Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έναρξη δρομολογίων για το Eurofast σήμερα και όντως ο Πόρος είναι εκτός πλάνων της εταιρίας. Πιθανώς να μη βρήκε ανταπόκριση από εκεί και έτσι να αποφάσισε να μειώσει το χρόνο προς τους άλλους προορισμούς.

Επίσης η HSW ξεκινά σήμερα το ανοιξιάτικο πλάνο ενώ η Aegean F.D από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προφανώς επειδή η κίνηση δέν ήταν τόσο μεγάλη καί τα υπόλοιπα πλοία επαρκούσαν μέ το παραπάνω.

Οπως θα παρατήρησες,στόν Πόρο δέν χρειάστηκαν πάνω από 3 λεπτά γιά να μπούμε όλοι στό πλοίο (ήρθε μέν στίς 17.15 που κανονικά ήταν η ώρα αναχώρησής του,αλλά έφυγε στίς 17.18.Περίμενα οτι θα καθόταν περισσότερο).

Επίσης δέν ξέρω άν έκανε δρομολόγια ο ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (έχω να το δώ το βαπόρι αρκετό καιρό πάντως).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δέν ξέρω άν έκανε δρομολόγια ο ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (έχω να το δώ το βαπόρι αρκετό καιρό πάντως).

Ο "Σαρωνικός" βρίσκεται :

- σαν φυσική παρουσία, στη νότια Κρήτη με το όνομα "Γραμβούσα" (το σχετικό θέμα εδώ)

- σαν όνομα, στα κιόσκια της HSW (δεν το έχουν διαγράψει από τον Δεκέμβριο που πωλήθηκε)

- σαν ανάμνηση, στις καρδιές όλων ημών των παλαιοτέρων. Μόνο μια παντόφλα έμεινε πια στον Αργοσαρωνικό. Βάστα γερο-"Αίαντα"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα δρομολόγια του Saronic Round από τις 13-04-07 έως 26-04-07 θα είναι

Από Πειραιά για Αγια Μαρίνα

Δευτέρα-Πέμπτη 08:30, 15:00

Παρασκευή 08:30, 16:45

Σάββατο 10:30, 16:00

Κυριακή 10:30, 14:30

Από Αγια Μαρίνα για Πειραιά

Δευτέρα-Πέμπτη 09:30, 16:30

Παρασκευή 09:30, 18:00

Σάββατο 12:30, 17:30

Κυριακή 13:00, 18:30

Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια του Φοίβος από τις 30-03-07 έως 30-09-07 θα είναι:

Από Πειραιά για Αίγινα

Δευτέρα-Παρασκευή 07:45, 10:30, 14:00, 17:45

Σάββατο 09:00, 12:00, 15:00, 18:30

Κυριακή 09:00, 12:00, 16:15, 19:40

Από Αίγινα για Πειραιά

Δευτέρα-Παρασκευή 09:10, 12:15, 16:00***, 19:45.

Σάββατο 10:20, 13:30, 16:30, 19:45

Κυριακή 10:20, 13:45, 18:00, 21:30

***Από 01-06 έως 31-08 αντί για 16:00 θα αναχωρεί στις 15:15

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο 28 Μαιου φαινεται να ξεκινα συμφωνα με το ΣΑΣ και το Samos Flying Dolphin IV απο Πειραια για Αιγινα. Αν υλοποιηθουν ολα αυτα, ο ανταγωνισμος στον τομεα αυτο θα ειναι εντονος διοτι εκτος απο τα ιπταμενα δελφινια της HSW, θα εχουμε το Samos, τα 3 δελφινια της Aegean Flying Dolphins, το Eurofast I αλλα και το Saronic Round(αν θεωρηθε της ιδιας κατηγοριας).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Επειδή Earl Granville νομίζω πιο κατάλληλο θέμα για να το συλήσουμε είναι τα δρομολόγια Σαρωνικού, σου απαντώ εδω.

Στο τέλος του χρόνου αποσύρεται και η μοναδική παντόφλα που παραμένει στην γραμμή της Αίγινας ο ΑΙΑΣ.

