Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 927
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο γκρουπ του Παντελή Φυσσα έχουν ανεβει φωτό με τα σινιάλα ολοκληρωμένα.

Γενικώς δίνει εικόνα πλοίου που ετοιμάζεται εντατικά. Υπάρχει περίπτωση να το δούμε να βγαίνει νωρίτερα, πχ τέλη Γενάρη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο πλωριός καταπέλτης είναι που είναι σαν μαχαιριά πάνω στο βαπόρι (σε όλα όσα έχουν βέβαια), δεν τον βάφουν τουλάχιστον κι αυτόν άσπρο να μην χτυπάει τόσο άσχημα ??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου Βίκτωρ, αφου κατάλαβες τι εννοώ, γιατί με... στεναχορεύεις ???  😋

"Μαχαιριά" όσον αφορά την εξωτερική του εμφάνιση - εικόνα και μόνο, χωρίς να αμφισβητώ διόλου ως "προίκα" την χρησιμότητα του (ελάχιστη ωστόσο στην χώρα μας). Εκτός πια αν εσένα σου αρέσει και αισθητικά, αν και επειδή σε ξέρω δεν το θεωρώ καθόλου πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου Σείριε,πράγματι μου αρέσει αισθητικά όπως ο κάθε Ιάπωνας που έχει γύρω γύρω καταπέλτες
Η χρησιμότητα όντως είναι ελάχιστη στη χώρα μας Αυτό οφείλεται στην έλλειψη υποδομών στην χώρα μας κ στην μοναδική επιμονή των  ακτοπλόων πλοιάρχων   (έξις δευτέρα φύσις) να πρυμνοδετούν ακόμα κ όταν οι συνθήκες επιτρέπουν πρυμνοπλαγιοδέτηση ή πρωροπλαγιοδέτηση
Επίσης η ύπαρξη περισσοτέρων καταπελτών προσφέρει εναλλακτική λύση σε περίπτωση προβλήματος ή ταχεία φορτοεκφόρτωση
Κ γιά ένα σχετικα νέο πλοίο είναι στα συν σε περίπτωση μεταπώλησης.

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2023 at 12:20 PM, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Φίλε,είναι προίκα του βαποριού κ όχι μαχαιριά Εάν βαφτεί άσπρος γρήγορα θα πετάξει σκουριές κ θα φαίνεται
Καλύτερα το σκούρο χρώμα,μπλε ή μαύρο

πάντως στο Blue Galaxy και οι δύο πλευρικοί καταπέλτες ειναι βαμμένοι άσπροι 

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή τους.Πάντως ο πλωριός επειδή είναι αναδιπλούμενος κ το κομμάτι που φαίνεται, είναι δάπεδο πρέπει να είναι στο όποιο σκούρο έχουν επιλέξει
Κ στο ΑΣΤΕΡΙΩΝ ΙΙ είναι άσπρος κ ήταν μεσ' την σκουριά όταν είχαν καιρό να βάψουν.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, hayabusagr said:

το κομμάτι που διπλώνει προς τα έξω είναι πράσινο καθώς πάνω σε αυτό πατάνε τα οχήματα.  η εξωτερική πλευρά του είναι λευκή ;)

 

E αυτό λέω αν δεις πιό πάνω

 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...