Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To έχουμε γράψει εδώ πως κόπηκε το FC1.  Στα αναρτημένα δρομολόγια λέει ότι θα ισχύουν μέχρι και 20/01 (με μικρές διαφορές λόγω της αντικατάστασης του FC1 από δελφίνι). Αλλά δεν νομίζω να το προσθέσουν ξανά το μεσημεριανό μέσα στο χειμώνα. Αφού κανείς δεν αντιδρά, για ποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Από την Παρασκευή τα δύο δρομολόγια προς Ύδρα Σπέτσες και τα 5 προς Αίγινα θα πραγματοποιουνται από τα δύο δελφίνια και το Flying Cat 1. Το μεσημεριανό δρομολόγιο από Πειραιά δεν επανέρχεταιακόμα (εάν και για τις εκλογές κάποιο έξτρα δρομολόγιο θα γίνει), γιατί από ότι φαίνεται καλύπτεται η κίνηση με τα δύο δρομολόγια προς Ύδρα Σπέτσες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τραγικη η κατάσταση γιατι εδώ με λίγο χιόνι δεν μπορείς να πάς ουτε με αμάξι Υδρα η Σπετσες..φίλος μου που πήγαινε Σπέτσες μετα τη πρωτοχρονια περίμενε 3 ωρες μεχρι να ανοίξουν το δρόμο και ευτυχως που ειχε αλυσιδες...Σορρυ για το οφ-τοπικ...αλλα ειναι πικρη αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

H HSW ανακοίνωσε τα δρομολόγια μέχρι τέλη Μαρτίου, αλλά και τα έκτακτα για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Αυτό που αξίζει να αναφέρουμε είναι πως απ' την ερχόμενη Παρασκευή επανέρχεται το μεσημεριανό δρομολόγιο των 13:00 και έτσι από δύο δρομολόγια την ημέρα, τώρα θα έχουμε τρία.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διόρθωση: στις 20/02 επανέρχεται το μεσημεριανό.

Αξίζει να πούμε ότι το τελευταίο διάστημα υπήρχε "πίεση" από το Δήμο Ύδρας προς την HSW για την κατάσταση που είχε φθάσει η σύνδεση. Για την εκτόνωση της πίεσης αυτής, αποφασίσθηκε η συνέχιση της δρομολόγησης του FC1 (που αφαιρέθηκε κάποια στιγμή με την παράταση στα δελφίνια) και η επαναφορά της έκπτωσης 50% σε ένα δρομολόγιο και για μία ημέρα της εβδομάδας, στους μονίμους κατοίκους της Ύδρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ε 1η μέρα στη γραμμή είναι! Αύριο υπάρχει περίπτωση να υπάρχει δρομολόγιο 10.15 όπως μ είπαν αν πάρει έγκριση .

Παίρνω στο 14541 το πρωί , μ λένε πως έχει Δρομολογιο κανονικά το ιονις στις 10.15 αφου εγκρίθηκε , πάω στο λιμανι στα εκδοτήρια του Ιονις μ λένε μας το έκοψαν ... Η κλήση σίγουρα είναι ηχογραφημένη στο σύστημα όπως έλεγε στην αρχή της κλήσης . Αυτή τη στιγμή όσοι θέλαμε να βολταρουμε με το Ιονις έχουμε έρθει όλοι στο ποσειδων Ελλάς που πάει για ...sold out :P και φεύγει 10.30

Όπως και να έχει κάποιος είναι απαράδεκτος σε αυτή την ιστορία

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μπέρδεμα με τα δρομολόγια του Ιονις από όσο καταλαβαίνω. Τις τελευταίες ημέρες υπάρχουν συσκεψεις καθημερινές στο ΥΕΝ μεταξύ των ενδιαφερομενων της γραμμής με τις συνεχείς αλλαγές στις ώρες αναχωρησεως του Ιονις. Σίγουρα δεν θα πάρει δρομολόγια με μεγάλα κενά πριν από αυτόν. Οι αντίπαλοι θα τον περικυκλοσουν με δρομολόγια γύρω στις δικές του ώρες έτσι ώστε να το σκεφτεί να μείνει άλλη χρονιά στη γραμμή! Ήδη από τη Τρίτη τα δρομολόγια των συμβατικων πλοιων από τέσσερα που ήταν τις καθημερινές γίνονται δέκα!!! Έξι η κοινοπραξία, δύο ο Νεκτάριος και δύο το Ιονις

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι μια χαρά είναι. Οι τιμές του είναι τσιμπημένες λίγο. 9,5 ευρώ΄και 30 % μειον το φοιτητικό όταν οι άλλοι το έχουν 50% και το κανονικό 9.

Πράγματι και εμένα μου φάνηκε λιγάκι τραβηγμένο με το καλημέρα να βάλει το ατομικό 9,5 και το ιχ 27,5 , δηλαδή όσο το έχει και η κοινοπραξία. Βέβαια απ' την άλλη παρέχει μεγαλύτερη ταχύτητα απ' τα υπόλοιπα πλοία της γραμμής κι έτσι δικαιολογείται κάπως η τιμή.