Από ότι κατάλαβα η κίνηση αυτή δεν πρέπει να γίνεται ηθελημένα ααπό την εταιρία αλλά μάλλον κάποιου νέου ισχύοντα κανονισμού.

Κι αν για τα καύσιμα θα βρεθεί λύση το μεγαλό πρόβλημα θα δημιουργηθεί στη Σουβάλα όπου την θερινή σεζόν και τις αργίες έχει πολύ κίνηση αλλά και στο Αγκίστρι όπου τα βαθικά του λιμανιού είναι από οριακά έως απαγορευτικά για συμβατικό.

Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ μετά μεγάλης δυσκολίας έκανε προσεγγίσεις στο συγκεκριμένο λιμάνι.

Άμα κάνετε μια αναδρομή στις αιτήσεις δρομολογίων για το 2008, η HSW δεν είχε συμπεριλάβει τον ΑΙΑΣ στο δρομολόγια της στο Σαρωνικό.

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι η άρση της 35ετιας δεν ισχύει για τα Ε/Γ –Ο/Γ ανοικτού τύπου. Αυτά τα πλοία μετά τη συμπλήρωση μπορούν να δουλέψουν μονό ως Ro-Ro (πχ Άγιος Κωνσταντίνος στη γραμμή Ελευσίνας – Αίγινα)..

Η Σουβαλα θα μείνει λογικά χωρίς πλοίο (θα εξυπηρετούνται από τα κλειστά τύπου πλοία του Σαρωνικού. Εκτός εάν έρθει καμιά παντόφλα από κανένα άλλο πορθμείο. Όσο για το Αγκίστρι, τη λύση θα τη δώσει το Ποσειδων Ελλάς. Ήδη έχει αρχίσει να πιάνει το Αγκίστρι κάθε Κυριακή απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο καί το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ είναι συμβατικό (όπως και το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ),οπότε πάλι μετά δυσκολίας θά πιάνη,ακόμα και μέ την πλώρη (που προφανώς αυτό θα κάνη,αφού λόγω μεγέθους είναι αδύνατον να κάνη μανούβρα γιά να πιάνη μέ την πρύμνη).

Αλλωστε τίς Κυριακές το συγκεκριμένο πλοίο κάνει την πλήρη διαδρομή μέχρι Σπέτσες,οπότε η προσθήκη ενός ακόμα νησιού αυξάνει τον χρόνο τού ταξιδιού.

Η Σουβάλα όντως έχει κίνηση την θερινή περίοδο,και μόνο σάν προσωρινή λύση βλέπω να καλύπτεται από την οδική μετάβαση μέσω Αίγινας (Χώρας).Δηλαδή οι έχοντες προορισμό τη Σουβάλα να κατεβαίνουν στην Αίγινα και από εκεί μέ το ΚΤΕΛ ή μέ τά αυτοκίνητά τους να πηγαίνουν οδικώς.Κάτι τέτοιο βέβαια πάντα γινόταν αλλά η απ'ευθείας σύνδεση μέ τον Πειραιά είναι πιό βολική.Ελπίζω λοιπόν οτι κάποιος από τους παντοφλάδες τού Ρίου θά μυριστή το (περισσότερο) ψωμί και θα κατηφορίση κατά δώθε.

Πάντως το έχω ακούσει κι'εγώ οτι οι παντόφλες μετά την 35ετία μπορούν να δουλέψουν μόνο ώς φορτηγά.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο καί το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ είναι συμβατικό (όπως και το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ),οπότε πάλι μετά δυσκολίας θά πιάνη,ακόμα και μέ την πλώρη (που προφανώς αυτό θα κάνη,αφού λόγω μεγέθους είναι αδύνατον να κάνη μανούβρα γιά να πιάνη μέ την πρύμνη).

Αλλωστε τίς Κυριακές το συγκεκριμένο πλοίο κάνει την πλήρη διαδρομή μέχρι Σπέτσες,οπότε η προσθήκη ενός ακόμα νησιού αυξάνει τον χρόνο τού ταξιδιού.

