Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια Ικαρίας - Σάμου


Recommended Posts

  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χτες στην επιστροφή του ο ΠΗΓΑΣΟΣ γύρισε δρομολόγια στα απευθείας.

Συγκεκριμένα θα φεύγει στις 18:00 από Πειραιά και θα είναι στον Εύδηλο στις 1:50 στο Καρλόβασι στις 3:45 και στο Βαθύ στις 5 το πρωί.

Από Βαθύ θα αναχωρεί στις 18:00, από Καρλόβασι στις 19:15 κι από Εύδηλο στις 21:10 και θα είναι Πειραιά στις 4:50.

Αυτά για τις ημέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή από Πειραιά κι από Σάμο Τρίτη-Πέμπτη Κυριακή

Για το Σαββατο το πρωί από Βαθύ θα αναχωρεί 7 το πρωί από Καρλόβασι 8:10 κι από Εύδηλο 10:05 και θα είναι Πειραιά στις 17:45

Από Πειραιά θα αναχωρεί στις 8 το βράδυ με αφίξη στον Εύδηλο στις 3:40, στο Καρλόβασι στις 5:35 και στο Βαθύ στις 6:50

Αν και ουσιαστικα αυτά τα δρομολόγια θα ισχύσουν την τρέχουσα εβδομάδα γιατί την άλλη Δευτέρα ενδεχομένως ξεκινάει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λοιπόν δηλώνει απο μερους της HSW το απ' ευφθείας χτύπημα στην KALLISTI και να μην κρυβόμαστε πίσω απο τις μάσκες.Ξεκινάει η μάχη της Ικαρίας για ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΆΔΑ

λόγω επιστροφής του Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ απο 01/12 και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα από τα καλύτερα πλοία των Κυκλάδων δρομολογημένο όλο το χρόνο στη γραμμή και περίμενε να κάνει πόλεμο στο Vera μία εβδομάδα του Νοεμβρίου με το Εξπρές Πήγασος????? :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα από τα καλύτερα πλοία των Κυκλάδων δρομολογημένο όλο το χρόνο στη γραμμή ? :confused::confused:

Ασφαλώς και με την Πηγασάρα ότι και να κάνει ΔΕΝ...........

Το καλύτερο πλοίο δεν το κρατάει στις Κυκλάδες για να δει και μια άσπρη μέρα??

Το έχουμε ξαναπεί , το έχουμε ξαναγράψει.....κ.λ.π.

Και για να το εμπεδόσουμε σήμερα γίνεται η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΕΥΔΗΛΟΥ.:)

Ποιός θα περιμένει ποιόν στον ΕΎΔΗΛΟ.

Και μη ξεχνάμε ότι αύριο η γραμμή απο Πειραιά δεν έχει ανταπόκριση.

Και εις άλλα με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μονο μην κανει κανενα μπαμ ο Πηγασος και βγει μπροστα και τρεχουνε ολοι. Αν και νορμαλ τον βλεπω να πηγαινει δεν ζοριζεται...

Τωρα για το αλλο ειναι μεγαλο θεμα. Και επειδη εχω ασχημες εμπειριες απο τη γραμμη μου οταν Αφροδιτη και Γεωργιος φευγαμε μαζι τις ιδιες μερες ιδιες ωρες με αποτελεσμα να μπαινουνε και οι 2 μεσα και αυτοι που ψαχνανε τα κερδη αμεσα να αποχωρησουν εντελως και να μη ξαναφερουν συμβατικο σας ευχομαι να μην εχετε την ιδια τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και με την Πηγασάρα ότι και να κάνει ΔΕΝ..........

Εγω σας τα λεγα και δε μ ακουγατε. Και χωρις να ζοριστει το βαπορακι... ;) Ωραιες εποχες μου θυμιζει :D

Link to comment
Share on other sites

Και για να το εμπεδόσουμε σήμερα γίνεται η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΕΥΔΗΛΟΥ.:)

Ποιός θα περιμένει ποιόν στον ΕΎΔΗΛΟ.

