Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Παιδιά τρέχει κάτι με το συγκεκριμένο πλοίο? Το παρακολούθησα 2 μέρες και έφτανε στη Μύκονο με 30λεπτά καθυστέρηση. Και μέρες που δεν είχε ούτε πολύ κόσμο ούτε θάλασσα(Σάββατο βράδυ). Αντίθετα το 3 ήταν στην ώρα του ακόμα και την Παρασκευή...! Σήμερα έφτασε στη Ραφήνα 1+ αντί για 12:25! :D

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε να ταξιδέψω εχθές με το πλοίο στην επιστροφή του από Νάξο προς Ραφήνα. Φύγαμε από τη Νάξο με 20λεπτη καθυστέρηση και τη συνολική του καθυστέρηση τη δημιούργησε η 30λεπτη και πλέον παραμονή στη Μύκονο, στην οποία αφού αποβίβασε περίπου 100 άτομα και λίγα ΙΧ επιβίβασε πάνω από 500 επιβάτες και 50 περίπου ΙΧ. Επίσης καθυστέρησε να δέσει λόγω των ισχυρών ανέμων και της αλλαγής θέσης την τελευταία στιγμή εξαιτίας Ταξιάρχη νομίζω. Τέλος όντως το πλοίο είχε σημαντικό πρόβλημα την Παρασκευή καθώς έφθασε στη Νάξο στις 24.00 περίπου, αντί για τις 20.45. Επλεε με 3 μηχανές (ως είπαν) και με περίπου 23-24 μίλια / ώρα. Τις επόμενες ημέρες είχε σχετικά ομαλές και αναμενόμενες αφιξοαναχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε?? Πάντως όντως στη Μύκονο όλα τα Highspeed Παρασκευές και Κυριακές κυρίως μένουν 30λεπτά αφού φορτώνει-ξεφορτώνει συνήθως τα 3/4 του γκαράζ και παραπάνω και σε κόσμο 500+άτομα. Σε λίγο καιρό βλέπω να κόβουμε και την Τήνο:D ! Πάντως elybero εχθές δεν έπνεαν ισχυροί άνεμοι στη Μύκονο αφού έφυγα και εγώ με το 5 για Πειραιά και είχε πολύ λίγο αέρα για τα δεδομένα του νησιού. Αφού κατάφερανε και ανοίξανε και τα καταπελτάκια:P

Link to comment
Share on other sites

Στις 22.00 έδεσε στη Μύκονο. Δεν γνωρίζω τα δεδομένα αυτού του λιμανιού πάντως μόνον ήρεμο δεν ήταν συγκρινόμενο με το λιμάνι της Πάρου το οποίο γνωρλιζω αρκετά καλά... Eχεις υποψία ότι δεν φτιάχθηκε το πρόβλημα?? Μου φάνηκε ότι το πλοίο πλέει ικανοποιητικά. Στο garage του αρκετές κούτες από την ΜΤU...

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτήθηκα γιατι σχεδόν πάντα 21:50 ήταν δεμένο στην Μύκονο και άντε να είχε ενα 10λεπτο καθυστέρηση. Και τώρα 3ήμερο που πήγα στη Μύκονο εκτός από την τεράστια καθυστέρηση της Παρασκευής, και το Σάββατο και την Κυριακή μάζεψε καθυστέρηση(όχι μεγάλη). Σε αντίθεση με το 3 που το βγάζει το πρόγραμμά του μια χαρά. Άρα για να είχε κούτες της ΜΤU σημαίνει ότι θα υπήρξε πρόβλημα το οποίο μάλλον αποκαταστάθηκε. Όσον αφορά το λιμάνι το 2 και το 3 παιδεύονται αρκετά και από τα δικά τους τα απόνερα και τις περισσότερες φορές δεν μπορούν να ανοίξουν τα καταπελτάκια των επιβατών και έχει ως συνέπεια την καθυστέρηση. Προσωπική μου άποψη ότι στο παλιό λιμάνι οι συνθήκες είναι καλύτερες...αλλα αυτοί το θεωρούν επικίνδυνο. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τρέχει κάτι με το συγκεκριμένο πλοίο? Το παρακολούθησα 2 μέρες και έφτανε στη Μύκονο με 30λεπτά καθυστέρηση. Και μέρες που δεν είχε ούτε πολύ κόσμο ούτε θάλασσα(Σάββατο βράδυ). Αντίθετα το 3 ήταν στην ώρα του ακόμα και την Παρασκευή...! Σήμερα έφτασε στη Ραφήνα 1+ αντί για 12:25! :confused:

Αυτή η φωτογραφία δε ξέρω εάν σε διαφωτίζει καθόλου!!

