Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

σε 2,5 μηνες ... υπομονη !!

 

 

Δεν βλέπω την ΑΝΕΚ να έχει 2,5 μήνες υπομονή να χάσει την γραμμή:

 

Αν αληθεύει η παρακάτω πληροφορία:

 

Ναυλωση μυριζει...

 

...και ταυτόχρονα φύγει και το Champion για Πάτρα με αντικατάστασή του από το Κρήτη ΙΙ, όλοι οι υπόλοιποι (Attica, Grimaldi, κοκ), ετοιμάζουν μεγάλα, ξεχωριστά parties με ρακές, στάκες, ανθούς, αντικρυστά, κλπ, στην πλατεία της Σούδας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ας δουμε πρωτα τι θα γινει. δε νομιζω να τους ψεκασαν στην ανεκ και να διωχνουν και τα δυο πλοια τους για να βαλουν μονιμα τα... κρητη

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Αν φύγει ο ΕΛΥΡΟΣ...τον Χειμώνα βολεύεται η κατάσταση με ένα Κρήτη (αν και υποβαθμίζεται η γραμμή). Το επόμενο Καλοκαίρι ίσως δούμε πάλι το ΕΛΥΡΟΣ (ή κάποιο άλλο όμοιο) πάλι στα Χανιά. Αν όχι η γραμμή θα πολιορκηθεί από πολλούς μνηστήρες... Δεν νομίζω η ΑΝΕΚ να παραδώσει τα όπλα εύκολα στα Χανιά. Για να μην υποθέσω ότι ήδη έχουν έρθει σε επικοινωνία με τους μνηστήρες και όλοι θα κάνουν πίσω... Τα λεφτά πρέπει να είναι πολλά.

Edited by panthiras1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απο τον αλλο μηνα θα ξεκινησουν εργασιες στο πλοιο για να ειναι σε αγωνστικη ετοιμοτητα!!!

 

δε νομιζω οτι θα μεινει για πολυ το κρητη. αν τραβηξει η απουσια του ελυρου, μπορει να δουμε και τα ορη στη γραμμη ή τον σοφο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που εχω μάθει είναι πως θα πάει το Σοφοκλής με το πέρας της ναύλωση του, και ίσως το Ορη όταν πάει το Ορη όταν πάει το champion Πατρα για σκατζα

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δεν είμαι περίεργος αλλά όταν μια οικογένεια πληρώνει στην ΑΝΕΚ 400 ή 500 ευρώ για ένα ταξίδι, οι στοιχειώδεις αρχές αξιοπρέπειας λένε ότι πρέπει να σου έχει τουλάχιστον ένα χώρο να πίνεις καφέ ανθρώπινα.

Με 400/500 ευρω μια οικογενεια πηγαινοερχεται στα Χανια με καμπινα μαζι με το αυτοκινητο της!! Οποτε εχουν το χωρο τους για να πιουν το καφε τους ανθρωπινα, δηλαδη στα σαλονια του πλοιου. Αλλα και σε αυτους που πληρωνουν ενα εισιτηριο μιας οικονομικης θεσης σου παρεχει το χωρο να πιεις το καφε σου! Τωρα εαν θελουμε να εχουμε την ανεση μας και το τραπεζακι μας για την παρεα μας δεν γινεται να βολευτουν ολοι οι συνεπιβατες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε να κανετε υπομονη! Δυο μηνες μεινανε! Ο Ικαρος ερχεται & σε οσους δεν αρεσει η μια πολιτικη θα τους αρεσει η αλλη!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε panagia ekatontapiliani ξαναυπολόγισε τις τιμές των εισητηρίων.

Εγώ πληρώνω 700 περίπου ευρώ (πήγαινε-έλα) αλλά αυτό είναι μιά άλλη ιστορία. Μιλώ για μια απλή τετραμελή οικογένεια με ένα αυτοκίνητο.

Υ.Γ. minoan θα έρθει ή θα τα βρουν με την ΑΝΕΚ και θα κάνουν πίσω;

Πρέπει να σου πω ότι είμαι υπερ της ΑΝΕΚ. Αλλά μιας ΑΝΕΚ που ενδιαφέρεται για τους επιβάτες της.

Και για να θυμιθούμε τα παλιά. Όταν στην γραμμή υπήρχε πλοίο των Μινωικών, όλοι μίλαγαν για την ευγένεια του πληρώματος των Μινωικών, που ξεχώριζε. Βέβαια από τότε μέχρι σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Η συμπεριφορά των πληρωμάτων της ΑΝΕΚ είναι άψογη.

Και κάτι τελευταίο: Μην βλέπουμε το θέμα από την πλευρά των ανθρώπων που έχουν χρήματα και ταξιδεύουν με καμπίνα ή των ναυτικών που δουλεύουν σε πλοίο και τους έχει γίνει συνήθεια να βλέπουν "ταλαίπωρους" επιβάτες. Οι εκφράσεις "αν θέλουν άνεση να πληρώσουν εισητήριο με καμπίνα" δεν νομίζω ότι τιμά κάποιον. Και οι έχοντες λιγότερα χρήματα έχουν αξιοπρέπεια και είναι αυτοί που ενισχύουν την ΑΝΕΚ. Οι έχοντες και κατέχοντες συνήθως ταξιδεύουν με αεροπλάνο.

Edited by panthiras1
Link to comment
Share on other sites

Για να "γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ", οποτε μην ελπιζεις οτι θα βρουν κατι... Ο Ικαρος αποδρομολογειται σε λιγες μερες και επιστρεφει για να αναλαβει ετησιες και προγραμματισμενα δρομολογια...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν κάνω λάθος ότι δεν έχει αεροπορικά καθίσματα, εκτός αν το ίδιο λάθος κάνουμε πολλοί.

 

Δεν λέω ότι δεν ήταν καλό βαπόρι το "Σοφοκλής Β", αλλά από τότε που έγραψα τα παραπάνω, έχουν περάσει 8 χρόνια και μιά απροσδιόριστης αιτίας και αποτελέσματος περιπέτεια στην Κορέα. Ασφαλώς το "Σοφοκλής Β" μάλλον είναι πρόοδος μπροστά στα κακοπαθημένα "Κρήτη" ή "Ε. Βενιζέλος", αλλά το καράβι της δεκαετίας του '10 στη γραμμή των Χανίων είναι το "'Ελυρος" με τους χαώδεις και ταυτόχρονα κομψούς και νοικοκυρεμένους χώρους για επιβάτες κάθε θέσης. Η ΑΝΕΚ (δυστυχώς...) θεωρεί δεδομένους τους πελάτες της στην γραμμή και όταν συμβεί το απρόοπτο θα έχουμε κλάμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατα τα αλλα η ανακοινωση στο fb της ανεκ ελεγε μεχρι αυριο το Βενιζελος στα Χανια ...

Το τελευταιο του ταξιδι απο Πειραια οντως σημερα ειναι.Απο Πεμπτη μπαινει το Κρητη ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

εγω μια απορια εχω και δεν μου εχει απαντηθει:

 

το ικαρος παλας, οπως εχουμε δει, εχει δηλωθει κανονικα και εμπροθεσμα, για να ξεκινησει δρομολογια στη γραμμη των χανιων απο 01/11/2014.

 

θα ερθει; απαντηση καθαρη δεν πηραμε

 

αν φερουν τον ικαρο να κανει δρομολογια απο 01/11, το μονο καψονι που μπορουν να τους κανουν ειναι να πανε μιση ωρα μπρος ή πισω τα δρομολογια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...