Jump to content
Shipfriends

Cat I (IMO 9106211)


cpt_hcp

Recommended Posts

Να πω κι εγω τη σοφιστεια μου για το πλοιο, παραθετοντας και δυο φωτογραφιες. Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τα σχολια του Νηρεα. Εμενα μου θυμιζει πολυ το Speedrunner 1 το πλοιο απο αποψη ναυπηγικης γραμμης. Ειδικα κοιτωντας το απο δευτεροπρυμα προς τα πλωρα ειναι ακριβως το ιδιο προφιλ με το Speedrunner 1. Αλλα και η πρυμη οπως ειπε και ο Νηρεας ειναι εντελως καθετη και ειναι κατα τη γνωμη μου ιδια με το runner, μονο που του Αλκυονη ειναι χτισμενη και εχει δυο καταπελτες αντι για εναν. Μιλωντας για καταπελτες, η κλιση ειναι ακομα χειροτερη απ' οτι φαινεται στην φωτογραφια και για αυτοκινητα που εχουν ποδια η ειναι χαμηλα δεν συνισταται καθολου.

Η θεση στην οποια το βλεπετε δεν ειναι η δικη του, η δικη του ειναι παραδιπλα και δεν μπορει εκει να πλαγιο-πρυμνοδετησει το πλοια. Με λιγα λογια οταν εχει αερα(οπως προχθες που το ειδα ειχε 5-6 μποφορ), θα ειναι δυσκολο να κρατηθει και πιθανοτατα να ανεβοκατεβαινει. Οσον αφορα την πλωρη οπως βλεπετε κι εσεις ειναι εντελως επιπεδη, ενω η αποληξεις των hulls του ειναι ξυραφενιες, δημιουργουν ομως μεγαλα μαγουλα σε συνδυασμο με την υπερκατασκευη. Ναυπηγος δεν ειμαι, ουτε και ναυτικος αλλα κατι μου λεει πως θα χρειαστει μεγαλη μαστορια στη ναυσιπλοια ωστα να μην κοπαναει και να μην ταλαιπωρειται πλοιο και επιβατες αλλα να προλαβαινει και τα ωραρια του.

Γενικα το πλοιο μου δινει την εντυπωση ενος εγχειρηματος με ρισκο. Προκειται για μια εταιρεια που δεν εχει ξαναεμφανιστει στο χωρο(χωρις να γνωριζω αν τα στελεχη της ειναι εμπειρα ατομικα), σε μια γραμμη με σοβαροτατους και καθιερωμενους, με τη δικη τους πελατεια ο καθενας, ανταγωνιστες, και το κυριοτερο με ενα πλοιο στην ουσια υβριδικο. Η συνεχεια επι του Αιγαιου...

post-22-128326958399_thumb.jpg

post-22-128326958404_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 639
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ek protis opseos den dixni ke kako. Exi mia epivlitikotita. Apla nomizo pos ine ena plio pu molis to dis su vgeni ena 'gia na dume' etsi afthormita (se mena tulaxiston). Tha simfoniso me to Nick gia ta magula. Episis na pume gia 1000osti fora oti afta ta skafi eki pu dulevan ixan ke tis antistixes ipodomes i opoies den periorizonte sti diki mas antilipsi oti 'limani esti ramba tsimentenia me dio bintes ekaterothen ke ena kalo kapetanio na kratai to plio'. Allo ena taxyploo lipon ke oi piramatismoi ton mikron mathitevomenon magon stin naktoploia sinexizontai. Kalotaksido na ine.

Link to comment
Share on other sites

Ego tora ti na po ?:P apla xero oti perimenei na parei dromologia apo to ypourgeio, kai mallon ayto tha ginei mesa sti vdomada....kata ta alla arxisan na kalopoizoun to vapori, vafontas tis rampes ton ix kai ton katapelti ton epivaton ..as perimenoume....:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με πληροφορίες ρεπόρτερ του φόρουμ, το ΑΛΚΙΩΝΗ βρίσκεται στο Λαύριο με τη μία μηχανή σπασμένη!!!:mad: Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό ή μας δουλεύει;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες ρεπόρτερ του φόρουμ, το ΑΛΚΙΩΝΗ βρίσκεται στο Λαύριο με τη μία μηχανή σπασμένη!!!:eek: Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό ή μας δουλεύει;:eek:

Για τη μηχανη δε ξερει , αλλα στο Λαυριο ειναι διπλα στον Αιολο

Δειτε το

post-41-128326958849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στους μειωτήρες ήταν το πρόβλημα. Σε λίγες μέρες το πλοίο θα αφήσει το Λαύριο καθώς έχει ναυλωθεί για ταξίδια στην Ερυθρά.