Κι εσύ βρε captmimis τι πας και προκαλείς την τύχη σου, μιλώντας για "μάχη του Εύδηλου"? :confused:

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Το ΔΕΝ ήταν για το θέμα τις κίνησης επιβατών και οχημάτων στην γραμμή και όχι αν θα πέρναγε ο Πήγασος το Βέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσους επιβάτες και οχήματα πηρέ κάθε πλοίο χθες. Αλλά τη Παρασκευή που ήμουν στο Sardinia Vera, οι επιβάτες του έλεγαν ότι το προτιμούν γιατί είναι φθηνότερο το εισιτήριο και επειδή πάει κατευθείαν. Ενώ το Εξπρές Πήγασος πιάνει και αλλά λιμάνια πριν. Τ

ώρα που ο Εξπρές Πήγασος σταμάτησε τη Παροναξια δε ξέρω τι θα γίνει (αυτή τη μια εβδομάδα)?? Αλλά όταν είπε κάποιος ότι θα γυρίσει το Νήσος Μύκονος από 1 Δεκεμβρίου, έλεγαν να δούμε πόσους θα παίρνει??

Link to comment
Share on other sites

..εγώ όμως έμαθα ότι έκανε ....μπάμ η kallisti Ferries.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΜΗ-ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ Ε/Γ-ΟΓ “SARDINIA VERA” ΑΠΟ TO ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΣΑΜΟΥ

ΠΡΟΣ : Λιμεναρχείο Σάμου

ΚΟΙΝ : Λιμενικό Ταμείο Σάμου

ΥΕΝΑΝΠ-Γρ. Υφυπουργού

ΥΕΝΑΝΠ/ΔΘΣ

FAX : 2275080888

ΗΜ/ΝΙΑ : 19.11.2008

ΣΕΛΙΔΕΣ : -1-

ΘΕΜΑ: ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΜΗ-ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ Ε/Γ-ΟΓ “SARDINIA VERA” ΑΠΟ TO ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΣΑΜΟΥ

Με την παρούσα, θέτουμε υπόψη σας ότι, μετά από την εξακολουθούμενη πρακτική που εφαρμόζεται από τους ιθύνοντες των ηχογραφημένων πληροφοριών που παρέχονται τηλεφωνικά από το Λιμεναρχείου Σάμου, προτιθέμεθα να ξεκινήσουμε όλες τις προβλεπόμενες εκ του νόμου διαδικασίες κατά παντός υπευθύνου, για να προασπίσουμε τη φήμη της εταιρεία μας και να αποζημιωθούμε αναδρομικά για την ηθική και εμπορική βλάβη που έχουμε υποστεί.

Συγκεκριμένα, από την 27η Ιουνίου 2008, όπου ξεκίνησε κανονικά δρομολόγια το πλοίο μας “Sardinia Vera”, ουδέποτε αναγγέλλονται οι αφιξο-αναχωρήσεις του από το αυτόματο σύστημα ενημέρωσης του κοινού για τα δρομολόγια των πλοίων από και προς και Σάμο από το Λιμεναρχείο σας, παρόλες τις διαμαρτυρίες και καταγγελίες επιβατών και φυσικά της εταιρεία μας. Ταυτόχρονα, η ενημέρωση για όλα τα άλλα πλοία, όχι μόνο συνεχίζεται κανονικά, αλλά προσαρμόζεται στις αλλαγές των ωραρίων και τις αντικαταστάσεις τους, όπως στη λίαν πρόσφατη περίπτωση του «Εξπρές Πήγασος»!

Σημειώνουμε ότι το ίδιο φαινόμενο συνέβενε επί μακρών και πέρσι όταν ξεκίνησε δρομολόγια το έτερο πλοίο μας Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Π “CORSICA EXPRESS THREE”.

