Jump to content
Shipfriends

Μεταφορές Στρατιωτικού Προσωπικού και Υλικού με πλοία της Ακτοπλοΐας


Recommended Posts

Φυσικά και εκδιδεται κατάσταση επιβίβασης!!

Όλοι οι οπλίτες δικαιούνται μία κατάσταση επιβιβασης κατα τη διαρκεια της θητείας τους που οι περισσοτεροι επιλέγουν να την χρησιμοποιήσουν στην άδεια Χριστουγέννων ή Πάσχα!!

Link to comment
Share on other sites

Οι οπλίτες εκτός από τις καταστάσεις επιβιβάσεων για τις μεταθέσεις κ.λπ. δικαιούνται μία πλήρη κατάσταση επιβίβασης μετ' επιστροφής, την οποία δεν μπορούν να πάρουν κατά τα γκρουπ Πάσχα ή Χριστουγέννων. Το βίωσα πέρυσι που έκανα τη θητεία μου. Η μόνη επιφύλαξη που τηρώ είναι, εάν ήταν ερμηνεία της μονάδας μου. 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με  τις καταστάσεις επιβίβασης (ΚΕ) από έναν που ξέρει λόγω δουλειάς:

Οι ΚΕ για υπηρεσιακές μετακινήσεις (φύλλα πορείας) είναι απεριόριστες. Για άδεια ο κάθε στρτης δικαιούται 1 ΚΕ την θητεία του, με την προϋπόθεση αυτή να είναι κανονική άδεια. Τα γκρουπάκια του Πάσχα και των Χριστουγέννων δεν είναι κανονικές άδειες αλλά ειδικές (δεν προσμετρώνται στην δικαιούμενη κανονική, αλλά είναι επιπλέον αυτής) οπότε δεν μπορεί να δοθεί ΚΕ, παρά μόνο στην περίπτωση που κάποιος κολλήσει κανονική άδεια στην ειδική, οπότε δικαιούται. Στα στελέχη χορηγείται 1 ΚΕ τον χρόνο σε άδεια κανονική (μόνο το στέλεχος και όχι τα μέλη οικογένειας) και μόνο εάν δεν υπηρετεί στον τόπο που είχε ζητήσει ο ίδιος, αλλά πήγε "βιαίως". Επίσης τα στελέχη σε φύλλα πορείας, τα εισιτήρια τα πληρώνουν από την "τσέπη" τους, και αποζημιώνονται σε 1-3 μήνες. Μπορούν όμως να πάρουν προκαταβολή το ποσόν εάν υπάρχει σχετική δυνατότητα στο οικείο ταμείο (συνήθως έχει).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SAMAINA said:

Για άδεια ο κάθε στρτης δικαιούται 1 ΚΕ την θητεία του, με την προϋπόθεση αυτή να είναι κανονική άδεια. Τα γκρουπάκια του Πάσχα και των Χριστουγέννων δεν είναι κανονικές άδειες αλλά ειδικές (δεν προσμετρώνται στην δικαιούμενη κανονική, αλλά είναι επιπλέον αυτής) οπότε δεν μπορεί να δοθεί ΚΕ, παρά μόνο στην περίπτωση που κάποιος κολλήσει κανονική άδεια στην ειδική, οπότε δικαιούται.

Προφανώς οι 3 κλάδοι δουλεύουν με διαφορετικό τρόπο.

Στο ΠΝ λοιπόν, για το οποίο αναφέρομαι, εκδίδονται και Πάσχα και Χριστούγεννα ΧΩΡΙΣ να γίνεται χρήση κανονικής άδειας. Και επίσης μιλάω λόγω δουλειάς :)

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, enas chiotis said:

Απλά οι συγκεκριμένοι φαντάροι πρέπει να ήταν οι νεοσύλλεκτοι που πλέον παρουσιάζονται κατευθείαν στα νησιά.

Τότε πως είχαν λουκάνικα μαζί τους;

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση επιβιβάσεως με Σύριζα:

2 hours ago, SAMAINA said:

Για άδεια ο κάθε στρτης δικαιούται 1 ΚΕ την θητεία του, με την προϋπόθεση αυτή να είναι κανονική άδεια. Τα γκρουπάκια του Πάσχα και των Χριστουγέννων δεν είναι κανονικές άδειες αλλά ειδικές (δεν προσμετρώνται στην δικαιούμενη κανονική, αλλά είναι επιπλέον αυτής) οπότε δεν μπορεί να δοθεί ΚΕ, παρά μόνο στην περίπτωση που κάποιος κολλήσει κανονική άδεια στην ειδική, οπότε δικαιούται.

 

Κατάσταση επιβιβάσεως με ΠΑΣΟΚ:

Πίσω στο 2002 οπότε και τις έκοβα για τη μονάδα μου στον Έβρο, ο κάθε στρατιώτης έπαιρνε για κάθε άδεια, είτε ήταν κανονική, είτε ειδική τιμητική παραμεθορίου. Και μάλιστα στον Έβρο είχες τη δυνατότητα να διαλέξεις ανάμεσα σε τρένο και αεροπλάνο, αυτό που άλλαζε ήταν στα οδοιπορικά(3 μέρες για το τρένο και 1 ημέρα για το αεροπλάνο).