Για να πω και την αμαρτία μου εχει τοσο ωραιο και προσεγμένο εσωτερικό και δεν μπορούμε να το χαρούμε, το χαίρονται μια οι πρόσφυγες και μια οι προσκυνητές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα το πρωί για αρκετή ώρα το βαπόρι ήταν μέσα στο λιμάνι του Λαυρίου ακινητοποιημένο. Τελικά κατάφερε και πλαγιοδέτησε στη νότια προβλήτα του λιμανιού. Ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πήγε στην Αυλίδα και δεξαμενίστηκε. Όλη την προηγούμενη εβδομάδα ήταν στη δεξαμενή. Δευτέρα πρωί είχε γίνει καπνός. Μπορεί κάποιος να μας πει αν έχει πάει πάλι στο Λαύριο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η ALKIONI / PANAMA ήταν δεμένη χειροπόδαρα με ό,τι σχοινιά υπήρχαν στο Λαύριο :D , στο πράσινο φανάρι (εκεί που δένουν συνήθως οι υδροφόρες) και με σηκωμένους τους καταπέλτες. Η απο/επιβίβαση γινόταν με μιά ανεμόσκαλα και jumping.

Η γενική εντύπωση είναι ότι από ώρα σε ώρα ετοιμάζεται να φύγει και οι μηχανές δούλευαν, ενώ είχε φρεσκαριστεί και το πορτοκαλί πάνω από την ίσαλο.

Πάντως, δεν μπορώ να χωνέψω ότι αυτό το πλοίο (?) είχε βγεί πλοίο της χρονιάς στην Ιαπωνία. :D

Ειλικρινά...δεν θα μου λείψει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όλα τα αισθητήρια όργανά (που πάει το μυαλό σας;:D ) μου έφυγαν σήμερα όταν ψάχνοντας (ε ναι λοιπόν θα το πω: ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ OPENSEAS) δρομολόγια για Μύκονο για μεσοβδόμαδα από Ραφήνα, εκεί που συνέχεια μου εμφανιζόταν η ΠΟΠΑΡΑ η ατελείωτη, τσουπ... την Τετάρτη 1/11 εμφανίστηκε το ΑΛΚΥΩΝΗ στις 8:00 με ώρα άφιξης την 11:05:eek: Τι κουλό ήταν κι αυτό κι από που μπορεί να μας προήλθε; Τα στοιχεία της εταιρίας δίνονται κανονικά ενώ το δρομολόγιο είναι Ραφήνα 08:00 Τήνος στις 10:27(!!!) Μύκονος στις 11:05 με αναχώρηση στις 13:50 για Τήνο στις 14:13 (!!!) και Ραφήνα 16:55.

Σε περίπτωση που το βγάλουν, φρόντισα να κρατήσω αποδεικτικά στοιχεία:P

post-17-128326960255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπως ειπε και αλλου ο Νηρευς, δεν ηταν καθολου εντυπωση του οτι υπαρχει ασυνηθιστη κινητικοτητα. Χθες το βραδι το πλοιο ηταν καταφωτο και πολλα ΙΧ με πληρωμα/εργαζομενους ηταν απεξω. Και επειδη ειναι κομματακι χλωμο να ξεκινησει δρομολογια στην ακτοπλοια χειμωνιατικα, χωρια του οτι κραταει την σημαια του Παναμα, μαλλον καμια ναυλωση παιζεται. Ερυθρα?

Link to comment
Share on other sites

Όντως το βάπόρι ναυλώθηκε σε Αιγύπτιους και αν δεν έχει ήδη φύγει, σήμερα φεύγει για Αίγυπτο μάλλον για SAFAGA. Χθες το βράδυ μάλιστα που έτυχε και ήμουν Λαύριο είδα στον καταπέλτη του και το καινούργιο του πλήρωμα (Αιγύπτιοι οι περισσότεροι). Ένας δύο Έλληνες έχουν μείνει από το πλήρωμα ίσα - ίσα για να βοηθήσουν τους ναυλωτές να το κατεβάσουν κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ομως συμφωνα με νεοτερες πληροφοριες, γυρω στα μεσα Ιανουαριου το πλοιο περασε τα Δαρδανελλια προς βορρα. Αναρωτιεμαι τελικα που βγαζει το ψωμι του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι ισχύει αυτό, γιατί σύμφωνα με τις Αιγυπτιακές Αρχές, το πλοίο αφότου κατέβηκε στην Ερυθρά κάνει συνεχώς καθημερινά ή κάθε 2 μέρες δρομολόγια μεταξύ Hurgada και Dhiba. Και, εάν κρίνω από την συχνότητα των δρομολογίων, μάλλον δουλεύει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε Neptune, δεν υπαρχει συγχυση και η πηγη μου ειναι οι Lloyd's. Γι' αυτο και θεωρησα σωστο να το αναφερω.

Movements For: Alkioni

Last Position: Turkey Dardanelles, Turkey

* Arrived: 13 January 2007, 00:00

* Sailed: 13 January 2007, 00:00

Voyage Details

* Origin: not available

* Destination: Turkey Ambarli, Turkey

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κατι ψαρια που φυγανε απο την Ερυθρα και πλεον ταξιδευουν στο Αιγαιο μου ειπανε οτι το παπορο εχει αλλαξει σινιαλα απο Eagle Ferries σε IFF και απο κατω την εξηγηση International Fast Ferries. Σημαια Παναμα και μονο σκουρους:D για πληρωμα. Οι πορτοκαλι γραμμες παραμενουνε παντως
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...