Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια μαθητικών εκδρομών


Recommended Posts

Ναι αυτές τις ημέρες τα παλάτια πάνε Ρόδο για να εξυπηρετήσουν τους μαθητές που κάνουν την πεντήμερή τους.

Αγούδημος με τα πρωτόκολα των 600 ατόμων δεν μπορεί να εξυπηρετήσει όλη την κίνηση των μαθητών ,το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ 1 τι να πρωτοπρολάβει οπότε η πιο ενδεδειγμένη κίνηση ήταν τα παλατια. :D

Χώρια που Πειραιάς Ρόδος 7 ώρες και κάτι δεν έχει ξαναγίνει ποτέ κι έτσι οι μαθητές δεν χάνουν την μισή τους εκδρομή στα βαπόρια

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρίζει το ίδιο πλοίο ή παέι Ηράκλειο και το αδελφάκι του από Ηράκλειο κάνει κάποια άλλη κίνηση??? Γιατί προ εβδομάδας διάβασα ότι θα γίνουν εκδρομές και από Ηράκλειο (θα συμμετάσχει και το Δαίδαλος)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το ΚΝΩΣΣΟΣ θα πάει μετά την Ρόδο Ηράκλειοκαι θα αναχωρήσει από εκεί κανονικά το βράδυ για Πειραιά και από Πειραιά θα φύγει κανονικά το ΦΑΙΣΤΟΣ στις 9 το βράδυ για Ηράκλειο.

Τις άλλες ημέρες δεν έχω καταλάβει πως πάνε αλλές πάνε allez retoyr Ρόδο άλλες πάνε Ηράκλειο μάλλον κάθε δρομολόγιο καθορίζεται ξεχωριστά.

Εκείνο που μου κάνει απορία είναι αν για παράδειγμα θελήσω εγώ να πάω Ρόδο με τα παλάτια θα μπορώ ή θα είναι ολική ναύλωση από τους μαθητές μόνο? :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισχύει το Δεύτερο. Μάλλον δεν γίνεται να εκδοθούν εισητήρια. Βέβαια, παραμένει η απορία μου για ποιο λόγο υπάρχουν ανακοινώσεις δρομολογίων έξω από το κεντρικό πρακτορείο των Μινωικών στο Ηράκλειο??????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακοοώ τόσο μεγάλο καράβι να αλλάζει δρομολόγιο μόνο για τους μαθητές Παραξενο δεν είναι ; Δεν θα πάρει και κανένα-φορτηγάκι και άλλους επιβάτες;

Link to comment
Share on other sites

Aμα τους ικανοποιεί οικονομικά γιατί να μην το κάνουν? :rolleyes: Αλλωστε αν συνεχίσει μετά για Ηράκλειο μπορεί να πάρει νταλίκες ή να βάλει μέσα τα πουλμαν των μαθητών.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωμα του Palace, μου είπε την προηγούμενη εβδομάδα που ταξίδεψα για Ηράκλειο, ότι αναμένουν περί τους 2000 μαθητές σε κάθε ταξίδι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συμπληρώσω ότι δεν αποφασίστηκαν τώρα να γίνουν αυτά τα δρομολόγια για τη Ρόδο!!! Γιατί θυμάμαι να τα έχω διαβάσει σε «ΡΟΔΙΑΚΗ», τοπική εφημερίδα της Ρόδου από τις αρχές Σεπτέμβρη!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Μάλιστα σε τουριστική έκθεση, υπήρξε πίεση από τουριστικούς παράγοντες της Ρόδου προς τις Μινωικές για δρομολόγηση κάποιου πλοίου προς Ρόδο. Αλλά, προτεραιότητα έχει η Ιταλία και η γρήγορη αποπληρωμή των δανείων...

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωμα του Palace, μου είπε την προηγούμενη εβδομάδα που ταξίδεψα για Ηράκλειο, ότι αναμένουν περί τους 2000 μαθητές σε κάθε ταξίδι...

Δηλαδή 90% γεμάτο... :rolleyes: Εγώ περίμενα 600-700 μαθητές σε κάθε ταξίδι.

