Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια Ικαρίας - Σάμου


Recommended Posts

Και αυτό αποτελεί επιχείρημα???????

Και στην Κρήτη μπήκε νέα εταιρεία, έπεσαν οι τιμές και μπήκαν και οι 3 μέσα, κάτι που απλά απέδειξε πως οι αρχικές τιμές δεν ήταν υπερβολικές αλλά λόγω του ανταγωνισμού (και του μακροπρόθεσμου σχεδιασμού της κάθε εταιρείας), προσωρινά μειώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επομένως υποστηρίζεις ότι οι τιμές για Ικαρία και Σάμο είναι αυτές που πρέπει.

Δηλαδή αν είχε επιτυχεί το σχέδιο Σφηνιά για μονοπώλιο σε όλο το Αιγαίο θα πληρώναμε 100 ευρώ το κατάστρωμα στο Ολυμπια εξπρες και θα λέγαμε: ε μονοπώλιο είναι δε τραβάει και η γραμμή το χειμώνα. Και λίγα είναι τα 100 ευρώ, θα μπορούσαν να ήταν και 200

Link to comment
Share on other sites

Όχι λίγα λες..θα πήγαινες στον πράκτορα με την συνοδεία της Group 4 για να παραδώσεις την χρηματαποστολή που θα αντιστοιχούσε σε ατομικό εισιτήριο..

Φίλε μου δεν καταλαβαίνεις ή δεν θες να καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν έχει 50 έχει 55 στην οικονομική κι αντίστοιχα για βαθύ έχει 47,50.Αυτά από τo online σύστημα κρατήσεων θέσεων. Άρα όχι απλά δεν είναι φτηνότερα για Ρόδο αλλά είναι ακριβότερα και 7,5 ευρώ.Αυτά για να αποκατασταθούν τα πράγματα...

Οι τιμες που λες ειναι σωστες μονο που δεν ειναι ακριβως ιδιες απο πλευρας υπηρεσιας που σου προσφερουν. Απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο ακουσα, μου ειπαν κτλ ξερω οτι η Hellenic, στα δρομολογια του Νησος Μυκονος, οταν μιλα για οικονομικη θεση εννοει οτι ακομα και αν ειναι αδειο το πλοιο οι μονοι χωροι που μπορεις να κατσεις ειναι ειτε εξω, ειτε σε 3-4 καναπεδες μεσα , πρυμα αριστερα, που παιρνουν 25 ατομα και μαλιστα αναλογα στον καμαρωτο που θα πεσεις μπορει να μην κατσεις ουτε εκει. Καποιος μπορει να σου πει οτι δικαιουσε να κατσεις μονο εξω, καποιος οτι μπορεις να κατσεις μεσα μονο στους 3-4 καναπεδες των 25 συνολικα θεσεων. Απο την αλλη οταν η Blue Star λεει οικονομικη θεση εννοει οτι με 55 ευρω (που και παλι ειναι πολλα κατα τη γνωμη μου) μπορεις να κατσεις μεσα σε οποιο σαλονι θες πλην της διακεκριμενης και των αεροπορικων. Να ξεκαθαρισω εδω οτι στο Blue Star 2 η διακεκριμενη θεση ειναι περιπου τα 2/5 απο το πλωριο σαλονι ενω τα υπολοιπα περιπου 3/5 ειναι διαθεσιμα ακομα και για επιβατες με οικονομικη θεση. Κοινως μπορει να προλαβεις πολυθρονα με τραπεζι διπλα στο παραθυρο και να χαζευεις με απλετη θεα προς πλωρα. Απλα τα επισημαινω αυτα γιατι μιας που τιθεται θεμα ακριβολογιας ας ειμαστε εντελως ακριβολογοι στα παντα. Οπως και να 'χει ακομα και ιδια να ηταν η υπηρεσια και παλι αναλογικα το εισητηριο για Βαθυ ειναι πιο ακριβο απ' οτι για Ροδο. Εν προκειμενω ουτε καν σου προσφερονται οι ιδιες υπηρεσιες. Ολα αυτα δεν τα λεω για να υπερασπιστω τη Blue Star αλλα γιατι η Hellenic ειναι αναλογικα ακριβοτερη απ' την ηδη πανακριβη Blue Star συγκρινοντας τα εν λογω δρομολογια.

