Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Βέβαια. Τα τριήμερα τα αναμένει πως και πως το πολυπληθές και ασυγκράτητο επιβατικό κοινό, που με γεμάτες τσέπες και σε άριστη ψυχολογική διάθεση, θα εξαντλεί όχι μόνο καμπίνες, αλλά και καταστρώματα, που λέει ο λόγος. Πολύ καλοσχεδιασμένη κίνηση, δεδομένου ότι τα δύο επόμενα τριήμερα αργιών/διακοπών μέχρι το Πάσχα είναι 16-18/3 (Κυριακή Απόκρεω/Καθαρά Δευτέρα) και 23-25/3 (Εικοστη Πέμπτη Μαρτίου), οπότε τι άλλο να κάνει ο κόσμος; Θα πάει και θα έλθει δίς εντός 10ημέρου στο Ηράκλειο για να γεμίσουν το Champion και το SFXII.

(A, και να μην λησμονηθεί: Οι μεταφορικές απίκο θα τα έχουν τα φορτηγά στις 14:00 καθημερινά στο λιμάνι, για να προλάβουν να βρούν θέση στο γκαράζ).

 

 

Αυτη η αλλαγη δεν θα γινει μονο για τα 3ημερα 15 & 22/3 μαρτιου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 818
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@MILTIADIS νομιζω οτι μονο ο Πειραιας θα φευγει στις 15.30, το Ηρακλειο θα φευγει μονο το βραδυ (αρα αυτο που θα κατεβει απο Πειραια θα μεινει Ηρακλειο το βραδυ και θα φευγει το επομενο)! Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο τον συγκεκριμενο συντακτη :P

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό!

 

Δηλαδή το καράβι της Παρασκευης θα φτάνει βράδυ στο Ηράκλειο και θα διανυκτερεύει μέχρι το άλλο βράδυ.

 

Δε μου φαίνεται κακή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσουν σίγουρα έσοδα από επιβάτες που αντί για καμπίνες, ελέω ημερίσιου δρομολογίου, θα επιλέξουν κατάστρωμα, αλλά φαντάζομαι ποντάρουν ταυτόχρονα σε αυτό για να προσελκύσουν περισσότερους, ελέω μικρότερου κόστους. Ένα θέμα είναι όμως πώς θα το δεχτούν οι μεταφορικές..

Edited by Agrino
Link to comment
Share on other sites

Χανεις σε εσοδα απο καμπινες, αλλα κερδιζεις σε αγορες απο μπαρ, εστιατορια, αλλα και τα καταστηματα ελεω ημερησιου...Το θεμα ειναι πως θα το δεχτουν οι μεταφορικες... Και φανταστειτε να απαντησει ο ιταλος βαζοντας διπλα δρομολογια τις παρασκευες (αν και δεν τον συμφερει)!

Link to comment
Share on other sites

Κερδίζεις επίσης από το ότι οποιοσδήποτε φοιτητής, συνταξιούχος ή Δ.Υ θελήσει να κατέβει Παρασκευη θα σε προτιμήσει.

 

Όπως και να 'χει πάντως, δεν έχουν και πολλά να χάσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα μεσανυκτα θα αναχωρησει το Ολυμπικ Τσαμπιον απο το Ηρακλειο.

 

 

Εκτακτο ημερησιο αυριο απο Πειραια για Ηρακλειο απο τις Μινωικες.

Η MINOAN LINES ανακοίνωνει ότι μετά τη λήξη της απεργίας των ναυτικών σωματείων, τα πλοία της εταιρείας θα πραγματοποιήσουν, την Τετάρτη 06.02.2013, από τα λιμάνια του ΠΕΙΡΑΙΑ και του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ τα ακόλουθα δρομολόγια:
 
ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ (ΕΚΤΑΚΤΟ)
ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ (H/S/F KNOSSOS PALACE)
 
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: στις 11:00 π.μ.,  από το λιμάνι του Πειραιά, με προορισμό το λιμάνι του Ηρακλείου.
 
ΒΡΑΔΙΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ)
ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ (H/S/F FESTOS PALACE)
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: στις 21:30 μ.μ., από το λιμάνι του Πειραιά, με προορισμό το λιμάνι του Ηρακλείου.
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ (H/S/F KNOSSOS PALACE)
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: στις 22:00 μ.μ., από το λιμάνι του Ηρακλείου, με προορισμό το λιμάνι του Πειραιά.
Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

Νικο το ειχα δει αυτο στο Blog σου.Ομως οι ανθρωποι δεν παιζονται!Αυξησαν ακομα και κατα μια ωρα τον χρονο ταξιδιου απο τοτε!Παρακολουθηστε το στιγμα των πλοιων η' ταξιδεψτε οι ιδιοι εφοσον εχετε τη δυνατοτητα για να το διαπιστωσετε κι εσεις.Συγκεκριμενα το Βενιζελος δενει σταθερα μεταξυ 07.00-07.30 καθε μερα(το προηγουμενο Σαββατο μαλιστα εφτασε Σουδα 7.45 απ οτι ειχα δει στο ais).

