Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια Ικαρίας - Σάμου


Recommended Posts

Διαμαρτυρία του Νομάρχη Σάμου στον Υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας

Επίσης παρακαλούμε να μεριμνήσετε ώστε να εκτελεστούν ανελλιπώς τα εγκεκριμένα δρομολόγια από Πειραιά προς Ικαρία- Σάμο, τις ημέρες

των εορτών των Χριστουγέννων από τις εταιρείες H.S.W & KALLISTI FERRIES,διότι πολλοί Σαμιώτες, Ικαριώτες και Φουρνιώτες δεν θα έχουν την δυνατότητα να γιορτάσουν τα Χριστούγεννα στους τόπους καταγωγής και διαμονής τους.

Θεωρούμε απαράδεκτο να μην υπάρχει πλοίο από τον Πειραιά προς

και από τα νησιά μας από 23/12 - 27/12/2008, δηλαδή 4 ολόκληρες μέρες και να μην εκτελούνται προγραμματισμένα και εγκεκριμένα, από το ΣΑΣ, δρομολόγια, παραμονές εορτών.

Μάλλον ικανοποιήθηκε το αίτημα του νομάρχη Σάμου. Γιατί το Sardinia Vera θα κάνει το δρομολόγιο 26/12/08, ενώ υπάρχει σκέψη να γίνει και στις 24/12/08 (καλύτερα θα ήταν να μην υλοποιηθεί η σκέψη, για να κάνουν και τα πληρώματα στα σπίτια τους γιορτές). Όσο για το Νήσος Μύκονος μάλλον θα κάνει στις 26/12/08.

Μην κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Το ΔΕΝ ήταν για το θέμα τις κίνησης επιβατών και οχημάτων στην γραμμή και όχι αν θα πέρναγε ο Πήγασος το Βέρα.

Φαντάζομαι ότι θα παρακολουθείς τη κίνηση το τελευταίο καιρό του Sardinia Vera στη γραμμή, και πιστεύω ότι θα έχεις διαπίστωση μια σημαντική κάμψη στα φορτηγά αλλά και στους επιβάτες που μετακινεί το Sardinia Vera. :(:eek:

Οι επιβάτες πρέπει να έχουν πάει προς το Νήσος Μύκονος, όσο για τα φορτηγά νομίζω περισσότερο λόγω της κρίσης του εμπορίου και κατά δεύτερον λόγω του Νήσος Μύκονος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βελτίωση ακτοπλοϊκής σύνδεσης ζητά ο δήμαρχος Φούρνων

www.portnet.gr

Τη βελτίωση της ακτοπλοϊκής σύνδεσης των Φούρνων με τα υπόλοιπα νησιά του νομού αλλά και τον Πειραιά ζήτησε ο δήμαρχος Φούρνων, κ. Γ.Μαρούσης, από τον υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας.

Ο υπουργός, κ. Αναστάσιος Παπαληγούρας, επισκέφθηκε τους Φούρνους στα πλαίσια διήμερης περιοδείας που πραγματοποίησε σε 11 νησιά του Αιγαίου στις 15 και 16 Δεκεμβρίου συνοδευόμενος από τον υφυπουργό Πάνο Καμμένο και τον γ.γ. του Υπουργείου Χρήστο Κουρούση.

Την περίοδο αυτή υπάρχουν δύο δρομολόγια την εβδομάδα που συνδέουν τους Φούρνους με τον Πειραιά εκ των οποίων το ένα το Σάββατο. Το δρομολόγιο αυτό όπως αναφέρουν οι κάτοικοι, δεν τους εξυπηρετεί καθώς οι υπηρεσίες δεν λειτουργούν το Σάββατο.

Ο δήμαρχος Φούρνων αναφέρθηκε και στο θέμα που έχει ανακύψει με το τραπεζικό μηχάνημα αυτόματης ανάληψης του νησιού το οποίο τις τελευταίες 40 μέρες βρίσκεται εκτός λειτουργίας, με αποτέλεσμα οι κάτοικοι να αναγκάζονται να ταξιδέψουν στην Ικαρία ή την Σάμο για τις τραπεζικές τους συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο 27 Δεκεμβρίου και το Σάββατο 3 Ιανουαρίου το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, θα διανυκτερεύσει στη Σάμο!

Δε νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο.

Το δρομολόγιο 26/12 (αναχώρηση από Πειραιά στις 21:00 για Εύδηλο – Καρλόβασι – Βαθύ και επιστροφή από το Βαθύ 27/12 στις 08:00), υπάρχει ήδη στα πλάνα και δε νομίζω πως θα αλλάξει.

Επιπλέον στις 3/1, που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ανοιχτά πλάνα, θα γίνει δρομολόγιο από το Βαθύ στις 07:00 και από τον Πειραιά στις 19:00 (με ενδιάμεσα λιμάνια και αυτά της Παροναξίας).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. κάποιος απο το πλοίο μου είπε (επειδή πρέπει να πάω για επαγγελματικούς λόγους Σάμο-Χίο) ότι 27/12 και 03/01, το πλοίο θα διανυκτερεύσει στη Σάμο και επειδή είδα οτι κάνουν κρατήσεις στο σύστημα, θεώρησα καλό να ενημερώσω για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται να ταξιδέψει τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και όχι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Βελτίωση ακτοπλοϊκής σύνδεσης ζητά ο δήμαρχος Φούρνων

Βελτίωση του ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ θα έπρεπε να λέει ο Δήμαρχος Φούρνων.ότι οι Τράπεζες λόγω του ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ δενέχουν ρευστότητα δεν τον ανυσηχεί, τα πλοία του έφτεξαν. Εδώ και 15 ημέρες (2 βδομάδες ) ΤΟ ΣΑΡΔΗΝΙΑ ΒΕΡΑ εκτελεί απο και προς Πειραια τρις εβδομαδιαίως δρομολόγια και 5 το ΣΑΜΟΣ ΣΠΙΡΙΤ για Ικαρια και Σαμο. Δηλαδής Δεκέμβρη Μήνα τι ζητά και αυτός ο Αθεόφοβος. Το καημένο το ΝΗΣΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ξέχασε να ζητήσει άλλες τρις φορές. Θα το ξέχασε!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εντάξει μην τρελαθούμε .Εχουν 3 φορές την εβδομάδα σύνδεση με το ΒΕΡΑ με τα δυο λιμάνια της Σάμου, με τα δύο λιμάνια της Ικαρίας και με τον Πειραιά.

