Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα στην παρέα!

Πως σας ακούγεται το Νήσος Σάμος στο Ηράκλειο?

 

Ηράκλειο το τ.Horizon έχει ακουστεί μαζί με Σάμος!

(Λατω)

Edited by proud_ionian
μεταφορα/συγχωνευση
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Petros P said:

Λευκά Ορη το νέο όνομα του πλοίου , άρα για να δούμε το galaxy πως θα γινει… ελπίζω Psiloritis

Μπαααα δεν νομίζω, άλλο όνομα άκουσα εγώ...... δυτικοκρητικό από Κ, αλλά όχι για άμεσα, από την νέα χρονιά. 

Link to comment
Share on other sites

Για Ικαρία που δήλωσε ο Ηλιόπουλος το mega jet πιστεύετε ότι θα πάει όντως το mega jet ή κάποιο άλλο συμβατικό ή ταχύπλοο. Δικιά μου γνώμη θα μπορούσαν να βάλουν το Paros jet. Παλια μια χαρά δούλευε το corsica

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αλλα η απόσταση ειναι μεγάλη και δύσκολα θα έβγαζε δρομολόγιο με κόσμο πάνω απο τα 28 (εκτός αν εχει γίνει μεγάλη συντήρηση στις μηχανές ) . Το 2019 στο σκέλος Ραφηνα-Τηνο-Μυκονο-Παρο-Ναξο μέχρι τα μισα έπιανε 27-29 ανάλογα καιρό και κόσμο ενω το Σεπτέμβρη που έκανε Πειραια-Παρο-Ιο-Σαντορινη δεν έπιανε ποτε 30 εκτός του σκέλους Παρου-Πειραια (το γνωρίζω ειμουν μέσα ) 

Αν θέλει να κάνει εντύπωση θα μπορούσε να βάλει ενα Champion για να βγαίνει με 33-35 αλλιώς ενα απο τα Runner για 28-32 .

Το Mega οσο και αν κάποιοι θελουμε να το ξαναδούμε δεν πρόκειται να πιάσει καλές ταχύτητες χωρις ζημιές η γενικο μηχανικό ρεφιτ 

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

H λογική λέει πως όσα ταχύπλοα είναι σε θέση να κυκλοφορήσουν, θεωρητικά γίνεται και μία γενναία συντήρηση στις μηχανές τους. Έχουν χρόνο μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Man0lero said:

Αν θέλει να κάνει εντύπωση θα μπορούσε να βάλει ενα Champion για να βγαίνει με 33-35 αλλιώς ενα απο τα Runner για 28-32 .

ετσι και βαλει καποιο απο τα runner θα παω στη νησαρα μου χθες

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαιρι δεν μενει κανενα πλοιο , μονο αν εχουν το κρητη 2 και πρεβελις σαν ρο-ρο και οσο αντεξουν. να ταξιδευουν δηλαδη το κρητη2 για χανια με κλειστο το ξενοδοχειο η με περιορισμενο αριθμο επιβατων ωστε να μην εχουν  μεγαλο αριθμο πληρωματος και το πρεβελις να παει βορειο αιγαιο με την ιδια λογικη. αξιζει οικονομικα να το κανεις αυτο;  θα ανταπεξελθουν τα δυο παπουδια η θα τα φτισουν στην μεση της σεζον; 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτή την περίπτωση, και δεδομένου ότι Κίσσαμος (ex Blue Galaxy) θα είναι στην Κρήτη, κ Blue Star 1 έχει καβαντζωσει το απογευματινό των Κυκλάδων, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιο θα μπει ως τρίτο πλοίο στα Δωδεκάνησα, διότι δημιουργείται κάποιο κενό. Κάτι μου λέει ότι μπορεί το Κρήτη 2 να το δούμε για ένα καλοκαίρι έστω ακόμα στα γνωριμα νερά του. Εκτός κι αν η προτιμήσουν για την Αριαδναρα τα μπλε χρώματα του Αιγαίου και όχι τα μπλε της Αδριατικής με κόκκινα σινιάλα 😜

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα σενάρια δρομολόγησης 3 ταχυπλόων στο Αιγαίο από την Attica, πιστεύετε πως υπάρχει πρόθεση να κάνουν λίγο focus και στο κομμάτι των ταχυπλόων που τα έχουν ξεγράψει χρόνια τώρα; Βλέπωντας και τις περιλιπτικές που κάνουν σε κάθε λιμάνι τα seajets πιστεύω πως όλη αυτή την κίνηση θα μπορούσε να την είχε τώρα η Attica με Highspeed. Εδώ θα ήθελα να μοιραστώ και κάποιες σκέψεις. Το καλοκαίρι του 2013 μη ξεχνάμε πως η Hellenic τότε ήταν η πρωτη εταιρεία που δρομολόγησε ταχύπλοο με μεγάλο πρωτόκολλο, σε γραμμή που αποδείχθηκε φιλέτο (Ηράκλειο Σαντορίνη Ίο Πάρο Μύκονο) ενώ τότε δεν υπήρχε ανταγωνισμός.Το Highspeed 5 τότε ανεβοκατέβαινε με τρελες περιλιπτικές και 40 κόμβους σε κάθε λιμάνι. Αν τότε που είχε την πρωτοκαθεδρία με τα ταχύπλοα είχε δρομολογήσει και το Highspeed 4 σε πρωινό δρομολόγιο από Πειραιά όπως αυτό που εκτελεί το World και συνέχιζε να εξελίσσεται στο χώρο των ταχυπλόων και "έχτιζε" πάνω σε αυτό που είχε δημιουργήσει, πιστεύω πως θα μπορούσε να είχε την υπεροχή και να μην είχε αφήσει χώρο σε ανταγωνιστές. Τότε μη ξεχνάμε πως η Seajets είχε μόλις 4 ταχύπλοα.(Mega Jet,Master Jet,Seajet 2,Super Jet). Πραγματικά θα μου άρεσε να δω Highspeedια να σαρώνουν και πάλι το Αιγαίο όπως παλαιότερα με τη συνέπεια και την εξυπηρέτηση που μας είχαν δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...