Jump to content
Shipfriends

Αίολος Κεντέρης (IMO 9244350)


Recommended Posts

  • Replies 605
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

όχι, θα κάνει και μερικά δρομολόγια τα Χριστούγεννα!!! :P

Αιτήσεις για να σταματήσουν τα δρομολόγια των ταχύπλοων πλοίων της κατέθεσε στο υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου. Πρόκειται για τα πλοία "Αίολος Κεντέρης", "Παναγία Πάρου και "Παναγία Θαλασσινή".

Η ΝΕΛ ζητεί να ισχύσει η διακοπή των δρομολογίων των τριών ταχυπλόων λόγω ετήσιας ακινησίας των πλοίων προκειμένου να συντηρηθούν και να επιθεωρηθούν τα πλοία από τις 11/9.

Ωστόσο το υπουργείο δεν έχει εγκρίνει ακόμα τη διακοπή των δρομολογίων, έχει όμως ζητηθεί τα τρία πλοία να εκτελούν δρομολόγια Παρασκευή και Κυριακή. Πιθανολογούμε ότι ανάλογα αιτήματα ίσως καταθέσουν και άλλες εταιρείες.

www.capital.gr

Link to comment
Share on other sites

Κι γιατί ου Κιντερς δεν καν΄ κανα δρομολόγιου του Θιοφλου

Πραγματικα απ'τη στιγμη που το πλοιο καθεται γιατι να μην παει ενα 2 μηνο Χιο-Μυτηληνη κινηση σιγουρα θα εχει και θα ανταγωνιστει και ευθεως το μισητο εχθρο:P (αν μπορει)

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σήμερα ότι στα δοκιμαστικά έβγαλε 49,5 μίλια!:D Το κρατήσανε για 10 λεπτά περίπου.

Στα δρομολογιά του πήγαινε με 36 μίλια με κατανάλωση 13 τόνους την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καπως υπερβολικο ακουγεται αυτο εως εξαιρετικα τραβηγμενο.Αναρωτιεμαι αν υποτιθεται οτι επιασε τοσα μιλια και για 10 λεπτα ουτε το συγχωρεμενο το Ελλας Φως δε θα του εφτανε για καυσιμα:D

Link to comment
Share on other sites

Ένα καράβι-θρύλος πρέπει να έχει και τους ανάλογους θρύλους να το ακολουθούν. Ετσι λοιπόν θα λέμε "κάποιοι έλεγαν πως είχε πιάσει και 49 μίλια"

και κανείς δεν θα ξέρει αν είναι αλήθεια, κανείς δεν θα το έχει δεί, απλά θα υπάρχει σαν μύθος :D:P

Σοβαρά τώρα, μια ταχύτητα κοντά στους 40-42 κόμβους (=ναυτικά μίλια την ώρα) πρέπει να την έπιασε στο μέγιστο της (νέας) ιπποδύναμης. Επομένως αν μετατρέψουμε αυτή την ταχύτητα σε (στεριανά) μίλια προκύπτουν κοντά 49 μίλια την ώρα. Κάποια τέτοια "παρεξήγηση" πρέπει να έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Oι νέες μηχανές που φόρεσε έχουν ίδια ακριβώς υποδύναμη με τις παλιές?? Πάντως τα 49.5 ακούγονται υπερβολικά αν και το HS5 είχε πιάσει τα 45.5, οπότε και ο Αίολος λογικά κάπου εκεί πρέπει να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Στα δοκιμαστικα δεν ειχανε ανοιξει τοσο πολυ. Μονο στο ταξιδι της πιστοποιησης πηγανε περιπου στο 85% με 43,5 με 6αρι βορεια.

Του χρονου θα ανοιξουν κι αλλο τις MTU και θα κοψουν λιγο τις τουρμπινες.

