Jump to content
Shipfriends

Blue Star Godfather


Τι ονομα θα εδινα στα νεα Blue Star?  

1 member has voted

  1. 1. Τι ονομα θα εδινα στα νεα Blue Star?

    • Blue Star Andros
    • Blue Star Tinos
    • Blue Star Syros
    • Blue Star Thira
    • Blue Star Lesvos
    • Blue Star Kos
    • Blue Star Milos
    • Blue Star Kyklades
    • Blue Star Aigaio
    • Blue Star Votanikos
    • Blue Star Ikaria
    • Νοne of the above ;)

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Πολυ καλη η ιδεα σου ΣΕΙΡΙΕ;),δεν εχει σημασια τοσο ο τροπος οσο οι απλοι επιβατες να επιλεξουν το ονομα,και επισης,ετσι θα υπαρχει ενδιαφερον για τα καινουργια πλοια πολυ πριν αυτα κανουν την εμφανιση τους στα ελληνικα υδατα!

Προσωπικα παντως,δεν με πολυαπασχολει πως θα τα πουν(ενταξει αρκει να μην ειναι καποιο τραγικο ονομα τυπου spirit of peponi:D),ας ερθουν με το καλο και μετα ειτε ΚΥΚΛΑΔΕΣ ειτε ΙΚΑΡΙΑ τα λενε,παλι θα μπαινουμε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και μία πρόταση προς την BLUE STAR - ATTICA. Δεν θα ήταν καλή ιδέα -και ταυτόχρονα πολύ καλή διαφήμιση ;)- να διενεργούσε μία ψηφοφορία για το όνομα που θα πάρουν τα δύο νέα πλοία ??? Θα μπορούσε ας πούμε να επιλέξει 10 ονόματα (σαν αυτά που προτείνουμε πχ. εμείς) σε έτοιμα τυπωμένα "ψηφοδέλτια" στις ρεσεψιόν των πλοίων της, και να καλούνται οι επιβάτες να επιλέξουν κάποιο ή κάποια από αυτά..... ;)

Πολύ καλή ιδέα. Ο όμιλος ήδη την εφάρμοσε στις νέες στολές της Ολυμπιακής. Λέτε να δούμε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλώς σας βρήκα. Επιστροφή στο κλινόν άστυ. Και μιας και λέτε για τα ονόματα των νέων Μπλού Στάρς, άσχετα που δεν καταδέχονται τα δικά μας μέρη, παρ'όλα αυτά θα έλεγα Μπλού Στάρ "ΚΥΘΝΟΣ". Ναι αμέ....:):rolleyes::mad:

Link to comment
Share on other sites

To marketing επιτάσσει χρήση εμπορικών ονόματων, δηλαδή δημοφιλών νησιών (κι ακόμη καλύτερα της γραμμής που θα εξυπηρετούν). Υπάρχουν πολλά όμορφα ονόματα νησιών που θα μπορούσαν να δοθούν στα πλοία, νησιών λιγότερο δημοφιλών από τη Σύρο (για παράδειγμα, που κατ' εμένα μαρκετίστικα είναι ένα όνομα που ενδείκνυται).

Παρεμπιπτόντως, και τα μεγάλα "Σταράκια" θα έπρεπε να έχουν μετονομαστεί. Θεωρώ σε Blue Star Rhodos & Blue Star Kos.

Link to comment
Share on other sites

file voyager an kai den mou aresoun ta onomata blue star rhodos & blue star kos gia to logo tou oti ta exoume sinithisei os blue star 1 & 2 kai molis ta akoume to mualo mas paei oti anaferomaste sta megala blue star. akoma omos kai etsi na itan kai na allazan ta onomata se blue star rhodos & kos ksereis ti douleia einai auto mesa sto karavi alla kai stin etairia? se themata xartouras milaw. mporei se sas na akougotan wraio alla den lipase kai orismenous pou tha anagkazontan na allaksoun para ma para polla engrafa ta opoia anaferoun to onoma tou ploiou? kai pistepseme oti den einai liga.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

akoma omos kai etsi na itan kai na allazan ta onomata se blue star rhodos & kos ksereis ti douleia einai auto mesa sto karavi alla kai stin etairia? se themata xartouras milaw. mporei se sas na akougotan wraio alla den lipase kai orismenous pou tha anagkazontan na allaksoun para ma para polla engrafa ta opoia anaferoun to onoma tou ploiou? kai pistepseme oti den einai liga.

Ναι, ναι, το έχω υπόψιν μου και προφανώς γι' αυτό το λόγο και η εταιρεία δεν έχει προβεί σε όποια μετονομασία. Απλά λέω τι θα ήταν ιδανικό, αν ήταν και εύκολο να πραγματοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, το έχω υπόψιν μου και προφανώς γι' αυτό το λόγο και η εταιρεία δεν έχει προβεί σε όποια μετονομασία. Απλά λέω τι θα ήταν ιδανικό, αν ήταν και εύκολο να πραγματοποιηθεί.

xairomai polu pou sumfonoume.

