Jump to content
Shipfriends

Πρέβελης (ΙΜΟ 8020927)


Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πρεβελάρα περήφανη. Ας ελπίσουμε να γίνει σοβαρή ανακαίνιση στο ξενοδοχειακό διότι στο πλοίο δεν έχει αλλάξει τίποτα τα τελευταία 20 χρόνια, ίσως και περισσότερα, πλην του ψεύτικου ξύλινου δαπέδου έξω από το πλώριο σαλόνι και την reception.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΑΝΑΡΗΣ said:

Με τα μελτεμια στη Τηνο ιδιαιτερα ε?

Με στροφή έξω από το λιμάνι και ανάποδα για μέσα μπαίνει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Για ολα εχεις λυση,εσυ!με τη φραπιερα για προπελακι που εχει μπροστα κ το αναποδα το πεθαμενο που σπρωχνουν ολοι μαζι τα ρελια να παει πισω κ τα 20 μετρα υψος χωρις ανοιγματα στη μπαντα να περναει ο αερας θα παει στη Τηνο να μπει;;;στο παλιο εχουν της Ελλης  το μνηνειο κ στο καινουργιο θα βαλουν του Ιαπωνα

Θες να σου πω κ αλλα;

Ξεχασα κ τις ψοφιες τις μπομπες που οι αγκυρες ανεβαινουν πιο γρηγορα αν τις τραβανε με τα χερια οι ναυτες

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, nomikos said:

Με στροφή έξω από το λιμάνι και ανάποδα για μέσα μπαίνει άνετα.

Τις ιδιαιτεροτητες του βαποριου τις ξερεις? Για ρωτα αυτους τους "λιγους" που το καβαλανε ποσο καταλληλο ειναι...Με τα λογια ολα ευκολα ειναι...Αναποδα ε? Ξερεις εαν εχει( επαρκες) αναποδα? Και πολλα αλλα που βαριεμαι να γραψω...Τιμη και δοξα σε αυτους τους "λιγους"...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, margaritis24 said:

Για ολα εχεις λυση,εσυ!με τη φραπιερα για προπελακι που εχει μπροστα κ το αναποδα το πεθαμενο που σπρωχνουν ολοι μαζι τα ρελια να παει πισω κ τα 20 μετρα υψος χωρις ανοιγματα στη μπαντα να περναει ο αερας θα παει στη Τηνο να μπει;;;στο παλιο εχουν της Ελλης  το μνηνειο κ στο καινουργιο θα βαλουν του Ιαπωνα

Θες να σου πω κ αλλα;

Ξεχασα κ τις ψοφιες τις μπομπες που οι αγκυρες ανεβαινουν πιο γρηγορα αν τις τραβανε με τα χερια οι ναυτες

Δεν θα μπορούσες να τα εχεις γράψει καλύτερα ! 

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο βαπόρι δε χρειάζεται να μου εξηγήσετε τις ιδιαιτεροτητες του,τις έχω βιώσει στα πάρα πολλά ταξιδια(άνω των 100 και χωρις υπερβολη) που έχω κάνει μαζί του.

Με Βορια η Τήνος παλεύεται γιατί αμα γυρίσεις έξω έχεις τον άνεμο καταπρυμα!!Κάνει ανάποδα με τη μία μηχανη έχοντας stand by την άλλη ώστε αν χρειαστεί με ένα πρόσω να τον πετάξει έξω απο το λιμάνι!!!Εδώ έμπαινε στη Κάσο τόσα χρόνια με Βοριάδες στη μπάντα και άλλωτε με Σοροκάδες στην άλλη μπάντα κόντρα στη μανούβρα!!!

Αυτά για να εξηγήσω την άποψη μου!!!

Κατευθείαν να πέσετε να με φάτε.. 

5 hours ago, ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΑΝΑΡΗΣ said:

Τις ιδιαιτεροτητες  Για ρωτα αυτους τους "λιγους" που το καβαλανε ποσο καταλληλο ειναι..

Θα τους ρωτήσω γιατί ορισμένους τους ξέρω και προσωπικά και θα επανέλθω δριμύτερος.!!

Άλλος ο αέρας της Τήνου και άλλος ο αέρας της Κάσου και της Σαντορίνης;;;

Για χαλαρώστε εκεί στις Βόρειες Κυκλάδες...

