Jump to content
Shipfriends

Seatrade (ΙΜΟ 7301491)


Recommended Posts

Το πλοίο αντικαταστάθηκε για τη stena line μετα τη ναυλωση στο βεντουρη από τα πλοία που πλέον έχουν ναυλωθεί στη Marine Atlantic.......είναι πιθανό να επιστρέψει στη γραμμή που ήταν;

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Αλλο ενα βαπορι που εκανε τον κυκλο του στην Ελλαδα και φυσικα δεν εχει μελλον πουθενα αλλου. Συντομα θα μας αφησει για Αλανγκ. Ηδη πανω στο πλοιο βρισκεται το καινουριο του πληρωμα και μολις λυθουν τα τυπικα της πωλησης του απο τη Στενα μας χαιρεταει. Προσωπικα δε θα μου λειψει ουτε εχω κατι να θυμαμαι απο το περασμα του στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αρχίζουν να πέφτουν οι τίτλοι τέλους, να πούμε ότι επί Stena είχε γίνει το αγαπημένο βαπόρι της Greenpeace λόγω του αμιάντου που είχε. Πολλά άρθρα και πολλές ενέργειες ακτιβιστών είχαν κάνει το βαπόρι "φίρμα" μέχρι που η Stena τον αφαίρεσε οριστικά και μας το πάσαρε καθαρούλι :P

Αθόρυβα τελείως πέρασε από τα νερά μας και αμφιβάλω σε λίγα χρόνια πόσοι θα είναι αυτοί που θα θυμούνται ότι κάποτε ταξίδεψε ένα βαπόρι με το όνομα SEATRADE στην Αδριατική.

Link to comment
Share on other sites

κλειστος ο καταπελτης πλεον και βιραρει για το τελευταιο ταξιδι. πρεπει να αλλαχτηκε και το ονομα αλλα εχει ανεβει η μυωπια μου και δεν καταλαβαινω απο δω που ειμαι τι λεει μετα το sea.

Link to comment
Share on other sites

θελουμε κι αλλες ομως εμεις οι fun γιατι θα το ξαναδουμε σε 2 χρονια παλι με το καλο ;)

το γλωσσόφαγες και δεν πρόλαβε καν να κλείσει τα 2 χρόνια. :rolleyes: πάντως λίγο περίεργο όνομα για πλοίο που πάει για διάλυση, αυτό το seaproject. η λέξη project συνήθως χρησιμοποιείται για κάτι που έχει μέλλον.

και με την ευκαιρία, για ποιόν λόγο τα περισσότερα πλοία που πάνε για σκραπ αλλάζουν όνομα? εντάξει καταλαβαίνω γιατί βάζουν σημαία "τριτοκοσμική", αλλά το όνομα γιατί το αλλάζουν, υπάρχει κανένας τυπικός λόγος?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κΟλλάΕΙ γάντΙ η παΡάφΡαΣη της γνωΣτής ΡήΣης τΟυ proud : "ας ΕίναΙ χλΙαΡή, καυτή η καΙ παγωμένη -αδΙάφΟΡΟ- η φλόγα πΟυ θα τΟ κάψΕΙ".

θα αφΙΕΡωνα τΟ τΡαγΟυδΙ της Εφης ΣαΡΡη τΙ ΕΙχαμΕ τΙ χαΣαμΕ :D

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Flashback στο Μάιο του 1996 με το Nick the Greek να κάνει πρεμιέρα :P στην ακτοπλοία της Βόρειας Ευρώπης με πέρασμα από το Harwich της Αγγλίας στο Hoek Van Holland, στην είσοδο του Rotterdam. Θα πούμε περισσότερα αλλού, εδώ βλέπουμε όμως το μετέπειτα Seatrade ως Stena Seatrader δεμένο στην θέση των ro-ro. Ανεξαρτήτως εποχής, το συγκεκριμένο πλοίο ήταν τεράστιο σε χωρητικότητα και αγαπητό στο πλήρωμά του, είχα γνωρίσει πρίν λίγα χρόνια έναν πρώην του Σουηδό υποπλοίαρχο ο οποίος το θυμόταν με νοσταλγία.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...