Jump to content
Shipfriends

Cat I (IMO 9106211)


cpt_hcp

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χθες που ήμουν στην Ραφήνα βρήκα και διαφημιστικά φυλλάδια στο πρακτορςείο του πλοίου. Δεν γνωρίζουν ακόμα ακριβή ημερομηνία έναρξης, ούτε δρομολόγιο και τιμές Στο φυλλάδιο απλά αναφέρει για Ανδρο, Τήνο Μύκνοο και Πάρο. Η εταιρεία φέρει την επωνυμία Eagle Ferries.

Link to comment
Share on other sites

Τζαμι μιλαμε, θαυμασια.... ειδικα η επιστροφη απο Μυκονο θα ειναι 1345 το Σουπερ, 1350 το Αλκυονη και 1400 η Πηνελοπη. Παρα πολυ εξυπηρετικα δρομολογια για το επιβατικο κοινο, διασφαλιζουν δε οτι δε θα υπαρχει συνωστισμος στα λιμανια και ανταγωνισμος με την κακη εννοια μεταξυ των πλοιων/εταιρειων. Ρε δεν αναπαραγομαστε να πιασουμε και ρατσα?;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πλοίο ήταν στη Ραφήνα κατά τις 13.00. ήταν δεμένο μπροστά στην ράμπα που έφτιαξαν γι’ αυτό (όπως έχει πεί ήδη ο valencay), αλλά ο καταπέλτης ήταν πρόχειρα ριγμένος μπροστά από την ράμπα. Απ’ ότι είδα είναι ψηλά το επίπεδο του γκαράζ και χωρίς ειδική ράμπα δεν γίνεται να μπείς. Έχει πολύ απότομη κλίση.

Και η θεση της νέας ράμπας δεν είναι η καλύτερη. Είναι στις έξω προβλήτες και δίπλα στην είσοδο στο ψαράδικο λιμανάκι. Μου φάνηκε λίγο στριμωγμένη θέση για τους ελιγμούς των αυτοκινήτων.

Άσπρο χρώμα, κυρίως, και στις πάντες κάποιες πορτοκαλί λωρίδες σε ελεύθερη γραμμή, το κεφάλι ενός αετού και το λογότυπο της εταιρείας : « Eagle Ferries»!

Εντάξει μπορεί να πήξαμε στα δελφίνια, αλλά μήπως το Eagle είναι καλύτερο???

Γενική εντύπωση θα έλεγα αδιάφορη. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Στο πλάϊ θυμίζει έντονα συμβατικό που του έχουν κόψει…την πρύμνη.

Κακή εντύπωση μου έκανε η πρύμνη. Είναι εντελώς κάθετη, λες και την έκοψες με πριονοκορδέλα.

Αυτά καθαρά αισθητικά, εξωτερικά και μόνον με το μάτι.

Στις 14.00 ακριβώς έφυγε με κατεύθυνση προς την Άνδρο, υποθέτω για δοκιμαστικό.

Η εντύπωση που μου έδωσε είναι το πλοίο πρέπει να πήγαινε παραπάνω από τα 25 μίλια που έχουν αναφερθεί. Θα το έκοβα για γύρω στα 30. Εννοείται πάντα με το μάτι και βεβαίως άδειο. Στις 14.20 είχε σχεδόν χαθεί από τα μάτια.

Δεν ξέρω εάν θα πάει καλά ή όχι, αλλά δεν μου δίνει την εντύπωση ενός πλοίου που θα αφήσει εποχή.

Εν πάσει περιπτώσει, καλοτάξιδη και καλότυχη να είναι η ΑΛΚΥΟΝΗ! :P

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γίνετε ένα δρομολόγιο προς όλα τα λιμάνια που πρόκειτε να προσεγγίσει το πλοίο με εμπειρογνώμονες από το Υπουργείο για "πιστοποίηση". Ίσως να πρόκειτε γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Hρθε Τήνο σε 2:30 ωρες κατευθείαν οπότε 24-25 μιλάκια.

Οντως η πρύμη είναι άσχημη και φαίνεται πρόχειρα φτιαγμένη

εντύπωση μου έκανε οτι το καγκελο που προστατεύει τις kameves εινα πολύ

ψηλά, αν περάσει κοντα απο κανα χαμηλο τοίχο θα τις χτυπήσει

Η λέξη που συνοψίζει το βαπορι ειναι "βιαστικα"..

Link to comment
Share on other sites

Τι εισιτήριο θα έχει?? :rolleyes:

Πάντως οι 2.5ώρες για Τήνο μια χαρά είναι. Άμα έχει το εισιτήριο για Μύκονο στα 26-30ευρώ ίσως πάρει κανέναν επιβάτη:o !Γιατι μόνο με την τιμή θα μπορέσει να "χτυπήσει" το Seajet και το Highspeed που το έχουν στα 39.00.

Link to comment
Share on other sites

2παρά?? δηλαδή θα κάνει για Τήνο λιγότερο από 2ώρες? Θα πρέπει να πηγαίνει με 34-35 για να γίνει αυτό. Πράγμα πολύ δύσκολο απ'ότι βλέπω..!

Ίδια τιμή με τα ταχύπλοα?Μάλλον θα πέρνει τα απομηνάρια των άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Mia mikri diorthosi, to ploio eftase rafina stis 1040 .Edese meta apo ena tetarto peripou, kai argotera anaxorise gia tino-mikono. H taxitita pou legetai oti tha peigenei einai 28 milia.....tha doume.....Pantos esoterika to ploio einai politelestato, i proti thesi einai efamili tou hsd 4 me aneta kathismata-polithrones kai genika exei ginei kali douleia.As efxithoume kala taxidia

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...