Edited by Captain_Nionios
Link to comment
Share on other sites

Ρεπορταζ(απο 9:26 εως 13:45) της Σαμιακης για την ελευση του ΠΡΕΒΕΛΗΣ.Παραπονα δεν υπαρχουν,ισα ισα οι Φουρνιωτες εξυπηρετουνται καλυτερα ενω για το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,που δεν το θελει κανεις υποτιθεται :rolleyes: ,ζητανε απο την HSW να τελειωσει γρηγοροτερα την ετησια του ωστε να επιστρεψει συντομα στην γραμμη ;)

Τελος ισως το ΠΡΕΒΕΛΗΣ να αναλαβει συμπληρωματικα(με το ΝΗΣΟΣ)την γραμμη απο Ιουλιο ως Σεπτεβριο αλλα μεχρι τοτε βλεπουμε.

ΥΓ.Δεν ακουσα πουθενα να διαμαρτυρεται κανεις για τις τιμες :rolleyes:

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που λες ειναι σωστες μονο που δεν ειναι ακριβως ιδιες απο πλευρας υπηρεσιας που σου προσφερουν. Απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο ακουσα, μου ειπαν κτλ ξερω οτι η Hellenic, στα δρομολογια του Νησος Μυκονος, οταν μιλα για οικονομικη θεση εννοει οτι ακομα και αν ειναι αδειο το πλοιο οι μονοι χωροι που μπορεις να κατσεις ειναι ειτε εξω, ειτε σε 3-4 καναπεδες μεσα , πρυμα αριστερα, που παιρνουν 25 ατομα και μαλιστα αναλογα στον καμαρωτο που θα πεσεις μπορει να μην κατσεις ουτε εκει. Καποιος μπορει να σου πει οτι δικαιουσε να κατσεις μονο εξω, καποιος οτι μπορεις να κατσεις μεσα μονο στους 3-4 καναπεδες των 25 συνολικα θεσεων.

Κάνεις λάθος. Επειδή ταξιδεύω με το πλοίο σχεδόν μία φορά τον μήνα για ικαρία με το εισιτήριο της οικονομικής κάθεσαι είτε έξω είτε στα καναπεδάκια είτε στο μεγάλο σαλόνι που είναι πρυμα από την reception.Δεν μιλάμε τώρα τον χειμώνα που δεν έχει κόσμο όπου μπορείς να κάτσεις όπου θες μιας και οι κενές θέσεις είναι πολλές. Χώρια που από κάποια στιγμή και μετά όταν περάσει κι από την Σύρο μπορείς αν βρεις να κάτσεις και στην διακεκριμένη όταν το πλοίο δεν έχει πολλούς επιβάτες.

Για το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ φίλε NHSOS XIOS εγώ τα έχω πει εδώ πάμπολλες φορές αλλά δυστυχώς υπάρχουν ακόμη ορισμένοι που ψάχνουν να βρουν γωνία στο δεκάρικο. Το βαπόρι είναι ότι καλύτερο έχουμε δει, είναι ευλογία που έρχεται στα νησιά μας κι ιδανικό για την ανάπτυξη του τουρισμού.

όσο αφορά το ΠΡΕΒΕΛΗΣ επίσης θα ήταν ιδανικό να ερχόταν το δίμηνο της αιχμής. Είναι γεγονός ότι η γραμμή πάσχει από εποχικότητα. Τον χειμώνα το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ είναι υπέραρκετο αλλά το δίμηνο 10/7-10/9 θέλει υποστήριξη. Έτσι αν για παράδειγμα ερχοταν εκείνη την περίοδο το ΠΡΕΒΕΛΗΣ με 3 έστω δρομολόγια την εβδομάδα θα μπορούσε να πει κανείς ότι θα υπήρχε 100% κάλυψη της γραμμής.