Το Ποσειδών Ελλάς σχεδόν πάντα στα νησιά προσεγγίζει τα λιμάνια με τη πλώρη, εκτός μικρών εξαιρέσεων. Όπως τις Σπέτσες όταν έχει ολιγόωρη παραμονή και το Πόρο όταν έχει διανυκτέρευση. Μου έχει τύχει να προσεγγίζει μια φορά και την Αίγινα με τη πλώρη λόγω ενός φορτηγού που δε το έπαιρνε στο ύψος στη μέση του γκαράζ.

Πιάνει στο Αγκίστρι μετά την Αίγινα μονό στο απογευματινό δρομολόγιο από Πειραιά. Και όχι στο πρωινό μέχρι της Σπετσες, όπου φέτος το κάνει έτσι και αλλιώς το Άρτεμις τη Κυριακή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όποτε έχω ταξιδέψει μέ το ΠΟΣΕΙΔΩΝ,στην Αίγινα πάντα προσέγγιζε μέ την πλώρη εκτός άν δέν συνέχιζε γιά Πόρο κλπ.

Οσες φορές μάλιστα δέν συνέχιζε μέχρι Σπέτσες αλλά κατέληγε στόν Πόρο,προσέγγιζε μέ την πρύμνη (όπως καί στην επιστροφή από Σπέτσες).

Στό Αγκίστρι πάντως έχω την εντύπωση οτι το βάθος στην προβλήτα είναι λίγο γιά το συγκεκριμένο πλοίο,ακόμα κι'άν προσεγγίζη μέ την πλώρη.Υπ'όψιν οτι το πλοίο έχει κανονική καρίνα και όχι χαμηλή όπως είχαν οι παντόφλες.

Εν πάσει περιπτώσει,κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να δρομολογηθή κάποια παντόφλα στη συγκεκριμένη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε τη κίνηση που έχει το Αγκίστρι συνήθως το Σαββατοκύριακο, σας αναφέρω τη κίνηση του Ποσειδών Ελλάς από Αγκίστρι προχθές τη Κυριακή (17-06-07)

Στο δρομολόγιο της Κυριακής το Ποσειδών Ελλάς πήρε από το Αγκίστρι 1025 επιβάτες, 45 ΙΧ και 70ΔΚ.:D Καθόλου άσχημα νούμερα. Εάν είχε λίγα παραπάνω ΙΧ θα γέμιζε μόνο από Αγκίστρι.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω εάν θα αντικαταστήσει τον Αιαντα, ο Λασκαριδης αλλά η γραμμή χρειάζεται ένα ακόμα πλοίο με μεγάλο γκαράζ επειγόντως!!

Εάν σκεφτείτε ότι πέρυσι είχε επιπλέον το Σαρωνικό (65 ΙΧ) και τον Αχαιό (160 ΙΧ), και χρειαζόταν αρκετά συχνά να κάνει έκτακτο δρομολόγιο το πρώτο που έφτανε στο Πειραιά (δηλαδή το Αίας). Εάν κρίνω από τη κίνηση που είχε τη Παρασκευή από ΙΧ η γραμμή δε θα φτάνει μονό ένα έκτακτο τη Παρασκευή, για να καλύψει τη ζήτηση χώρου σε γκαράζ.:rolleyes:

Από τις 18:00 είχαν αποφασίσει οι άνθρωποι της HSW με συνεννόηση με τους λιμενικούς για να εκτελέσει ένα έκτακτο δρομολόγιο ο Αίας στις 20:35 για Σουβαλα και να επέστρεφε στο Πειραιά στις 23:00. Μου έκανε εντύπωση που έλεγαν για 20:35, διότι τη προηγούμενη εβδομάδα έφτασε στο Πειραιά στις 20:50.

Αλλά το καλύτερο ήταν ότι το Άγιο Νεκτάριος Αίγινας έφτασε πρώτο στο Πειραιά στις 19:30 και έσβησε. Μετά ήρθε το Ποσειδών Ελλάς στις 20:20 και το έβλεπα αναμμένο για αρκετή ώρα (έλεγα ότι θα τη πλήρωνε αυτό επειδή είναι το πιο γρήγορο στη γραμμή), αλλά με μια προσεκτική μάτια διαψεύστηκα.

