Jump to content
Shipfriends

Εξπρές Αθηνά (ΙΜΟ 7305514)


Recommended Posts

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί, αλλά στην πρόσφατη επίσκεψη μου στο Λαύριο το Εξπρές Λήμνο δεν είχε καθόλου πια τον καταπέλτη. Είχαμε δει ότι τον στηρίζαν με πατέντα. Από ότι μου είπαν λόγω ανέμων έσπασε τελείως και έπεσε στη θάλασσα :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 348
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί, αλλά στην πρόσφατη επίσκεψη μου στο Λαύριο το Εξπρές Λήμνο δεν είχε καθόλου πια τον καταπέλτη. Είχαμε δει ότι τον στηρίζαν με πατέντα. Από ότι μου είπαν λόγω ανέμων έσπασε τελείως και έπεσε στη θάλασσα :blink:

Πλάκα κάνεις!!!!! :huh::blink: Αφενός θλιβερός γιατί δεν είναι ωραίο να βλέπεις οποιοδήποτε βαπόρι να ρημάζει έτσι, αφετέρου που θα πάει πια αυτή η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το πλοίο για το μόνο που κάνει πλέον είναι για σκραπ.Με διαλυμένες ηλεκτρομηχανές, με πολύχρονο παροπλισμό με ανύπαρκτο γκαράζ για φορτηγά δεν έχει πλέον κανένα μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλήθεια, όσοι διαλαλούν αλλά και όσοι αναπαράγουν πρωταπριλιάτικες αποκλειστικές δηλώσεις επαναδρομολόγησης του πλοίου, θυμούνται τα παρακάτω;

αληθευει οτι το βαπορι για να εναρμονιστει με Eurosolas πρεπει να αλλαξει σχεδον το συνολο των καλωδιωσεων του;

Το χαρτί που παραδώθηκε σήμερα στο πλοίο σίγουρα δεν ήταν κάποια ευχαριστήρια επιστολή.Προερχόταν από μεγάλη εταιρεία πετρελαιοειδών και έλεγε "κατασχετήριο" :(

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανούσης μπλοφάρει για ακόμα μια φορά και κακώς τον παίρνουμε στα σοβαρά. Εδώ έλεγε κάποτε πως το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΓΙΑΣΟΥ θα γίνει εφάμιλλο επιβατηγό του ΜΥΤΙΛΗΝΗ και τελικά ταξίδεψε ένα μήνα μόνο ως φορτηγό με βλάβες συνεχόμενες. Αυτού του τύπου οι τσαρλατάνικες εξαγγελίες στην ακτοπλοία καιρός είναι να εκλείψουν εν ετει 2011..

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

θυμούνται τα παρακάτω;

για να πεις ότι θα ξαναταξιδέψει θέλιε καινούριες ηλεκτρομηχανές κι όχι μόνο.Πολλά λεφτά.Χώρια που είχε γίνει αιμοδότης για όσο δούλευε το ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ

Το πλοίο για το μόνο που κάνει πλέον είναι για σκραπ.Με διαλυμένες ηλεκτρομηχανές,

ο george ουτε εσυ τα θυμηθηκες ολα :P

πριν αλλαξει καλωδιωσεις θελει ηλεκτρομηχανες :D. ασε τον κανιβαλισμο για τη σουμελαρα

Link to comment
Share on other sites

Το Εξπρές Λήμνος, όπως και το Superferry II εξανακαθεν είχαν προβλήματα με τις ηλεκτρομηχανές τους (ειδικά με τις ABC)!! Δεν είναι απαραίτητο ότι θέλει καινούργιες ηλεκτρομηχανές, μπορεί να βρει κάποια μεταχειρισμένη και να την βάλει (όπως κάνουν σχεδόν σε όλα τα πλοία)!!

Ο κανιβαλισμός για το Παναγία Σουμελά ήταν σε αναλώσιμα και ανταλλακτικά που έχουν spare όλα τα βαπόρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τη δρομολόγηση ενός πλοίου που δεν υπάρχει, σε μια γραμμή που δεν υπάρχει (είναι επιδοτούμενη / καπαρωμένη από τον Τεό). Τι άλλο πρέπει να ακούσουμε για να πεισθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί, αλλά στην πρόσφατη επίσκεψη μου στο Λαύριο το Εξπρές Λήμνο δεν είχε καθόλου πια τον καταπέλτη. Είχαμε δει ότι τον στηρίζαν με πατέντα. Από ότι μου είπαν λόγω ανέμων έσπασε τελείως και έπεσε στη θάλασσα blink.gif