Θεωρούμε ότι η διακριτική αντιμετώπιση εκ μέρους σας, θελημένα ή αθέλητα, κατά της εταιρείας μας η οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το νομό Σάμου τον οποίον υπηρετεί χωρίς προϋποθέσεις μεταβάλλοντας τον από άγονο σε γόνιμο, πρέπει να διορθωθεί άμεσα ώστε να πάψει να προκαλεί το επιβατικό κοινό και να δημιουργεί εντυπώσεις.

Αναμένουμε ότι οι άμεσες ενέργειες σας θα σχετίζονται είτε με την ενσωμάτωση των δρομολογίων των πλοίων της εταιρεία μας ή άλλως, με τη διακοπή της ενημέρωσης των άλλων δρομολογίων καθότι στην ουσία αποτελούν παραπληροφόρηση του κοινού από τις επίσημες αρχές!

Με εκτίμηση,

Γεώργιος Γ. Σπανός,

Πρόεδρος ΔΣ & Δ/νων Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι στις υποχρεώσεις του τοπικού πράκτορα να χρεωθεί ένα μικρό ποσό της τάξης των 100 ευρώ για να προστεθεί από την εταιρεία που υποστηρίζει το τηλεφωνικό κέντρο του Λιμεναρχείου το εκάστοτε νέο όνομα πλοίου.Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει στα Λιμεναρχεία των Κυκλάδων εξ όσων γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

χμ....

Βρε λές να΄χεις δίκιο;Για να το ψάξω,αλλά αυτός απ ότι ξέρω είναι γαλαντόμος.Λες να κρέμασε το Σπανό για 100 ευρώπουλα;

Πάντως άν πάρετε χωρίς πλάκα αυτή τη στιγμή το 2273027318 αναφέρει την αναχώρηση του ΣΑΜΟΣ ΣΠΙΡΙΤ 14.15 και του ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ στις 18.00

Το ΒΕΡΑ δεν φεύγει στις 17.00 ;

Τώρα θα το φωνάξω κι ας το σβύσετε:Οταν ο κεντρικός πράκτορας είναι συγχρόνως και πλοιοκτήτης και πρόεδρος του Λ.Τ τα συμφέροντά του υποστηρίζει.Τί θα υποστηρίζει ; το νόμο;

Κύριε Λιμενάρχα.....μας πιάσανε.

Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια του ΒΕΡΑ θα πρέπει να αναγγέλονται από της ηχογραφημένες αναγγελίες δρομολογίων του λιμεναρχείου όπως και να έχει κι όχι μόνο για το ΒΕΡΑ αλλά για όλα τα πλοία που από/καταπλέουν στο Βαθύ προς έγκυρη ενημέρωση του κοινού.Και μάλιστα θεωρώ απαράδεκτο το χρηματικό ανταλλαγμα που λέει ο φίλος Λευτερης που ζητάνε από τους πρακτορες.Κρατική υπηρεσία είναι και το πλέον αρμόδιο όργανο για την πληροφόρηση του κοινού για τα πλοία.Στο τέλος θα το κάνουν 090...κι αυτό:mad:

Παρόλα αυτά όμως ο πρόεδρος του Λ.Τ ο οποίος έχει κι άλλες ιδιότητες που είπε ο ΜΥΚΗΝΑΙ δεν νομίζω ότι ευθύνεται.

Συχνά γίνεται στόχος αυτού λόγω της πολλαπλής δραστηριότητας του αλλά εγώ γνωρίζω ότι σε τοπικό Ρ/Σ που διατηρεί η γυναικά του παίζεται διαφήμιση του sardinia vera , ο ίδιος έχει κωδικούς για να κόβει εισιτήρια της καλλίστη(τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι είχε) οπότε γιατί να κάνει αυτό το θέμα.

Ούτως ή άλλως στο τηλ του λιμεναρχείου μπαίνουν, το λιμεναρχείο δεν τσεκάρει τις λένε οι αναγγελίες του?

Κάτι άλλο θα παίζει το οποίο προφανώς δεν γνωρίζουμε οπότε μην βγάζουμε συμπερασματα χωρίς αποδεικτικά στοιχεία.