 

Πάντως εγώ που ρώτησα το πρακτορείο της Αίγινας μου είπαν ότι το φοιτητικό έχει 4,80 , δηλαδή έκπτωση 50%.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Η λιγη παραπανω ταχυτητα που εχει στα δρομολογια τωρα δεν κανει τη διαφορα, γιατι τα 3-5 λεπτα που θα κανει λιγοτερο δεν φαινεται στον επιβατη. Εαν θελουν καποια πλοια (Φοιβος & Ποσειδων Ελλας) πιανουν τα 17 μιλια ανετα για να ανταγωνιστουν τη ταχυτητα του Ιονις

Link to comment
Share on other sites

πολλα παιζουν ρολο!το 3ημερο με τους νοτιαδες το ιονις εμπαινε μεσα απο την ραδα για να κρυφτει απο τον καιρο ενω της κοινοπραξιας ταξιδευαν στις κανονικες πορειες!κ απο τον αχαιο εχει καλυτερη συμπεριφορα στην θαλασσα!οσο για το φοιβο ειναι μακραν το καλυτερο της γραμμης κ ποτε δεν καταλαβα γιατι μπηκε στην κοινοπραξια

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, τα άλλα πλοία έχουν το εξής τιμολόγιο: 8 € τον επιβάτη ο Άγιος ή 14 με επιστροφή και 9,5 € η ΚΠΣ ή 8,5 στα λιγοστά δρομολόγια που δίνει με προσφορά. Για τα τουτού: 20 ο Άγιος και 27 ή 23 στην προσφορά η ΚΠΣ. Πόσο παίρνει για το αυτοκίνητο το Ιονίς;

Link to comment
Share on other sites

 

 

07.30 & 15.45 απο πειραια και 08.45 & 17.00 απο αιγινα

 

 

δρομολογια ιονις απο 25/2 - 27/4 (πλην κυριακης)

 

απο πειραια 06.45 & 15.45

απο αιγινα 08.00 & 17.00

 

 

καθε παρασκευη & τριτο δρομολογιο

 

απο πειραια 18.30

απο αιγινα 19.45

 

 

καθε κυριακη

 

απο πειραια 07.30 για αιγινα πορο, 17.00 για αιγινα

απο αιγινα για πορο 08.45, για πειραια 15.30, 18.30

απο πορο 14.15 για αιγινα πειραια

Link to comment
Share on other sites

το Ιονίς προσφέρει 20% έκπτωση σε μονίμους κατοίκους. Θεωρώ πάντως ότι θα ήταν αποτελεσματικότερο να προσφέρει στους "συχνούς επιβάτες" στα 5 εισιτήρια το ένα δώρο όπως η ΚΠΣ διότι έχω την αίσθηση ότι στην χαμηλή περίοδο αυτοί που κάνουν την διαφορά (και ταξιδεύουν συχνά με Ι.Χ.) είναι όσοι έχουν εξοχικά και πηγαίνουν Αίγινα το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα έχουν :

1) 20% στο μετ' επιστροφής εισιτήριο για αυτοκίνητα (και στα δύο)

2) 20% στους μόνιμους κάτοικους ασχέτως αριθμού εισιτηρίων, αλλά θέλουν να βγάλεις κάρτα (χρειάζεσαι ένα χαρτί από τον δήμο που να φαίνεται ότι είσαι μόνιμος κάτοικος)

3) 50% στα φοιτητικά 

4) Τις σχετικές εκπτώσεις σε πολύτεκνους, ΝΑΤ, κλπ

Το εισιτήριο Πειρ-Αιγ το κόβουν 8.50€ (και όχι 9.5) αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι κάποια έκπτωση για συγκεκριμένα δρομολόγια ή για όλα.

Πάντως μου προκάλεσε εντύπωση ότι τους επιβάτες τους ενδιαφέρει και αυτό το 1€ έκπτωση στο εισιτήριο....

Link to comment
Share on other sites

Το εισιτήριο Πειρ-Αιγ το κόβουν 8.50€ (και όχι 9.5) αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι κάποια έκπτωση για συγκεκριμένα δρομολόγια ή για όλα.

Πάντως μου προκάλεσε εντύπωση ότι τους επιβάτες τους ενδιαφέρει και αυτό το 1€ έκπτωση στο εισιτήριο....

 

H προσφορά των 8,5 ευρώ ισχύει μόνο στο πρωινό δρομολόγιο. 

 

Στις δύσκολες εποχές που διανύουμε, μην σου κάνει εντύπωση. Ο άλλος το 1 ευρώ που εξοικονομεί απ' το εισιτήριο μπορεί επί παραδείγματι να αγοράσει 2 κουλούρια Θεσσαλονίκης απ' τον πλανόδιο στο λιμάνι.

 

Ξέρεις πόσο έχει το εισιτήριο για Πόρο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...