Jump to content
Shipfriends

Η μαχη του Χανδακα


Ποιος θα παρει το Καστρο του Χανδακα και τι θα παρουν οι υπολοιποι;  

2 members have voted

  1. 1. Ποιος θα παρει το Καστρο του Χανδακα και τι θα παρουν οι υπολοιποι;

    • Το κοκκινο θα σαρωσει:p
    • Palace for ever. If something works, you don't have to fix it;)
    • ANEKατσι. ΚΡΗΤΗ Ι/ΙΙ ή οτι αλλο γουσταρει ο μπαμπης σαλβαρακης να βαλει:D
    • None of the above. Μπορει στο τελος ολοι να ειναι μια οικογενεια:cool:

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μήπως, σιγά-σιγά γίνεται πρόβα για παραμονή μόνο ενός Παλάς που θα κάνει δρομολόγια όπως το SF? Γιατί δεν μου φαίνεται ότι θα είναι για πολύ βιώσιμα και τα 2 Παλάτια στη γραμμή. Ε, εάν δεν χωράει και κανένα φορτηγό...δεν χάθηκε ο κόσμος...τόσα ro-ro διαθέτει ο όμιλος.

Και εγώ θα συμφωνήσω. Με ένα δρομολόγιο από SF και ΜINOAN θα είναι και οι δύο ευχαριστημένες:).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δε νομίζω ότι η ΑΝΕΚ θέλει να πάει κόντρα στις ταχύτητες (καταναλώσεις) των άλλων ανταγωνιστών.

Μα και να ήθελε, δεν θα μπορούσε. Τα πλοία που έχει στο Ηράκλειο, δεν μπορούν να κάνουν την ίδια μέρα μεσημεριανό και βραδινό δρομολόγιο, δεν βγαίνουν οι χρόνοι, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει τα ημερήσια της να είναι πρωινά.

Link to comment
Share on other sites

Μας δεν είπα ότι μπορεί και θέλει να κάνει τα ίδια με τους ανταγωνιστές της.;)

Τα ημερήσια της ΑΝΕΚ στη γραμμή δεν είναι και παρά πολλά, έτσι και αλλιώς και τις ημέρες που τα κάνει είναι ίσως να είναι καλύτερα να φύγεις πρωί παρά μεσημέρι. :confused:

Οι Μινωικές είναι που δε θέλουν να χάσουν τους προτίμηση των επιβατών, για αυτό κάνουν αυτές τις ενέργειες.B)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω. Με ένα δρομολόγιο από SF και ΜINOAN θα είναι και οι δύο ευχαριστημένες:).

Δεν νομίζω πως μια εταιρεία που μέχρι τώρα είχε το 70% της κίνησης στη γραμμή μπορεί να είναι ευχαριστημένη με μια τέτοια μοιρασιά.

Νομίζω πως οι κινήσεις της ΜΙΝΟΑΝ είναι τετοιες που δείχνουν οτι επιθυμεί με κάθε τρόπο να διώξει την SF από τη γραμμή και να επιστρέψουν στο παλαιό καθεστώς.

Μα και να ήθελε, δεν θα μπορούσε. Τα πλοία που έχει στο Ηράκλειο, δεν μπορούν να κάνουν την ίδια μέρα μεσημεριανό και βραδινό δρομολόγιο, δεν βγαίνουν οι χρόνοι, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει τα ημερήσια της να είναι πρωινά.

Αν ήθελε, με τα ΚΡΗΤΗ θα μπορούσε έστω και πιεσμένα να τρέξει με δύο δρομολόγια την ημέρα... Απόδειξη τα καλοκαίρια που μια χαρά έβγαιναν τα δρομολόγια...

Παρεπιπτόντως, η ΑΝΕΚ θα συνεχίσει τις τρελές περυσνινές προσφορές με τα ημερήσιά της?

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελε, με τα ΚΡΗΤΗ θα μπορούσε έστω και πιεσμένα να τρέξει με δύο δρομολόγια την ημέρα... Απόδειξη τα καλοκαίρια που μια χαρά έβγαιναν τα δρομολόγια...

Φυσικά και βγάζει δύο δρομολόγια την ημέρα, το κάνει εδώ και χρόνια και θα το κάνει και φέτος. Αυτό που γράφω είναι πως τα ημερήσια της θα πρέπει να είναι πρωινά (αναχώρηση 9-12) και σε καμία περίπτωση μεσημεριανά (2-4 το μεσημέρι), ώστε να μπορεί να κάνει επιστροφή σε φυσιολογική ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ βλέπω το άλλο.Ότι οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ έχουν επιδοθεί σε απανωτές αλλαγες ωραρίων,τροποπιήσεις δρομολογίων σε μεσημεριανά...όλα αυτά εμένα μου φαντάζουν ως κινήσεις προβληματισμού.

