Jump to content
Shipfriends

links για video & φωτογραφίες


Nick the Greek

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν μπορεσα να διακρινω καλα απο το βιντεο σου φιλε pmarop(benvenutto), το εμπορικο εχει μπλε το πανω μερος του φουγαρου και επισης λογω του τυπου του πλοιου, θεωρω πολυ πιθανο να προκειται για κανενα πλοιο της Cosco. Οπου Cosco = Κινεζος πλοιαρχος και ο Θεος φυλαξοι.

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικο το βιντεακι με την φυγη των λιονταριων!Ας δουμε ομως(να δουν και αυτοι που δεν εχουν βρεθει στο λιμανι μας)πως φορτωνονται οι νταλικες οταν το πλοιο βρισκεται στην κυρια θεση προσδεσης...:rolleyes: Το κλασσικο κομφουζιο λοιπον,στην Χιο,πανω απ τον ΘΕΟΦΙΛΟ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ακουσα την ιστορια απο αυτοπτη μαρτυρα που ευτυχως δεν τον εφτασε τον Brilliance of The Seas, μου ειπε οτι εχει βγει και videaki στο youtube, πως παραλιγο να γινουν σμπαραλια στα καλα του καθουμενου και πως οι μακαροναδες επαιξαν μπαλα επιτοπου. Αυτο που δεν φαινεται στο video ειναι οτι μπροστα απο το legend απο οπου και ο οπερατερ ηταν δεμενο το summit αν δεν κανω λαθος και αν οι Ιταλοι δεν ηταν μαχιμοι θα ειχαμε εργα.

Και απο

το εργο με σχολια στην Ισπανικη :) Edited by aiolosii
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μαλλον για επιδειξη αντιαμερικανισμου προκειται;). το εχουμε ξανακουσει με καναδους, το animation του tegea μιλα για ισπανους, ενω εχω ακουσει και απο "σιγουρη" πηγη (ξερω καποιον που'ξερε:D) οτι εγινε με γαλλους.

ισως τελικα να μην εγινε και ποτε

Link to comment
Share on other sites

(μαλλον απο super8) το ιονις να φευγει απο παξους και να πηγαινει βαθυ. εποχη επτανησιακης και ionian lines. στο clip θα δειτε και το μικρο "ρενα ς" (οχι το ΙΙ το πρωτο) που συνεδεε φρικες και φισκαρδο με λευκαδα) και βεβαια στην πρυμη του ιονις με τη λευκη στολη, σημερινο αξιωματικο του κεφαλονια
Link to comment
Share on other sites

Κάθε Χιώτης γνωρίζει την ιστορία του πλοίου WIRIL,του πλοίου του Ερυθρού Σταυρού που βομβαρδιστηκε από συμμαχικά αεροπλάνα στις 7 Φεβρουαρίου του 1944 στο λιμάνι της Χίου, με αρκετά θύματα (αν δεν κάνω λάθος κοντά στα 20 άτομα).

Αυτό που δεν γνώριζα ούτε εγώ και έμεινα έκπληκτος, είναι ότι το πλοίο όχι μόνο φτιάχτηκε μετά τον βομβαρδισμό, αλλά υπήρχε μέχρι το 1980!

Πηγές: faktaomfartyg.se , shipspotting.com , chiosnews.com

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο βιντεακι...:eek: Αν και ειναι τραγικη η ολη κατασταση εριξα αρκετο γελιο με το αυτοκινητο που πηρε φορα για να μπει:D(θα μου πειτε αν ηταν το δικο σου θα εκλαιγες...).Για αλλη μια φορα βεβαιως καταδεικνυεται η ελλειψη λιμενικων υποδομων στην χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...