Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 466
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το φάγαμε το βαποράκι.Η κάθε εταιρεία ρίχνει στη μάχη τα όπλα που μπορεί να αποκτήσει.Αυτο δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.

Γιατί να μη μπορεί να πάρει φορτηγά;παλαιότερα δεν έπαιρνε;

Link to comment
Share on other sites

Το βαπορι μονο για συμπληρωματικο μπορει να κανει.Οπου και να παει υπολειπεται μακραν του ανταγωνισμου.

Θεωρω πως η ΑΝΕΣ ή θα το χρησιμοποιησει στην Αιγινα ωστε να μην αφησει τη γραμμη καλοκαιριατικα και με χαμηλοτερο ναυλο ,ωστε να προσελκυσει κοσμο.Ετσι κι αλλιως και προπερσυ παντοφλα ειχε ναυλωσει.

Link to comment
Share on other sites

παντοφλα μεν, αλλα οχι πιο αργη, με πολυ μεγαλυτερη χωρητικοτητα στο γκαραζ και αξιοπρεπες σαλονι και καταστρωμα. Μακαρι να το δουμε καμια σουβαλα τουλαχιστον να κανει 1.10 με πραγματικα φτηνοτερο ναυλο. οχι κατα ενα ευρω.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Δεν έπαιρνε φορτηγά .Με κόσμο στο σαλόνι κάτω από το γκαράζ είναι έγκλημα.
Κ έχεις δει πόσο ψηλά είναι το γκαράζ γιά αυτό το πλοίο;;; 

 

On 4/23/2021 at 5:02 PM, nomikos said:

Βρε παιδιά τι του βρήκαν;;

Πάντως τα σαλόνια του λίγο πάνω από την ίσαλο, όλα τα λεφτά.Και πάνω από το κεφάλι σου φορτηγά και οχήματα.Αξία ανεκτίμητη.

 

 

On 4/23/2021 at 9:57 PM, nomikos said:

Επίσης βλέπω πως το επίπεδο του γκαράζ του είναι σχετικά ψηλά,μετατοπίζοντας και το κέντρο βάρους ψηλά.Αυτό σε συνάρτηση με το μικρό βύθισμα,πρέπει να επηρεάζει σημαντικά και τη συμπεριφορά του στη θάλασσα

Το ξέρω το είχα αναφέρει μάλιστα κοντά πριν 2 χρόνια..

Όμως σε φωτογραφίες που είδα στη προηγούμενη του χρήση είδα ότι έπαιρνε νταλίκες,λίγες αλλά έπαιρνε.

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, spiroszante said:

Χωρίς καταπέλτη στην πλώρη,δεν μπορεί να δρομολογηθεί στη Σουβάλα.

αυτο ειναι αληθεια, παρ οτι εχει σκαφτει το λιμανι και παλι θα γινουν ζημιες ακομα και να μπορει να προσεγγισει απο πλευρας βαθους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/12/2023 at 1:34 PM, Ferry Himuka said:

Οι φήμες επιβεβαιώθηκαν... Ναύλωση για 3 χρόνια με option αγοράς . Στις 17 του μηνός θα δεξαμενιστεί για να βάλει τυχόν banner η σινιάλα της ΑΝΕΣ

Ακόμα δεν έχει δεξαμενιστει και η έναρξη των δρομολογίων του στην Αίγινα πάει πιο πίσω κάθε ημέρα. Είχαν αρχικά ζητήσει να ξεκινήσει δρομολόγια από την 1η Φεβρουαρίου και τώρα έχουμε φτάσει ήδη στις 11 Φεβρουαρίου και δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όπου και να πάει, εάν δεν

1. Έχει εκμοντερνιστεί (Μιας και ειναι και 49 χρονών πλοίο)

2. Έχει aircondition, κυλικείο και άνετα καθίσματα

Νομίζω ότι είναι το λιγότερο γκάφα από πλευράς της ΑΝΕΣ. 

33 minutes ago, Ferry Himuka said:

 Άμα βγαίνουν σε 1:15' εγώ είμαι ο Σούπερμαν 

Γενικά το εν λόγω δρομολόγιο το βγάζει σε  1 ώρα κι ένα τέταρτο. Το ίδιο βγάζει και στο Rome2rio το οποίο κάνει αργή ενημέρωση.

Πάντως, καλώς ή κακώς, πάνω χέρι στην εν λόγω γραμμή το έχουν τα ferries. Νομίζω υπάρχουν και water taxis αλλά οι τιμές είναι στο Άλφα Κενταύρου. Από έρευνα (Ας ενημερώσει κάποιος που έχει κάνει το δρομολόγιο με ΑΝΕΣ), τα πλοία της έχουν 2-3 ανέσεις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον έχει καθιερωθεί καλά ως εταιρεία.  

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ @JTEDimandix δεν ειναι τριηρεις με κουπια,βαπορι ειναι. :P 

Προφανως και εν ετη 2023 θα εχει και κλιματισμο και κυλικειο.Το αν το εχουν εκμοντερνισει εσωτερικα ειναι ενα αλλο θεμα ,αλλα και παλι δεν θα ειναι το μοναδικο παλιομοδιτικο βαπορι που κυκολοφορει στα νερα μας.

Σε 1.15 προφανως ειναι σχεδον αδυνατο να βαζει το δρομολογιο συμφωνα με αυτα που εχουμε δει απο την μικρη παρουσια του στη χωρα μας.To οτι το αναφερει και το Rome2rio ειναι αδιαφορο.Και αυτοι απο καπου περνουν τα στοιχεια και σιγουρα δεν εχουν εικονα για το καθε βαπορι ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

Το 1:15 είναι το standard δρομολόγιο άνευ καθυστερύσεων. Προφανώς δεν θα είναι έτσι σε όλα τα δρομολόγια. Και προφανώς στο Rome2rio ούτε εικόνα του κάθε πλοίου έχουν ούτε είναι φωτεινοί παντογνώστες με τσουλούφια. Υπάρχουν ουκ οκίγα σφάλματα στον χάρτη τους, αλλά συνήθως ειναι ακριβείς. Αλλά τις περισσότερες φορές πέφτουν μέσα. Έχω ο ίδιος επικοινωνήσει μαζί τους και τις περισότερες φορές ήταν αρκετά συνεργάσιμοι και η εξυπηρέτηση πελατών αρκετά καλή. 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, JTEDimandix said:

Πάντως, όπου και να πάει, εάν δεν

1. Έχει εκμοντερνιστεί (Μιας και ειναι και 49 χρονών πλοίο)

2. Έχει aircondition, κυλικείο και άνετα καθίσματα

 

Από όλα αυτά που αναφέρεις,προέχει η ασφάλεια του κόσμου κ ο νοών νοείτω αν έχει στοιχειώδεις γνώσεις ναυπηγικής.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...