post-54-128326958339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ως πότε θα συνεχιστεί αυτό το βιολι με το εν λόγω "πλοίο"; Η βλάβη του μάλλον δεν έχει επισκευαστεί και το πρωτοφανές φαινόμενο των 3 ωρών και 50 λεπτών για Πάρο συνεχίζεται. Συγκεκριμένα την Παρασκευή το καμάρι (...) αναχώρησε στις 16:50 από Πειραιά και, αν έχετε το Θεό σας, έφτασε στην Πάρο στις 20:40:eek: B) Εγώ δεν έχω άλλα σχόλια, τα αφήνω πάνω σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου, το πλοίο ήρθε στις 11.50 στην Πάρο από Ραφήνα, Τήνο, Μύκονο, Νάξο και έφυγε με 5' καθυστέρηση για Πειραιά. Αν γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με το πλοίο (και αν συμβαίνει) ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εφτασε Παρο 1150 σημαινει πως πιανει ανετα 32 μιλια.ισως καποιες μερες να μην το ανοιγουν λογω οικονομιας στα καυσιμα.Δε νομιζω να εχει προβλημα.Τα 32 μιλια ειναι ικανοποιητικη ταχυτητα για το εν λογω πλοιο.B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνα με αναφορες στα σημερινα δελτια ειδησεων, το πλοιο κατεπλευσε σημερα το απογευμα στον Πειραια με 1 ωρα καθυστερηση διοτι "μια σακκουλα αναρροφηθηκε σε ενα απο τα τεσσερα τζετ" η κατι τετοιο. Ειναι οντως ετσι τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Αιγαίο είναι γεμάτο σακούλες.Η προσφορότερη δικαιολογία για ένα ταχύπλοο είναι αυτή και τις περισότερες φορές είναι ψέμα.Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο γιατί δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι, αλλά πραγματικά το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια εργασιών αποκατάστασης του προβλήματος σε 1 από τις 4 κύριες μηχανές του Ε/Γ-Ο/Γ HIGHSPEED 2 την Τετάρτη 02/08/2006, τα εγκεκριμένα δρομολόγια του θα εκτελεσθούν ως ακολούθως:

• Το προγραμματισμένο δρομολόγιο του HIGHSPEED 2 από ΡΑΦΗΝΑ 07:25 για ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΤΗΝΟ-ΡΑΦΗΝΑ, θα εκτελεσθεί από το HIGHSPEED 3.

• Το προγραμματισμένο δρομολόγιο του HIGHSPEED 3 από ΠΕΙΡΑΙΑ 17:00 για ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΣΥΡΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ θα εκτελεσθεί από το HIGHSPEED 5.

Από την ΠΕΜΠΤΗ 3/8/06 τα πλοία θα εκτελούν τα προγραμματισμένα τους δρομολόγια.

Πειραιάς, 1 Αυγούστου 2006 ώρα 14.30

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τροποίηση δρομολογίου ταχύπλοου Highspeed 2.

Πηγή : Marinews.

Την τροποποίηση των δρομολογίων του Highspeed 2 λόγω βλάβης στην μία από τις μηχανές του ανακοίνωσε η πλοιοκτήτρια εταιρεία Hellenic Sea Ways.

Σε ανακοίνωσή της αναφέρει:

Η εταιρεία ανακοινώνει ότι από σήμερα 12/08/2007 έως 21/08/2007 τα δρομολόγια του πλοίου μας HIGHSPEED 2 τροποποιούνται κατόπιν έγκρισης της αρμόδιας υπηρεσίας του Υ.Ε.Ν. , λόγω βλάβης της μίας εκ των τεσσάρων μηχανών και καταλήγει:

Η εταιρεία καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την ταχύτερη αποκατάσταση του προβλήματος και την καλύτερη εξυπηρέτηση των επιβατών . Οι επιβάτες θα ενημερωθούν με μέριμνα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι έχει πάθει ακριβώς?? Περιμένουν κάποιο ανταλακτικό ή δεν θέλου να το σταματήσουν λόγω της αυξημένης κίνησης? Πάντως αν το συγκεκριμένο πλοίο ήταν σε γραμμή με ανταγωνισμό δεν νομίζω το εισιτήριο να έμενε στην ίδια τιμή....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι έχει πάθει ακριβώς?? Περιμένουν κάποιο ανταλακτικό ή δεν θέλου να το σταματήσουν λόγω της αυξημένης κίνησης? Πάντως αν το συγκεκριμένο πλοίο ήταν σε γραμμή με ανταγωνισμό δεν νομίζω το εισιτήριο να έμενε στην ίδια τιμή....

Τόσο δεν πάνε και τα συμβατικά στην γραμμή? Το BS Ithaki ας πούμε? Ξέρει κανείς αν η τιμή του εισιτηρίου είναι HS ή συμμβατικού?

post-1038-128326967456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

I taxytita tou ploiou ine safos miomeni ke kani Tino Rafina peripou 2h30'. Pantos ine synepes stis nees ores tou ke de fenete na exi dimiourgithi toso sovaro provlima pera vevea apo ti miomeni taxitita. Tin tetarti pou den exi diplo dromologio tha kitaxti to ploio. Afto tha ixe gini apo tin proigumeni tetarti alla logo tou 15avgustou den ixe ti dynatotita na stamatisi epidi ixe diplo dromologio. Ypomoni lipon mexri tin Pempti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...