Για το ΠΡΕΒΕΛΗΣ τα έχω ξαναπεί. Είναι ένα καθαρά nightferry με πολύ καλό ξενοδοχειακό, με αξιοπρεπή ταχύτητα για την ηλικία του και για μια σκ΄παντζα που θα κάνει στο ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ για ένα μήνα την πιο νεκρή περίοδο ή για συμπληρωματικό το καλοκαίρι είναι ιδανικό.

όσο για τις τιμές των εισιτηρίων τα είπα και πριν, τα είπε κι ο Orestis τα ξαναλέω και τώρα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τις τιμές.Υπάρχει η προσφερόμενη υπηρεσία, υπάρχει η κίνηση της γραμμής , υπάρχει η μιλιομετρική απόσταση,υπάρχει η γενικότερη εικόνα των τιμών... Συγκρίσης εύκολα δεν μπορεί να γίνουν...

Μπορεί να κάνουμε χιλιάδες συγκρίσεις. Για παράδειγμα για Σίφνο με το ΚΟΡΑΗΣ έχει 32 ευρώ η οικονομική και για Εύδηλο με το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ 36. Η απόσταση είναι κατι λιγότερο από διπλάσια και το ένα βαπόρι με το άλλο δεν έχει ουδεμία σχέση.

Με 17 ευρώ αυτή την στιγμή πας με θέση Deck στην Αγκώνα από την Πάτρα που είναι 550 μίλια.Είναι αυτό υγιές?Η κάποια στιγμή κάποιος θα κάνει το μπαμ και θα φύγει και μετά ή άλλοι θα βάζουν όσο θέλουν?

Εν πάση περιπτώση εγώ να δεχτώ ότι ίσως το ατομικό για Βαθύ να είναι τσιμπημενο 3-4 ευρώ. Το ΙΧ που είναι φτηνότερο για Βαθύ από ότι στην Νάξο τότε τι είναι?Πάλι είναι πανάκριβη η Hellenic?

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανω λαθος τουλαχιστον για ο,τι εζησα στο δικο μου ταξιδι με το καραβι. Οχι μονο εγω αλλα και αλλοι που ταξιδευαν με deck βιωσαν ο,τι ακριβως περιεγραψα στο προηγουμενο post μου. Δεν μπορει να εχω λαθος λοιπον, πραγμα που οφειλεις να παραδεχτεις,απλα ισως να μας αντιμετωπιζουν διαφορετικα. Εγω ειμαι ο περιστασιακος πελατης κι εσυ αυτος που βλεπουν καθε μηνα. Τουλαχιστον στο δικο μου ταξιδι λοιπον οι μονοι επιτρεπομενοι χωροι για τους επιβατες με οικονομικη θεση ηταν οι εξωτερικοι και οι καναπεδες πρυμα αριστερα που χωρανε καμια 25αρια ατομα, αντε να σου βαλω και 3-4 stand που ειναι στην πρυμια αιθουσα αεροπορικων. Μαλιστα, οσον αφορα τους καναπεδες, καποιοι καμαροτοι δεν αφηναν να κατσουμε. Φανταζομαι δεν εννοεις σαλονι τον μικρο καναπε απεναντι απ' τη reception, αλλα την πρυμια αιθουσα αεροπορικων. Ε, και σ' αυτη λοιπον απαιτουνταν αριθμημενο εισιτηριο και εννοείται πως απαγορευοταν να κατσεις, οπως ειπα και πριν σε αυτη την αιθουσα μονο 3-4 stands ηταν διαθεσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε μου από την μια λες ότι είχες βγάλει Deck κι από την άλλη οικονομική. Τελικά τι epit;eloyw είχες βγάλει γιατί μιλάμε για δυο εντελώς ξεχωριστές κατηγορίες.

