Jump to content
Shipfriends

Προσάραξη του Φ/Γ-Ο/Γ ΚΟΛΟΣΣΟΣ όρμο της Βασιλικής Λευκάδας


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥ ΣΑΣ,

ΜΑΚΡΙΑ κ ΑΛΑΡΓΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ κ ΜΗ.

ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΑΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΘΗΚΑΝΕ κ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΡΗΝΗΣΑΜΕ ΘΥΜΑΤΑ!

ΘΕΩΡΩ κ ΤΟ ΛΕΩ ΑΝΕΠΗΦΥΛΑΚΤΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗ ΦΕΡΕΙ Η ΠΛΟΙΚΤΗΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΒΕΛΕΠΕ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΒΟΥΝΑ [RADAR - ECDIS] κ ΑΛΛΑ ΔΕ ΑΡΜΟΖΟΥΝ!!!!

ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ κ ΙΔΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗ ΖΗΜΙΑ / ΑΤΥΧΗΜΑ.

ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 'ΣΤΕΡΙΑΝΟ ΚΕΦΑΛΙ'ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΛΟΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΩΝΤΝΩΝ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΙΤΑΛΙΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΡΕΜΕΝΤΖΟ ΜΕ ΑΙΓΥΠΤΙΟ ΝΑΥΤΗ!!! κ ΕΙΝΕ ΔΕ κ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΑΡΧΟ!

ΑΝΤΕ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ!

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ SEA_PILOT δεν διαφωνώ ότι τα αίτια μπορεί να είναι βαθύτερα , από το αν έβλεπε το ECDISS ή το Radar για το τι προκάλεσε το ατύχημα.

Δεν διαφωνώ επίσης στό περιστατικό που ανέφερες παραπάνω διότι κι εγώ έχω δει ανάλογα περιστατικά και πράγματι συμβαίνουν.

Απλά στην δεδομένη περίπτωση, αν ο αξιωματικός δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της βάρδιας του όφειλε είτε για λόγους κούρασης είτε για άλλους λόγους όφειλε να ενημερώσει τον πλοίαρχο κι αυτός με την σειρά του θα φρόντιζε για την προσωρινή αντικατάστασή του.

Σαφώς και τα βαθύτερα αίτια που ο αξιωματικός φυλακής δεν ανταποκρίθηκε στην βάρδια του θα πρέπει να διερευνηθούν (πολύ πιθανόν την ευθύνη να έχουν και τα στεριανά κεφάλια όπως ανέφερες) ώστε να μην ξανασυμβεί ανάλογο ατύχημα ή να μην ξαναφτάσει ναυτικός σε τέτοιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ - ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΛΕΝΕ 'ΟΥΤΕ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΣΤΟ ΚΟΛΩ ΣΟΥ'!!!

ΑΛΛΟ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, Ο ΕΥΚΟΛΟΣ ΛΟΓΟΣ / ΔΙΑΛΟΓΟΣ [πχ: ΜΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΟΥΝΟ - ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΣΤΕΡΙΕΣ κτλ].

ΕΓΩ ΔΕ ΠΜΟΡΩ / ΔΕ ΘΕΛΩ / ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ κ ΣΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου κανεις δεν κατηγορησε τον ανθρωπο. Για προσεξε καλυτερα το παραπανω ποστ μου.

"Εγω αδυνατω να πιστεψω οτι Ελληνας αξιωματικος κοιμηθηκε στη βαρδια του απο ανευθυνοτητα-επιπολαιοτητα και μονο."

Για δες τι λεει ακομα λιγο πιο πανω ο Νηρεας.

"Το πιό εύκολο είναι να βρεθεί ο αποδιοπομπάιος τράγος. Το δύσκολο είναι να βρεθούν τα βαθύτερα αίτια για να αποτελέσουν δίδαγμα για το μέλλον."

Για μενα ειναι ολοφανερο τι εγινε. Ουτε οτι δεν το ειδε στεκει ουτε οτι ειχε βλαβη ουτε τιποτα. Δεν ηταν σε θεση να κανει βαρδια για τον ενα η τον αλλο λογο.

Δεν καταλαβαινω που ειναι η διαφωνια σου. Εγω που προσπαθησα να μπω στη θεση αυτου του ανθρωπου για λιγα δευτερολεπτα κοντεψα να τρελαθω.

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου κανεις δεν κατηγορησε τον ανθρωπο. Για προσεξε καλυτερα το παραπανω ποστ μου.

