Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Απο περιγραφες τουλαχιστον 5(!) γνωστων μου το χθεσινο ταξιδι πρεπει να ηταν αξεχαστο...και απο κοσμο αλλα και απο κουνημα....

Οταν μου τα λεγαν,ενιωσα λες και μου διαβαζαν τα χθεσινα posts εδω περα.... δεξια αριστερα κοσμος.. Βεβαια απο τη στιγμη που δε ταξιδευα εγω,δεν τα υιοθετω 100%...αλλα οτι μου παν 5 διαφορετικοι τα ιδια...πιστευω κατι λεει

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 655
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εντάξει ρε παιδιά σε μερικούς το ένα τους ξινίζει και το άλλο τους βρωμάει, καιρός τώρα να παραπονιούνται και για πλοία σαν και αυτό, θα τρελαθούμε στο τέλος...μ θυμίζουν τουρίστες που έρχονται Κυκλάδες και παραπονιούνται για την πολυκοσμία, αμά σε ανοχλεί έλα Ιουνίου, Ιούλιο και αυτοί μήνες του καλοκαιριού είναι...Εντάξει μπορεί να μην έχει το πλοίο τους χώρους του Ελύρος αλλά είναι διαμάντι και πολυτέλεια ειδικά στις μέρες μας...παλιά υπήρχε το Λατω το οποίο δεν μας έκανε γτ είναι παλιό και αργό τώρα υπάρχει πλοίο 120 εκ ευρώ και πάλι μας βρωμάει... και όλα αυτά σε μία χρεωκοπημένη χώρα που έχει ακόμη πλοία όπως ο ολυμπιονίκης και τα παλάτια που άλλες πιο εύπορες χώρες δεν τα έχουν δει ακόμη...αυτά χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον... 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kythnos σε εμένα και από ότι κατάλαβα και στους άλλους δεν τους ενοχλεί το πλοίο που είναι πράγματι διαμάντι, αλλά τους ενοχλεί η απαράδεκτη (για εμένα) συμπεριφορά του στυλ "δείξε μου τα κλειδιά της καμπίνας σου για να μπείς μέσα στο σαλόνι". Και το πράγμα χειροτερεύει αν σκεφτεί κάποιος ότι στο πλοίο δεν υπάρχει άλλο ευρύχωρο εσωτερικό σαλόνι και αναγκάζουν τον κόσμο να πίνει τον καφέ του στο εστιατόριο του πλοίου, δίπλα από ανθρώπους που τρώνε φαγητά με τις ανάλογες οσμές. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι με τον τρόπο αυτό εξευτελίζουν τους ανθρώπους και να σκεφτεί κανείς ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι επιβάτες τους. Δηλαδή άνθρωποι που τους έχουν πληρώσει.

Edited by panthiras1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά σε μερικούς το ένα τους ξινίζει και το άλλο τους βρωμάει, καιρός τώρα να παραπονιούνται και για πλοία σαν και αυτό, θα τρελαθούμε στο τέλος...

 

ν'αγιασει το στομα σου.

Δηλαδή άνθρωποι που τους έχουν πληρώσει.

 

και τις διακεκριμενης εχουν πληρωσει περισσοτερα. μην επαναλαμβανουμε τα ιδια καθε τρια ποστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα χωρων ειναι γνωστα και εχουν γραφτει και εδω πολλες φορες.

 

Διακεκριμενη ως ξεχωριστη επιλογη-θεση δεν εχει η γραμμη, οπως πχ η Μπλου Σταρ στην Παροναξια που εχει οικονομικη,αεροπορικες, διακεκριμενη και καμπινα. Στον Ελυρο ποτε των ποτων δεν μου εχουν απαγορευσει την εισοδο στο πλωριο σαλονι γιατι το βαπορι εχει χωρους. Απλα στο Champion, αναμενομενα λογω ελειψης χωρου, θυμουνται ξανα τη διακεκριμενη και την ταυτιζουν με τη κατοχη κρεβατιου. Λογικο το οτι πρεπει και αυτος που εχει κρεβατι να κατσει καπου αν θελει να μην παει αμεσως στην καμπινα, απλα πρεπει να φτιαξουν ενα μεγαλο σαλονι πρυμα οπωσδηποτε, αν το κανουν δεν θα χρειαζεται να λειτουργουν το πλωριο ως σαλονι των καμπινουχων.

