Jump to content
Shipfriends

Aδαμάντιος Κοραής (IMO 8613607)


Recommended Posts

Το marinews εχει φωτορεπορταζ μονο απο την σημερινη ημερα που κατεβηκαν οι κουστουματοι στο λιμανι... χθες το βραδυ μια λιμενικος και 2 ή 3 λιμενικοι ηρθαν στο πλοιο μπροστα κι εδωσαν ευχες μολις κατεβηκε ο πλοιαρχος. και το http://www.ellinikiaktoploia.net/ που εχει φωτο απο χθες το βραδυ μολις εδεσε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 631
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ζορια αυτη τη στιγμη για τον Αδαμαντιο στη Σιφνο οπου ο καιρος δεν αστειευεται... Πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια ενω το Γεωργιος το μεσημερι εδεσε με την 4η... Για να δουμε τωρα με τις ποσες. Παντως και να πιασει ειναι πολυ δυσκολο να σταθει με 2 μετρα σουελ μες το λιμανι...

update

Επιασε τελικα με τη δευτερη και πεταξε τον κοσμο εξω σαν τσουβαλια :D:D

post-23-12832698513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κουνάει που κουνάει το καραβάκι, φαντάζομαι τους τυχερούς:P επιβάτες του τι θα πέρασαν...

Σαν δοκιμασία στη ΝΑΣΑ:eek: για εκτόξευση στο διάστημα θα ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Ακουω οτι τα μεριδια του ανεβαινουν σιγα σιγα (δεν εχει φτασει βεβαια τα νουμερα του Αγ. Γεωργιος) Ειδικα απο Σιφνο παντως κατι οι εκπτωσεις στους μονιμους των νησιων κατι οι απιστευτα ψηλες τιμες του Γεωργιος παιρνει τρελα νουμερα. Επιπλεον ειναι μπροστα και στα φορτηγα με τα κολπα που κανει το Γεωργιος το καλοκαιρι και τα αφηνει εξω.

Αρχιζει να αποκτα ενδιαφερον η "μαχη" σιγα σιγα

Για τη φετινη ετησια εχουν ακουστει ΤΑ τερατα.

Εχω ακουσει οτι θα αλλαξει πλωρη οτι θα αλλαξει βολβο οτι θα αλλαξει μηχανες. Ακομα και οτι θα το αντικαταστησουν μονιμα με το ελαφρως ταχυτερο Διονυσιος Σολωμος ακουσα αλλα αμα δε δω κατι να γινεται δε βαζω το χερι μου στη φωτια. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πλοίο από ότι έχω μάθει πρόκειται να σταματήσει τη Παρασκευή, πριν το 3 ήμερο της Καθαρής Δευτέρας. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι δεν το αφήνουν μέχρι τη Δευτέρα, μιας και λογικά θα έχει λίγη αυξημένη κίνηση.

Για τη φετινη ετησια εχουν ακουστει ΤΑ τερατα.

Ακομα και οτι θα το αντικαταστησουν μονιμα με το ελαφρως ταχυτερο Διονυσιος Σολωμος

Από ότι ακούγεται το πλοίο θα αντικατασταθεί από το Ανδρέα Κάλβο. Μου κάνει εντύπωση γιατί το Ανδρέας Κάλβος δεν ξέρω εάν έχει τόσες καμπίνες για το πλήρωμα που χρειάζεται σε αυτή τη γραμμή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πρεπει να εχει να κανει με καποιο θεματακι που ειχε στις ΚΜ. Τι ακριβως δε γνωριζω και δε με καιει να μαθω κιολας..

Απο σημερα για επισκευη.

Κλεινοντας σχεδον ενα χρονο στη γραμμη των Δυτικων αν και δεν εχω ταξιδεψει ακομα μαζι του αφηνει αρκετα καλες εντυπωσεις κυριως σε θεματα τιμολογιακης πολιτικης σε σχεση με τον αμεσο ανταγωνιστη του.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν πρέπει κατι να βρωμάει για να κάνει ένα πλοίο δοκιμαστικό.

Σαν πρώτη σκέψη δική μου (βλέποντας και το track ) είναι ότι έκανε δοκιμές για να πάρει πιστοποιητικό για την ταχύτητα που μπορεί να αναπτύξει (βλέπε άγονες). Η οποία όμως σκέψη καθίσταται άκυρη όταν ανατρέξουμε στις προκηρύξεις για τις άγονες, όπου τα στοιχεία ταχύτητας δεν ισχύουν για πλοία άνω των 20 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν πρέπει κατι να βρωμάει για να κάνει ένα πλοίο δοκιμαστικό.