"Εγω αδυνατω να πιστεψω οτι Ελληνας αξιωματικος κοιμηθηκε στη βαρδια του απο ανευθυνοτητα-επιπολαιοτητα και μονο."

Για δες τι λεει ακομα λιγο πιο πανω ο Νηρεας.

"Το πιό εύκολο είναι να βρεθεί ο αποδιοπομπάιος τράγος. Το δύσκολο είναι να βρεθούν τα βαθύτερα αίτια για να αποτελέσουν δίδαγμα για το μέλλον."

Για μενα ειναι ολοφανερο τι εγινε. Ουτε οτι δεν το ειδε στεκει ουτε οτι ειχε βλαβη ουτε τιποτα. Δεν ηταν σε θεση να κανει βαρδια για τον ενα η τον αλλο λογο.

Δεν καταλαβαινω που ειναι η διαφωνια σου. Εγω που προσπαθησα να μπω στη θεση αυτου του ανθρωπου για λιγα δευτερολεπτα κοντεψα να τρελαθω.

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,

ΔΕ ΓΡΑΦΩ κ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ - ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΕΣΤΕΛΝΑ ΕΝΑ e-mail.

ΓΕΝΙΚΕΥΩ - ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΛΕΜΕ.

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

το πρωι στο δρομολογιο του για βασιλικη, το ιονιο πελαγος εκανε μια παρεκλιση απο την πορεια του, για να δει τον κολοσσο απο κονταB).

κανονικα στη γεφυρα δεν ειναι ο Α/Φ και ο ναυτης/τιμονιερης; να δεχτω οτι ο ενας για ολους τους λογους που αναφερθηκαν, δεν μπορουσε να ανταποκριθει στα καθηκοντα του. ο αλλος τι εκανε; ή μηπως δεν υπηρχε αλλος;

Link to comment
Share on other sites

να θυμησω οτι απο τα στοιχεια του Paris MOU που μας εβαλε ο Nick, η μία παρατηρηση, αφορουσε τους χαρτες, που δεν ηταν επικαιροποιημενοι.

Και χάρτες του 1800 να είχε δεν είναι λόγος να πάει να πέσει στο νησι.

Δεν είναι η πρώτη και σίγουρα ούτε και η τελευταία φορά που συμβαίνει τέτοιο ατύχημα (είχαμε σχετικα προσφατα και το Marko Polo αν θυμάμαι καλά) από αυτά που σε κάνουν να απορείς όταν φυσικά τα βλέπεις "απ'εξω" γιατι "απο μέσα" συνήθως είναι αλλιώς τα πράγματα.

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω ούτε να κατηγορήσω κανέναν, να πώ μόνο πως στο δέλτιο ειδήσεων που πληροφορήθηκα για το συμβάν η επόμενη είδηση αφορούσε στις πολύ έντονες βροχοπτώσεις που έπληξαν την Κέρκυρα οπότε θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και το ενδεχόμενο της περιορισμένης ορατότητας μιας που μπορεί να είχαμε παρόμοια φαινόμενα και στην περιοχη

Link to comment
Share on other sites

κανονικα στη γεφυρα δεν ειναι ο Α/Φ και ο ναυτης/τιμονιερης;

Αλήθεια, προβλέπεται κάτι τέτοιο; Γιατί εγώ σε ακτοπλοϊκό των Κυκλάδων είχα βρει στη γέφυρα μόνο ένα άτομο το οποίο μάλιστα καθόταν βαριεστημένο σε μια καρεκλίτσα σε μια άκρη και άκουγε αθλητικά σ' ένα τρανζιστοράκι! Δεν το λέω σα μομφή (καλοσύνη του μάλιστα που με άφησε να μπω), απλά αναρωτιέμαι αν τέτοιες καταστάσεις αποτελούν τον κανόνα ή την εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας λοιπον λεει οτι βαρδια στη γεφυρα κανει ο Α/Φ και ενας ναυτης υποχρεωτικα. Οι ναυτες συνηθως αλλαζουν καθε ωρα ενω ο Α/Φ κανει 4ωρες βαρδιες ή 6ωρες υπο προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

και δυο φρεσκες φωτο απο το marinetraffic.

τα βραχια κατω απο το νερο, συνεχιζουν με την ιδια κλιση που εχει η πλαγια εξω απο το νερο. το βαπορι εχει σηκωθει και εχει ανεβει πανω στην πλαγια.

