Jump to content
Shipfriends

Andros Queen (IMO 9166223)


Recommended Posts

Βλέποντας την όλη δουλειά που έχει γίνει στο βαπόρι και ιδίως στα ύφαλα,να κάνω μία πρόβλεψη.Όταν βγει,στα δοκιμαστικά πιστεύω πως θα χτυπήσει 23+ κόμβους και θα έχει υπηρεσιακή πάνω από 20. 

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εμένα δε μου φαίνεται παλιό, αν μάλιστα βγάλει κι ένα πρωτόκολλο 1600 επιβατών και σταθερή υπηρεσιακή 20-20.5 νομίζω πως θα είναι πολύ δυνατό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, nomikos said:

Βλέποντας την όλη δουλειά που έχει γίνει στο βαπόρι και ιδίως στα ύφαλα,να κάνω μία πρόβλεψη.Όταν βγει,στα δοκιμαστικά πιστεύω πως θα χτυπήσει 23+ κόμβους και θα έχει υπηρεσιακή πάνω από 20. 

Μια ένσταση μονάχα γιατί το βλέπω ότι συμβαίνει με πολλούς φίλους … Τα δοκιμαστικά δεν γίνονται για να «τελικιασουν» τα βαπόρια … πολλοί παρασυρόμαστε σε μια τέτοια λογική αλλά το νόημα τους είναι είτε να ελεγχθεί η καλή και σωστή λειτουργία όλου του μηχανολογικού τομέα ,είτε  να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις σε μηχανές η βοηθητικά μηχανήματα , είτε να γίνει επιθεώρηση μηχανολογικού τομέα παρουσία επιθεωρητή , είτε να γίνουν τα αρχικά πατήματα στα μέταλλα αν έχει γίνει μεγάλης έκτασης επισκευή , είτε … 

Κάποιες φορές συμβαίνει να ανοίγουν στροφές αλλά το «τελικιασμα» δεν αποτελεί σκοπό ενός δοκιμαστικό πλου. 

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να σπασεις τις μηχανες για να δεις μεγιστο δρομο...απλα μαθηματικα ειναι...περιπου....Στη γραμμη του 19.5 μεση ειναι το ιδανικο και δε θα το πηγαινουν παραπανω ακομα και αν βγαζει 22...

Link to comment
Share on other sites

Το Andros Queen ολοκλήρωσε προχθές τις εργασίες του δεξαμενισμού του και έδεσε στη με την δεξιά μπάντα στη προβλήτα 2 του Περάματος για να βαφτεί με το ίσιο τελείωμα, όπως στην αριστερή μπάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μετασκευή εμφανισιακά δεν μου κάθεται καλά στο μάτι για τους εξής λόγους: Αρχικά τα νέα παράθυρα δεν είναι ομοιόμορφα σε όλο το μήκος του πλοίου,άλλα μεγάλα,άλλα μικρότερα,άλλα στενότερα,κάνει μπαμ και η διαφορετική κλίση από τις τσιμινιέρες και πίσω. Το ίδιο ισχύει και για τα ανοίγματα στο άνω γκαράζ. Επίσης, αυτά τα παιχνίδια στις τσιμινιέρες με τα χρώματα χειροτερεύουν την ανομοιομορφία όλης της μετασκευής. Ίσως είμαι υπερβολικός αλλά μία μαύρη λωρίδα στα παράθυρα αλά Κεφαλονιά βοηθούσε να καλυφθούν οι ατέλειες αυτές. Παρόλα αυτά,φαίνεται να έχουμε μία δυνατή προσθήκη στην ακτοπλοΐα μας! Με το καλό να ξεκινήσει! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 1:22 AM, George...f said:

Το ειδα και εγώ πάνω στη δεξαμενή και μπορώ να πω πως το πλοίο δείχνει παλιό. Δεν είμαι της άποψης ότι όλα πρέπει να μπλουσταρίζουν, αλλά αν μη τι άλλο για ένα πλοίο που μετασκευάζεται το 2023 περιμένεις να δεις κάτι πιο σύγχρονο. Το πλοίο δείχνει σαν ένα μικρό Μυτιλήνη, σε πιο κουτοποιημενο. Σίγουρα μέσα θα έχουν κάνει τρομερή δουλειά αλλά πχ η μετασκευή του Superferry του έδωσε μια πιο σύγχρονη και όμορφη εμφάνιση, ενώ αυτό παρέμεινε ένα γιαπωνέζικο ποσταλι των late 90’s. 