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε κάποιο λάθος αν νομίζετε ότι τα μέτρα αυτά λαμβάνονται για την εξυπηρέτηση των προνομιούχων (καμπινούχων) και μόνο. Τα ίδια μέτρα υπάρχουν ακόμα και όταν το καράβι είναι σχεδόν άδειο, που στο σαλόνι θα μπορούσαν να εξυπηρετηθούν όλοι (καμπινούχοι και μη). Εγώ εδώ φωνάζω για ταξικές διαφορές που κάποιος έχει επιβάλλει.

Τέλος πάντων σταματώ το θέμα εδώ. Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ άλλο. Ας προσέξει λίγο μόνο η ΑΝΕΚ γιατί οι εποχές είναι δύσκολες, ο ανταγωνισμός μεγάλος και κάποια στιγμή θα μπει και άλλο πλοίο στη γραμμή. Δεν χρειάζεται αυτή την στιγμή με τις ενέργειες κάποιων να απομακρύνεται ο κόσμος από αυτήν.

Έχω πολλά ακόμα να πω αλλά σταματώ εδώ.

Edited by panthiras1
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι κατάλαβα (γτ δεν το έχω ταξιδέψει το πλοίο στα Χανιά μόνο στην Ιταλία) χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο για να βολέψουν καλύτερα τον κόσμο και είναι μία προσωρινή λύση.... ολά τα πλοία απο την άλλη τώρα που έχει τόσο κόσμο έχουν τα θεματάκια τους γτ ποτέ δεν γίνεται να χτίσεις ένα πλοίο για είκοσι μέρες που όσους χώρους και να έχει θα γεμίσει... πιστεύω ότι η ΑΝΕΚ βλέπει που πονάει το πλοίο και αν το κρατήσει τελικά στην γραμμή θα κάνει και τις βελτιώσεις που απαιτούνται.... 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη για ολους! Ο Ικαρος εχει 2+ σαλονια οποτε θα βολευτουν και οι μεν και οι δε... Γενικα δεν ειμαι της αποψης "Διακεκριμενης" & "Οικονομικης" θεσης για τα σαλονια σε κανενα πλοιο αλλα ναι υπαρχουν ακομη και στα παλατια τετοιες διαφοροποιησεις (στο πλωριο σαλονι για κατοχους χρυσης Bonus Club και επιβατες Α & Lux καμπινας) που εχουν υπερδιπλασιους χωρους!!!


Και προς αποφυγην παρεξηγησως, δεν ειναι ολο το πλωριο σαλονι ετσι! Ενα μικρο μερος του μονο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Ικαρος δεν εχει 2+ σαλονια αλλα 1+ και μαλιστα μικρο. Απλα εχει γινει τραμπα μεταξυ self service και πλωριου σαλονιου. Δηλαδη ο Ικαρος πλωρα εχει το self service και στο αριστερο μερος του κυριως ντεκ εχει το σαλονι. Επισης μην ξεχναμε οτι εχουν ανοιξει τον τοιχο του μπαρ του μικρου πλαινου σαλονιου στο Champion ωστε να φτιαξουν εισοδο κατευθειαν στο πρυμιο μερος του τεραστιου self service που το χρησιμοποιουν ως σαλονι...

 

Ο Ικαρος εχει ενα πολυ ωραιο σαλονακι στο ιδιο ντεκ πρυμα δεξια που μοιαζει με saloon αλλα δεν παυει να ειναι και αυτο μικρο και σε καμια περιπτωση στο συνολο του δε διαφερει σημαντικα σε ποσοτητα εσωτερικων θεσεων απο το Champion.

 

Το καλο αν ερθει τελικα ειναι οτι θα υπαρχει και αλλο ενα καραβι, αρα θα μοιραζονται οι επιβατες...

 

Πλοιο χαβουζα οσον αφορα τους χωρους ειναι η Αριαδνη, εχει απιστευτα πολλους αλλα υστερει σε κρεβατια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Το βράδυ αντιμετώπισε και θεματάκια απ' ότι δείχνει ο ρουφ... 

Ίσως να έχει σχέση και με αυτό... Πάντως μέχρι προχθές που το είδα, δεν ήταν ακόμη βαμένο... 

 

ΥΓ το σημερινο roundup θα μας βγει ξινό λόγω βρόχας  :P 

Update

Φωτογραφία πριν λίγο. Ακόμα υπάρχουν εργασίες που πρέπει να γίνουν, αν και εξακολουθώ να πιστεύω το παραπάνω σχόλιό μου...

gallery_2440_782_340377.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...