Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

2 Φεβρουαρίου αποδεσμευεται απο τα Δωδεκανησα. Πολλα λεγονται για μετα...Σιγουρα θα παει λιγο Αδριατικη για τις ετησιες των κοκκινων και για μετα ακουγονται απο Χιο Μυτιληνη, μεχρι Θεσσαλονικη-Κυκλαδες-Κρητη ή Πειραια Δωδεκανησα και ελευση καποιου μεγαλου μπλε σε Χιο Μυτιληνη. Αλλα ας περιμενουμε...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 927
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το horizon δεν μπορει να αντικαταστησει τα κοκκινα της αδριατικης λογω ταχυτητας (μιλαμε παντα για τα sfV, sfVI & sfXI στην ancona. τo sfI εκανε και το sfII ειναι του κουτιου).

Link to comment
Share on other sites

Καλα και τα Blue Star 1&2 δεν μπορει να αντικαταστησει σε θεμα ταχυτητας ομως τελικα τα καλυψε.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι και εκει η διαφορα ταχυτητας δεν ειναι μικρη,μιας και εκεινα πανε 26-27 ενω το Ηorizon 21,5-22,5.Οποτε ολα μπορουν να συμβουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στα Δωδεκάνησα το Blue Horizon έχει παραμονές στο Πειραιά και στη Ρόδο όποτε προλαβαίνει τα δρομολόγια. Ενώ στη γραμμή της Αγκώνας δε θα προλαβαίνει για να έχει σταθερές ώρες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Κατα τις 3.30 γυρισε με την πλωρη μεσα (ο βολβος ηταν δεν ηταν μισο μετρο απο την προβλητα) και αφου ξεφορτωθηκε τα σωστικα και απο τη δεξια πλευρα και στις 5.30 ξαναγυρισε και εδεσε κανονικα. Σημερα το βραδυ η αυριο πρωι φευγει για Συρο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πέρασε τον Αη Γιωργη και ανεβαινει προς το μεγαλο μας λιμάνι. Ξεκινά στα Δωδεκάνησα την Κυριακή ώστε το 1 να παει Ηράκλειο στη θέση του κόκκινου.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού περιπλανήθηκε σχεδόν πάνω από δυο ώρες στα νερά του Σαρωνικού, μπήκε στο λιμάνι του Πειραιά, αφού βγήκε ο Διαγόρας στις 15:00 και πήρε τη θέση του στο Ντοκ 3 (θέση 36-40). Έχω μια απορία γιατί δε πήγε στη θέση που ήταν δεμένο το πρωί το Επτάνησος??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει γίνει και αυτό. Αλλά τους επιθεωρητές τους έστειλαν με λάντζες από το Πειραιά??. Από τη Σύρο που έφυγε το πλοίο κανονικά δε θα έπρεπε να είχαν γίνει αυτά (επιθεωρήσεις, δοκιμαστικό κλπ)??

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες η Blue Star κανονιζει να κανει τις επιθεωρησεις της εδω στον Πειραια μολις τα βαπορια φτανουν απο τη Συρο. Εχει τυχει και το BS1 και το BS2 να το κανουν. Εφοσον τα προηγουμενα πιστοποιητικα δεν εχουν ληξει δεν υπαρχει προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντονες οι φημες απο μπιντες της Ηγουμενιτσας οτι το πλοιο θα επιστρεψει στην Αδριατικη για να κανει τη γραμμη Ηγουμενιτσα-Μπαρι (χωρις Πατρα) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από το "στόμα" της μπίντας και στου Θεού τ΄αφτί. Έλεος πια με τα Ro/Ro. Καλά-χρυσά δε λέω αλλά............να πας με Ro/Ro στο Μπάρι χωρίς καν να έχεις επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης, πάει πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αληθεια, οταν πλησιασε το καταπληκτικο λιμανι της Ροδου που σχεδιαστηκε ειδικα για να προστατευει τα πλοια απο τους συνηθεις ΝΑ ανεμους που υποτπευομαι οτι ειχε εκεινη τι μερα, τι εγινε;

Μηπως αρχισε το δραμα του ικανοτατου καπτα Μηνα Ραλλη για να δεσει;

Μηπως εχουμε σε φωτο και τη συνεχεια;

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο ειναι απο το γνωστο τρωκτικο οπου για πρωτη φορα προς εκπληξη μου το σχολιο δεν ειναι αρνητικο για τον "ανευθυνο" καπετανιο και το πληρωμα του και αλλα τετοια ομορφα μαργαριταρια

Σας στέλνω φωτογραφικό στιγμιότυπο της προσέγγισης του Blue Horizon στο Εμπορικό Λιμάνι Ρόδου. Σήμερα γύρω στις 11:00 π..μ με σχεδόν σε ακραίες καιρικές συνθήκες, ο καπετάνιος και το πλήρωμα του πλοίου με επιδέξιες και συντονισμένες κινήσεις προσέγγισαν το λιμάνι...

της Ρόδου με ασφάλεια. Την στιγμή εκείνη επικρατούσε έντονη βροχόπτωση και άνεμοι Ν.Α. 7 bf., το πλήρωμα του πλοίου "υπερέβαλε εαυτόν" και σε επικίνδυνες δυσμενείς συνθήκες κατάφερε να επιβιβάσει τους επιβάτες με ασφάλεια. Συγχαρητήρια στο πλήρωμα και στους επιβαίνοντες. Η Φώτο αφιερωμένη σ’ αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Προσέγγιση στο λιμάνι της Ρόδου.

Σαφώς και θα ήθελα να ήμουν και εγώ μέσα στο καράβι, αλλά σαν επιβάτης εννοείται. Να κάνω την πλακίτσα μου με τις βουτιές της πλώρης στα κύματα, με το χοντρό το μπουφανάκι μου και την ανεμελιά που θα μου δίνει η σιγουριά πως ότι κι αν γίνει, το "μαγγιόρικο" το βαπόρι κι ο πανάξιος κάπτεν του με το πλήρωμα του θα με βγάλουν σώο κι αβλαβή στο λιμάνι. Μια χαρούλα θα ήταν για την αφεντιά μου, άσε που μετά θα το έπαιζα και θαλασσόλυκος :P σε φίλους και γνωστούς. Άλλοι τα τραβάνε τα ζόρια όπως πολύ σωστά λέει και ο φίλος Earl, και παίζουν το κεφάλι και την καριέρα τους κορώνα γράμματα στις στρούγγες του Αιγαίου :rolleyes: που πεισματωδώς εξακολουθούμε να τις αποκαλούμε λιμάνια...

Εγώ δεν διανοούμε να είμαι στην θέση των πλοιάρχων του που θα κληθούν να ρεμετζάρουν σε Νάξο κι Εύδηλο με 9αρι Γραίγο.

Όσο για την φωτογραφία, τι να πω ??? Πως να την χαρακτηρίσω χωρίς τον φόβο ότι την αδίκησα ??? Ίσως μέσα στις πέντε καλύτερες φωτογραφίες πλοίων που έχω δει ever :).

Link to comment
Share on other sites

Την επόμεη Τρίτη 2/2 αποδεσμεύεται από τα Δωδεκάνησα (επιστρέφει το BLUE 1) και δένει μέχρι νεοτέρας. Μακάρι να βρεθεί σύντομα η νέα του γραμμή γιατί είναι κρίμα να δένουν τέτοιοι βαπόραροι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...