Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια μαθητικών εκδρομών


Recommended Posts

Έκακτα δρομολογια προς Ροδο και Κρητη ετοιμαζουν οι ακτοπλοικες για τις μαθητικες εκδρομές.Ηδη το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ 2 θα κανει εκτακτα εξπρες δρομολογια προς Ροδο στις 14, 19, 26 και 27 Μαρτιου. Λογικα τα παλατια των ΜΙΝΩΙΚΩΝ θα περασουν κ αυτα απο Ροδο το δευτερο δεκαπενθημερο του Μαρτη.

Link to comment
Share on other sites

Στις 11/4/2006 ειχα ταξιδεψει σε εκτατο δρομολογιο για μαθητικη εκδρομη στα Χανια με το Κνωσσος.Απο τα φαναρια του Πειραια μεχρι τη Σουδα εκανε 5 ωρες και 20 λεπτα!Απο τοτε,φοιτητης πλεον το γρηγοροτερο που εχω κανει ειναι με το Λατω σε 8 ωρες και 20 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gpap2006 επαναδιατύπωσε αυτά που είπες προσθέτοντας τη φράση "για τις μαθητικές εκδρομές". Μη νομίζει κανένας ότι θα πάει να κόψει εισιτήριο για Ρόδο με το ΚΝΩΣΟΣ γιατί κάτι τέτοιο μου είπε φίλος πέρσι και μου έφυγαν τα μαλλιά.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα δρομολογια των μαθητικων εκδρομων μαλλον βγηκαν

Απο Πειραια

ΚΥΡΙΑΚΗ 18/03/07: από ΠΕΙΡΑΙΑ 06:00 για ΚΩ (14:00-14:30), ΡΟΔΟ 17:00.

ΔΕΥΤΕΡΑ 19/03/07: από ΠΕΙΡΑΙΑ 08:00 για ΚΩ (16:00-16:30), ΡΟΔΟ 19:00.

ΔΕΥΤΕΡΑ 26/03/07: από ΠΕΙΡΑΙΑ 08:00 για ΚΩ (16:00-16:30), ΡΟΔΟ (19:00-21:00), ΠΕΙΡΑΙΑ 07:00 (επόμενη μέρα).

ΤΡΙΤΗ 27/03/07: από ΠΕΙΡΑΙΑ 09:00 για ΡΟΔΟ (19:00-21:00), ΚΩ (23:30-00:00), ΠΕΙΡΑΙΑ 08:00 (επόμενη μέρα).

Απο Ροδο

ΣΑΒΒΑΤΟ 17/03/07: από ΡΟΔΟ 10:00 για ΚΩ (12:30-12:45), ΛΕΡΟ (14:35-14:50), ΠΑΤΜΟ (15:40-15:55), ΠΕΙΡΑΙΑ 22:15.

ΚΥΡΙΑΚΗ 18/03/07: από ΡΟΔΟ 19:00 για ΚΩ (21:30-22:00), ΠΕΙΡΑΙΑ 06:00 (επόμενη μέρα).

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/03/07: από ΡΟΔΟ 16:00 για ΚΩ (18:45-19:15), ΛΕΡΟ (20:40-20:55), ΠΑΤΜΟ (21:45-22:00), ΣΥΡΟ (01:55-02:10 επόμενη μέρα), ΠΕΙΡΑΙΑ 06:00.

sorry ξεχασα να γραψω οτι μιλαω για το Βlue star 2

Link to comment
Share on other sites

Μαθητικές εκδρομές άπλά καταχωρημένες στο Openseas.

Και πέρσι τα είχε για Ρόδο τα παλάτια.

οι μαθητικες εκδρομες γινονται πριν απο το πασχα...και σιγουρα οχι μ.εβδομαδα:D

το δρομολιο ειναι 31-3-07 και 1-4-07 ειναι Μ.δευτερα...

αρα δεν ειναι για μαθητικη εκδρομη...

Link to comment
Share on other sites

Mήπως κάνει το δρομολόγιο με σκοπό να επιστρέψουν οι μάθητες έγω όταν πήγα 5ήμερη στη Ρόδο με το ΦΑΙΣΤΟΣ είχε κάνει το ΔΑΙΔΑΛΟΣ ένα έκτακτο για να μας μαζέψει δύο μέρες πρίν τη μεγάλη δευτέρα

Link to comment
Share on other sites

οι μαθητικες εκδρομες γινονται πριν απο το πασχα...και σιγουρα οχι μ.εβδομαδα:)

το δρομολιο ειναι 31-3-07 και 1-4-07 ειναι Μ.δευτερα...

αρα δεν ειναι για μαθητικη εκδρομη...

Για το πρώτο σκέλος της απάντησής σου, απλά να οσυ πω ότι εγώ όταν... πήγα πενταήμερη, πήγα μετά το Πάσχα.