Δεν ξέρω τι μερίδιο έχει αποκτήσει το κόκκινο χελιδόνι στην γραμμή και τι ζημιά έχει κάνει στα άλλα , αλλά δεν περίμενα και τέτοιες κινήσεις από τις μινωικές οι οποίες μεταφέρουν τις εντυπώσεις στον απλό κόσμο ενός κλωνισμένου προφίλ.

Ενώ από την άλλη η ΑΝΕΚ δεν ξέρω κι αυτή αν και τι ζημιά έχει υποστεί από το 12 αλλά πάντως για την ώρα δείχνει να μην κλωνίζεται η θέση της μη αλλάζοντας ωρες και δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, αυτό που θα άλλαζε τα δεδομένα θα ήταν η αύξηση των πρωινών δρομολογίων από 40-45 που γίνονται κάθε χρόνο σε 60-65. Η αύξηση του capacity κατά 60.000-80.000 θέσεις και η δυνατότητα διπλών αναχωρήσεων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού, θα ήταν μια ισχυρή απάντηση από τις Μινωικές.

Από την Παρασκευή λοιπόν ξεκινούν τα γλέντια στο Ηράκλειο και όπως είχα επισημάνει από το Μάρτιο, η κίνηση αυτή αλλάζει σημαντικά τα δεδομένα στη γραμμή, αφού μιλάμε για υπερδιπλασιασμό των ημερήσιων δρομολογίων των Μινωικών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλδη το SF12 θα φτάνει στο Ηράκλειο και θα πρέπει να ξεφορτώσει εκατοντάδες οχήματα και 1600 επιβάτες την ώρα που θα αγγίζει το peak της κίνησης το ξεφόρτωμα των Palace?

Πάντως γενικά οι Μινωικές αλλάζουν για 2η/3η φορά δρομολόγια φέτος, και νομίζω πως μάλλον νοιώθουν ότι απειλούνται.

Έχουμε κανένα νεότερο στοιχείο για το μερίδιο του SF12 στη γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

Δηλδη το SF12 θα φτάνει στο Ηράκλειο και θα πρέπει να ξεφορτώσει εκατοντάδες οχήματα και 1600 επιβάτες την ώρα που θα αγγίζει το peak της κίνησης το ξεφόρτωμα των Palace?

Δεν θα χαθεί κι' ο κόσμος, και όταν τύχαινε τα καράβια της ΑΝΕΚ να φθάνουν λίγο μετά εκείνα των Μινωϊκών, όλος ο κόσμος και όλος ο κοσμάκης από την μία και μοναδική έξοδο του λιμανιού (αυτήν με το φανάρι στην οποία καταλήγει η Εθνικής Αντιστάσεως), έβγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νεότερο στοιχείο για το μερίδιο του SF12 στη γραμμή;

Σύμφωνα με σημερινό σχόλιο του peiratikoy reportaz το μερίδιο στην επιβατική κίνηση έχει φτάσει το 25%.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση ομως θα έχουμε αποβίβαση του SF12 ταυτόχρονα με επιβίβαση των Μινωικών, και σε 40-50 λεπτά θα έρχονται οι πρώτοι που θα θέλουν να μπουν στο SF12

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με διασταυρωμένα στοιχεία της αγοράς, το Superfast ΧΙΙ του ομίλου Attica κατάφερε μέσα στο διάστημα των δύο περίπου μηνών να αποκτήσει μερίδιο στην επιβατική κίνηση που φέρνει την Attica έστω και οριακά στη δεύτερη θέση, μπροστά από την ΑΝΕΚ. Στην πρώτη θέση με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο συνεχίζουν να βρίσκονται οι Μινωικές Γραμμές. Συγκεκριμένα, τα μερίδια αγοράς στη γραμμή Πειραιάς-Ηράκλειο στην επιβατική κίνηση είναι 55% για τις Μινωικές Γραμμές, 23% για την Attica και 22% για την ΑΝΕΚ.

Βέβαια, η εικόνα είναι πολύ διαφορετική στο επίπεδο της μεταφοράς φορτηγών οχημάτων που είναι και το πλέον κερδοφόρο, με την ΑΝΕΚ να κατέχει την πρώτη θέση έστω και οριακά, ενώ το μερίδιο της Attica παραμένει στα χαμηλά επίπεδα της τάξεως του 10%, με ανοδικές όμως τάσεις. Στα ΙΧ αυτοκίνητα, το μερίδιο της Attica είναι σαφώς μεγαλύτερο ξεπερνώντας το 20% της αγοράς, αλλά παραμένει στη τρίτη θέση πίσω από την ΑΝΕΚ.