Είναι και το ΣΠΙΡΙΤ καθε τρίτη -τεταρτη-πέμπτη-σάββατο-κυριακή που τους ενώνει με Άγιο Κήρυκο και τα δύο λιμάνια της Σάμου ε τι άλλο να γίνει?

Να ζητάμε πλοία όταν έχουμε αναγκη όπως πέρυσι που πραγματι υπήρχε θέμα.

Αλλά φέτος ειδικά με το ΒΕΡΑ η συγκοινωνια των Φούρνων βελτιώθηκε πολύ κι από εκεί που δεν έιχαν κανένα ή ενα δρομολόγιο έχουν 3 συν το Σπίριτ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το Sardinia Vera πρέπει να άλλαξε την ώρα αναχώρησης από τις 17:15 στις 18:15. Γιατί στις 16:00 που πέρασα από το πλοίο, το πλήρωμα έλεγε στους λιγοστούς επιβάτες ότι πλοίο δε θα έφευγε στις 17:15 αλλά στις 18:15 (έτσι έγραφαν και οι ηλεκτρονικοί πινάκες). Δε ξέρω τελικά τι ώρα έφυγε??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Sardinia Vera θα κάνει ένα μίνι δρομολόγιο. Θα έφευγε στις 18:00 από το Πειραιά για Ευδηλο Καρλοβασι και επιστροφή άμεσα για Ευδηλο Πειραιά, που λογικά θα είναι αύριο το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο 27 Δεκεμβρίου και το Σάββατο 3 Ιανουαρίου το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, θα διανυκτερεύσει στη Σάμο!

Φαίνεται τα καλικατζαράκια των Χριστουγέννων, βάλθηκαν να τρελάνουν το πλήρωμα και να οραματίζοντε διανυκτερεύσεις στη Σάμο!:D;)

Κανονικά τα δρομολόγια του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ στις 27/12 και 03/01!

Link to comment
Share on other sites

Το Sardinia Vera θα εκτελέσει δρομολόγιο τη Τέταρτη το πρωί στις 09:00, (δεν κατάλαβαν καθόλου γιορτές το πλήρωμα του, αφού δούλευε και τα Χριστούγεννα).

Και αντί για Παρασκευή θα κάνει δρομολόγιο το Σάββατο στις 18:00 (Ευδηλο, Καρλοβασι Βαθύ)

Link to comment
Share on other sites

Του Αγίου Νικολάου το σώμα μου ήταν στην Αθήνα:mad: αλλά ο νους μου ήταν στην Σύρο ;) που γιόρταζε τον πολυούχο της και το σόναρ μου έπιασε ότι η Ικαριώτικη παροικία που ζει στην Σύρο προτείθεται να αποταθεί στον υφυπουργό κ.Πάνο Καμμένο προκειμένου να μεσολαβήσει ώστε κάποιο πλοίο της Ικαροσαμίας να προσεγγίζει και στην Σύρο τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

Ένα λογικό αίτημα το οποίο πέραν του ότι θα τους εξυπηρετήσει θα βολέψει και τους σαμιώτες και ικαριώτες που έχουν υποθέσεις στο εφετείο της Σύρου.

εγω που το σωμα μου ειναι στην πατρα και τα αυτια μου παντου:D, εμαθα οτι το αιτημα εισακουστηκε και συντομα το vera θα πιανει συρο και τηνο (ευδηλο κλπ)
Link to comment
Share on other sites

εγω που το σωμα μου ειναι στην πατρα και τα αυτια μου παντου:D, εμαθα οτι το αιτημα εισακουστηκε και συντομα το vera θα πιανει συρο και τηνο (ευδηλο κλπ)

Από αρχές Μαρτίου (που θα έχει βγει από την ετήσια σύμφωνα με το πρόγραμμα της εταιρίας) θα γίνει η προσθήκη της Σύρου μόνο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το δεσουμε και κομπο. Ας ειμαστε ολοι καλα να εχουμε την υγεια μας και κυριως να ξεκινησει παλι το βαπορι μετα τις τελευταιες περιπετειες και εδω θα ειμαστε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πραγματοποιηθεί τελικά το σημερινό δρομολόγιο του ΝΤΑΛΙΑΝΑ.

Λόγω απαγορευτικού ??? Ή λόγω μη πρεσέλευσης Φ/Γ - επιβατών????

Κρίμας !!! Και απο το πρωί ακονίζαν τα μαχαίρια οι funs του Γάτου.

ΔΙΧΩΣ ΦΡΑΓΚΑ ΤΟ ΠΑΠΟΡΟ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Με ώρα άφιξης 18:30 ακόμα δεν έχει φτάσει η κυρα ΝΤΑΛΙΑΝΑ. Επιπλέον έχει βγει και απαγορευτικό. Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ δεμένο (το openseas λέει ότι θα φύγει στισ 22:00). Το ΜΥΚΟΝΟΣ στου Βασιλειάδη. Το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δεν έφυγε. Ε το ΝΤΑΛΙΑΝΑ να πάει που;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...