Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ενα και μοναδικο ταξιδι με τον ΔΙΑΓΟΡΑ(της περασμενης Παρασκευης)και οι εντυπωσεις που μου αφησε ειναι οι καλυτερες!

Ολα φυσικα ξεκινουν απ το εσωτερικο του,που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο εκεινο των νεοτευκτων.Η ρεσεψιον δε,με εντυπωσιασε πραγματικα,εχει ομορφα υλικα και μαζι με τους καναπεδες φτιαχνει ενα ωραιο συνολο-αερατο και σιγουρα αφηνει την αισθηση ενος αρκετα μεγαλου χωρου.Το μονο παραδοξο ειναι οι σκαλες,που ειναι παραλληλες σε διαταξη και σε κανουν να αναρωτιεσαι 'τωρα που παω?':p

Απο πανω τωρα εχει ενα ολοκληρο ντεκ με σαλονια,που καταφερνουν να απλωνουν τον κοσμο χωρις να γινεται χαμος στους διαδρομους.Μαλιστα διαθετει κ ενα σαλονακι αποκλειστικα για laptopμανια με απειρες μπριζες και τραπεζακια.Ομορφο και το self-service που το τελος του καταληγει στο πλωριο σαλονακι,που οπως μου εξηγησαν ειναι για τους κατοχους καμπινας και θεωρειται VIP.Εγω βεβαια,το πρωινο το επισκεφτηκα χωρις να μου πει κανεις κατι.

Στα εξωτερικα καταστρωματα τωρα,θεωρω αρκετα επιτυχημενα τα 2 μπαλκονια της πρυμης ενω τα πλευρικα ναι μεν ειναι ανετα αλλα τα πολλα βαρελακια(απο τις τσιμινιερες μεχρι την γεφυρα:()σου κοβουν την θεα και την προσβαση στα ρελια.Πολυ καλο επισης το σαλονακι(καλυπτεται απο ανεμοθωρακες και εχει ψευδοροφη)ακριβως στην μεση του πλοιου,με γουστοζικες καρεκλες και οχι πλαστικες!

Σαν service(μπαρ-πληρωμα-μαγαζια)αψογοι και εδω μαλλον μετραει το ATTIKA group;)To μονο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι πρεπει να αλλαζουν χρωμα οι στολες του πληρωματος...οχι μπεζ ρε παιδια,θυμιζει στρατιωτικο στυλακι...και λερωνει ευκολα:D

Δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω,γιατι λογω του κοσμου(1200 ατομα)δεν καταφερα να γυρισω το παπορι οπως ηθελα και να βγαλω και αρκετες εσωτερικες φωτο.

Αυτο που μου μενει παντως,οτι ειναι ενα πλοιο που στεκεται επαξια παρα τα 37 του χρονια κι αυτο οφειλεται 1.στην πολυ καλη μετασκευη του εσωτερικου και 2.στη αξιοπρεπη υπηρεσιακη που εχει.Ναι μεν παλιο αλλα μοντερνο και σχετικα γρηγορο.Το μονο που μαρτυρα οτι ειναι τζαπανεζικο και λιγο παλιο,ειναι ο θορυβος των μηχανων του,που ξεπερνα εκεινο των μηχανων του ΜΥΤΙΛΗΝΗ:o

Τελος,καποιες φωτο στην Θεσσαλονικη(1,2,3,4,5)και μια απο το Σιγρι.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 855
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:D:D:DΕχεις απολυτο δικιο,μπηκα στον Σουηδο για την ηλικια και απ οτι φαινεται πατησα στο ΠΑΤΜΟΣ πανω:DΜα λεω και εγω,τι διαολο,τοσο χρεπι ειναι:P
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε συνάδελφε:D, βλέπω ότι συμπίπτουμε στις εκτιμήσεις μας. Και διαπιστώνω με χαρά ότι θα πρέπει να μας προσλάβουν και συμβούλους σε θέματα διαρρύθμισης.:)

