

Η αγάπη που δείχνετε στους ακρίτες να ξέρετε ότι είναι αισθητή σε όλους εμάς και αναγνωρίζεται με κάθε τρόπο ως ελάχιστη ανταπόδοση στις υπηρεσίες που μας προσφέρετε."

Πρωτοβουλία ευθύνης και ανθρωπιάς από τον καπετάνιο Δημήτρη Δόξα.

Μεγάλη δημοσιότητα έλαβε η πρωτοβουλία του καπετάνιου του πλοίου "Αχαιός" κ. Δημήτρη Δόξα να επιστρέψει στο λιμάνι της Αίγινας με το πλοίο του και να παραλάβει τραυματία που έπρεπε να μεταφερθεί επειγόντως στον Πειραιά.

Δεν είναι εύκολο όταν ένα πλοίο έχει φύγει από το λιμάνι του να γυρίσει πίσω. Όμως οι ανάγκες κάποιες φορές το επιβάλλουν. 

Δεδομένου ότι αυτή τη στιγμή δεν ταξιδεύουν άλλα πλοία και ο "Αχαιός" είναι το μόνο πλοίο που εκτελεί τα μοναδικά δρομολόγια στη γραμμή και εκείνη την ώρα ταξίδευε από Αίγινα προς Πειραιά, η επιλογή του καπετάνιου ίσως ήταν μονόδρομος. Όμως δεν μπορεί κανείς να μην σημειώσει την ναυτοσύνη, το ήθος του Έλληνα ναυτικού, την ανθρωπιά του καπετάνιου.

Ίσως σε άλλες "κανονικές ημέρες" που τη θάλασσα μας αυλακώνουν πολλά πλοία και ταχύπλοα αυτή η κίνηση να μην χρειαζόταν. Όμως στις μέρες μας που ο πόνος περισσεύει, η αγωνία και η ανασφάλεια για το αύριο διακατέχει όλους, που δοκιμάζεται η ανθρωπιά, η συλλογικότητα και το ήθος μας, κίνηση σαν κι αυτή λαμβάνει άλλες διαστάσεις. Η κίνηση αυτή στάθηκε σωτήρια για τον ασθενή.

Ο κ. Δημήτρης Δόξας δίδαξε ήθος και επαγγελματισμό.

Δεν ξέρω αν θα διαβάσει αυτές τις γραμμές. Θα ήθελα όμως να του μεταφέρω κάτι που μου ζήτησε μια κάτοικος της πόλης της Αίγινας που είχε μάθει να σφυρίζουν τα πλοία κι αυτό την παρηγορούσε. Τώρα πλέον δεν τα ακούει και αισθάνεται άβολα, ίσως και ανασφάλεια.

Καπετάνιε πολλοί είναι αυτοί εδώ στην Αίγινα που θέλουν να ακούν το σφύριγμα του πλοίου. Μπορεί να μην περιμένουν να έρθει κάποιος δικός τους, όμως γι' αυτούς είναι μια παρηγοριά. Γι' αυτό συνέχισε να "σφυρίζεις", έτσι όπως άλλωστε κάνεις μέχρι τώρα. Να ακούν οι άνθρωποι το πλοίο που έρχεται.

Καλά ταξίδια σε σένα και στο πλήρωμα σου.

Ο καπετάνιος-«μαιευτήρας» του Blue Star Chios ξεγέννησε έγκυο εν πλω

Πώς ένιωσε ο Γιάννης Σιγάλας όταν κλήθηκε να χειρστεί το περιστατικό με έγκυο από την Κάλυμνο