Σαν πρώτη σκέψη δική μου (βλέποντας και το track ) είναι ότι έκανε δοκιμές για να πάρει πιστοποιητικό για την ταχύτητα που μπορεί να αναπτύξει (βλέπε άγονες). Η οποία όμως σκέψη καθίσταται άκυρη όταν ανατρέξουμε στις προκηρύξεις για τις άγονες, όπου τα στοιχεία ταχύτητας δεν ισχύουν για πλοία άνω των 20 ετών.

μην το δενεις σχοινι κορδονι φιλε μου...........

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν πρέπει κατι να βρωμάει για να κάνει ένα πλοίο δοκιμαστικό.

Σαν πρώτη σκέψη δική μου (βλέποντας και το track ) είναι ότι έκανε δοκιμές για να πάρει πιστοποιητικό για την ταχύτητα που μπορεί να αναπτύξει (βλέπε άγονες). Η οποία όμως σκέψη καθίσταται άκυρη όταν ανατρέξουμε στις προκηρύξεις για τις άγονες, όπου τα στοιχεία ταχύτητας δεν ισχύουν για πλοία άνω των 20 ετών.

Ε κάτσε να δούμε και μην αγχώνεσαι Χιώτη, οι ειδικοί θα μάθουν και θα μας πουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στους φίλους των δεξαμενισμών. Το Αδαμάντιος Κοραής στη μεγάλη του Πειραιά σήμερα συνεχίζει τον καλοπισμό του. Κουκλί θα σας έλθει πίσω

post-3633-128326993139_thumb.jpg

post-3633-128326993144_thumb.jpg

post-3633-128326993151_thumb.jpg

post-3633-128326993137_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να φτάσουμε Σέριφο,κι εκεί που άδειαζε φορτηγά,άρχισε να γέρνει αριστερά επικίνδυνα.Άρχισε να αναρωτιέται τρομαγμένος ο κόσμος.Ευτυχώς κράτησε για λίγα δευτερόλεπτα,τα βρήκαν στο γκαράζ φαίνεται οι υπεύθυνοι.Τόσο εύκολα,τόσο μπατάρισμα...Δεν θα ήθελα να συναντηθούν οι δρόμοι μας με 6 μποφώρ και πάνω.
Για τη φετινη ετησια εχουν ακουστει ΤΑ τερατα.

Εχω ακουσει οτι θα αλλαξει πλωρη οτι θα αλλαξει βολβο οτι θα αλλαξει μηχανες.

Με την ευκαιρία της ετήσιας επιθεώρησής του και του δεξαμενισμού του, η πλοιοκτήτρια εταιρεία ΑΝΜΕΖ Α.Ε του Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΗΣ», ανέθεσε στο τεχνικό μας γραφείο την προσαρμογή του πλοίου στις απαιτήσεις της ευρωπαϊκής οδηγίας 2009/45/ΕΕ (αναθεώρηση της 18/98/ΕΕ).

Ταυτόχρονα, και με την βοήθεια των εξελιγμένων προγραμμάτων, τα οποία διαθέτουμε, διερευνούμε την πλέον συμφέρουσα αλλά και ασφαλέστερη για το πλοίο φόρτωση.

Kipouropoulos.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Αδαμάντιος Κοραής κατά την ετήσια ακινησία όπως είχαμε ενημερωθεί από το site του Ναυπηγικού γραφείου του Κηπουροπουλου, ότι το πλοίο υπέστη κάποιες βελτιώσεις. Αυτό νομίζω έγινε βάζοντας μόνιμη σαβούρα σε κάποια τανκια. Επιπλέον το πλοίο μετά την επισκευή του έχει ανεβεί τουλάχιστον 1 κόμβο από ότι ταξίδευε πριν δέσει (δηλαδή πιάνει τις ταχύτητες που είχε στη Παροναξια πριν βάλει τα stabilizer). Ενώ έγινε πάλι κάποια τροποποίηση στις οχετούς στα φουγάρα του πλοίου. Πλέον είναι πιο καλαίσθητα αλλά παρά το χαμήλωμα τους, αυτή τη φορά μάλλον δε θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα με τα καυσαέρια που ερχόντουσαν στο ανοικτό κατάστρωμα των επιβατών. Τέλος νομίζω ότι μεγάλωσαν λίγο τα πέδιλα στο καταπέλτη.

post-54-128326996743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσεχώς το πλοίο θα αλλάξει θέση πρόσδεσης και θα πάει στα 200άρια. Έτσι τουλάχιστον ακούγεται έντονα τις τελευταίες μέρες.Έτσι τα δύο συμβατικά των Δυτικών θα αναχωρούν από την ίδια προβλήτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...