Jump to content
Shipfriends

Aylah (ΙΜΟ 9097331)


Recommended Posts

Μετα την πρύμη από τη Σουμέλα μας, ετοιμάζονται στον ντόκο και τοποθετούνται συντόμως οι δυο τσιμινιέρες του πλοίου, "τύπου" ΑΡΗΤΗ. Επιπλέον στον ντόκο βρίσκονται και οι fast rescue boats του πλοίου.

post-24-128326974764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξερει κανεις αν προχωρανε καθολου οι εργασιες στο βαπορι?Οι τσιμινιερες ειναι στην ιδια θεση που τις ειχε δει και ο Χιωτης πριν απο ενα μηνα και γενικως ειχε ησυχια.Ετσι οπως παει παντως δεν τον βλεπω να προλαβαινει το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

χτες που το ειδα, εξωτερικα, εκτος απο τις τσιμινιερες που ειπε ο Π100 παραπανω, δεν υπαρχει καμια αλλη αλλαγη. μαλλιστα το ασπρο εχει γεμισει τρεξιματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθές κατά τη διάρκεια ουζοκατάνυξης σε φιλικό σπίτι, μου "εκμυστηρεύτηκαν" ότι το πλόιο ξεκινά απο Νοέμβριο. Φυσικά ήμουν διστακτικός και αρνητικός σε κάτι τέτοιο :D . Απο ότι βλέπω σήμερα το πρωί όντως υπάρχει εξέλιξη στο θέμα του πλοίου. Να θυμηθώ να ζητήσω συγνώμη απο τον πληροφοριοδότη :o . Βέβαια εγω συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου. Η γραμμή θα είναι Καβάλα προς Λήμνο και όπως έχω ξαναναφέρει έχει βρεθεί ήδη ο πράκτορας στη Λήμνο. Κατέχω και επαγγελματική κάρτα του με το σήμα της ΑΝΕΘ επάνω. Άντε να δούμε.. :rolleyes:

Edited by thanosp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έρχεται και ο δεξαμενισμός 6-8/10, να δούμε αν θα το δούμε σε καμμιά άγονη από Νοέμβρη.

Ο δεξαμενισμός του πήγε λίγες μέρες πίσω από τον αρχικό προγραμματισμό. Αντί για τις 6/10/08 ανέβηκε στις 9/10/08

Από όσο μπόρεσα να διακρίνω το Θάσος VIII έχει από ένα σαλόνι πλώρα και πρυμα με καναπέδες και στη μέση ένα σαλόνι με αεροπορικά καθίσματα. Στη πρύμη στο ανοικτό κατάστρωμα υπάρχει ένα Bar. Αλλά μου φαίνονται πολύ μικρός ο χώρος του ανοικτού καταστρώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Υπάρχει κάποιο νεότερο για το πλοίο? Πάντως σύμφωνα με τα λεγόμενα κάποιων το πλοίο αναμένετε να ξεκινήσει Μαρτιο-Απρίλιο. Αμφιβάλω βέβαια ότι θα είναι έτοιμο μέχρι τότε. :o
Χθες κατά τη διάρκεια ουζοκατάνυξης σε φιλικό σπίτι, μου "εκμυστηρεύτηκαν" ότι το πλοίο ξεκινά από Νοέμβριο.

Ο Νοέμβριος κοντεύει να περάσει και ακόμα το πλοίο δε έχει ετοιμαστεί. Βέβαια το Σάββατο είδα να δουλεύουν υπερωριακά, που παλιότερα σπάνια το έβλεπα να συμβαίνει στο πλοίο.