καταλαβαινετε λοιπον, οτι η ζημια στο βαπορι πρεπει να φτανει και πισω απο το bowthruster.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αποκοληθηκε, το πλοιο με τα ρυμουλκα παραμενουν στον κολπο.Παμε για ρυμουλκηση το πρωι πραγμα που ειναι και το πιο λογικο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν περιμενα να 'επιπλεει' οπως πριν,ολοκληρο κομματι απο την πλωρη λειπει :blink: και το πλοιο ακομα ειναι σουζα αντι να εχει μια κλιση προς τα εμπρος.Το μνημειο που αφησε στο βουνο εντυπωσιακο!

Link to comment
Share on other sites

Αν και οπως λες κανουμε μονο εικασιες εδω, στα πλαισια που μπορουμε, εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο αξιωματικος ηταν ξεκουραστος. Και το βαπορι για να φυγει θελει προετοιμασια οχι μονο το αεροπλανο. Ο πιλοτος κανει ενα ταξιδι και μετα εχει ρεπο. Οταν λοιπον εισαι ολη μερα στο ποδι με δουλειες, τρεχεις απο δω και απο κει να ετοιμασεις ενα βαπορι, δεν εχεις βοηθεια απο πουθενα, κανεις βαρδια, κανεις φορτωση, κοιμασαι 4 ωρες και μετα πρεπει παλι να ξανακανεις βαρδια τοτε αυτα τα αποτελεσματα θα εχεις..

Κατ'αρχήν,τό "ο πιλότος κάνει ένα ταξίδι και μετά έχει ρεπό" δέν αντανακλά την πραγματικότητα.Οταν το ταξίδι διαρκή π.χ.13 ώρες,ο πιλότος είναι στην θέση του και τίς 13 αυτές ώρες σύν αυτές που προηγήθηκαν τής απογείωσης και που έπρεπε να ετοιμάση το αεροπλάνο΄.Ακόμα όμως κι'άν ή διάρκεια μιάς πτήσης είναι λιγώτερη,πάλι η "βάρδια" (duty time) τού πιλότου είναι μεγαλύτερη από την ίδια την πτήση,χωρίς να υπολογίσουμε το γεγονός ότι ο φόρτος εργασίας του μεταβάλλεται ανάλογα με την φάση τής πτήσης,ταυτόχρονα με το άγχος του (περισσότερο στην απογείωση και προσγείωση,λιγώτερο κατά την καθαυτό πτήση).

Αντίθετα,σ'ένα ναυτικό ταξίδι 13 ωρών ένας αξιωματικός δέν κάνει συνέχεια βάρδια σ'όλη την διάρκεια τού ταξιδού.Ακόμα κι'άν ενδιάμεσα έχη να κάνη π.χ.γραφειοκρατικές δουλειές ,πάλι τού μένουν κάποιες ώρες να χαλαρώση.

Δε γνωριζω τις συνθηκες στο πλοιο (αξιωματικους, βαρδιες, ωραρια κτλ) γι αυτο και ολα τα παραπανω ειναι απλως προσωπικες εκτιμησεις και το ξεκαθαριζω.

Πέρα από το γεγονός ότι κάθε αξιωματικός έχει δύο 4ωρες βάρδιες (που συνήθως είναι "συμμετρικές",δηλ.άν έχη πρώτη βάρδια π.χ. 4-8 το πρωί,θα έχη δεύτερη βάρδια 4-8 το απόγευμα και όχι 12-4 το μεσημέρι),ούτε εγώ ξέρω άλλα πράγματα σχετικά με τά ωράρια στα πλοία.Οπως επίσης δέν ξέρουμε πόσες ώρες είχε που ταξίδευε το πλοίο πρίν κουτουλήση στο νησί,ώστε να προσπαθήσουμε να εκτιμήσουμε πόσο κουρασμένος μπορεί να ήταν αυτός που είχε βάρδια την ώρα τού ατυχήματος.

Το ευκολο ειναι να πεις οτι ο ναυτης δεν ηταν πανω και ο αξιωματικος κοιμηθηκε. Το δυσκολο ειναι να παραδεχτεις πως οποιοσδηποτε αλλος στη θεση του θα παθαινε

το ιδιο για ολους τους παραπανω λογους. Εγω αδυνατω να πιστεψω οτι Ελληνας αξιωματικος κοιμηθηκε στη βαρδια του απο ανευθυνοτητα-επιπολαιοτητα και μονο.

