Jump to content
Shipfriends

Πρέβελης (ΙΜΟ 8020927)


Recommended Posts

22 minutes ago, cyclades_shipping said:

Στην γραμμή των Δυτικών ;

με 15,5-16,5 kn δεν νομίζω να βγαίνει το δρομολογιο

Για νομίζεις ότι το άνεμος θα πηγαίνει πολύ παραπάνω; Με 17 μίλια είναι υπολογισμένα τα δρομολόγια του! 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εξαρτάται πιστεύω από το πόσο καιρό θα καθυστερήσει το Άνεμος. Για καμιά εβδομάδα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τον Πρεβελη. Για παραπάνω όμως?🤔

Edited by pilot
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για 10 ημερες δεν νομίζω να υπάρχει και εγώ κάποιο πρόβλημα,για μήνα όμως όπως είχε ειπωθεί αν ισχύει για αυτήν την γραμμή θα υπάρχει σίγουρα.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άμα μπει ο Πρεβελης στις Δυτικές, θα μπει και στα δρομολόγια για Ιο- Σαντορίνη, όπως έχει ο Άνεμος?🤔

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jimmyN said:

Αρχικα ακουγοταν πολυ για σμύρνα, πλεον παιζει και ο πρέβελης. Γενικά δείχνει οτι θα χασει αρκετες μερες Ιουλιου ο Ανεμος.

Δυτικές... (για το πρώτο 20ήμερο του Ιουλίου τουλάχιστον) από όσο φαίνεται ο Πρέβελης τελικά. Και το 20ήμερο πάντως λίγο δείχνει, με τις καθυστερήσεις που έχει μαζέψει ο Άνεμος.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2023 at 4:21 PM, giorgos_249 said:

Αν πας σε ένα καινούριο εστιατόριο που μόλις άνοιξε, παραγγείλεις σουβλάκια και αντ' αυτού σου έρθουν μπάμιες ε απλά δεν ξαναπατάς 😀 Κι ας πουν "ειστε πελατης μας, μη σας αφησουνε νηστικό" 😅

Ας σκεφτούν τη δυσφήμιση μπαίνοντας στη θέση του ταξιδιώτη πριν αντικαταστήσουν το Άνεμος με το Πρέβελης. 

Αν το παραπάνω το βασίζεις στην παρούσα ταχύτητα του, να το ψιλοδεχτώ.

Αν όμως με ένα φρεσκάρισμα, μερικών ημερών ανέβει στους 17.5 κόμβους, θεωρείς ότι το Πρέβελης είναι χειρότερο από το Σολωμό; Για τον επιβάτη πάντα. Όχι για τα φορτηγά...

ΥΓ: Το καλοκαίρι του 2008 είχε μπει Παροναξία στην οποία πρέπει να συνέχισε μέχρι τα τέλη του έτους ή τις πολύ αρχές του 2009. Λίγο πριν μπει στην Κασοκαρπαθία.

Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2023 at 3:24 PM, Annivas said:

Σε γραμμή έκπληξη πιθανότατα να δούμε το βαποράκι για περίπου ένα μήνα.

Η έκπληξη επιβεβαιώθηκε κι έτσι η Πρεβελαρα θα έχει ακόμη μια σύντομη αλλά δύσκολη αποστολή .

Να θυμίσουμε ότι στις αρχές της εν Ελλαδι καριέρας του , επι Ρεθυμνιακης , το πλοίο στα ταξίδια του για το Ρέθυμνο πραγματοποιούσε προσεγγίσεις και στη Σιφνο στην οποία επιστρέφει μετά απο σχεδόν 3 δεκαετίες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως τότε δεν έκανε τακτικά δρομολόγια. Το τυπικό τότε πρέπει να ήταν Πειραιά Ρέθυμνο απευθειας. Μάλλον προσέγγιζε όπως τα παλάτια προσεγγιζουν την Μήλο σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το Πρέβελης μεθόρμισε στον Άγιο Διονύση για την έναρξη δρομολογίων από αύριο για της Δυτικές. Η ναύλωση θα έχει διάρκεια μέχρι της 20/7 . 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι αν είχε τα σινιάλα της blue star δεν θα έφευγε μιας και στα περισσότερα νησιά αν μιλήσεις με κατοίκους όλοι ονειρεύονται ένα από τα πλοία της blue star να πιάνει στον τόπο τους.Ακομα και στην γραμμή τον Δυτικών Κυκλάδων νόμιζαν ότι αν έφευγε η ΚΑΡΑΒΑΡΑ Άγιος Γεώργιος μετά θα ερχόταν κάποιο blue star...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...