Για το δεύτερο σκέλος της απάντησης, μήπως έχεις περσινό ημερολόγιο;:D

31 Μαρτίου είναι Σάββατο και 1 Απριλίου (καλό μήνα και καλά ψέμματα) είναι Κυριακή!!!

Για κάνε ένα reconsider...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sημερα το πρωι στις 7.00 εφυγε το ΚΝΩΣΟΣ ΠΑΛΑΣ απο Πειραια εκτακτως για Ροδο μεταφεροντας πανω απο 1.500 εκδρομεις μαθητες κ συνοδους.Απο ροδο θα φυγει στις 16.30 κατ'ευθειαν για Ηρακλειο και απο εκει στις 23.59 αποψε για Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη μεσημερι ωρα 13.00 το ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΑΣ θα καταπλευσει στη Ροδο για να παρει πανω απο 1500 μαθητες και συνοδους κ να επιστρεψει Πειραια γυρω στις 23.00 το βραδυ της ιδιας ημερας. Ακολουθως θα κανει το δρομολογιο του προς Ηρακλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τα πλοία στις εκδρομές είναι ναυλωμένα από πρακτορεία ή είναι κανονικά δρομολόγια. Θα μπορούσα να βγάλω εισητήριο ως μεμονομένος ταξιδιώτης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι ναυλωμένα από τους πράκτορες και τα εισητήριά του δεν είναι στο σύστημα...

Βέβαια κάποιος πράκτορας μπορεί να κρίνει οτι θα έχει κενές θέσεις οπότε να να πωλήσει κάποια εισητήρια...

Αλλά και αυτό να γίνει δεν νομίζω οτι θες να κάνεις τέτοιο ταξίδι, εκτός και αν θες να "χτυπήσεις" καμία μαθητριούλα:D, αλλά αυτές είναι ακόμα ανήλικες οπότε δεν επιτρέπεταί ή θες να το ξενυχτήσεις γιατί είναι σίγουρο οτι θα είναι ιδιαίτερα θορυβώδης η νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω την εντυπωση οτι παιζουν και τα δυο σεναρια.Οσο αναφορα τις εκδρομες εννοω.:D

Υπαρχουν πρακτορια που ναυλωνουν πλοια και πανε μονο σχολεια στο σγκεκριμενο ταξιδι και υπαρχουν και πρακτορια που κλεινουν εισητηρια με το κανονικο δρομμολογιο της γραμμης.

Εγω για παραδειγμα ειχα παει Ροδο με το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ ναυλομενο και ειχαμε μεσα μονο σχολεια.Παρολαυτα ειχα γνωστο που το ιδιο ταξιδι το εκανε με το ΠΑΤΜΟΣ σε κανονικο δρομμολογιο.Αυτα το μακρινο 1995 βεβαια, αν και ειμαι σιγουρος οτι αυτο το καθεστος ισχυε μεχρι και πριν απο 3-4 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια χρονια εχω χασει το λογαριασμο στις ποσες πενταημερες εχω παει μαζι με μαθητες :D .....

Οπως το λεει ο polmyt ειναι , σε ναυλωμενα δρομολογια ειναι μονο οι μαθητες , αν ειναι σε δρομολογιο ροης του πλοιου οι παντες και ισχυει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τα δρομολόγια των παλατιών στη Ρόδο ξέρω σίγουρα πως αυτά ναυλώνονται μόνο για μαθητές και δεν δέχονται επι πλέον επιβάτες έχω την εντύπωση ότι και παλαίοτερα ίσχυε αυτό με πλοία του Αγούδημου και της ΔΑΝΕ που έκανάν Ρόδο απευθείας με μαθητές

Η αλήθεια είναι πως ειδικά τα παλάς υποφέρουν απο αυτά τα δρομολόγια,σε πενταήμερη πρίν τη δικιά μου είχα ακούσει ότι άναψαν καπνογόνο μέσα σε σαλόνι στο Κνωσσός τι να πω προφανώς τα παιδάκια θέλαν να κάνουν ένα μπανάκι πρίν φτάσουν στη Ρόδο :P

Στη δικιά μου μέρα παραλίγο να έχουμε και σοβαρό ατύχημα μιας και κάποια παιδιά που ετοιμάζονταν για την αποβίβαση μέτρησαν τις κυλιόμενες όταν αυτές ξεκίνησαν ξαφνικά με αποτελεσμα να πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο και μετά όλοι μαζί κάτω

Το κορυφαίο ήταν η επιστροφή με το ΔΑΙΔΑΛΟΣ όπου που κάναμε 14 ωρες ημερίσιο όλα τα λεφτά.....