Ετσι θα ταξιδευει με 36 κομβους παλι αλλα με 11 τονους την ωρα περιπου

Link to comment
Share on other sites

χμ. λογικά αφού το Π. Θαλασσινή πάει γύρω στα 30, οπότε κάπου εκεί θα πάει και ο Κεντέρης... Δεν νομίζω να το ξεπατώσουνε. Το πλήρωμα τι θα είναι? Το Ελληνικό?

(κάπου το είχαμε πει αυτό.... :D )

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση του Θαλασσινή για Μπαρμπαριά θα κατέβει ο Κεντέρης.Το Θαλασσινή αδυνατεί λόγω βλάβης.

Απο οτι ακουσα ο Κεντερης δεν θα παει εκει στη θεση του Θαλασσινη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκεί που έπινα το καφεδάκι μου σε ένα από τα μπαλκόνια του Αιγαίου ήρθε ένα πουλάκι και μου ψιθύρισε ότι είναι κοντύτερα από ποτέ η πώληση του πλοίου για Μπαρμπαριά μεριά.Εκεί έχουν προφανώς περισότερο πετρέλαιο από μας.Όπως και νάχει το πλοίο δεν πρόκειτε να ξαναταξιδέψει στο Αιγαίο.Όσοι το είδατε το είδατε.Όσοι ταξιδέψατε , ταξιδέψατε.Κεντέρης μάλλον γιοκ για την Ελλαδίτσα μας πιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω για Τούνεζι και Μπαρμπαριά (που μας έπιασε κακοκαιριά:D ), αλλά μάλλον για Αραπιά:)

Επίσης, εάν δείτε το ΣΑΣ, η ΝΕΛ είχε ζητήσει αποδρομολόγηση για 90 ημέρες, αλλά το αίτημα απεσύρθη. Προφανώς ήταν τότε που υπήρχε η φημολογία ότι θα πήγαινε να κάνει παρέα στην Παναγία Πάρου.

Όπως και νάχει εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί κανένας Χριστιανός ή Μωαμεθανός να το πάρει μπας και ησυχάσουμε και εμείς και η ΝΕΛ, γιατί του χρόνου δεν θα έχει δρομολόγια μόνο Αύγουστο που είναι παχιές οι μύγες.;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι απο εγκυρη πηγη?γιατι αν ειναι οντως ετσι τα πραγματα ειναι σημαντικη εξελιξη.Να φυγει ο Κεντερης και να αγοραστει κανενα συμβατικο μπας και δουμε καμια ασπρη μερα

Link to comment
Share on other sites

Είναι από έγκυρη πηγή, όμως δεν είπα ότι τελείωσε, είπα είναι πιο κοντά από ποτέ.Μπορει και να μην ολοκληρωθεί τελικά.Το σίγουρο όπως μου μεταφέρθηκε είναι ότι δεν θα δρομολογηθεί ξανά.Κι αυτό όσο σίγουρο μπορεί να είναι κάτι σε μια εποχή που οι εξελίξεις καθορίζουν το μέλλον και όχι ο εκάστοτε σχεδιασμός.

Link to comment
Share on other sites

Παντως την Τριτη η την Τεταρτη εγω το κοβω να φευγει για συμπαραστασγ στο Παναγια Παρου. Για πωλησεις κτλ δεν εχει παρει κατι το μεγαλο αυτι μου

Link to comment
Share on other sites

Εδω Νηρεα μου ειναι το κενο. Δεν εχω δει πουθενα και δεν εχω μαθει απο πουθενα να ξεκινησε το Παναγια Παρου κατω δρομολογια. Και απορω γιατι φευγει ο Κεντερης. Λες να παει και να ξεκινησουνε μαζι δρομολογια? Εκτος και αν θελουνε να ειναι ενταξει στη συμφωνια τους ωστε να διεκδικησουνε τα χρηματα τους μετα με τη γνωστη μεθοδο της αγωγης :);):D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χάλασε μεν η προηγούμενη δουλειά με την ναύλωση, αλλά προέκυψε καμιά άλλη για πώληση?

Πάντως, όπως λες και εσύ, η Παναγία Πάρου δεν φαίνεται να έχει ξεκινήσει δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...