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση επιβιβασεως επί Νέας Δημοκρατίας

Και εγώ θυμάμαι όταν ήμουν στη παραμεθόριο πέρα από τη κατάσταση επιβιβασεως για τη μετάθεση μου στη Ρόδο και στις δύο άδειες που πήρα μια ήταν οι ημέρες από την ειδική άδεια παραμεθοριου και μια κανονική άδεια είχα πάρει κατάσταση επιβιβασεως ακτοπλοοικως, αλλά μπορούσα να την χρησιμοποιουσα με αεροπλάνο και να πληρώσω τη διαφορά για να ταξιδέψω με αεροπλάνο

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν (προ μνημονίου) οι καταστάσεις επιβίβασης και ειδικά οι αεροπορικές δινόταν αφειδώς και συνήθως αντιστοιχούσαν με εισιτήρια business class (τιμές της τάξεως 250 και 300 ευρώ), ασχέτως αν υπήρχαν φτηνά εισιτήρια. Δεν έλεγε κανένας τίποτα γιατί ήταν έμμεση επιδότηση της κρατικής Ολυμπιακής. Την ίδια τακτική εφάρμοζε και η Aegean. Αποτέλεσμα ήταν να ξεφεύγουν τα κονδύλια και να μετά να περικοπούν δραστικά.

Ακόμη παλιότερα (επί Μητσοτάκη) δικαιούμουν ΚΕ ακτοπλοϊκώς με καμπίνα, αλλά οι πράκτορες δεν έκοβαν εισιτήριο και σε έστελναν στο λογιστήριο του πλοίου. Εκεί ζητούσες εισιτήριο με καμπίνα, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις ισχυριζόντουσαν ότι ήταν  πουλημένες (για να τις πουλήσουν μετά), ή ήταν πράγματι ήταν πουλημένες οπότε παίρνοντας την ΚΕ από τους "ψάρακες" όπως εγώ, την πληρωνόταν 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Κατασταση επιβίβασης με λιγο πιο βαθυ ΠΑΣΟΚ από του Νιck the Greek

Ιανουάριος 1999 μεχρι το Μαρτιο του 2000 βρεθηκα στη Λημνο για τη θητεια

Εκεινη την εποχη δικαιούμασταν κατά τη διαρκεια της θητείας στο νησι 4 καταστασεις επιβίβασης πηγαινελα (η θητεια ηταν 18μηνη) αεροπορικως.Εχω την εντυπωση όμως ότι το αεροπορικως ισχυε τοτε μονο για τη Λημνο λογω μη καθημερινης προσέγγισης πλοιου στο νησι (τοτε ερχοταν το ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΗΛ ή το ΑΛΚΑΙΟΣ δυο φορες τη βδομδα από Ραφηνα στο δρομολογιο για Καβαλα και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ άλλη μια στο δρομολογιο από Πειραια προς Θεσσαλονικη).Αυτές οι καταστασεις επιβιβασης αφορουσαν κανονικη αδεια μιας και ημασταν η πρωτη σειρα που δικαιούταν την αδεια παραμεθωριου και τοτε αν δεν απατωμαι δεν μπορουσες να την παρεις αυτονομη αλλα επρεπε να την κολλήσεις με την κανονικη.Αν δεν επερνες τέσσερεις φορες αδεια από τη Λημνο εχανες τις υπολοιπες καταστασεις επιβίβασης και αν επερνες παραπανω πληρωνες το εισιτηριο από την τσεπη σου.

Φυσικα αν εφευγες για οποιοδήποτε άλλο λογο (φυλλο πορειας για μεταθεση, υπηρεσιακες ανάγκες κλπ) πηγαινες επίσης αεροπορικως με κατασταση επιβίβασης η οποια όμως δεν προσμετριωταν στις 4 που δικαιουσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως κι αν το δεί κανείς διαβάζοντας τα παραπάνω, οι καταστάσεις επιβιβάσεως είναι κι αυτές μια μικρογραφία της χώρας μας. Από την πλήρη ασυδοσία, ήρθαμε βιαίως και ακουσίως σε μια πιο ορθολογική προσέγγιση. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Η κατάσταση έγραφε θέση Β, που παλιά εννοούσαν καμπίνα εσωτερική. Με τις αλλαγές στην ακτοπλοΐα η Β θέση ουσιαστικά είναι το αεροπορικό κάθισμα!!!

Όντως οι καταστάσεις γράφουν θέση Β', αλλά αντιστοιχεί σε εσωτερική τετράκλινη καμπίνα, εκτός εάν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Υ.Γ.: καταστάσεις επιβίβασης με ΣΥΡΙΖΑ (Έτσι, για να κλείσει ο κύκλος) 😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει (η ελλεινή κατ' εμε) πολίτικη των εταιρειών προς τους οπλίτες όταν αυτοί ταξιδεύουν για κατάταξη με κατάσταση επιβίβασης στην οικονομική και θέλουν να πάρουν καμπίνα αν τους χρεώνεται η διαφορά οικονομικής-καμπίνας η αν πρέπει να πληρώσουν ολόκληρο το εισιτήριο με καμπίνα;

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία πλήρωσα την διαφορά,  και πριν λιγο καιρό το ίδιο έγινε με γνωστό μου που εκανε αναβάθμιση.