Το τελευταίο κατάστρωμα άπλετο, αλλά μάλλον χρειάζεται ένα συμμάζεμα στην διαρρύθμισή του. Καλό θα ήταν ένα αντιανεμικό προστατευτικό στον χώρο με τα τραπεζάκια μπροστά στο bar
Πολυ καλο επισης το σαλονακι(καλυπτεται απο ανεμοθωρακες και εχει ψευδοροφη)ακριβως στην μεση του πλοιου,
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατεβηκα να δω τον διαγορα κ εμεινα εκπληκτος! το θετικο η γρηγορη μανουβρα, σε 4 λεπτα ητανε δεμενο

τα αρνητικα η πολυ αργη ξεφορτωση του πλοιου κ η ασχημη συμπεριφορα καποιου γαλονα ο οποιος φωναζε σε ενα ναυτη ο οποιος ητανε στην πλωρη του πλοιου κ καπελωνε τους καβους στον ντοκο κ εκανε το λαθος να σπασει η παροχη νερου που συνδεει το πλοιο με την ευδαπ κ πεταγοτανε πανω 3μετρα το νερο. του ελεγε να μαζεψει τα πραγματα του να φυγει, μπροστα στο κοσμο κ τον εστειλε πανω! επειδη θεωρω την εταιρια σοβαρη κ ταξιδευω με τα πλοια της συνεχεια δεν νομιζω αυτη η πραξη να συμβαδιζει με το προφιλ της!!!ελπιζω να επικρατησει ψυχραιμια

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Απώλεια αγκυρας στο Διαγόρας

Πηγη: MARINEWS

Την άγκυρά του έχασε το Ε/Γ-Ο/Γ Διαγόρας πριν τον απόπλου του από την Κάλυμνο.Στο πλοίο επέβαιναν 560 επιβάτες.

Όπως μας ενημέρωσε το ΥΕΝ, μετά από έγκριση το πλοίο απέππλευσε στις 09.45 αντί για τς 07.10 και θα λύσει το πρόβλημα στη Ρόδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για άλλη μια φορά, το καλοκαίρι για μένα σήμαινε ταξίδι με τον ΔΙΑΓΟΡΑ. Τον ήρωα ΔΙΑΓΟΡΑ, που φέτος κάθε βδομάδα διασχίζει το Αιγαίο από τη Δύση μέχρι την Ανατολή και από το Νότο στο Βορρά. Δε θα σας πω για το ταξίδεμα ή για τα λιμάνια που προσεγγίζει, θα μιλήσω για τις συνθήκες που συνάντησα στα 2 ταξίδια μου.

Το πλοίο παρόλες τις προσεγγίσεις που έχει εξακολουθεί να είναι μέσα πεντακάθαρο. Οι υπηρεσίες που απολαμβάνει ο επιβάτης παραμένουν υψηλού επιπέδου, με μεγάλη ποικιλία στα μπαρ και στα εστιατόρια. Ελπίζω να μην προχωρήσει η εταιρία σε fastfoodοποίηση και αυτού του πλοίου όμως.

Για τις καμπίνες του δεν θυμάμαι ποτέ να έχω μιλήσει, αλλά θα σας πω ότι οι εσωτερικές μπορεί να είναι και μισή φορά μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες των SF5, SF12, BS1-2. Μάλλον είναι ιδέα μου αλλά μου φαίνονται μεγαλύτερες και από τις εξωτερικές αλλά μη το δένετε και κόμπο.

Στα θετικά είναι η πλήρης τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος στους κοινόχρηστους χώρους από όλους. Αυτό μάλιστα έχει οδηγήσει στο να γίνεται το αδιαχώρητο στο εξωτερικό στεγασμένο μπαρ του καταστρώματος 7. Μικρή παραφωνία είναι ότι στις καμπίνες που δεν (?) μπορεί να ελεγθεί, οι επιβάτες καπνίζουν. Μάλιστα είχα την τύχη να κοιμηθώ και να ξυπνήσω από την τσιγαρίλα που ανέδιδε η διπλανή καμπίνα.