Υπάρχουν και άλλα δύσκολα λιμάνια όπου ο Πρεβελης πάρα τις ιδιαιτεροτητες του τα πήγε σχετικά περιφημα εδω και πολλα χρονια.Δεν είστε μόνο εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανέβηκε δεξαμενή στη θέση του Λευκά Όρη.

Να δούμε με τι χρώμα θα βγει...

Τα exit polls λένε Navy Blue και με νέο όνομα.

Αλλά μπορεί να πέσουμε και σε κουβά οπότε κρατάτε μικρό καλάθι.

Edited by kefalonia94
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το δούμε απλά ολόλευκο χωρίς σινιαλα για να παίζει μπαλαντέρ? 

Πάντως ότι και να γίνει μας απέδειξαν ότι αν θέλουν μπορούν να τα ανακατέψουν όλα ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nomikos said:

Για το συγκεκριμένο βαπόρι δε χρειάζεται να μου εξηγήσετε τις ιδιαιτεροτητες του,τις έχω βιώσει στα πάρα πολλά ταξιδια(άνω των 100 και χωρις υπερβολη) που έχω κάνει μαζί του.

Με Βορια η Τήνος παλεύεται γιατί αμα γυρίσεις έξω έχεις τον άνεμο καταπρυμα!!Κάνει ανάποδα με τη μία μηχανη έχοντας stand by την άλλη ώστε αν χρειαστεί με ένα πρόσω να τον πετάξει έξω απο το λιμάνι!!!Εδώ έμπαινε στη Κάσο τόσα χρόνια με Βοριάδες στη μπάντα και άλλωτε με Σοροκάδες στην άλλη μπάντα κόντρα στη μανούβρα!!!

Αυτά για να εξηγήσω την άποψη μου!!!

Κατευθείαν να πέσετε να με φάτε.. 

Θα τους ρωτήσω γιατί ορισμένους τους ξέρω και προσωπικά και θα επανέλθω δριμύτερος.!!

Άλλος ο αέρας της Τήνου και άλλος ο αέρας της Κάσου και της Σαντορίνης;;;

Για χαλαρώστε εκεί στις Βόρειες Κυκλάδες...

Υπάρχουν και άλλα δύσκολα λιμάνια όπου ο Πρεβελης πάρα τις ιδιαιτεροτητες του τα πήγε σχετικά περιφημα εδω και πολλα χρονια.Δεν είστε μόνο εσείς.

με όλο το σεβασμό όσα ταξιδια και να κάνει κάποιος ως επιβάτης ή ως παρατηρητής στη γέφυρα ή οτιδήποτε άλλο αν ειναι δεν πλοίαρχος (και με τη σχετική εμπειρία) άποψη τεκμηριωμένη δύσκολα μπορεί να έχει. 

Δεν είναι άσκηση επί χάρτου που όλα τα σενάρια βγαίνουν εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το κουραζουμε? Μιλαμε για ενα παλιο και ιδιαιτερο σε συμπεριφορα πλοιο...Το οτι τοσα χρονια εκανε αυτα που εκανε το ξερει η ψυχουλα των πλοιαρχων του...Οσο για το αναποδα η μια και κρατει η αλλη για τη Τηνο μονο γελιο μου προκαλει...

Link to comment
Share on other sites

Στην κατάσταση που είναι μηχανικά το πλοίο δεν θα τα καταφέρει στην Τήνο όπως και να'χει. Θα είναι θέμα χρόνου να βρεθεί στα βράχια του κυματοθραύστη. Το λιμάνι της Τήνου είναι απείρως επικινδυνότερο από της Κάσου,της Καρπάθου, του Διαφανίου, της Χάλκης κτλ για τους λόγους που έχουν αναλυθεί στο τοπικ του λιμανιού Τήνου. Στο μόνο δρομολόγιο που θα μπορούσε να εξυπηρετήσει είναι σε αβέρτα λιμάνια, πχ, σαν 3ο πλοίο στα Δωδεκάνησα σε Βαθύ-Κώς-Ρόδος, ή από Καβάλα-Λήμνο-Μυτιλήνη. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε κάθε περίπτωση για βόρειο Αιγαίο το προοριζουν. Αν δεν πάρουν την άγονη του Λαυρίου, μάλλον στη θέση των καλοκαιρινών δρομολογίων που κάνει ο Διαγόρας 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...