Έχει παρατηρηθεί να χρεώνουν ολόκληρο το ποσό και το αναφέρετε;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nikos_Chania said:

Έχει παρατηρηθεί να χρεώνουν ολόκληρο το ποσό και το αναφέρετε;

Ναι τον περασμενο Ιουλιο 2 φορες σε 2 εταιρειες. Ισως λογω υψηλης σεζον; Γενικοτερα υπαρχει καπου αυτος ο ορος η ο καθε υπαλληλος μπορει να επικαλεστει οτι θελει;

Link to comment
Share on other sites

Το εισιτήριο πληρώνεται απο το ΓΕΝ, ΓΕΣ ή ΓΕΑ και αφορα ολόκληρο ναύλο. 

Απο τη στιγμή που ο επιβατης φέρει ολόκληρου ναύλου εισιτήριο, δεν μπορεί να του κρατήσει διαφορά σαν το εισιτηριο να ήταν μηδενικό! Και πιστευω πως ουτε το σύστημα στον υπολογιστή επιτρέπει τετοιου είδους χρέωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μια λίγο καθυστερημένη απάντηση στα όσα συζητήθηκαν το 2018 γιατί καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα πήγαν φαντάροι λίγο πιο νωρίς 😝.

Εγώ έκανα τη θητεία μου στη Λέσβο το 2016. Θεωρητικά δικαιούμαστε ένα πήγαινε-έλα από τον τόπο καταγωγής στο στρατόπεδο που υπηρετεί ο καθένας (εκτός της αρχικής μετάθεσης με φύλλο πορείας). Στους 8 μήνες που έκατσα στο νησί με αρκετά πήγαινε-έλα στην Αθήνα, δεν το πήρα ποτέ γιατί στην τελευταία μου άδεια που το ζήτησα ο ανθύπας που ήταν υπέυθυνος για αυτά μου είπε με ένα ειρωνικό χαμόγελο "τώρα που το θυμήθηκες πέταξε το πουλάκι". Όταν διαμαρτυρήθηκα και του είπα ότι το δικαιούμαι μου απάντησε με ύφος χιλίων καρδιναλίων "Τα παράπονα σου στον Τσίπρα και τον Καμένο". 

Προφανώς αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα για όλα τα στρατόπεδα της χώρας αλλά να πούμε εδώ πέρα ότι κανένας απ' το στρατόπεδο δεν μας ενημέρωσε ποτέ ότι δικαιούμαστε τη μια δωρεάν μεταφορά. Αυτό το μάθαμε τυχαία από έναν άλλο φαντάρο που υπηρετούσε σε άλλο στρατόπεδο στο νησί. 

Για την ιστορία το στρατόπεδο που συνέβησαν τα παραπάνω ήταν το 265 Μ/Κ ΤΕ στο Μανταμάδο. 

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι όταν παρουσιαστήκαμε στο νησί και επειδή την ίδια μέρα πήγαιναν στη Μυτιλήνη και στη Χίο όλοι οι φαντάροι της σειράς γινόταν ένας χαμός στο πλοίο (το Αριάδνη αν θυμάμαι καλά). Είχε πάρα πολύ κόσμο και υπήρχε μια έντονη γκρίνια από αρκετούς επιβάτες ότι η εταιρία έβαλε περισσότερο κόσμο απ' το πρωτόκολλο. Προφανώς και χωρίς να έχω στοιχεία νομίζω ότι ήταν απλά μια υπερβολή των υπόλοιπων επιβατών γιατί οι φαντάροι είχαμε κάνει κατάληψη σε όλους τους χώρους του πλοίου και δεν ήταν ευχάριστο ταξίδι για τους υπόλοιπους.

Όσο για το άλλο ζήτημα που συζητήθηκε πιο πάνω θυμάμαι ότι όταν πήγα με φύλλο πορείας στο νησί υπήρχε η δυνατότητα να αναβαθμίσω το εισιτήριο μου σε αεροπορική/καμπίνα πληρώνοντας τη διαφορά απ' την τσέπη μου και όχι ολόκληρο το εισιτήριο. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ssiap21 said:

Όσο για το άλλο ζήτημα που συζητήθηκε πιο πάνω θυμάμαι ότι όταν πήγα με φύλλο πορείας στο νησί υπήρχε η δυνατότητα να αναβαθμίσω το εισιτήριο μου σε αεροπορική/καμπίνα πληρώνοντας τη διαφορά απ' την τσέπη μου και όχι ολόκληρο το εισιτήριο. 

Ανεκαθεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα. Σιγουρα υπηρχε στα... βαθη της δεκαετια του 90:P

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...