Jump to content
Shipfriends

Απαγωγή εφοπλιστή Π. Παναγόπουλου


Recommended Posts

...ενώ δημοσιογράφος από κάποιο κανάλι δεν δίστασε να προσδιορίσει ότι η προφορά του εκτός του ήταν Κρητική έφερνε και στην ντοπιολαλιά της επαρχίας Μυλοποτάμου...

Και όχι μόνο αυτό. Άκουσα ακόμα ότι "έφερνε" στην προφορά Μυλοποτάμου, αλλά όχι στην προφορά των ...Ζωνιανών... :eek: Έλεος, για όσους τουλάχιστον ξέρουν που βρίσκονται τα Ζωνιανά.

...Ακόμη κι έτσι να έχουν τα πράγματα το πιθανότερο είναι να το έκαναν επιτηδες για να θολώσουν τα νερά οπότε δεν θα έπρεπε να δωθεί τόσο μεγάλη βάση από τους δημοσιογράφους.

Ακριβώς αυτό φίλτατε Earl, ακριβώς ΑΥΤΟ. :);)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και μια ανθολογία των "πληροφοριών". Ξεχώρισα ιδιαίτερα το παρακάτω απόσπασμα:

Γνωστός παρουσιαστής ρώτησε τον κ. Παναγόπουλο αν «αληθεύει ότι οι απαγωγείς τού ζήτησαν συμβουλές για το πώς να επενδύσουν τα χρήματα που θα έπαιρναν ως λύτρα». «Δεν ήμουνα οικονομικός τους σύμβουλος. Ομηρός τους ήμουν. Αυτά είναι φαιδρότητες...», απάντησε εκείνος, που φυσικά δεν γνώριζε ότι δημοσιογράφος άλλου καναλιού μετέδιδε ότι οι δράστες όχι μόνο ρώτησαν, αλλά πήραν και... απάντηση.

Ποια; «Κοιτάξτε να κάνετε μια νέα αρχή και να σκέφτεστε ότι ποτέ δεν πρέπει ν' ανοίγεστε παραπάνω από τη δρασκελιά σας. Ν' ανοίγεστε όσο το βήμα σας...», τους συμβούλεψε, εν αγνοία του, σύμφωνα -πάντα- με αποκλειστικές πληροφορίες άλλου δημοσιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

από την αυτήν "ανθολογία"..

Για επίλογο, ας κρατήσουμε την ερώτηση-σοκ που υπέβαλε τηλερεπόρτερ στον ταλαιπωρημένο Περ. Παναγόπουλο, ύστερα από οκτώ μερόνυχτα ομηρίας: «Τώρα αισθάνεσθε ανακουφισμένος;»

Καί τί περίμενε άραγε ο εν λόγω "δημοσιογράφος" από τον κ.Παναγόπουλο;

Νά τού απαντήση:"όχι!θέλω νά τό ξανακάνω" ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τσεκάρουν τα χαρτονομίσματα για να φτάσουν στους απαγωγείς

Κυκλοφορούν ήδη ονόματα (ή μάλλον όνομα B)) και προσπαθούν να το δέσουν το πράγμα για να μην παρουσιασθεί κανένα νέο, νομικής υφής αυτήν την φορά, ρεζιλίκι. Κανένα περίεργο σενάριο, τα λεφτά ήθελαν οι απαγωγείς, την παραλιακή περιοχή από Πειραιά μέχρι Βάρκιζα την ήξεραν καλά (;););)), οι γνωρίζοντες λένε ότι οι Αρχές είναι κοντά σε συλλήψεις και έχουν μάλιστα διαμηνύσει σε ανησυχήσαντες εφοπλιστές, επιχειρηματίες κλπ να ησυχάσουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και οι έρευνες εστιάζονται στο Ρέθυμνο, σύμφωνα με ένα (κατά την γνώμη μου) παράξενο δημοσίευμα. Και λέω παράξενο, γιατί μας μιλάει με λεπτομέρειες για μια έρευνα που διεξάγεται "Υπό συνθήκες απόλυτης μυστικότητας".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φτασανε στα αυτια μου καποιες φημες για μεγαλη οικογενεια της κρητης που ηταν σε πολεμο μαζι του για επαγγελματικους λογους πισω απο το ολο κολπο!κ οτι τα λεφτα που πηραν ως λυτρα ειναι οι ζημιες που ειχαν στα επαγγελματικα τους σαν αντιποινα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μεγαλη βδομαδα ας μην πουμε για λεφτα και κακα πραγματα :D