--Εκτός θέματος: Γιατί δεν εστειλε η ΑΝΕΚ πλοίο;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό: Δεν θα προλάβαιναν με τίποτα να βγάλουν τα δρομολόγια. Θα πήγαιναν στη Ρόδο περίπου σε 15 ώρες. Άντε να έκανε καμιά ώρα λιγότερο ο Βενιζελος αλλά θα έπρεπε να μείνει κάποια γραμμή εκ των Χανίων και Ηρακλείου με 1 πλοίο ή το Ρέθυμνο χωρίς βαπόρι :rolleyes: Ενώ τα παλάτια φτάνουν σε 7 και κάτι και προλαβαίνουννα βγάλουν τα δρομολόγιά του σχετικά χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν τα νορβηγικά για 1 εβδομάδα με αυτά του Ηρακλείου και να εξυπηρετήσουν-κσι θα είχαν μεγάλο κέρδος.(ανεκ) :rolleyes:

--Καλα δεν φοβούνται μήπως τα διαλύσουν καινούρια καράβια οι μαθητές στο ταξίδι; :eek::D (μινοαν)

Link to comment
Share on other sites

τι λες μωρε; να αναστατωσουν ολα τους τα δρομολογια η ανεκ για τις εκδρομες;

μονο τα δυο παλατια μπορουσαν να πανε χωρις να κανουν καπελο τα δρομολογια τους.

και η πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο.

τα παιδια δε νομιζω οτι θα μπουν σε καμπινες.

αλλωστε ειναι πολλα τα λεφτα αρη που ελεγε και ο καλογηρου.

οσο για την ανεκ υπαρχει ζωη και περα απο αυτην :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κατ' αρχας πάντα στις εκδρομές όλοι οι μαθητές έχουν καμπίνες.Ξέρεις τι σημαίνουν 2000 μαθητές σε μια περίοδο όπου το champion φεύγει με λιγότερους από 100;;;Για υπολόγισε.-- Η Ανεκ θα μπορούσε να φέρει τα νεότευκτα και για όλο το Πάσχα στο Ηράκλειο , όχι μόνο μια εβδομάδα μόνο για τις εκδρομές.

Sorry που ξέφυγα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν και η ΑΝΕΚ κάνει κάτι πρωινά δρομολόγια για Χανιά για να εξυπηρετήσει τους μαθητές οπότε δεν περισεύει βαπόρι με τίποτα.Το να φέρουν τα 2 Νορβηγικά το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μην πατήσει νταλίκα μέσα στα ΛΑΤΩ και ΛΙΣΣΟΣ μιας και θα κάνανε 32 ώρες.

Ασε που θα ήταν πολύ αναστάτωση για το τίποτα.

Και μην ξεχνάτε μια παράμετρο.Ενα βαπόρι γεμάτο μαθητές σημαίνει ότι τα "παράσημα" :o που θα αποκομίσει το βαπόρι θα είναι πολλά.Σκισμένους καναπέδες ,αφαίρεση σφυρίχτρων από τα σωσίβια... B)

Link to comment
Share on other sites

Οπως μου είπε ένας οικονομικός αξιωματικός, θα δοθούν κάποιες καμπίνες (όχι βέβαια Lux, ούτε δίκλινες εξωτερικές), για λόγους πρωτοκόλλου. Απ' ότι μου είπε οι ζημιές οι οποίες γίνονται αφορούν στα σωσίβια (λαμπάκια - σφυρίχτρες)... Ελληνική παιδεία...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το Palace έχει αναχώρηση για Ηράκλειο στις 23.00, αντί της σημερινής 23.55. Ξέρει κάποιος τι δρομολόγιο θα κάνει το πρωί??? Μήπως θα πάει Χανιά??

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια. αναλογα με το αν υπαρχει απο ηρακλειο για ροδο δρομολογιο (δεν εχει καθε μερα) επιρρεαζονται και οι υπολοιπες αναχωρησεις.

οταν δεν εχει απο ηρακλειο για ροδο, ανεβαινει απο ηρακλειο πειραια κατ'ευθειαν το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΑΣ πέρναγε τα φανάρια του λιμανιού στις 11 και 20 το βράδυ ΄που γυρνούσε από Ρόδο και μέχρι τις 12 και 20 δεν είχε προλάβει να φύγει.11 και 55 είχε αναχώρηση αλλά είχε πολύ πράγμα να φορτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...