Jump to content
Shipfriends

Φήμες αγοράς/πώλησης ΕΓ/ΟΓ


Recommended Posts

Αναμένεται να φτάσει ρυμουλκούμενο στα τέλη Αυγούστου.

Ρυμουλκουμενο απο το ρυμουλκο Sun London περασε απο τη Μαλτα στις 24 Αυγουστου συμφωνα με τις πηγες μου, αρα πιθανον να φτανει παρα πολυ συντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 705
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χθες το βραδυ το εν λογω ρυμουλκο περνουσε το στενο Μακρονησου-Κεας με 6 κομβους ρυμουλκοντας το RoRo και με κατευθυνση βορεια με προορισμο το Abidjan. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

EDIT: Επειδη εφαγα σφαλιαρα απο το μεγα δασκαλο γεωγραφιας να διορθωσω. Το Abidjan γραφοταν ως προορισμος στο AIS του ρυμουλκου. Προφανως και η Ακτη Ελεφαντοστου δεν εχει καμια σχεση με την Αλιαγα τελικο προορισμο του βαποριου :(:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακούγεται πολύ έντονα ότι το ΕΛΥΡΟΣ πουλήθηκε και΄μάλιστα σε πολύ καλή τιμή...και ότι η ΑΝΕΚ έχει συμφωνήσει για την αγορά τριών ιαπωνικών high speed ferries κατασκευής του 2004...

Κάνε Θεούλη μου να δούμε κανα HAMANASU στα Ελληνικά λιμάνια !!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει και καμία φωτογραφία αυτών των HSCs; Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο και το Έλυρος έχει πουληθεί εκτός Ελλάδος έχω να πω δύο πράγματα:

1. Καλώς να ορίσουν τα πλοία και καλοτάξιδα

2. B) Έλεος πια όλοι με τα ταχύπλοα, σε λίγο θα ξεχάσουμε και τον ήχο της θάλασσας από πλοίο :rolleyes:

Προσωπικά πάντως θέλω να ελπίζω ότι πρόκειται για τις ίδιες φήμες που ήθελαν το Αριάδνη πουλημένο στην ΑΝΕΚ, ναυλωμένο σε ξένους ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

EDIT: Μετά από αναζήτηση στο site της ΑΝΕΚ δεν εντόπισα καμία ανακοίνωση που να αναφέρει πώληση του Έλυρου και, ας με διορθώσουν όσοι ξέρουν αν κάνω λάθος, νομίζω ότι ως εισηγμένη εταιρεία στο ΧΑΑ πρέπει να ενημερώνει μέσω του site το επενδυτικό της κοινό για κάθε τέτοια κίνηση. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Ayta kai ta tria einai symvatika taxyploa malista i megali diafora einai ta dyo adelfakia hamanasu kai akashia einai ta monadika epivatiga pagkosmios me crp diladi symvatiki propela kai azipod..... to new camelia diaferei apo to xtisimo pou exei kai oti exei pleon 2 tsiminieres sxetika me ta designs tis mitsubishi ta teleytaia xronia....

Link to comment
Share on other sites

Καπτεν Χιωτη μην στεναχωριεσαι γιατι τα πλοια που αναφερονται πιο πανω τουλαχιστον δεν ειναι πλοια Ν.Τ. (μονογαστρα ταχυπλοα,καταμαραν κτλ),αλλα συμβατικα φερυ με σχετικα μεγαλη ταχυτητα.Οριστε και φωτο αυτων.

feri%20akashia.JPG

Ferry Akashia

newbuill7.jpg

Ferry Hamanasu

2002696959123057143_rs.jpg

Ferry New Camelia

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ναυτικέ για την ενημέρωση, δεν γνώριζα τι τύπου πλοία είναι και δεν μπόρεσα να βρω φωτογραφία οπότε υπέθεσα ότι επρόκειτο για ταχύπλοα μιας και αυτά είναι η νέα "μόδα" B).

Link to comment
Share on other sites

Και για νάχουμε καλό ρώτημα, πόσο πάνε 3 πλοία HSF του 2004...200-250 εκ ευρώ? Χώρια οι μετασκευές...

Εάν λάβει κανείς υπ' όψη ότι η ΑΝΕΚ ανακοίνωσε ότι από την ΑΜΚ θα διατεθούν περίπου 80 εκ. για αγορά νέων πλοίων (σε αυτά περιλαμβάνεται και το ΕΛΥΡΟΣ), εάν ακόμα βάλεις και τα λεφτά που θα μαζευτούν από την πώληση και άλλων πλοίων της...και πάλι λείπουν αρκετά εκατομμύρια ευρώ.