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε Earl θα σου πω το τι ισχύει ΄σίγουρα στο Λιμεναρχείο Θήρας

Κάποιος εξ ημων έκανε δωρεά ένα τηλεφωνικό κέντρο αφού το Υπουργείο δεν δίνει μία.Η εταιρεία που το εγκατέστησε και που είναι η μόνη η οποία μπορεί να προσθέσει καινούρια ονόματα πλην των αρχικών ζητάει το συγκεκριμένο ποσό για να προσθέτει το εκάστοτε νέο πλοίο.Το Λιμεναρχείο δεν έχει χρήματα για πετρέλαιο στα αυτοκίνητά του θα έδινε για να προστεθεί ένα νέο όνομα???

Έτσι είναι στην διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε πράκτορα αν θέλει να ακούγετε το νέο στην γραμμή πλοίο του από την "ταινία" των δρομολογίων του τηλεφωνικού κέντρου , να καταβάλει στην εταιρεία το ποσό και αυτή να το προσθέσει.Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα συμβαίνει και στην συγκεκριμένη περίπτωση.Απλά τονίζω ότι είναι σχεδόν βέβαιο για μένα ότι το Λιμεναρχειο Σάμου δεν έχει την τεχνική δυνατότητα να προσθέσει νέο όνομα πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

...Κάτι άλλο θα παίζει το οποίο προφανώς δεν γνωρίζουμε οπότε μην βγάζουμε συμπεράσματα χωρίς αποδεικτικά στοιχεία.

__________________

Το αποδεικτικό στοιχείο αγαπητέ earl είναι ένα:2273027318

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολος καιρός σήμερα στην Ικαρία.Επικρατέί μεγάλη σοροκάδα που είναι ο χειρότερος καιρός και για τα δύο λιμάνια κι έτσι στον Άγιο Κήρυκο το Sardinia vera και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ δεν μπόρεσαν να πιάσουν ενώ στον Εύδηλο ΠΗΓΑΣΟΣ και Sardinia Vera έπιασαν με δυσκολία στο ακρομόλιο στο φαναράκι.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο επιστρέφει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ακριβές στην ώρα του όπως ήταν προγραμματισμένο και το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ βγαίνει για επισκευή για κανα δίμηνο.

Επιστρέφει η αναχώρηση σύμφωνα με το πρόγραμμα στις 19:00 και οι ενδοιάμεσες προσεγγίσεις σε Πάρο και Νάξο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ήταν έκτακτο δρομολόγιο. Ήταν το προγραμματισμένο δρομολόγιο της Δευτέρας, αλλά λόγω πάλι των γνωστών προβλημάτων της εταιρείας (οικονομικών διαφορών με τα πληρώματα της), δεν έφυγε τη Δευτέρα και έφυγε χθες το μεσημέρι. Όπως και τη Παρασκευή δεν έφυγε και έφυγε το Σάββατο στις 21:00 το βραδύ.

Τώρα αντί να καθυστέρει να φύγει για λίγες ώρες έφτασε να καθυστέρει μια ημέρα.:o:o

Link to comment
Share on other sites

Του Αγίου Νικολάου το σώμα μου ήταν στην Αθήνα:mad: αλλά ο νους μου ήταν στην Σύρο ;) που γιόρταζε τον πολυούχο της και το σόναρ μου έπιασε ότι η Ικαριώτικη παροικία που ζει στην Σύρο προτείθεται να αποταθεί στον υφυπουργό κ.Πάνο Καμμένο προκειμένου να μεσολαβήσει ώστε κάποιο πλοίο της Ικαροσαμίας να προσεγγίζει και στην Σύρο τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

Ένα λογικό αίτημα το οποίο πέραν του ότι θα τους εξυπηρετήσει θα βολέψει και τους σαμιώτες και ικαριώτες που έχουν υποθέσεις στο εφετείο της Σύρου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...