Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη (ΙΜΟ 7400261)


Recommended Posts

Αν δεχτούμε ότι από 10 Ιουλίου που λέει το πρόγραμμα ξεκινάει στη γραμμή του Μπρίντιζι, τότε σιγά σιγά δεν πρέπει να γίνει και καμιά δουλίτσα; :confused:

Επίσης το βαπόρι θα κάνει τα περίφημα δρομολόγια της ΕΛΜΕΣ. Ξέρετε αυτά τα Ζάκυνθος και λοιποί Ιόνιοι νήσοι προς Μπρίντιζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν δεχτούμε ότι από 10 Ιουλίου που λέει το πρόγραμμα ξεκινάει στη γραμμή του Μπρίντιζι, τότε σιγά σιγά δεν πρέπει να γίνει και καμιά δουλίτσα; :confused:

28/6-30/6 θα μπει στην μεγαλη πλωτη Περαματος συμφωνα με τον ΟΛΠ οσο γι αυτο που ειχε γραφτει πριν μερικες μερες για Νελ και αντικατασταση του Θεοφιλος παει για Σεπτεμβρη-Οκτωβρη μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τη προηγούμενη εβδομάδα είχαμε το Πηνελόπη να δεξαμενίζεται στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος. Πρέπει να είχαν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που δεξαμενίστηκε για τελευταία φορά. Το πλοίο στη πλώρη έχει δυο προπελακια αλλά και τιμονακι όπου μου φαίνεται ότι δεν είναι σφραγισμένο όπως σε αλλά πλοία που μας ήρθαν από το κανάλι.

Ας δούμε λιγο τη πρύμη του Πηνελόπη αλλά και τους ελικοφόρους άξονες και τα τιμόνια του.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό το HIOS που αναγράφεται ως προορισμός του πλοίου (αυτήν την ώρα έξω από το λιμάνι του Πειραιά), πως άραγε να το εκλάβουμε ??? Ως φάρσα του συστήματος ??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο προορισμός υπήρχε στη συσκευή του AIS του πλοίου από τότε που το άνοιξε μετά το παροπλισμό του. Το πλοίο από το απόγευμα γύρω στις 18:00 προσπαθούσε να φύγει αλλά κάτι μικρό απρόοπτα το καθυστέρησαν. Έτσι αναχώρησε λίγο μετά 21:00 από το Πέραμα. Αφού έκανε μια στάση στη ράδα του Πειραιά στη συνέχεια αναχώρησε για την Ηγουμενίτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκλεισε εβδομάδα στην Ηγουμενίτσα. Θα κατέβει Πειραιά κάποια στιγμή ή θα μείνει πάνω? Είναι το μόνο βαπόρι της εταιρίας που δεν ταξιδεύει αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Επίσης, όπως πληροφορηθήκαμε, προωθούνται ενέργειες, ώστε το υπουργείο να δώσει την έγκρισή του για μίσθωση πλοίου, έως ότου αποκατασταθεί η βλάβη του «Θεόφιλος».

Η ΠΗΝΕΛΟΠΗ ανοιξε το AIS μετα απο 80μερες :P Θελω να δω την τριηρη λαμπερη σε καθε τσιμινιερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλες οι πιθανότητες να ξαναδούμε την ΠΗΝΕΛΟΠΗ :( για μικρό χρονικό διάστημα στο βορειοανατολικό Αιγαίο. Δεν νομίζω ότι αυτό αρέσει σε πολλούς (συμπεριλαμβάνομαι σε αυτούς) αλλά αφού δεν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο ας συμβιβαστούμε. Προσωπικά θα προτιμούσα το AQUA JEWEL που αυτή την περίοδο πραγματοποιεί την ετησία του. Εξάλλου εξαιτίας των επικείμενων εορτών η δρομολόγηση ενός πλοίου στη συγκεκριμένη γραμμή κρίνεται απαραίτητη. Το ΘΕΟΦΙΛΟΣ δεν μπορεί να ανταποκριθεί, άλλο διαθέσιμο πλοίο της εταιρείας δεν υπάρχει οπότε... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι προσωρινά δεν θα φορέσει πιστέυω τα σήματα της Νελ .Εξάλλου δεν νομίζω οτί θα κάνει ούτε και επισκευή γιατί θα φάει πάρα πολύ χρόνο.Ας περάσουμε όμως στο ψητό:Πότε κατεβαίνει Πειραιά για να επιθεωρηθεί και να ξεκινήσει??

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να ναυλώθηκε ένα πλοίο για διάστημα ενός περίπου μήνα μέχρι να βγεί ο ΤΕΟ. Εγώ πιστεύω πως πρόκειται για μόνιμη αντικατάσταση. Εξάλλου η εταιρία έχει καμιά εικοσαριά πλοία, αποκλείεται να μην έβρισκε πλοίο για αυτό το διάστημα. :unsure: Πάντως θα συμφωνήσω πως αυτή η αντικατάσταση είναι πισωγύρισμα και υποβάθμιση για τη γραμμή :(

Link to comment
Share on other sites

Οχι αντιθέτως μάλιστα, ήταν καταστροφή. Απλά σκέφτηκα πως τ'ωρα ήταν μια καλή εκαιρία για νέο πλοίο, αλλά μάλλον είμαι πολύ ονειροπόλος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά κακά τα ψέμματα και για να ήμαστε ρεαλιστές είναι πολύ δύσκολες εποχές για αναβαθμίσεις και καινούργια βαπόρια(δυστιχώς) και ειδικά στις άγονες που πέρνουν το πολύ 10 και 20 επιβάτες στο κάθε ταξίδι τώρα το χειμώνα.Απλά όλη η ιστορία γίνεται για τα φορτηγά και τις μεταφορικές που πρέπει να εξυπηρετηθούν.Εγώ προσωπικά δεν θα το προτιμήσω ποτέ το πλοίο όχι Θεσσαλονίκη αλλά ούτε μέχρι Χίο να πάω.Αν χρειαστεί ό μη γένητο να πάω κανένα ταξίδι πρός Θεσσαλονίκη θα κάνω οικονομίες να συγκεντώσω χρήματα και να πάω με αεροπλάνο παρά να ταλαιπωρούμαι τσάμπα 24 ώρες ντάκα ντούκα !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πάει Ρόδο με το βαπόρι μου φάνηκε μια χαρά.. Ένα τυπικό ξενοδοχειακό είχε μέσα, σχετικά καθαρό και με καλό δρόμο. Πιο γρήγορα από τον Θεόφιλο πήγαινε πάντως. Πισωγύρισμα δεν θα το έλεγα και ξέρετε τι Θεοφιλαριακός είμαι  :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πότε θα κατέβει Πειραιά για τις επιθεωρήσεις ??Α και μια που το έφερε η κουβέντα θα ήθελα να ρωτήσω :Έχει μπεί ποτέ αυτό το πλοίο στο μεγάλο λιμάνι ???

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Έχει μπει στο μεγάλο λιμάνι ένα καλοκαίρι (δε θυμάμαι ποιό) και έχει κάνει και ένα μόνο δρομολόγιο μέχρι την Σάμο. Μετά ανέβηκε Θεσσαλονίκη και μπήκε στην γραμή που έφτανε μέχρι Κρήτη, παράλληλα με το ΒΑ Αιγαίο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...