Διότι αν είχες ντεκ το φυσιολογικό είναι αυτό που περιγράφεις.Μόνο έξω ή κάποιες περιορισμένες θέσεις εντός αν υπάρχει η διαθεσιμότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δες εδω: http://www.hellenicseaways.gr/media/naylologia2011/GR/nSymIkarSam_2011_2_gr.pdf

Υπαρχει η super οικονομικη και η οικονομικη. Η οικονομικη θεση των 47.5 ευρω που εβγαλα ειναι το λεγομενο deck, ετσι τουλαχιστον εχουμε συνηθησει να το λεμε. Λοιπον με εισητηριο οικονομικης 47.5 ευρω στο ταξιδι μου ισχυε οτι ακριβως ειπα. Νομιζω οτι δεν ειπα τιποτα ασαφες πριν. Μιλουσα εξαρχης για την οικονομικη θεση των 47.5 ευρω. Για να μπορεις να κατσεις ακομα και στη πρυμια αιθουσα αεροπορικων πρεπει να παρεις εισητηριο της κατηγοριας αεροπορικου τυπου αριθμημενα καθισματα (οικονομικης θεσης) που κοστιζει 53.5 ευρω. Αλλωστε θα ηταν τσατσικο να σου συγκρινω τη super οικονομικη των 19 ευρω της Hellenic με την οικονομικη της Blue Star. Ειπαμε συγκρινουμε ομοιες κατηγοριες θεσης και βλεπουμε τι σου δινει η καθεμια.

ΥΓ: Το ταξιδι το εκανα την Παρασκευη πριν τις εκλογες τις οποιες κερδισε ο Τζεφρι. Στο πηγαινε ειχε πολυ κοσμο αλλα στο γυρνα που εφυγα κατευθειαν με το ιδιο δεν ειχε τιποτα αλλα και παλι ισχυε ακριβως η ιδια τακτικη μεσα στο βαπορι. Ουσιαστικα εγω πηγα μια εκδρομη για να γνωρισω το βαπορι και για να ξαναπερασω απο την Ικαροσαμια που τοσο αγαπω. Κατεβηκα 2 ωρες στο Βαθυ και ξαναφυγα.

Edited by Captain_Nionios
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβαινω αλλα και εχω ζησει προσωπικα ειναι οτι και στο ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ισχυει οτι και σε ολα τα βαπορια της Ελλαδας.Αν εχεις οικονομικη θεση(οχι αεροπορικο καθισμα) καθεσαι εκτος απο το καταστρωμα,σε οσους εσωτερικους χωρους εχει το πλοιο εκτος απο την Διακεκριμενη και τα αεροπορικα καθισματα.Τωρα αν το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ δεν εχει τοσους χωρους, οσους εχει το BLUE STAR ή ακομα και το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο ομως δεν κανει ουτε το βαπορι χειροτερο,ουτε και επηρεαζει τις τιμες(αν δεν κανω λαθος απο κει ξεκινησαμε και εχουμε καταληξει να μιλαμε για κατι τελειως αλλο).

Καλως ή κακως οι τιμες καθοριζονται και απο το γεγονος οτι στη συγκεκριμενη γραμμη υπαρχει μονοπωλειο.Για αυτο ομως δεν φταιει η HSW αλλα η κινηση της γραμμης που δεν επιτρεπει δευτερη εταιρεια να μπει περα απο τους δυο καλοκαιρινους μηνες και ειδικα απο τη στιγμη που δεν βαζει βαπορι καλυτερο απο το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.Η HSW εταιρεια ειναι και θα κοιταξει το συμφερον της.Εδω ο καπτα Μακης καποτε χρεωνε στο ΜΙΛΕΝΟΝΤΑΛΙΑΝΟ και στα υπολοιπα βαπορια του τιμες μεγαλυτερες απο BLUE STAR επειδη λογω ελειψης εισητηριων δεν υπηρχε αλλη επιλογη.