Περισσότερα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Από το παραπάνω, αν βεβαίως ισχύουν τα νούμερα προκύπτει πως η απώλειες και για τις δύο εταιρείες είναι αναλογικώς ισομερής.

Αν υποθέσουμε δηλαδή πως οι απόλυτοι αριθμοί είναι ίδιοι με πέρυσι, 1 στους 4 επιβάτες των Μινωικών και αντίστοιχα 1 στους 4 της ΑΝΕΚ τελικά μετακινήθηκαν με ΣΦ. Με την ΑΝΕΚ σε ποσοστό να έχει ελφρώς το μεγαλύτερο πλήγμα... Στους επιβάτες όλα αυτά.

Γιατί τα φορτηγά είναι άλλη ιστορία, μετους παλαιούς να αντέχουν

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως για το μέσο επιβάτη της ακτοπλοΐας (γιατί άσχετα με όσα λέει η διαφήμιση, υπάρχει μέσος επιβάτης…), το brand Superfast είναι ισχυρότερο από αυτό της Blue Star;
Το όνομα Blue Star κτίζεται μεθοδικά στην ακτοπλοΐα εδώ και μια δεκαετία. Μπορεί λοιπόν το όνομα Superfast για όσους ασχολούμαστε με τα πλοία να είναι ένα καταξιωμένο brand δεν του δίνει πλεονέκτημα σε σχέση με το brand της Blue Star.
Εγω εχω την αντιθετη αποψη...,θελετε το χρωμα(το κοκκινο χτυπαει οπως κ να το κανουμε),τα πανεμορφα πλοια,η προσεγμενη δυναμικη γραμματοσειρα,τα φτερα στις τσιμινιερες,το μαρκετινγκ,το service on board κλπ,κανουν την fast ασυναγωνιστη σε ολους τους τομεις πιστευω(προσωπικη αποψη).Εχω ακουσει πολλους να λενε ''Θελω να ταξιδεψω με ενα superfast...'' αλλα κανενα να λεει το αναλογο κ για καποιο blue star;)
NHSOS XIOS το παράκανες, με το μεγεθυντικό φακό!!!!

Πειτε μου τωρα,αν η μεχρι τωρα επιτυχια του 12 στο Ηρακλειο δεν οφειλεται κατα το μεγαλυτερο ποσοστο στο οτι ειναι ειναι κοκκινο και Superfast;) Σιγουρα μπορει στο μεριδιο που εχει αποσπασει μεχρι στιγμης η εταιρια,να βοηθησαν κ καποιες συγκυριες αλλα,προσωπικα θεωρω πως πανω απο ολα 'τραβηξε' κοσμο,το πλοιο και το brand της εταιριας:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καθόλου το συλλογισμό σου. Πως προκύπτει από τα παραπάνω πως η μέχρι τώρα πορεία του κόκκινου, είναι καλύτερη από αυτή που θα είχε αν ήταν μπλε???? :confused:

Απάντηση κανένας μας δεν θα μπορέσει να δώσει. Μόνο οι ποιοτικές έρευνες που πραγματοποιούν οι ίδιες οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Attica πάντως εμφανίζονται ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα πορεία του Superfast 12. Υψηλόβαθμο στέλεχος της εταιρείας ανάφερε ότι μέσα σε διάστημα δύο μηνών έχουν καταφέρει, όσα είχε πετύχει η εταιρεία στα Χανιά μετά από παρουσία εκεί ενός ολόκληρου χρόνου.

Δικο μου λαθος,γιατι δεν εβαλα το παραπανω σχολιο που στηριξα τον συλλογισμο μου.

Θα μου απαντησεις βεβαια,οτι αλλο Blue Star στα Χανια και αλλο Superfast στο Ηρακλειο.

Σημειωνω λοιπον,πως τοτε με ενα πλοιο η ΑΤΤΙΚΑ ανταγωνιζονταν μια εταιρια,με πλοια κατα πολυ κατωτερα του Blue Star σε αντιθεση με τα τωρινα δεδομενα,που ανταγνωνιζεται 2 εταιριες με πλοια ισαξια του 12.

Επισης,η επιλογη εξ αρχης,της ΑΤΤΙΚΑ,να στειλει το κοκκινο και οχι ενα απο τα μεγαλα μπλε,δειχνει για μενα(τουλαχιστον ετσι πιστευω),πως περισσοτερο 'εμπιστευοταν' για την συγεκριμενη γραμμη το brand Superfast παρα το Blue Star.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω πως το σχόλιο στο οποίο αναφέρεσαι έχει γίνει μέσα στα πλαίσια της γενικότερης πολιτικής δηλώσεων για τη δημιουργία κλίματος.