Μετά έφτασε το Φοίβος στις 20:45, το ακλούθησε στις 20:55 το Άρτεμις, στις 20:57 το Νεφέλη και στις 21:00 το Αίας.

Εγώ εάν ήμουν στην θέση των οδηγών και έβλεπα να είχαν έρθει όλα τα αλλά πλοία της γραμμής και μη κάνει κάποιο από αυτά έκτακτο, αλλά να περιμένω τον Αίας (το πιο αργό και ίσως με τη μικρότερη χωρητικότητα στο γκαράζ) να κάνει το δρομολόγιο, θα χρειαζόμουν αρκετά ηρεμιστικά για να μην αντιδρούσα.:D:mad:

Ελπίζω την άλλη εβδομάδα να υπάρξει καλύτερη αντιμετώπιση της κρίσης.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βλέποντας σήμερα το πρωί στο μεγάλο λιμάνι το ΑΙΑΣ, και ταυτόχρονα τα έξι συμβατικά που εξυπηρετούν τα νησιά του Σαρωνικού (και τα έξι οχηματαγωγά), αναρωτήθηκα σε τι μπορεί να χρησιμεύει μια παντόφλα σε αυτη την γραμμή;

Δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του συγκεκριμένου τύπου πλοίων σε μικρές αποστάσεις π.χ Α. Μαρίνα-Στύρα, Ωρωπό-Ερέτρια κ.α., αλλά εδώ που και οι αποστάσεις είναι μεγάλες και ο συναγωνισμός επίσης, ποιός θα προτιμήσει να πάει με το ΑΙΑΣ την στιγμή που έχει τόσες άλλες επιλογές, σαφώς ταχύτερες τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

Στο Αγκίστρι σίγουρα δεν έχει πρόβλημα με το βύθισμα το Ποσειδών Ελλάς (που πιάνει τώρα) αλλά και ο Άγιος Νεκτάριος Αίγινας (που έπιανε μέχρι πριν 2-3 χρόνια).

Το Αίας εκτός από αυτό τα δρομολόγια, μεταφέρει και τα καύσιμα στην Αίγινα, που έχει καλά λεφτά.

Μη ξεχνάς ότι στη γραμμή της Αίγινας, υπάρχει πρόβλημα με τη χωρητικότητα στο γκαράζ τα Σαββατοκύριακα και στις Αργίες, όποτε θα δουλέψει και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

...Μη ξεχνάς ότι στη γραμμή της Αίγινας, υπάρχει πρόβλημα με τη χωρητικότητα στο γκαράζ τα Σαββατοκύριακα και στις Αργίες...

Δοθείσης της ευκαιρίας από το πιο πάνω σχόλιο του P100, να πω ότι έχω την γνώμη ότι η Αίγινα ως προορισμός για τις εταιρείες της ακτοπλοίας που ενεργοποιούνται σε αυτή τη γραμμή, θα πρέπει να είναι ''λίρα εκατό''.

Και εξηγούμαι. Περιμένοντας χθες στο λιμάνι της Αίγινας τον Φοίβο για να επιστρέψω στον Πειραιά, μέτρησα στα εκδοτήρια εισητιρίων των πλοίων, ούτε λίγο, ούτε πολύ, ...46 ;) καθημερινά δρομολόγια πλοίων (ταχύπλοων και συμβατικών) από Αίγινα προς Πειραιά, και φυσικά άλλα τόσα από Πειραιά προς Αίγινα.