Καλως ή κακως στη σημερινη εποχη την τιμη δεν την καθοριζει τοσο η αποσταση οσο το κατα ποσο υπαρχει ανταγωνισμος σε μια γραμμη.Και η αποδειξη ειναι στη μαχη τιμων που γινεται στη Κρητη

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος για τον οποιο αναφερω 3 ποστ για το ποιες ειναι οι κατηγοριες θεσεων του Ν Μυκονος,ειναι για να δειξω οτι η οικονομικη του θεση ειναι πολυ περιορισμενης εκτασης και δεν προσφερει τις υπηρεσιες που προσφερουν οι αντιστοιχες οικονομικες θεσεις αλλων πλοιων,ακομα και της ιδιας εταιριας,πραγμα που σε ωθει να παρεις ακομα ακριβοτερη θεση

οπως πολυ σωστα λες το Ν Χιος εχει περισσοτερες μη αριθμημενες θεσεις,κι ετσι μπορεις να ταξιδεψεις ποιο ανθρωπινα-ανετα στην οικονομικη θεση.Οι 25 το πολυ 30 θεσεις των καναπεδων και τα 3-4 stands του Ν Μυκονος σου επιβαλουν να παρεις αριθμημενη αεροπορικη,οποτε αναβαινει το εισητιριο στα 53,5 ευρω

Οπως ειπα,τουλαχιστων στο δικο μου ταξιδι,οι μισοι καμαρωτοι αφηναν να κατσεις σε αυτες τις θεσεις,ενω οι υπολοιποι οχι...

κλεινωντας,σαφεστατα και θεωρω οτι υπερτιμολογησεις υπαρχουν και σε αλλες γραμμες (πχ κοιτα στην πατριδα μου στο Πατρα-Σαμη-Ιθακη),αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να σχολιαζουμε τις υψηλοτατες τιμες που ισχυουν στην Ικαρο-Σαμια.

Σαφεστατααμα αν κατσουμε θα βρουμε παρα πολες περιπτωσεις τιμολογιακης απανθρωπιας σε πολες αλλες γραμες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή εκείνη την ημέρα ήμουν κι εγώ στο βαπόρι επειδή πήγαινα να ψηφίσω στην Ικαρία. Με εισιτήριο οικονομικής κυκλοφορούσα σε όλο το βαπόρι πλην της διακεκριμένης στην οποία γινόταν έλεγχος εισιτηρίων.

Εεκείνη την ημέρα ίσχυε το θερινό πρωτόκολλο ακόμη τοτέστιν με εισιτήριο οικονομικής χωρίς κάθισμα αν δεν υπήρχε διαθεσιμότητα αναγκαστικά πας έξω. Κι επειδή διαθεσιμότητα δεν υπ΄γηρχε τουλάχιστον μέχρι την Σύρο επειδή το βαπόρι ήταν μόλις 50 εισιτήρια κάτω από το πρωτόκολλο (περίπου 1860 αν δεν κάνω λάθος) αναγκαστικά αν ήθελες καρέκλα ήσουν έξω.

Αυτό δεν συμβαίνει βεβαίως τώρα που ισχύει το χειμερινό πρωτόκολλο με το οποίο καλύπτονται όλοι στους εσωτερικούς χώρους του πλοίου.