Έχω την εντύπωση ότι μετά από αυτό το μήνυμα δεν μπορούμε να μιλάμε για επαναδρομολόγηση του πλοίου...χωρίς να χάνουμε την σοβαρότητά μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιοτερο αρθρο γνωστου ναυτιλιακου περιοδικου ειχαν αναφερει πως το βαπορι στα σωθικα του εχει λεει κατι κρυφες πορτες που εκρυβαν ανταλλακτικα για αλλα πλοια της εταιρειας του Βεντουρη.Ισως αυτα να επερναν για το Σουμελα.Παντως στις 27-5-11 το βαπορι δεν εχει καταπέλυη οπως φαινεται στην φωτογραφια στο δελτιο Λαυριου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:D ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ :D

Μιάς και βρέθηκα στο Λαύριο έριξα και μια ματιά στις εργασίες που συνεχίζονται με "πυρετώδεις ρυθμούς από πολυάριθμα συνεργεία" :rolleyes: . Όλα είναι έτοιμα για την δρομολόγηση, και το μόνο που μένει είναι να κοτσάρουμε απάνω τον καταπέλτη και φύγαμε. :D

gallery_1833_76_227545.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προχτές πέρναγα μια βόλτα από το βαπόρι και μετά από χρόνια είδα να υπάρχει κινητικότητα. Τώρα ή που το ετοιμάζουν για την δηλωμένη ανοιξιάτικη δρομολόγηση :P ή που το γδύνουν και το ετοιμάζουν για το γνωστό one way δρομολόγιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νάτα, νάτα, νάτααααα! Έτσι εξηγούνται οι δύο αναλαμπές σημάτων AIS που είδαμε προχτές... ;-) Ευχαριστούμε πολύ, Earl!!! ;-) ;-)

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

O καιρόc εγγυc σύμφωνα με τις αποφάσεις του οργανισμού λιμένα Λαυρίου:

26/09/2011

Θέμα 1ο

Αναστολή κατακύρωσης διαγωνισμού 2/2011

Απόφαση

Μετά την εισήγηση του Προέδρου & Δ/ντος Συμβούλου, το Διοικητικό Συμβούλιο ενέκρινε

ομόφωνα:

- την αναστολή της κατακύρωσης του ανοικτού πλειοδοτικού διαγωνισμού με αρ. 2/2011 για

την εκποίηση και απομάκρυνση εκτός λιμένα Λαυρίου του επικίνδυνου & επιβλαβούς Ε/Γ-

Ο/Γ ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ, μετά την άσκηση του δικαιώματος του Ν. 2881/2001, Άρθρο 2, παρ.

8 από την πλοιοκτήτρια εταιρεία με την επωνυμία ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΝΕ.

- Την αποδοχή της εγγυητικής επιστολής της παραπάνω εταιρείας, αξίας 400.622,00€ :eek: , με την

οποία βάσει του Ν. 2881/2001, Άρθρο 2, παρ. 8 η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΝΕ έχει το νόμιμο

δικαίωμα απομάκρυνσης του πλοίου Ε/Γ-Ο/Γ ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ, εντός προθεσμίας ενός

μηνός από την ημερομηνία κατάθεσης της εγγυητικής επιστολής, δηλαδή το αργότερο

μέχρι και τις 22 Οκτωβρίου 2011.

13/10/2011

Μετά την εισήγηση του Προέδρου & Δ/ντος Συμβούλου και σε συνέχεια της απόφασης με αρ.

1/153/26-9-11,

το Διοικητικό Συμβούλιο ενέκρινε ομόφωνα και λόγω ανωτέρας βίας το αίτημα της

εταιρείας ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΝΕ, δηλαδή την παράταση της προθεσμίας για την απομάκρυνση του

Ε/Γ

-

Ο/Γ ΛΗΜΝΟΣ κατά δέκα ημέρες, με τελική ημερομηνία απομάκρυνσης την Τρίτη 1 Νοεμβρίου

2011.

Η αναστολή κατακύρωσης του διαγωνισμού 2/2011, ισχύει μέχρι την παραπάνω ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα απ ότι μου είπε άνθρωπος από μέσα θα είναι γεμάτο !!!

οπότε όσοι δεν έβγαλαν εισιτηριο κρίμα στο επόμενο......δρομολόγιο :P

Link to comment
Share on other sites

Το Ρ/Κ LUCKY STAR φαίνεται ότι ξεκίνησε από το λιμάνι του Λαυρίου πριν λίγα λεπτά. Αν δεν άλλαξε τραγικά κάτι, το ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ φεύγει για πάντα από την Ελλάδα. Στην κυριολεξία είναι αυτό που λέμε "Έφυγε νύχτα"¨!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...