Αυτά από που θα βρεθούν?

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 εκ. δεν ειναι περιοριστικά...Απλά ανλεφερε οτι διαθέτει σε ρευστό αυτό το ποσό για αυτό το σκοπό...

Δεν αποκλείει κανείς κάποιο δάνειο για να συμπληρώσει το ποσό...

Αν σκεφτούμαι πως την περίοδο της ανθιση μόνο το 30% της αξίας κάθε πλοίου ήταν σε ρευστό και το υπόλοιπο από δάνεια, τότε αυτό το 80 εκατομ. μπορεί άνετα να σημαίνει 250εκατ...

Παραυτα νομίζω οτι εκτός του οτι θα ήταν λάθος να ξοδέψει τόσα χρήματα, δεν πιστεύω οτι είναι και εφικτή αυτή η φήμη...

Πόσο ακριβότερα θα μπορεσε να το πουλήσει πια...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μακάρι να τα δούμε είναι εκπληκτικά και πανέμορφα καραβάκια όπως τα πιο πολλα γιαπωνέζικα.Αλλα αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι η ΑΝΕΚ έχει αυτή τη στιγμή σχέση με έναν όμιλο με πάρα πολλά πλοία και φαίνεται να μη γίνεται καμία κίνηση απο κεί προς το παρόν.Αντιθέτως μιλαμε για αγορές νέων πλοίων που μαζί με τα κόστη μετασκευής θα επιβαρύνουν πολύ τα οικονομικά της εταιρείας για αυτόι προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είπε πως τα αφεντικά θέλουν να έχουν σχέση με το Grimaldi...Δεν είμαι και πολύ σίγουρος πως δεν υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός...

Αλλωστε όταν ο Παναγόπουλος ήταν στις Μινωικές είδες, παρα τη φιλολογία να γίνεται τίποτα με τα πλοία του...

Αλλα ακόμα και να τα είχαν στο νου τους, αν σκεφτούμε τι πλοία έχει ο Ιταλός αυτή τη στιγμή, μάλλον μου φαίνεται οτι θα ήταν ακόμα πιο ακριβή λύση από τα Ιαπωνικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι το hamanasu to akashia και ένα άκομη έχουν κυκλοφορήσει αρκετό καιρό αυτές οι φήμες άλλα γνώμη μου είναι πως όπου υπάρχει πολύ παρασκήνιο και καθυστέρηση καλύτερα κράτα μικρό καλάθι

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι κάποια ελληνική εταιρία απέκτησε το ένα από τα αδελφια του Celtic Sun το οποίο βρίσκεται στην λατινική Αμερική και θα παρααδοθεί από 1/1/08.

Γνωρίζει κανείς κάτι επ'αυτού περισσότερο?:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το hamanasu to akashia και ένα άκομη έχουν κυκλοφορήσει αρκετό καιρό αυτές οι φήμες

Μισό λεπτό ρε παιδιά! Άκουσε κανείς, εκτός φόρουμ, έστω και ως φήμη, τα ονόματα των συγκεκριμένων βαποριών;

Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα τέτοιο. Ο φίλος 94867 μας μετέφερε μία πληροφορία για τρία βαπόρια που πιθανό να αγόρασε η ΑΝΕΚ και απλά ο cpt hcp είπε ότι τα μόνα του 2004 είναι αυτά συν το NEW CAMELLIA. Και ήδη παραπάνω ακούστηκε και το KISO. Ο Νeptune από την άλλη άκουσε ότι ξεκίνησαν τα ξηλώματα στον ΕΛΥΡΟ!!! Από που και ως που λοιπόν το δέσαμε κόμπο; Γιατί από ότι κατάλαβα αυτή η φήμη υπάρχει μόνο εδώ μέσα και πουθενά αλλού!

Υ.Γ.: Κι εγώ τα θεωρώ βαπόραρους κι εγώ θέλω να έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φήμες αναφέρουν πως η AEGEAN SPEED LINES έκλεισε σήμερα το Ε/Γ- Ο/Γ

που τόσο καιρό ακούμε ότι θα πάρει...

Λευτερη αναφερεσαι στον ΠΗΓΑΣΟ ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...