Φαινόμενο απολύτως λογικό που συμβαίνει σε όλα τα βαπόρια της ακτοπλοίας οπότε δεν πρέπει να μας παραξενεύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για τις βουλευτικες εκλογες του 2009 που το βαπορι περνουσε απο Παροναξια και οχι απο Συρομυκονια. Στο ταξιδι του πηγαινε ειχε πολυ κοσμο και εννοειται δεν μας αφησαν να κατσουμε μεσα παρα μονο ενας ευγενικος καμαρωτος μετα την Ικαρια μας ειπε αφου εχει χωρο καθιστε. Στο γυρισμο ομως μιας που οπως ειπα φυγαμε κατευθειαν για Πειραια το βαπορι ηταν αδειο. Ε μπαινοντας και δειχνοντας το εισητηριο στην καμαρωτο μας ειπε πως πρεπει να βγουμε εξω, λεμε ας μην αρχισουμε τις διαφωνιες και βγαινουμε. Μετα απο λιγο και με το βαπορι να εχει ξεκινησει μπηκαμε μεσα για να παμε στους λιγοστους καναπεδες, μας βλεπει και μας λεει "σας παρακαλω ειπα κατι, βγειτε εξω", μετα απο την συζητηση βγαινουμε και παμε παλι εξω. Αφου φωτογραφισαμε ενα υπεροχο ξημερωμα μπαινουμε μεσα απο το πανω ντεκ στην αριστερη πλευρα αεροπορικων με σκοπο να κατεβουμε κατω και να βρουμε θεση στους καναπεδες. Εκει μας βλεπει ενας ηλικιωμενος καμαρωτος και μας ζηταει εισητηριο, αφου του το δειχνουμε μας λεει και αυτος οτι δικαιουμαστε να ειμαστε μονο εξω!!! Για να μην τσακωθουμε λοιπον πηγαμε και πηραμε απο το λογηστηριο μια αριθμιμενη και ησυχασαμε. Ξαναλεω οτι αυτα συνεβησαν στο ταξιδι της επιστροφης που το πλοιο ηταν αδειο. Εσενα ισως επειδη σε ξερουν μιας που εισαι τακτικος πελατης δεν σε αναγκαζουν να βγεις εξω, εμεις για να κατσουμε στις ελαχιστες κοινοχρηστες θεσεις επρεπε να τσακωθουμε για να τα καταφερουμε. Ισως τοτε να ηταν ετσι η πολιτικη της εταιρειας και να αλλαξε απο τοτε. Παντως ακομα και να αφηναν ολοι οι καμαρωτοι αμφιβαλλω αν με εισητηριο οικονομικης μπορεις βρεις θεση στις λιγοστες κοινοχρηστες θεσεις σε μερες αιχμης οποτε και παλι το αεροπορικο ειναι σχεδον επιβεβλημενο. Φανταζομαι θα εχεις ταξιδεψει με το Νησος Χιος εκει τα πραγματα ειναι πιο ανθρωπινα μιας που εχει πολυ περισσοτερες μη αριθμημενες θεσεις ενω οι τιμες λογικοτερες. Τωρα οσον αφορα τη γραμμη σας θα ελεγα πως θα ηταν καλο να εχετε και δευτερο βαπορι ολο το χρονο, οχι ομως το Πρεβελης μιας που ειμαι μεγαλο για δευτερο. Ενας βαπορι στο στυλ του Κορναρου, που καθαρισμενος τον τελευταιο καιρο παει ανετα 17+ η ενα Αγιος Γεωργιος θα μπορουσε να σας εξυπηρετει ανετα μεσω Συρο-Μυκονου για 9 μηνες το χρονο. Με τιμες γυρω στα 30 ευρω η οικονομικη για Βαθυ θεωρω πως θα μπορουσε να κερδισει μεριδιο στη γραμμη. Ειδικα ο Αγιος μεσα ειναι υπεροχος πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αν χτυπούσε τις τιμές έκανε κάποιες λογικές ώρες κάποιο μερίδιο θα κέρδιζε.Από εκεί και πέρα όμως και πάλι δεν θα ήταν βιώσιμο. Και παραδείγματα έχουμε πολλά όπως η αποχώρηση Αγούδημου, ή η αποχώρηση του SARDINIA VERA.

Κακά τα ψέματα οι ημερήσια κίνηση της γραμμής για τις ημέρες που δεν αποτελούν αιχή είναι 200-250 επιβάτες, 25-30 φορτηγά, άλλα τόσα και λιγότερα ΙΧ.

Με τέτοια λοιπόν κίνηση κι έχοντας απέναντι ένα όπλο όπως είναι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ δεν μπορεί να σταθεί δεύτερο πλοίο.

Μόνη περίπτωση ήταν να λάμβανε αυτό την επιδότηση, να τα ψιλομπάλωνε με ότι κατάφερνε να βάλει μέσα και το καλοκαίρι με την αυξημένη κίνηση+την επιδότηση των Φούρνων ίσως έμενε κάποιο χαρτζιλίκι.

Από την στιγμή όμως που την έχει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ τελειώνει κι η ιστορία.

