Jump to content
Shipfriends

World Renaissance (IMO 6604834)


Recommended Posts

Αυτό είναι το νέο όνομα του -υπό σημαία Παναμά πλέων- world rennaisance. Μάλλων πάει για ναύλωση σε Ισπανους όπως πήγε το flamenco της ίδιας πλοιοκτησίας. Αυτό δείχνει το όνομα καθώς οι ίδιοι Ισπανοί έχουν το Grande Latino, το οποίο πρόσφατα πουλησαν στο Fred Olsen με παράδωση το 2006.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aπό σημερινή μου επίσκεψη στην Αυλίδα: Το πλοίο παραμένει δεμένο στο ακριανό dock των ναυπηγείων αλλά θεόσβηστο (σαν το DUCHESS στη δεξαμενή) και χωρίς να φαίνεται καθόλου κινητικότητα. Παραμένει δε με τα σβησμένα χρώματα της ROC εξωτερικά. Τώρα δεν μπορώ να ξέρω εσωτερικά τι γίνεται. Ξέρει μήπως κανένας που ασχολείται παραπάνω με την κρουαζιέρα τι γίνεται με το βαπόρι ή τι έχουν σκοπό οι ιδιωκτήτες του να κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο εξακολουθεί να βρίσκεται στην Αυλίδα αλλά με καινούρια σινιάλα και μεγάλη κινητικότητα. Το φουγάρο εξακολουθεί να είναι μπλε αλλά έχει προστεθεί ένα πορτοκαλί στρογγυλό(σαν ήλιος) με ένα σχέδιο εντός του που μοιάζει με πουλί (γλάρο εννοώ για να μην έχουμε παρεξηγήσεις). Για τα σχέδια που προανέφερα δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί πέρασα βιαστηκά, ο ήλιος ήταν κόντρα και το πλοίο χωμένο ανάμεσα σε δύο δεξαμενές που είχαν πλοία. Ξέρει κάποιος αν το σινιάλο της Elysian είναι αυτό ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα που είδα το πλοίο για πολλοστή φορά, έχω να ρουφιανέψω τα εξής:

-Το πλοίο βρίσκεται στη δεξαμενή αλλά δεν είναι σηκωνένο.

-Λειτουργούν οι ηλεκτρογεννήτριες

-Υπάρχει μια μικρή κινητικότητα

-Έχουν αφαιρεθεί τα σινιάλα που είχαν τοποθετηθεί πριν λίγο καιρό και το πλοίο έχει τη μορφή που είχε όταν πρωτοήρθε στην Αυλίδα απλά με λίγο πιο ανοιχτόχρωμο μπλε το φουγάρο.

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Πιθανή ναύλωση ίσως; Πάντως το πλοίο είναι στην Αυλίδα από τα μέσα του Μάη και εξωτερικά δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι.

Παραθέτω και σημερινή φωτο!!

post-17-128326955507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Όπως και το ΜΟΝΑ LISA έτσι και το GRAND VICTORIA κατεβαίνει στο Quatar όπου θα χρησιμοποιηθεί ως πλωτό ξενοδοχείο από τις 20 Νοεμβρίου μέχρι και τον Δεκέμβρη για κάποια γιορτή (?), παιχνίδια (?) που έχουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Ηθελε-δεν ηθελε, το εβγαλε τελικα. Το πλοιο κατεπλευσε λιγο πριν τις 8 το βραδι στο κεντρικο λιμανι και κοσμει με την κομψη σιλουετα του την Ακτη Ξαβερη. Πραγματικα ειμαι πολυ χαρουμενος που θα το βλεπουμε καθε εβδομαδα στον Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από ότι πηρέ το αυτί μου εν πλω στο Αιγαίο, ο λόγος είναι ότι ο Ποταμιάνος τα τσούγκρισε με τον Ινδό πλοιοκτήτη του πλοίου.

Και όπως λένε το πλοίο δεν έχει μεγάλες πληρότητες, κάπου στα 300 με 400 άτομα είναι η κίνηση μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι πηρέ το αυτί μου εν πλω στο Αιγαίο, ο λόγος είναι ότι ο Ποταμιάνος τα τσούγκρισε με τον Ινδό πλοιοκτήτη του πλοίου.

Η Elysian που έχει το πλοίο έχω την εντύπωση πως είναι ελληνοαμερικανικών συμφερόντων. Ινδοί είναι αυτοί που πήραν τον ΙΑΣΩΝΑ και τον έκαναν OCEAN ODYSSEY.

Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...