Τελειώνοντας, να ευχηθώ στο πλήρωμα κουράγιο γιατί το φετινό καλοκαίρι τους έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

edit: Νόμιζα ότι γινόταν μόνο σε γήπεδα, σε αεροδρόμια, τώρα τα laser είναι και στα λιμάνια. Κατά την προσέγγισή μας στη Νάξο, στις 10/8, κάποιος έξυπνος από μία καφετέρια μας έριχνε τη δέσμη του πράσινού του laser προς τη γέφυρα αλλά και στα καταστρώματα. Δεν γνώριζα το πόσο "ανοίγει" η δέσμη της. Πραγματικά είναι επικίνδυνο και σε καμία περίπτωση αστείο.

Edited by giorgosz
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ας δουμε την αφιξη και την αναχωρηση του ΔΙΑΓΟΡΑ στο Καστελοριζο.

Καταρχην η αφιξη

Μολις εχει φανει στο λιμανι.

Μπαινει στον ορμο και ετσι μπορει ο polmyt να βγαλει μια καταλωρη:P

Εχει μπει μεσα στο λιμανι ουσιαστικα

Περναει απο μπροστα μας.

Και συνεχιζει για μεσα

Δεξια στροφη με προσαναποδα και προπελακι

Λιγο πριν ευθυγραμησει με τον ντοκο

Δεμενος πλεον

Και η αναχωρηση

Μολις εχει ξεκινησει και γυριζει με το προπελακι

Εχει γυρισει πλεον

και ανοιγοντας σιγα σιγα ταχυτητα

περναει μπροστα απο το τζαμι

Για το τελος αφησα δυο φωτο με το πλοιο δεμενο τραβηγμενες απο ψηλα και αλλη μια με φοντο τις βαρκες και τα τραπεζακια ωστε να φανει και η ομορφια του τοπιου μαζι με το βαπορι.

Να πω οτι η μανουβρα ηταν αρκετα γρηγορη.Πραγματικα δεν εκανε πανω απο πεντε λεπτα για να δεσει στο μικρο λιμανακι.Η εισοδος ενος τοσο μεγαλου πλοιου παντως προκαλεσε το θαυμασμο και την εκπληξη του περισσοτερου κοσμου που εκανε μπανιο εκεινη την ωρα.Υπηρχε αρκετος κοσμος και κυριως ξενοι που εβγαζαν φωτογραφιες το βαπορι που περνουσε απο μπροστα.Εδω που τα λεμε δεν ειναι και λιγο 3-4 μετρα απο κει που κολυμπας να περναει ενα θηριο.

Γενικα παντως παρα το μικρο λιμανακι νομιζω οτι τα βυθισματα ειναι αρκετα καλα.Εκει που περναει το βαπορι πρεπει να χει κανα δεκαρι μετρα βαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ο διαγορας θα επομιστει τα νησια που καλυπτει το μπλου σταρ 2 καθως επαθε βλαβη!αρα το δρομολογιο του προσαρμοζεται ως εξης...αναχ. 19,00 προς ναξο σαντορινη αστυπαλαια καλυμνο κω νησυρο τηλο ροδο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνα με το προγραμμα του openseas σημερα ο διαγορας εχει προσεγγιση στην Παρο..απο οτι βλεπω ομως στο ais ενω κατευθυνοταν προς παρο αλλαξε πορεια λιγο εξω απτο λιμανι και παει προς τα βορεια.ξερει κανεις κατι η μηπως ειναι λαθος του ais?