Πιο συγκεκριμένα :

HS Flying Dolphins, 15

AEGEAN Flying Dolphins, 15

HS Συμβατικά (4 πλοία), 9 (και τα ΣΚ, 10)

Αγ. Νεκτάριος, 3

Φοίβος, 4

Μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα :

1ον. Ενώ όλα τα πλοία ερχόντουσαν στην Αίγινα φέρνοντας κόσμο και ΙΧ (απόλυτα λογικό καθότι 13 Αυγούστου), δεν επιστρέφανε άδεια στον Πειραιά. Συγκεκριμένα στο δρομολόγιο του Φοίβου προς Πειραιά στις 15.15, το πλοίο φόρτωσε γύρω στα 30 ΙΧ, 3 νταλίκες, και καμμιά 15αριά μηχανές !!! (επαναλαμβάνω παραμονές 15Αύγουστου).

2ον. Τα περισσότερα πλοία μετά τον κατάπλου τους στην Αίγινα, δεν συνεχίζανε δρομολόγιο και προς τα άλλα νησιά του Αργοσαρωνικού, (Πόρο, Υδρα, Σπέτσες), αλλά φορτώνανε και επέστρεφαν στον Πειραιά. Είχα να ταξιδέψω στην γραμμή από την εποχή του Μυκήναι, όταν τα τρία-τέσσερα πλοία που υπήρχαν, κάνανε τον κύκλο των νησιών και μετά επέστρεφαν Πειραιά.

Εν κατακλείδι, η Αίγινα και το λιμάνι της, έσφυζε από ζωή, κόσμο και ...βαπόρια. Ενας καραβολάτρης με μια φωτογραφική μηχανή μπορεί και να την βγάλει όλη την ημέρα στο λιμάνι, τραβώντας ατέλειωτες ship-photos :eek:.

Kαι ως κερασάκι στην τούρτα ...''Η ΚΟΥΠΑ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ'' !!! Αρε αθάνατη Ελλαδίτσα !!!

EDIT

Τα πιο πάνω δρομολόγια των πλοίων που αναφέρω, τα έχω και σε φώτο, (τράβαγα φώτο ως και τα εκδοτήρια !!!), τις οποίες φώτο φυσικά και δεν ανεβάζω δια ...ευνόητους λόγους. (δια παντός αποβολής μου από το forum, λόγω καταχρήσεως ...χώρου).

post-929-12832696714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση τά τελευταία χρόνια,η Αίγινα έχει γίνει..προάστειο τής Αθήνας.

Εχω κάνει πολλές φορές τη διαδρομή Πειραιάς-Αίγινα απλώς γιά..απογευματινή βόλτα,κυρίως Σάββατα όποτε έχει καλό καιρό.Προφανώς δέν είμαι ο μόνος.

Επίσης ούκ ολίγοι είναι αυτοί που τά Σαββατοκύριακα πηγαίνουν στά εξοχικά τους στην Αίγινα,όλο το χρόνο (όταν έχει καλό καιρό,εννοείται).

Εξ ού και η μεγάλη κίνηση που παρατηρείται στο εν λόγω νησί.Ιδίως τό καλοκαίρι,που πολύς λαός έρχεται και γιά τά μονοήμερα μπάνια του (τά οποία ώς γνωστόν είναι ιερά και δέν διαταράσσονται :) ).

Σχετικά μέ την δεύτερη παρατήρηση τού Σείριου,γιά την συνέχιση τών δρομολογίων στά άλλα νησιά:

1.Εδώ και πολλά χρόνια,γίνεται ένα μόνο δρομολόγιο την ημέρα που φτάνει μέχρι τίς Σπέτσες.Τό κάνουν εναλλακτικώς το Ποσειδών Ελλάς (τρίς τής εβδομάδος),τό πρώην Γεώργιος 2 (καί νύν Αρτεμις;),τρίς επίσης) και το Νεφέλη (άπαξ εβδομαδιαίως).

2.Τά δρομολόγια πρός Πόρο έχουν όντως μειωθεί-ο Φοίβος μάλιστα δέν προσεγγίζει κάν φέτος,πράγμα που μού προξενεί κατάπληξη γιατί έτσι χάνει αρκετό κομμάτι από την πίτα (που τα καλοκαίρια ιδίως είναι σημαντική).Επίσης έτσι δημιουργείται και πρόβλημα αφού πλέον το τελευταίο δρομολόγιο από Πόρο μέ FB είναι στίς 18.40 την Κυριακή (τίς άλλες μέρες νωρίτερα) καί έτσι πολύς κόσμος που θα ήθελε να κάνη μονοήμερη εκδρομή δέν το αποφασίζει.