Ασφαλώς κανείς επαγγελματίας ναυτικός δέν κοιμάται στην βάρδια του επειδή έτσι γουστάρει.Αλλά επειδή και οι ναυτικοί είναι άνθρωποι,άν η κόπωσή τους υπερβή ωρισμένα όρια,υποκύπτουν άθελά τους-ακόμα κι'άν καταβάλλουν προσπάθειες ν'αντισταθούν.Ιδιαίτερα όταν βρίσκωνται σ'ένα μέρος με χαμηλό φωτισμό και ησυχία,όπως είναι η γέφυρα ενός βαποριού στίς 4 τα χαράματα....

Πάντως απ'ό,τι είδα πιό πάνω,το παπόριον αποκολλήθηκε με επιτυχία και χωρίς να λερώση τα πάντα γύρω του...

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας λοιπον λεει οτι βαρδια στη γεφυρα κανει ο Α/Φ και ενας ναυτης υποχρεωτικα

Ο ναύτης δεν είναι υποχρεωτικό να βρίσκεται στη γέφυρα υπο κάποιες προυποθέσεις και θα το εξηγήσω αμέσως:

Οι κανονισμοί της STCW προβλέπουν ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας και μόνο, εαν οι καιρικές συνθήκες - ορατότητα είναι καλές, εαν το πλοίο δε βρίσκεται σε confined waters (στενά κτλ) και εαν δεν έχει κίνηση, τότε στη γέφυρα επιτρέπεται να παρευρίσκεται μόνο ο Α/Φ. Τώρα, το τι έγινε στη γέφυρα του ΚΟΛΟΣΣΟΣ αυτό δε το ξέρουμε. Εαν όμως υποθέσουμε ότι ο Α/Φ ήταν μόνος του και ήταν και απασχολημένος με κάποια "γραφειοκρατική" δουλειά όπως συνηθίζεται άλλωστε, τότε δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει ότι έγινε.....

Link to comment
Share on other sites

12.50 που κατεβηκα στην Αγιου Νικολαου, οτι περναγε η πλωρη του το κεφαλι του 16, ενω το sfII εριχνε καταπελτη στο 11. γυρισε αργα αργα με τις κινησεις τριων ρυμουλκων (ατλαντις στην πλωρη, πατρευς στην πρυμη και hector στη μεση), ενω πλωτο του λιμενικου παρακολουθουσε απο κοντα τη διαδικασια. το πλοιο εννοειται δεν εκανε κινησεις καθολου. κατα τις 13.45 εριξε καταπελτη, δεν εστρωνε καλα ομως και η πρυμη λασκαρε λιγο καβους . δεν ξερω τι σκοπευαν να κανουν, αλλα δεν μπορουσα να περιμενω περισσοτερο. δεν ειχε αρχισει να ξεφορτωνει παντως.

η ζημια εξω απο το νερο δεν φαινεται τοσο μεγαλη (σαν πλωρη παγοθραυστικου :D), αλλα οπως ειπα και σε χτεσινο ποστ, στα υφαλα η ζημια (αν κρινω και απο την κλιση του βουνου στη λευκαδα) πρεπει να φτανει και πισω απο το bowthruster. με δεδομενο οτι το βαπορι βρηκε μονο μπροστα και συμπεραινοντας (απο το αποτελεσμα) οτι οι υδατοστεγεις λειτουργησαν και πλημμυρισαν μονο τα δυο λαβωμενα διαμερισματα, ειναι λογικοτατο το οτι στεκεται και οτι δεν επιρρεαστηκε η "διαγωγη" του (trim για τους αγγλοφωνους). εδω σταθηκαν αλλα και αλλα, με πολυ σοβαροτερες ζημιες (πασιφαη, θεοφιλος, marco polo etc).

εχω βαλει στο γκαλερυ καποιες φωτο απο κινητο. ειναι αθλιες (ειδικα οι μακρυνες. τις μακρυνες τις μικρυνα λιγο για να μην pixeλιαζουν), αλλα τις βαζω μονο λογω του γεγονοτος. δυστυχως ημουν απο νωρις downtown και εμαθα απο τηλεφωνου οτι εφτασε και πηγα κατ ευθειαν λιμανι.

ΥΓ: το Aegis ηταν εξω απο το λιμανι μεχρι να ολοκληρωθει το ρεμετζο

gallery_1817_462_471857.jpg

gallery_1817_462_270533.jpg

Edited by proud_ionian
ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΛΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ, ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ!

Αντίθετα,σ'ένα ναυτικό ταξίδι 13 ωρών ένας αξιωματικός δέν κάνει συνέχεια βάρδια σ'όλη την διάρκεια τού ταξιδού.Ακόμα κι'άν ενδιάμεσα έχη να κάνη π.χ.γραφειοκρατικές δουλειές ,πάλι τού μένουν κάποιες ώρες να χαλαρώση.