 

Λοιπον για να μη κοιταμε μονο μονοπλευρα το θεμα θα αναφερω ενα περιστατικο που βιωσε ενας συγγενης μου χθες.Ταξιδεψε απο Ηρακλειο Πειραια με το Φαιστος.Το παλατι μπηκε στον Πειραια μετα τις 7 το πρωι!!!!!!!!!!!! γτη στιγμη που το Blue Star 1 ειχε δεσει ηδη κανα μισαωρο.Το αποτελεσμα ηταν να χασει ο ανθρωπος το πρωινο της Blue Star για Παροναξια.Πολυ κραξιμο εχει πεσει προς την ΑΝΕΚ λλα τη καμπουρα με τη Μινοαν σας δε τη κοιτατε

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν απόλυτα τα λεγόμενα του ΝΟΜΙΚΟΥ. Κοντινό μου πρόσωπο, μάλιστα, με καταγωγή από το Ηράκλειο, προτιμά πλέον την κοινοπραξία για να μετακινείται μεταξύ Πειραιά και Ηρακλείου, ακριβώς επειδή τα παλάτια πλέον δένουν 7-7+ και αποβιβάζεσαι σχεδόν 7.30. Αυτό βέβαια, μέχρι να προσαρμόσει αναλόγως και η κοινοπραξία τα δρομολόγια..

Link to comment
Share on other sites

Ειπε ο γαϊδαρος τον πετεινο κεφαλα.

Γενικοτερα την καμπουρα ΜΑΣ δεν την κοιταμε μονο κοιταμε του γειτονα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κραξιμο εχει πεσει προς την ΑΝΕΚ λλα τη καμπουρα με τη Μινοαν σας δε τη κοιτατε

 

Καλά μία αναζήτηση στη γραμμή πχ της Αγκώνα, θα σε έπειθε ότι και η Μινωική έχει φάει ΤΟ κράξιμο για διάφορους χειρισμούς της και από διάφορα μέλη. Είτε σε θέματα service, είτε σε τιμολογιακά θέματα κτλ. Οπότε επέτρεψέ μου το "Μινοαν σας" που έγραψες να το θεωρώ λίγο άκυρο. Άλλωστε δεν νομίζω ότι κοτζάμ Μινωική και κοτζάμ Μανωλιός έχουν ανάγκη από διαδυκτιακούς προστάτες.

Αλλά κι εσύ βρε φίλε μου ΝΟΜΙΚΕ, που έχεις βγάλει κατά καιρούς τον ΚΟΡΝΑΡΟ και το ΠΡΕΒΕΛΗΣ καλύτερο από το SUPERFAST XII, γιατί το παίρνεις τόσο πατριωτικά και χαλιέσαι έτσι; Μέτοχος είσαι; :P  :P  :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κραξιμο εχει πεσει προς την ΑΝΕΚ λλα τη καμπουρα με τη Μινοαν σας δε τη κοιτατε

 

Σου ζητω ταπεινα συγγνωμη αγαπητε που δεν καθομαι να αναφερω καθημερινα ολες τις καθυστερησεις,ολων των πλοιων σε ολες τις γραμμες αλλα πιστευω οτι θα ημουν εγω ο καθυστερημενος μετα αν εκανα κατι τετοιο.Επικεντρωθηκα σε μια γραμμη που αυτα γινονται συστηματικα και μαλιστα σε μια γραμμη με την οποια σχετιζομαι αμεσα καθοτι καταγωμενος απο τα Χανια..Οσο για την καμπουρα επειδη αναφερεσαι σε εμενα νομιζω οτι ο minoan με καλυψε πληρως''Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα''. ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν απόλυτα τα λεγόμενα του ΝΟΜΙΚΟΥ. Κοντινό μου πρόσωπο, μάλιστα, με καταγωγή από το Ηράκλειο, προτιμά πλέον την κοινοπραξία για να μετακινείται μεταξύ Πειραιά και Ηρακλείου, ακριβώς επειδή τα παλάτια πλέον δένουν 7-7+ και αποβιβάζεσαι σχεδόν 7.30. Αυτό βέβαια, μέχρι να προσαρμόσει αναλόγως και η κοινοπραξία τα δρομολόγια..