Πάντως πάει για ρεκόρ καθυστέρησης στη ναυπήγηση του:(

Link to comment
Share on other sites

Άνθρωποι της ΑΝΕΘ λένε οτι 15 Δεκεμβρίου θα κάνει δρομολόγιο.. :rolleyes:

Αντε να πιστέψεις λόγια Θασίτη :P Εγώ θα τους ευχηθω απο τώρα Καλή Χρονιά και μακάρι να βγω ψεύτης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κλέβοντας λίγο απο το χάρισμα του LEFTERIS68 έιδα στον ύπνο μου τον Άγιο Φανούριο τον Θάσιο να μου ψελλίζει μερικά νέα για το πλοίο απο πρώτο χέρι. Οι άνθρωποι της ΑΝΕΘ επισημοποιούν οτι το πλοίο ξεκινά στις 15/12 το πρώτο δρομολόγιο. Τα ωράρια θα είναι Καβάλα - Λήμνος 17.00 - 21.30 και επιστροφή 00.30 - 05.00 με 6 εβδομαδιαία δρομολόγια την ημέρα για τη περίοδο του χειμώνα και το καλοκαίρι παίζει το ενδεχόμενο να έχουμε 2 δρομολόγια την ημέρα. Μου ανέφερε και ποιος θα είναι ο καπετάνιος του πλοίου αλλά δεν κατάφερα να το συγκρατήσω παρα μόνο οτι θα είναι απο Θάσο. Τελικά γίνονται θαύματα στις μέρες μας? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κλέβοντας λίγο απο το χάρισμα του LEFTERIS68 έιδα στον ύπνο μου τον Άγιο Φανούριο τον Θάσιο να μου ψελλίζει μερικά νέα για το πλοίο απο πρώτο χέρι. Οι άνθρωποι της ΑΝΕΘ επισημοποιούν οτι το πλοίο ξεκινά στις 15/12 το πρώτο δρομολόγιο. Τα ωράρια θα είναι Καβάλα - Λήμνος 17.00 - 21.30 και επιστροφή 00.30 - 05.00 με 6 εβδομαδιαία δρομολόγια την ημέρα για τη περίοδο του χειμώνα και το καλοκαίρι παίζει το ενδεχόμενο να έχουμε 2 δρομολόγια την ημέρα. Μου ανέφερε και ποιος θα είναι ο καπετάνιος του πλοίου αλλά δεν κατάφερα να το συγκρατήσω παρα μόνο οτι θα είναι απο Θάσο. Τελικά γίνονται θαύματα στις μέρες μας? :rolleyes:

Η εφημερίδα Αιολικά Νέα επιβεβαιώνει τα παραπάνω:

http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=38801

Μάλλον καλά νέα για τους κατοίκους της Λήμνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
..εργαζόντουσαν εντατικά, για τα τελευταία μαζέματα. Πάντως δε πιστεύω ότι θα είναι έτοιμο στις 15/12/08, για δρομολόγια.;)

Προσωπικα το χέρι μου δεν το ξαναβάζω στη φωτιά για το πότε θα ξεκινήσει.:P

Οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι έχει μείνει το βάψιμο στο γκαράζ. Περιμένουν επιθεώρηση απο το υπουργείο για να ξεκινήσει. 15-20 Δεκεμβρίου είναι η περίοδος εκκίνησης. Μερικές ακόμη φωτογραφίες απο τη σελίδα της ΑΝΕΘ.

Αν καταφέρει και ξεκινήσει το βαπόρι αυτές τις μέρες θα είναι οτι καλύτερο για την εταιρία, τώρα που το Σαμοθράκη δεν λέει να κουνηθεί απο τη Καβάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση στον ορίζοντα βλέπουν οι φορείς, μόνο με τη συνεργασία της Ναυτιλιακής Εταιρείας της Θάσου, η οποία έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον να δρομολογήσει άμεσα ένα φορτηγό πλοίο για τη μεταφορά των φορτηγών και των αυτοκινήτων, ενώ ανακοίνωσε ότι θα ξεκινήσει δρομολόγια με νεότευκτο πλοίο της σε δέκα περίπου ημέρες.

Άρα το Θάσος VIII δηλώνουν οι άνθρωποι της εταιρείας ότι θα είναι έτοιμο σε 10 ημέρες. Δηλαδή θα κάνει το ξεκίνημα του τα Χριστούγεννα (??), εκτός εάν ξεκινήσουν με το νέο έτος. Για να πουν ότι με νέο έτος δρομολογούμε ένα νέο πλοίο.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα πλαινά του πλοίου έχει γραφεί πλέον και το όνομα με το λογότυπο της εταιρείας.