Στο ακουλουθο λινκ θα δειτε τον κ. ΠΠ να ψωνιζει στο Κολωνακι σε κοσμηματοπωλειο. Δεν ειναι φοβερο? Φυσικα και αστειευομαι. Μηπως η ελευθερια του ιντερνετ κατανταει σκλαβια για ορισμενους? Μηπως καποια στιγμη πρεπει να μπει ενα φρενο? Και καλα ο εξυπνος ο αναγνωστης το εστειλε στη ζουγκλα? Αυτος που το εβαλε δεν του εκοψε οτι ειναι ευαισθητο προσωπικο δεδομενο? Οτι μπορει ο ανθρωπος να ηθελε να κανει μια εκπληξη στη γυναικα του και να του τη χαλασανε? Η μπορει να ηταν εκει με τη γκομενα και τωρα να χωριζει? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η ελευθερια του ιντερνετ κατανταει σκλαβια για ορισμενους?
Κάνεις μεγάλο λάθος αγαπητέ μου.

Η "δημοσιογραφία" της κρυφής κάμερας και παλαιότερα των παπαράτσι...προϋπήρξε του internet. Απλώς άλλαξε το μέσον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθώς η έρευνα έχει προχωρήσει σε βάθος έχουν υπάρξει σημαντικές εξελίξεις στην υπόθεση της απαγωγής Παναγόπουλου και είναι κοντά στο να εξιχνιαστεί. Ήδη η αστυνομία και το λιμενικό που κάνουν τις ανακρίσεις δένουν τα στοιχεία της υπόθεσης και σύντομα αναμένονται συλλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά εμένα αυτό το "σύντομα αναμένονται συλλήψεις" μου φαίνεται τελείως αστείο, συν του ότι το ακούμε και συνεχώς τους τελευταίους ...4 μήνες !!!

Από όσα γνωρίζω οι συλλήψεις είναι κάτι σαν τους ανασχηματισμούς ή τις υποτιμήσεις του νομίσματος. Απλά γίνονται, και ποτέ δεν ...προαναγγέλονται.

Από την άλλη οι "επαγγελματίες" (πιστεύω κατά γενική παραδοχή) που κάνανε την απαγωγή, κάθονται τώρα 4 μήνες άπραγοι και περιμένουν πότε θα τους συλλάβουν ??? Εδώ ακούσαμε για λύτρα δεκάδων εκατομμυρίων Ευρώ... Είναι δυνατόν κανείς να πιστεύει ότι αυτοί οι άνθρωποι (από την στιγμή που υπάρχει και η παραμικρή ένδειξη σύλληψης των) κάθονται στο σπιτάκι τους, μετράνε τις δεσμίδες των χρημάτων και περιμένουν πότε θα τους χτυπήσει την ...πόρτα η αστυνομία, και δεν την "έχουν κάνει" για μέρη μαγικά κι ονειρεμένα ??? :confused:

Τι να πω.... Μακάρι να είμαι τελείως λάθος. Μακάρι αύριο κιόλας να τους πιάσουν, αλλά δεν ξέρω, επιμένω πως όλες αυτές οι ...διαρροές περί επικείμενης σύλληψης, μου ακούγονται τουλάχιστον αστείες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά εάν δεν γίνει ανακοίνωση συγκεκριμένων συλλήψεων...δεν πιστεύω τίποτε πλέον. Και μάλιστα όταν γράφονται πράγματα εκ διαμέτρου αντίθετα. Προς το παρόν, απ' όλα τα σενάρια έχει ο μπαξές... αισιόδοξα και απαισιόδοξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα χέρια της Αστυνομίας έπεσε αιφνιδίως χθες το απόγευμα 58χρονος φυγάς, τον οποίο αναζητούσε η Δικαιοσύνη για απάτες, και ο οποίος είχε «φωτογραφηθεί» προσφάτως από πρωινή εφημερίδα ως «εγκέφαλος» της απαγωγής Παναγόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεγάλη επιτυχία της αστυνομίας και από τα όσα βγαίνουν στο φως τα τελευταία εικοσιτετράωρα, προκύπτει πως ο Περικλής Παναγόπουλος στάθηκε πολύ τυχερός με αυτούς που τον έμπλεξαν…. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καθώς η έρευνα έχει προχωρήσει σε βάθος έχουν υπάρξει σημαντικές εξελίξεις στην υπόθεση της απαγωγής Παναγόπουλου και είναι κοντά στο να εξιχνιαστεί. Ήδη η αστυνομία και το λιμενικό που κάνουν τις ανακρίσεις δένουν τα στοιχεία της υπόθεσης και σύντομα αναμένονται συλλήψεις.

Όταν είχα αναφέρει το θέμα προ δύο μηνων η πληροφορία ήταν από πολύ σοβαρό κι έγκυρο άτομο γι αυτό και την μετέφερα χωρίς επιφύλαξη.

Βεβαίως οι συλλήψεις θα καθυστερούσαν λίγο ακόμα μπας και βρισκονταν τα λυτρα και το κρυσφηγετο που κρατούσαν όμηρο τον Παναγόπουλο ώστε να δεθεί ακόμη καλύτερα η υπόθεση αλλά υπήρχαν δύο θέματα:

1) ότι υπήρχε φόβος μην σκοτώσουν κάποιον άλλον εν όσο θα ψάχνει η αστυνομία τα λύτρα και το κρυσφηγετο

2)για να μην αρχίσουν οι διαρροές ονομάτων και λάβουν τα μέτρα τους οι υποπτοι.

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Orestis φτηνά την γλύτωσε ο Παναγόπουλος. Μιλάμε για ανθρώπους με παράδοση στο οργανωμένο έγκλημα με δολοφονίες, βομβιστικες επιθέσεις στο βιογραφικό τους που δεν έχουν κανέναν ηθικό ενδοιασμό.

Link to comment
Share on other sites

...από τα όσα βγαίνουν στο φως τα τελευταία εικοσιτετράωρα, προκύπτει πως ο Περικλής Παναγόπουλος στάθηκε πολύ τυχερός...

Και εκ των υστέρων "δικαιώνεται" απολύτως και η "δημοσιογραφία" της πλάκας...που τα θεωρεί όλα χαβαλέ...

Η κορυφαία ερώτηση ήταν: "ανησυχήσατε καθόλου για τη ζωή σας?"

Ευτυχώς ο άνθρωπος είναι ευγενής και απάντησε: "φυσικό δεν είναι?"

Προφανώς, για ορισμένους δεν θεωρείται φυσικό, ένας απαχθείς να φοβάται για τη ζωή του...και ήθελαν να το μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ευτυχώς που πληρωθηκαν τα λύτρα γιατί όπως φάνηκε από το βιογραφικό των "παιδιών", σήμερα δεν θα ήταν ο ΠΠ ανάμεσα μας.

Και τέλος επιβεβαιώθηκαν (επίσης ευτυχώς) οι στατιστικές που λένε ότι μέχρι τώρα καμμία απαγωγή δεν έμεινε ανεξιχνίαστη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

«Νεκρανάσταση» της συμμορίας Βλαστού φοβούνται οι αστυνομικές Αρχές μετά τον εντοπισμό και άλλων προσημειωμένων χαρτονομισμάτων από τα λύτρα που δόθηκαν κατά την απαγωγή του εφοπλιστή Περικλή Παναγόπουλου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Ο κατηγορούμενος για την υπόθεση της απαγωγής του εφοπλιστή Περικλή Παναγόπουλου, Απ. Πετράκης, έδωσε συμπληρωματική απολογία, στην οποία φέρεται να ομολόγησε ότι είχε ηγετική ανάμειξη στην υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...