Βρε παιδια την αληθεια ανεφερα.Γιατι να μην αναφερω οτι η Μινοαν πλεον καθυστερει πολλες φορες στο Ηρακλειο,ενω η κοινοπραξια εινα στην ωρα της.Μπας ποναει η αληθεια;Για τα χαλια της ΑΝΕΚ τα ξερουμε και συνεχεια επαναλαμβανομαστε

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το γνωριζα ομως οτι καθυστερει και ουτε με απασχολει στην τελικη καθοτι το σπιτι μου ειναι στα Χανια και οχι στο Ηρακλειο.

Με ειδες να γραφω πουθενα οτι οι Μινωικες δεν καθυστερουν η' μηπως δεν επρεπε να γραψω για τα Χανια και τα 2ωρα των καθυστερησεων επειδη καθυστερει και το Ηρακλειο? :blink:  Should i feel guilty?? :P

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ποναει... Κοινοπραξια Πατρα-Ανκωνα 28ωρες...

Κ αφου ποναει η αληθεια τοτε γιατι να μην πληρωνονται στην ωρα τους οι εργαζομενοι οπως κανει η μια καμπουρα;!

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, βρέθηκα σε διασταυρούμενα πυρά. :P Και γω την άποψη και προτίμηση του κοντινού μου προσώπου μετέφερα, μιας και δεν έχω σχέση με την γραμμή. Κατά την γνώμη μου, είναι αναπόφευκτη η αύξηση των ωρών ταξιδιού, σε όλες τις γραμμές, δεδομένης της μειωμένης κίνησης και των τιμών του πετρελαίου. Και, μεταξύ μας, προτιμώ να ταξιδεύω με πλοία σαν τα παλάτια και της κοινοπραξίας και ας κάνω και 10 ώρες. Απλά να έχω ενημερωθεί για το πόσο θα κρατήσει το ταξίδι, και να έχει φροντίσει η εταιρεία να μην χάσω κάποια ανταπόκριση προσαρμόζοντας τα δρομολόγια. Πχ, 10 ώρες Ηράκλειο-Πειραιάς, οκ, το καταλαβαίνω, αλλά ας βάλουν την αναχώρηση 9 ή 8.30.

Edited by Agrino
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε χρειάζεται να "τσακωνόμαστε", το πρόβλημα είναι γενικό και με τις δύο εταιρείες και ένα ευχάριστο διάλειμμα ήταν φυσικά πριν τη συγχώνευση ΑΝΕΚ - Σούπερφαστ όπου ώρες και εισιτήρια είχαν μειωθεί. Καταλαβαίνουμε απόλυτα την ανάγκει να μειωθεί το κόστος από τις εταιρείες αλλά όχι στις πλάτες του επιβατικού κοινού. Η γνώμη η δική μου είναι ότι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία ο χρόνος ταξιδίου όσο η τήρηση της ώρας άφιξης. Ξέρουμε και πρέπει να ξέρουν και οι ίδιοι ότι η γραμμή δεν είναι τουριστική αλλά κάθε άνθρωπος που ταξιδεύει έχει και κάποιες υποχρεώσεις. Το λέω έχοντας και εγώ άποψη, κάμποσες φορές έχω μπει σε αγωνία να προλάβω λεωφορείο για Δυτ. Μακεδονία όπου είναι 2 δρομολόγια τη μέρα, άλλοι πλοία, άλλοι δουλειές κλπ κλπ. Κατ εμέ η κίνηση και το σεπαρέισον δεν είναι δικαιολογίες και υποτίθεται ότι η μια εκ τον δύο εταιριών έκανε πρόσφατα ανακαίνιση στο σύστημα πρόωσης για να μειώσει σημαντικά την κατανάλωση. Ας μας δουν και μια φορά σαν ανθρώπους και όχι μόνο σαν πελάτες. Αυτή η γνώμη μου έχοντας και ο ίδιος όπως είπα άποψη και συγνώμη για το ύφος. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιοι ξυπναν απο το λιθαργο μονο οταν θιχτει το αγαπημενο τους πλοιο/εταιρεια φαινεται πως ναι.. ;) 

Αλλοι εδω μεσα που μιλανε συνεχεια φαινεται να εχουν εμμονες με μια εταιρεια διαρκως υποστηριζοντας τη πανισχυρη ανταγωνιστρια.Οποτε ποιοι φανατιζονται με τις εταιρειες;Ειρωνιες αγαπητε δε δεχομαι και ξυπναω οποτε πρεπει να προβληθει η αληθεια.Ειπατε για τις καθυστερησεις στα Χανια χθες.Ειπα σημερα για τις καθυστερησεις στο Ηρακλειο για να τα λεμε εδω ολα και οχι οπως μας συμφερει.Πιστευω εδω πρεπει να τελειωσουμε τη διαφωνια αγαπητε. B) Ειρηνη ημιν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...