Πέρα από το γεγονός ότι κάθε αξιωματικός έχει δύο 4ωρες βάρδιες (που συνήθως είναι "συμμετρικές",δηλ.άν έχη πρώτη βάρδια π.χ. 4-8 το πρωί,θα έχη δεύτερη βάρδια 4-8 το απόγευμα και όχι 12-4 το μεσημέρι),ούτε εγώ ξέρω άλλα πράγματα σχετικά με τά ωράρια στα πλοία.Οπως επίσης δέν ξέρουμε πόσες ώρες είχε που ταξίδευε το πλοίο πρίν κουτουλήση στο νησί,ώστε να προσπαθήσουμε να εκτιμήσουμε πόσο κουρασμένος μπορεί να ήταν αυτός που είχε βάρδια την ώρα τού ατυχήματος.

Ασφαλώς κανείς επαγγελματίας ναυτικός δέν κοιμάται στην βάρδια του επειδή έτσι γουστάρει.Αλλά επειδή και οι ναυτικοί είναι άνθρωποι,άν η κόπωσή τους υπερβή ωρισμένα όρια,υποκύπτουν άθελά τους-ακόμα κι'άν καταβάλλουν προσπάθειες ν'αντισταθούν.Ιδιαίτερα όταν βρίσκωνται σ'ένα μέρος με χαμηλό φωτισμό και ησυχία,όπως είναι η γέφυρα ενός βαποριού στίς 4 τα χαράματα....

Aνάλογα με τις συνθήκες και τον τύπο του πλοίου ο Α/Φ μπορεί να είναι όλη την ημέρα στο πλοίο! Μήπως γνωρίζεις φίλε μου πόσους Αξιωμ/κους έχει το πλοίο?? Μήπως γνωρίζεις ότι το συκεκριμένο πλοίο φορτώνει κάααποιες ώρες πιο νωρίς?? Γνωρίζεις το τί επικρατεί μέσα στο πλοίο??? Όταν δεν γνωρίζεις δεν σχολιάζεις προσβάλοντας Επαγγελματίες ναυτικούς και στεριανούς που δουλεύουν για το Χ-Ψ πλοίο! :angry:

Ο ναύτης δεν είναι υποχρεωτικό να βρίσκεται στη γέφυρα υπο κάποιες προυποθέσεις και θα το εξηγήσω αμέσως:

Οι κανονισμοί της STCW προβλέπουν ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας και μόνο, εαν οι καιρικές συνθήκες - ορατότητα είναι καλές, εαν το πλοίο δε βρίσκεται σε confined waters (στενά κτλ) και εαν δεν έχει κίνηση, τότε στη γέφυρα επιτρέπεται να παρευρίσκεται μόνο ο Α/Φ. Τώρα, το τι έγινε στη γέφυρα του ΚΟΛΟΣΣΟΣ αυτό δε το ξέρουμε. Εαν όμως υποθέσουμε ότι ο Α/Φ ήταν μόνος του και ήταν και απασχολημένος με κάποια "γραφειοκρατική" δουλειά όπως συνηθίζεται άλλωστε, τότε δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει ότι έγινε.....

Φίλε μου, γνωρίζεις τί ώρα έγινε το συμβάν?? Που κολλάει το ανωτέρω που μας λές?? Που το είδες αυτό γραμμένο στην STCW?? Διατυπώνοντε πράγματα που όταν κάποιος δεν είναι ναυτικός σκέφτεται τα χειρότερα και δυσφημίζοντε άνθρωποι(ναυτικοί), πλοία και εταιρείες! :angry: Και ο ναύτης να απουσιάζει (που ισχύει σε open sea και κάτω απο ειδικές συνθήκες), πρέπει να είναι σε οπτική επαφή με τον Α/Φ καθ'όλη την διάρκεια της βάρδιας του, ώστε κάτι να συμβεί να βρεθεί άμμεσα στην Γέφυρα! Και το σημείο που έγινε το συμβάν, είναι τόσο πολυσύχναστο, που πάντα υπάρχει Α/Φ, Ν/Φ και σε κάποια πλοία και ο Πλοίαρχος. Υπάρχουν Εμπειρογνώμονες που είναι ειδικοί για αυτά τα θέματα.

Παρακαλώ για αποφυγή παρεξηγήσεων σε ώρες περίεργες μετά απο ατύχημα, να διατυπώνοντε μόνο σωστά και βάσιμα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...