Τέλος μιά παρατήρηση γιά τον Π100:ο ΑΙΑΣ από όσο ξέρω δέν προσεγγίζει πιά στην Αίγινα αλλά κάνει μόνο Σουβάλα και Αγκίστρι.Σχετικά μέ τό Ποσειδών Ελλάς,δέν το έχω δεί ποτέ να πιάνη στη Σουβάλα,ούτε το δείχνει στούς πίνακες τών δρομολογίων.Μόνο τον Αγιο Νεκτάριο έχω δεί να προσεγγίζη εκεί (αλλά την ημέρα εκείνη είχα κλείσει επιστροφή μέ τον αείμνηστο ΣΑΡΩΝΙΚΟ).

ΥΓ.Και γιά την πρώτη παρατήρηση τού Σείριου:Ξέρεις πόσοι επιστρέφουν στην Αθήνα παραμονές 15αύγουστου επειδή έχει τελειώσει η άδειά τους;Δέν είναι όλος ο κόσμος τυχερός σάν εμάς :eek:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος μιά παρατήρηση γιά τον Π100:ο ΑΙΑΣ από όσο ξέρω δέν προσεγγίζει πιά στην Αίγινα αλλά κάνει μόνο Σουβάλα και Αγκίστρι.Σχετικά μέ τό Ποσειδών Ελλάς,δέν το έχω δεί ποτέ να πιάνη στη Σουβάλα,ούτε το δείχνει στούς πίνακες τών δρομολογίων.Μόνο τον Αγιο Νεκτάριο έχω δεί να προσεγγίζη εκεί (αλλά την ημέρα εκείνη είχα κλείσει επιστροφή μέ τον αείμνηστο ΣΑΡΩΝΙΚΟ).

Δεν αναφέρθηκα ότι το Ποσειδών Ελλάς και το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας πιάνει ή έπιανε στη Σουβαλα, αλλά στο Αγκίστρι:(. Ο κόσμος που προτιμάει τη Σουβαλα, όταν σταματήσει το Αίας, θα εξυπηρετηθεί από το πλοία που προσεγγίζουν το λιμάνι της Αίγινας, όπως έγινε και φέτος το χειμώνα, που Αίας δε προσέγγιζε καθόλου στη Σουβαλα.

Ο Αίας είμαι απόλυτα σίγουρος ότι προσεγγίζει κάποιες φορές στην Αίγινα, το έχω πετύχει ένα μεσημέρι Σάββατο ή Κυριακή φέτος το καλοκαίρι. Όπως και το δρομολόγιο των καύσιμων συνήθως κάθε Τρίτη και Πέμπτη απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τώρα το είδα!Γιά το Αγκίστρι εννοούσα κι'εγώ αλλά μπερδεύτηκα και έγραψα γιά την Σουβάλα διότι μόλις λίγο πρίν είχα επιστρέψει απο εκεί μέ το ΑΙΑΣ καί μού είχε κολλήσει στο μυαλό :(

Πάντως επιμένω οτι δέν έχω δεί στόν πίνακα τών δρομολογίων το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ ή το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ νά αναφέρωνται οτι πιάνουν στο Αγκίστρι.

Σχετικά με το τί θα γίνη άν σταματήση το ΑΙΑΣ,τά δρομολόγια τών λεωφορείων από Αίγινα πρός Σουβάλα καί αντίστροφα είναι σχετικά αραιά (και σταματούν νωρίς ακόμα και το καλοκαίρι-το τελευταίο από Σουβάλα είναι στίς 17.00).Οπότε σίγουρα θα υπάρξη πρόβλημα (ή τουλάχιστον μεγαλύτερη δυσκολία),τουλάχιστον το καλοκαίρι που πάει πολύς κόσμος γιά μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...