Δεν γνωρίζω βέβαια μήπως υπηρχαν και σε αυτή την φώτο του φίλου Π100, από 12/12ου, μιας και αφού είναι νυχτερινής λήψης δεν μπόρεσα να τα διακρίνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε σκέψεις φίλε Σείριε. Από ότι θυμόμουν δεν έγραφε τα λογότυπα της ΑΝΕΘ σε καμία μπάντα του Θάσος VIII. Αλλά για σιγουριά, ξανακοίταξα τις νυχτερινές φωτογραφίες του Θάσος VIII (και από τις 2 πλευρές) και επιβεβαίωσα ότι δεν ήταν γραμμένα.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο παραπληροφοριοδότης ξαναχτυπά. :D

Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες, το πλοίο εσωτερικά είναι έτοιμο και τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσει δοκιμαστικά, αν δεν το έχει κάνει ήδη απο χθές. Μέσα στην εβδομάδα παίρνει τα πιστοποιητικά του, και πολυ πιθανόν το επόμενο Σαβατοκύριακο να βρίσκεται στη Λήμνο, χωρίς να πάει Καβάλα πρώτα. Βέβαια αναφέρθηκαν συγκεκριμένες ημερομηνίες τις οποίες αρνούμαι πεισματικά να μεταφέρω γιατί δεν θέλω να διαψευστώ πάλι :P Πάνω κάτω αυτό είναι το πρόγραμμα για τις επόμενες μέρες, τώρα αν θέλετε να προσθέσετε καμια βδομάδα παραπάνω, be my guest!

Εσωτερικά τώρα, το σαλόνι πρώτης θέσης θα ονομαστεί ΗΦΑΙΣΤΟΣ και τα υπόλοιπα 2 θα πάρουν ονόματα απο το νησί της Θάσου. Αυτά προς το παρών.

Αν πάρει τίποτα παραπάνω το αυτί μου θα το μεταφέρω με την απαραίτητη επιφύλαξη πάντα. Όλα αυτά πάντα είναι λόγια της εταιρείας. ;)

Link to comment
Share on other sites

τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσει δοκιμαστικά, αν δεν το έχει κάνει ήδη απο χθές.
Ξεκίνησε χθες δοκιμαστικά και μάλιστα με κάποια μικρή ατυχία.
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ & ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

Παρασκευή, 16 Ιανουαρίου 2009

Τραυματίστηκε , απογευματινές ώρες σήμερα, 48χρονος Έλληνας ναυτικός, που υπηρετούσε ως μηχανοδηγός στο Ε/Γ πλοίο «ΘΑΣΟΣ VIII» Ν.Π. 11413, το οποίο είχε αποπλεύσει από τον λιμένα Κερατσινίου και εκτελούσε δοκιμαστικό πλου στο αγκυροβόλιο Πειραιά.

Ο ανωτέρω ναυτικός τραυματίστηκε ελαφρά στο δεξί χέρι (αντίχειρας) μετά από πτώση του στο χώρο του μηχανοστασίου, μεταφέρθηκε δε άμεσα με λάντζα στο προβλήτα Ξαβερίου , όπου παρελήφθη από ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και διεκομίσθη στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας για περαιτέρω εξετάσεις.

Προανάκριση διενεργείται από την Λιμενική Αρχή Κερατσινίου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έκανε άσχημο ξεκίνημα στο πρώτο δοκιμαστικό. Η ατυχία χτύπησε νωρίς το πρωι όταν πήγαν να ξεκινήσουν για το δοκιμαστικό και οι άγκυρες του Θάσος είχαν γίνει πλεξουδάκια με τις άγκυρες γειτονικού πλοίου! Αφου ξοδέψαν αρκετές ώρες για να τις ξεμπλέξουν και ξεκίνησαν συνέβη και ο τραυματισμός του ναυτικού. Βρέθηκε πεσμένος σε μια λίμνη αίματος και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου υπεβλήθηκε σε πολύωρη χειρουργική επέμβαση. :(

Ελπίζω να μην έχουμε κάποιο άλλο περιστατικό στο πλοίο και να ξεκινήσει σύντομα, με λιγότερες ατυχίες, τα δρομολόγιά του.

Edited by thanosp
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...