Όσο για το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ , αυτό με τους περισσότερους καναπέδες και καρέκλες είναι επειδή ακριβώς έχει μικρότερο πρωτόκολλο, διαθέτει πολλά κρεβάτια και κάθε επιβάτης που έχει κρεβάτι θα πρέπει να βρίσκει και θέση να καθίσει στο σαλόνι γιατί είναι αδύνατον να την βγάλει ανάσκελα όλο το ταξίδι.

Από εκεί και πέρα από την στιγμή που πολλοί πάνε για ύπνο από κάποια στιγμή και μετά ή και κάποιοι κατευθείαν είναι σαφώς πιο εύκολο να βρεις κενό κάθισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έρχεται 3ημερο της Καθαρής Δευτέρας και τα δρομολόγια του Πρεβελης δεν έχουν τροποποιηθεί για να εξυπηρετήσουν τους επιβάτες που θα επιθυμούσαν να κάνουν ένα 3ημερο στα νησιά της Ικάριας Σάμου (κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει από τότε που βγήκαν τα δρομολόγια του Πρεβελης στη γραμμή και όχι τώρα την ύστατη στιγμή). Δηλαδή να είχε αναχώρηση τη Δευτέρα από το Βαθύ (πρωί ή απόγευμα) και να έκανε ένα εξπρές δρομολόγιο το βράδυ της Δευτέρας ή τη Τρίτη το πρωί από το Πειραιά ;) . Κάτι που συνέβαινε πάντα από την εποχή που ήταν το Εξπρές Ολυμπία στη γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπος το θεοφιλος τωρα που ερχεται το ιονιαν παει ικαρια-σαμο μαζι με το μιτηλινη????????? και γιατι οχι και πολλες καμπινες εχει και για ενα βραδυνο ταξιδι το ενα να πηγαινει και το αλλο να ερχεται με μια σιγουρα καλητερη τιμη απο το μυκονος(αφου το μυκονος ειναι σιγουρα πολυ ακριβο) θα ηταν πολυ καλη κινηση!!!!!!!!!!!!!

Αν ριξεις μια ματια στην κινηση του ΠΡΕΒΕΛΗ,θα καταλαβεις οτι ενα μονο πλοιο στην γραμμη φτανει...και ισως μαλιστα να περισσευει στην περιπτωση του Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,που εχει και περισσοτερα λειτουργικα εξοδα.(εννοειται οτι δεν συζηταμε για καλοκαιρι)

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακοινωθήκαν τα δρομολόγια του Νήσος Μύκονος για το καλοκαίρι. Μετά του Αγίου Πνεύματος (17/06/11) το πλοίο θα αναχωρεί το βράδυ από το Πειραιά στις 21:30 και το πρωί από το Βαθύ στις 09:00. Μου κάνει εντύπωση ότι στα καλοκαιρινά δρομολόγια (01/07/11-04/09/11) δεν έχει καμία προσέγγιση στους Φούρνους.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ότι στα καλοκαιρινά δρομολόγια (01/07/11-04/09/11) δεν έχει καμία προσέγγιση στους Φούρνους.

Υποθέτω πως δεν υπάρχουν οι συγκεκριμένες προσεγγίσεις αφού δεν έχει δοθεί ακόμα η άγονη για αυτή την περίοδο. Δεν νομίζω πάντως πως θα διεκδικήσει κάποια άλλη εταιρεία τη συγκεκριμένη γραμμή, αφού δεν υπάρχει διαθέσιμο πλοίο της κατηγορίας του Νήσος Μύκονος.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα με την άγονη. Όταν δοθεί η άγονη ξανά στο Νήσος Μύκονος, θα χρειαστεί να αλλάξουν ωράρια και δρομολόγια, ενώ ίσως κάποιοι να έχουν κάνει ήδη κράτηση (δεν ξέρω εάν είναι ανοικτά τα πλάνα για τότε). Όποτε θα πρέπει να ειδοποιηθούν οι επιβάτες για τις αλλαγές. Ελπίζω αυτή τη φορά εάν γίνει η αλλαγή να μην κάνουν το ίδιο λάθος στο ωράριο όπως πέρυσι στο τμήμα Μυκόνου Ικαρίας <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...