Μιά χαρά είναι από εμφάνιση δεν χρειάζεται να είναι όλα "κουτοποιημένα".

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, cyclades_shipping said:

Πλέον φαινεται να ξεκινάει 30 Ιουνίου...

Από την αρχή φαινότανε αυτό! 

On 11/21/2022 at 1:19 PM, giorgos_249 said:

(Και θα ρισκάρω να κάνω και μια πρόβλεψη, καλό Ιούλιο ! 😁)

 

Πλέον υπάρχουν και τα δρομολόγια στο openseas. 

Link to comment
Share on other sites

Στο Andros Queen σημάδευαν τη γραμμή που θα φτάσει η μπλε επιφάνεια με ίσιο τελείωμα στη δεξιά μπάντα. Εσωτερικά πλέον αρχίζει και φαίνεται η πρόοδος στη δημιουργία του ξενοδοχειακού του, μιας και τοποθετούνται πατώματα, επενδύσεις στις μπουλμεδες και οροφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή 30/6 θέλω να ταξιδέψω μαζί του γνωρίζει κάποιος κατά ποσό θα ξεκινήσει την συγκεκριμένη ημερομηνία ;

Επίσης υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιο ταξίδι γνωριμίας πριν την έναρξη των δρομολογίων του ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακόμη δουλειά. Είναι δύσκολο, θα έλεγα μέσα Ιουλίου (όπως και το σουπερφερρυ τότε 7 Ιουλίου βγήκε) !!  

Μέσα θα γίνει πολύ ωραίο, θα είναι αρκετά πιο ανοιχτό χρωματικά από αυτά που έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια και με πολύ όμορφους κρυφούς φωτισμούς βλέπω.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Andros Queen έχουν ολοκληρωθεί τα εξωτερικά βαψίματα και το σινιάλο της Golden Star Ferries στις τσιμινιέρες του. Νομίζω ότι πλέον μετράμε αντίστροφα για την αναχώρηση του από το Πέραμα για το λιμάνι της Ραφήνας. Πιθανόν μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα βρίσκεται στη Ραφήνα για τις τελευταίες ετοιμασίες του, πριν την δρομολόγηση του. Πιθανολογώ ότι στις αρχές Ιουλίου θα είναι έτοιμο για να ξεκινήσει δρομολόγια (το αργότερο μέχρι τις 10 Ιουλίου).

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Οι θαλάσσιες δοκιμές θα γίνουν εν πλω για τη Ραφήνα γιατί στο λιμάνι έχουν δοκιμαστεί τα μηχανήματα.

Προφανώς άλλαξε ο προγραμματισμός τελευταία στιγμή, καθότι μάλιστα είναι πολύ πιθανό τέλος της εβδομάδας να πάει Ραφήνα 

Link to comment
Share on other sites

από τότε που μπήκε στο σύστημα κρατήσεων (μήνες πριν) εμφανιζόταν να ντεμπουτάρει 23/6. Εδώ και λίγο καιρό αυτό πήγε λίγο πίσω για την Παρασκευή 30/6. Πλέον φαντάζει πιθανό να το προλάβει οριακά!

Link to comment
Share on other sites

το Εν Άνδρω επιβεβαιώνει ότι το πλοίο φεύγει για Ραφήνα αύριο-μεθαύριο και λογικά ξεκινάει 30/6. Βέβαια το ίδιο σάιτ παλιότερα είχε γράψει για έναρξη του Αγίου Πνεύματος. Αν όμως όντως είναι ήδη έτοιμο για Ραφήνα, δεν βλέπω γιατί να μην είναι έτοιμο για δρομολόγιο σε 2 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...