Είναι από τους πιο έμπειρους πλοιάρχους της ακτοπλοΐας συμπληρώνοντας σχεδόν 30 χρόνια, τρία εκ των οποίων σε κρουαζιερόπλοια. Όμως φαίνεται ότι ταξιδεύοντας απέκτησε και μία δεύτερη ειδικότητα. Του ....μαιευτήρα. Ο καπετάν Γιάννης Σιγάλας πλοίαρχος του Blue Star Chios, ξεγέννησε σήμερα τα ξημερώματα και ώρα 05.20 όπως καταγράφηκε στο ημερολόγιο του πλοίου ένα υγιέστατο κοριτσάκι ενώ το πλοία έπλεε νοτιοδυτικά της Δήλου, μισή ώρα απόσταση από τη Σύρο.
Η μητέρα είχε φύγει από την Κάλυμνο με προορισμό τον Πειραιά για να γεννήσει στην Αθήνα και μάλιστα με καισαρική σε προγραμματισμένο ραντεβού αφού είχε κάποια θέματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τελικά γέννησε με φυσιολογικό τοκετό με τη βοήθεια του καπετάν Γιάννη ο οποίος μιλώντας στο protothema.gr ανέφερε:
«Το να φέρνεις στη ζωή ένα βρέφος είναι η απόλυτη χαρά η απόλυτη ευτυχία. Δεν περιγράφεται συναίσθημα. Είναι η κορύφωση της ζωής. Όταν βγήκε το παιδί και το κράτησα στην αγκαλιά μου ήταν από τις πιο ευτυχισμένες στιγμές της ζωής μου».

Όμως δεν είναι η πρώτη φορά που ξεγέννησε εν πλώ. Το έχει ξανακάνει στο ίδιο πλοίο όταν λεγόταν “Nήσος Χίος” και ήταν κορίτσι.. Το βρέφος που ήρθε σήμερα στη ζωή είναι υγιέστατο. Η γέννα έγινε στη καμπίνα όπου βρισκόταν η έγκυος.
Όταν ρωτήσαμε τον καπετάν-Γιάννη αν είχε άγχος απάντησε: «Ήμουν πολύ ήρεμος και ευτυχώς το μετέδωσα και στην κοπέλα. Έχω ξεγεννήσει και σε άλλη περίπτωση στο παρελθόν επιβάτισσα, ενώ ήμουν μέσα και στη γέννα των δύο παιδιών μου».
«Όλα πήγαν κατ' ευχήν και η μητέρα έφυγε από το πλοίο περπατώντας. Τόσο ο παιδίατρος όσο και ο μαιευτήρας που εξέτασαν το βρέφος το βρήκαν σε άριστη κατάσταση. Η μητέρα μού ζήτησε να να γίνω νονός και να το βαπτίσω. Είναι το πρώτο της παιδί. Του εύχομαι κάθε καλό στη ζωή του» καταλήγει ο Γιάννης Σιγάλας.

Posted (edited)

Να πούμε ένα μπράβο στα παιδιά του πληρώματος του Blue Star Myconos που είναι εξαιρετικοί. Φορτώνουν , ξεφορτώνουν ένα όχι τόσο εύκολο γκαράζ πολύ γρήγορα αν αναλογιστούμε το γεγονός ότι το πλοίο είναι πίτα από Ι.Χ. και φορτηγά.

Edited by proud_ionian
move

Δεν αφορά ακριβώς πλήρωμα, αλλά το προσωπικό στα κεντρικά γραφεία του Βεντούρη στον Πειραιά και ειδικότερα το τμήμα κρατήσεων.

Πήρα τηλέφωνο για να ενημερωθώ για κάτι απορίες που είχα σχετικά με τη φόρμα ταξιδιού του υπουργείου που πρέπει κανείς να συμπληρώσει και η κοπέλα με την οποία συνομίλησα ήταν άκρως εξυπηρετική και προσπάθησε μέχρι που μου λυθήκανε όλες οι απορίες μου. Με ευχαρίστησε εκ μέρους της εταιρείας που την προτιμήσαμε και όταν έμαθε πως και τα προηγούμενα χρόνια κατεβήκαμε με τον Βεντούρη, κάναμε και nice smalltalk ;)

Γενικότερα, όπως έχω ξαναπεί και τα τελευταία χρόνια, τα πληρώματα και το προσωπικό στεριάς του Βεντούρη είναι παρασάγγας πιο εξυπηρετικοί, ευγενικοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν από το αντίστοιχο των δήθεν μεγάλων και τρανών εταιρειών (Μινωικές, Γκριμάλντι, ΑΝΕΚ και Σούπερφαστ ...)!

Εγω να πω ενα ευχαριστω σε μια κοπελα της Saronic Ferries που μου αλλαξε ημερομηνια στο εισητηριο μου πολυ γρηγορα με το που εστειλα το mail και μετα απο μερικες μερες με βοηθησε ξανα σε κατι αποριες που ειχα.