diagoras.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι λάθος του ΑΙS από το οποίο ποτέ δεν έχω μπορέσει να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα σε ανάλογες περιπτώσεις ,πάντως με γαρμπήδες 8αρια και 9αρια θα ήταν έτσι κι αλλιώς βραχνάς η μανούβρα στην Πάρο.Στο λιμάνι της Παροικιάς η μόνη προβλήτα που δουλεύεται σχετικά με τέτοιο καιρό είναι ο Γαρμπής κι αυτή για ένα πλοίο με το μέγεθος του ΔΙΑΓΟΡΑ και τις ελικτικές του ικανότητες είναι δύσκολα προσβάσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λογικη εξηγηση ειναι ο καιρος και οτι δεν θα μπορουσε να προσεγγισει στη Κω.Πραγματικα πρεπει να γινοταν χαμος χτες το βραδυ.Και το μεγαλο BS κομμενο πηγαινε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αύριο φεύγει για Σύρο για την ετήσιά του. Τελευταίο στη σειρά των BLUE STAR που κανουν την ακινησία κάθε χειμώνα. Επανέρχεται στα δρομολόγια στις 4 Φεβρουαρίου και αντικαθίσταται ως γνωστον από το ΝΑΞΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες πρωινές ώρες (02:00) τη Τετάρτης 13 Ιανουαρίου το Διαγόρας αναχώρησε από το Πειραιά με κατεύθυνση τη Σύρο για την ετησία επιθεώρηση του. Το πρωί που έφτασε στο Νεωρειο, ανέβηκε κατευθείαν στη δεξαμενή Ερμουπόλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Θάνατος εν πλω

Ο 64χρονος δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Καλυμνίων, Γιώργος Σισώης, άφησε την τελευταία του πνοή μέσα στο πλοίο Διαγόρας, μετά από ανακοπή καρδιάς. Ο άτυχος άνδρας πήρε το πλοίο της γραμμής χθες, για να μεταβεί στην Αθήνα για ιατρικές εξετάσεις. Ενώ το πλοίο βρισκόταν εν πλω, εκείνος απεβίωσε. Το «Διαγόρας» επέστρεψε στο λιμάνι της Καλύμνου, όμως για τον Γιώργο Σισώη ήταν πλέον αργά. Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου απλώς διαπιστώθηκε ο θάνατός του.

πηγη:zougla.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Στον προλιμένα του Πειραιά, στο πράσινο δεμένος σήμερα ο Διαγόρας.

Από την Πέμπτη 3/6ου (σύμφωνα με το OPENSEAS) ξεκινάει την σύνδεση της Ρόδου με την Θεσσαλονίκη, με ενδιάμεσους σταθμούς τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπως και περσι το πλοιο τα παει περιφημα στην αγονη Θεσσαλονικη-Ροδος:) Γνωστοι μου ταξιδεψαν την προηγουμενη Παρασκευη απο Χιο για Κω και οπως μου ειπαν δεν εβρησκαν που να κατσουν με την λαοθαλασσα που κουβαλουσε το πλοιο..Το γκαραζ δε,ηταν φουλ απο ΙΧ και φορτηγα;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θάνατος επιβάτη στο ΔΙΑΓΟΡΑΣ στην Κω στις 24/07/2010

Πηγή: ΥΟΑΝ ΥΠΠ

Στις 24/07/2010, η Λιμενική Αρχή Κω, ενημερώθηκε από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΔΙΑΓΟΡΑΣ» Ν.Π.11957, το οποίο επρόκειτο να καταπλεύσει στο λιμάνι της Κω, ότι 79χρονη που επέβαινε στο πλοίο, έχρηζε άμεσης νοσοκομειακής περίθαλψης.

Με τον κατάπλου του πλοίου, η 79χρονη παρελήφθη από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ, που είχε ήδη ειδοποιηθεί και μεταφέρθηκε στο τοπικό Νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός της και παραγγέλθηκε νεκροψία- νεκροτομία.

Προανάκριση διενεργείται από τη Λιμενική Αρχή Κω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...