Link to comment
Share on other sites

Στις 11/4/2006 ειχα ταξιδεψει σε εκτατο δρομολογιο για μαθητικη εκδρομη στα Χανια με το Κνωσσος.Απο τα φαναρια του Πειραια μεχρι τη Σουδα εκανε 5 ωρες και 20 λεπτα!Απο τοτε,φοιτητης πλεον το γρηγοροτερο που εχω κανει ειναι με το Λατω σε 8 ωρες και 20 λεπτα.

Το παραπανω το ειχα γραψει στις 22/2/2007.Απλα να προσθεσω οτι οταν εχεις κατι τρελα συνηθως ολα πανε προς αυτη την κατευθυνση.Στην τριτη λυκειου οπως εγραψα παραπανω πηγαμε Χανια με το Κνωσσος ναυλωμενο μονο για μαθητες,στις προηγουμενες ταξεις ειχαμε παει (χωρις ειδικη ναυλωση) Κεφαλλονια (τριτη γυμνασιου),Συρο (πρωτη Λυκειου),Σαντορινη (δευτερα Λυκειου).Ολες λοιπον σε νησι και ολες πραγματοποιηθηκαν με βαπορι.Ειδικα η εκδρομη της Σαντορινης ηταν σκετη καραβολατρικη απολαυση.Πηγαμε στις 15/4/2005 Παρο-Ναξο-Ιο-Σαντορινη με το πρωινο Blue Star και επιστρεψαμε με το απογευματινο Blue Star στις 18/4/2005.Μαλιστα στην επιστροφη και καθολη τη διαρκεια του ταξιδιου ειχε χοντρο καιρο μαιστρο-πουνεντε πραγμα που διασκεδαζε εμενα αλλα ευλογα δυσανασχετουσε πολυ τα παιδια που μερικα απο αυτα ειχαν πολυ μικρη εμπειρια απο βαπορια.Θυμαμαι κατι εμπειρους γερους που μπηκαν στη Ναξο να λενε σε συμμαθητριες μου:"Πως κανετε ετσι θαλασσα ειναι θα κουνησει"...Ωραιες εμπειριες,καταπληκτικες αναμνησεις που μονο στο σχολειο μπορεις να ζησεις,αλλα δυστυχως αυτα ειναι παρελθον...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πενθήμερη είχα πάει Κέρκυρα με ΜINOAN, με τον Ίκαρο (χωρίς "Palace" τοτε) κι ίσως γι΄αυτό τον συμπαθώ ιδιαιτέρως. Αλλα ήμασταν "τύπος και υπογραμμός" :P Από τότε έχω ξαναταξιδέψει άλλες 2 φορές μαζί του κι ελπίζω να βρώ χρόνο και φέτος να το κάνω (πάνε οι καλές εποχές)...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις 11/04/08 οι Μινωικές (Κνωσός Παλλάς) έχουν ημερήσιο δρομολόγιο προς Χανιά -Ηράκλειο στις 09:00 με άφιξη στις 15:00 μετά θα συνεχίσει για Ηράκλειο(18:00), για να εκτελέσει το κανονικό δρομολόγιο του από Ηράκλειο το βράδυ.

Ενώ από Ηράκλειο (10:00) και Χανιά στις 12:45 για Πειραιά με το Φαιστός Παλλάς που θα φτάνει στο Πειραιά στις 18:30, για να κάνει πάλι το βραδινό δρομολόγιο του για Ηράκλειο.

Το ίδιο θα γίνει στις 15/04/08 αλλά με αντίθετα τα βαπόρια.

Φαντάζομαι ότι αυτό γίνεται στα πλαίσια των 5 ημερών εκδρομών, αλλά υπάρχει στα εκδοτηρια της εταιρείας στο λιμάνι σαν ανακοίνωση και έχει έκπτωση έως 50% στις τιμές αυτών των δυο δρομολογίων.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος η σχολική εκδρομή...μας την έκανε για τα εξωτερικά. Πενταήμερη χωρίς σύνορα που λένε και ΤΑ ΝΕΑ.

Σαν καλό μου φαίνεται, αρκεί να μην είσαι συνοδός καθηγητής:D

ΥΓ Όταν το ίδιο θα κάνουν και οι πιό μεγάλοι, τότε θα συνειδητοποιήσουν όλοι οι "παράγοντες της τουριστικής αγοράς" (τρομάρα τους!) πόσο ακριβή είναι αυτή η χώρα...και κυρίως για τους ιθαγενείς.

Link to comment
Share on other sites

...τότε θα συνειδητοποιήσουν όλοι οι "παράγοντες της τουριστικής αγοράς" (τρομάρα τους!) πόσο ακριβή είναι αυτή η χώρα...και κυρίως για τους ιθαγενείς.

Διάβασε behind the lines Νηρεύ και θα αντιληφθείς ότι την απώλεια του Πάσχα (ετοιμάζονται να την) αναπληρώσουν το καλοκαίρι και με το παραπάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...