Παρόμοιες δηλώσεις έχουν γίνει αυτές τις ημέρες από όλες τις πλευρές, και από τους Ηρακλειώτες και από τους Χανιώτες. Οι πρώτοι δήλωσαν πως έχουν χάσει μόνο 5% και οι δε πως είχαν αύξηση… :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι μάλλον είναι ευχαριστημένοι στην Attica με αυτά τα μερίδια που έχουν πάρει σε 2 μήνες. Αλλά θα διαφωνήσω με τον NHSOS XIOS και το "υψηλόβαθμο στέλεχος της Attica". Η σύγκριση του σήμερα του Ηρακλείου με το τότε των Χανίων είναι άτοπη. Τότε το BS των Παναγόπουλου/Στρίντζη ανταγωνιζόταν μόνο την ΑΝΕΚ των Χανιωτών...ενώ σήμερα το SF της MIG ανταγωνίζεται την Sea Star και τον Grimaldi. Πιστεύω ότι εάν το SF πήγαινε πριν 5 χρόνια στα Χανιά, θα είχε τα ίδια αποτελέσματα με το BS. Αντίστοιχα εάν σήμερα πήγαινε το BS στο Ηράκλειο, θα είχε λίγο χειρότερα αποτελέσματα από το SF, λόγω της ύπαρξης εκεί των Παλατιών και της διαφοράς κλάσης από το SF.

Και εάν το SF XII ήταν μπλε και λεγόταν BS Candia θα είχε ακόμα καλύτερα απότελέσματα από το κόκκινο.;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι η συγκριση του τοτε με το τωρα είναι εντελως ατοπη και δεν εχει σημειο επαφης πουθενα.

Όπως υπερβολή θεωρω θεωρω τον ισχυρισμο του στελεχους που αναφερει ότι το κοκκινο εχει πετυχει οσα το μπλε σε ενα χρονο.

Σε κίνηση?

Είτε στο ένα είτε στο άλλο το μεγάλο θεμα εξακολουθει να ειναι τα φορτηγα που θέλει πολυ υπομονη μπας και κερδισει καποιο σημαντικό μεριδιο.

Σε οικονομικά αποτελέσματα?

Μα και το 12 πλην τις ημέρες του πασχα που κι αυτες δεν ξερω να πω με σιγουρια πρέπει να παρουσιάζει ζημιές παρά κέρδη.Πιστευω οτι αυτές οι δηλώσεις μάλλον είχαν ως στόχο την ενθαρυνση του κοινού αλλά και των ίδιων την συνεχεια παρα είχαν ως στόχο να καταδείξουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το στέλεχος της ΑΤΤΙΚΑ αναφέρεται στο μερίδιο των φορτηγών. Για παράδειγμα η Blue Star στα Χανιά για κανένα 6μηνο μετέφεραν μονοψήφια νούμερα στα φορτηγά. Ενώ στη καλύτερη περίπτωση να είχαν μαζέψει 40 φορτηγά. Ένα νούμερο που το έχω δει με τα μάτια μου σε μια αναχώρηση.

Από τη πλευρά των επιβατών και ΙΧ πιστεύω ότι δεν είναι απόλυτα ευχαριστημένοι αλλά μην ξεχνάμε είναι αρχή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχες Σεπτεμβριου θα μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα για την κινηση του 12 και αναλογως θα σχεδιασει τα μελλοντικα πλανα της για την Κρητη και η ΑΤΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πιστεύω ότι ασφαλή συμπεράσματα θα μπορέσουν να βγουν μετά τον Σεπτέμβριο κι όταν το βαπόρι θα κλείνει 10-12 μήνες δρομολογημένο στην γραμμή.

Το καλοκαίρι η κίνηση όπως πάντα είναι αυξημένη, τον Σεπτέμβριο σε ορισμένες γραμμές όπως αυτή του Ηρακλείου συνεχίζεται μια σχετικά καλή κίνηση, οπότε θα πρέπει να έρθει η χαμηλή σεζόν και πάλι ώστε να μπορέσουν να γίνουν συγκρίσεις και να βγουν συμπεράσματα.

Αν η κίνηση του πλοίου την χαμηλή περίοδο αυξάνει τα ποσοστά της προοδευτικά σε όλους τους τομείς σε σχέση με τους πρωτους μήνες τότε θα υπάρξει αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...