Link to comment
Share on other sites

... akoma omos kai etsi na itan kai na allazan ta onomata se blue star rhodos & kos ksereis ti douleia einai auto mesa sto karavi alla kai stin etairia? se themata xartouras milaw...

Να μην στεναχωρήσω καλοκαιριάτικα στελέχη εντός και εκτός πλοίων, αλλά αν η MIG/ATTICA αποφάσιζε (για λόγους marketing, πχ) να μετονομάσει τα BS 1&2 σε οτιδήποτε άλλο, το τελευταίο που θα σκεφτόταν θα ήταν η "δουλειά" και η "χαρτούρα".

Εδώ έχουν μετονομασθεί θηριώδη brands ή γιγαντιαίες Εταιρείες και όλα καλά:

  • Tasty Chips σε Lays'
  • Raider σε Twix
  • Loractine σε Clarityne
  • Vim σε Cif
  • Anderson Consulting σε Accenture
  • Esso σε Exxon
  • και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός....

Link to comment
Share on other sites

den antilego me ta legomena sou kai oute lew oti h etairia tha to skeftotan. egw lew to ti douleia anoige mia tetoia kinisi. fusika an h etairia alege kati tetoio tha gunotan me opoia sunepeia kai an eixe. alla...den to leei.

Edited by proud_ionian
quote προηγουμενου
Link to comment
Share on other sites

Να μην στεναχωρήσω καλοκαιριάτικα στελέχη εντός και εκτός πλοίων, αλλά αν η MIG/ATTICA αποφάσιζε (για λόγους marketing, πχ) να μετονομάσει τα BS 1&2 σε οτιδήποτε άλλο, το τελευταίο που θα σκεφτόταν θα ήταν η "δουλειά" και η "χαρτούρα".

Εδώ έχουν μετονομασθεί θηριώδη brands ή γιγαντιαίες Εταιρείες και όλα καλά:

  • Tasty Chips σε Lays'
  • Raider σε Twix
  • Loractine σε Clarityne
  • Vim σε Cif
  • Anderson Consulting σε Accenture
  • Esso σε Exxon
  • και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός....

Άλλη πολιτική marketing είχαν όμως οι παραπάνω εταιρίες κι έδωσαν άλλη σημασία σε αυτή, κι άλλη έχει η Αttica. Στα παραδείγματα πιο πάνω παίζουν και συγχωνεύσεις, franchise κτλ. .

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι αν δεν εχουν μετονομαστει ειναι γιατι παντα η attica για αυτα τα δυο εχει και ενα ανοιχτο παραθυρο (πωληση ή αλλη γραμμη), αλλωστε στους regular travelers της γραμμη εχουν ταυτιστει με τα δωδεκανησα τα μεγαλα bs.

οσο για τα καινουργια, σιγουρα θα ειναι μια επιλογη με ονομα κραχτη (ειτε τελικα επιλεξουν οι ιδιοι ειτε κανουν ψηφοφορια μεταξυ των επιβατων)

Link to comment
Share on other sites

...( Καιρός είναι μάλιστα τα 1 και 2 να μετονομαστούν σε BLUE STAR ΡΟΔΟΣ και BLUE STAR ΚΩΣ :).
...Παρεμπιπτόντως, και τα μεγάλα "Σταράκια" θα έπρεπε να έχουν μετονομαστεί. Θεωρώ σε Blue Star Rhodos & Blue Star Kos.

Όπως βλέπω, συμφωνούμε φίλε μου .voyager. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
.....μας ειχε ξεφυγει το Δηλος ειναι αληθεια;)

Λάθος αγαπητέ μου proud. Δεν μας είχε ξεφύγει το ΔΗΛΟΣ ;):).

...Τώρα όσον αφορά τα νεότευκτα, δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει ντε και καλά να έχουν το όνομα του νησιού (ή κάποιου από αυτά) στα οποία δρομολογούνται. Δεν νομίζω ότι υπήρξε κάποιος Συριανός που να του κακοφάνηκε που πήγε στην Σύρο με το ...Ιθάκη. Μου αρέσουν τα ονόματα των νησιών στα καράβια, μου άρεσε η πρόταση του Neptune για "BS ΣΙΦΝΟΣ". Kαι γενικότερα θα μου άρεσε η προβολή μέσω της ονοματοδοσίας πλοίων και λιγότερο προβεβλημμένων νησιών μας. Πχ. BS ΑΜΟΡΓΟΣ ή BS ΔΗΛΟΣ.

Λέτε να πέσω μέσα και στο άλλο (BS ΑΜΟΡΓΟΣ) ??? :D

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπουμε ότι αναβιώνει ένα όνομα το οποίο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την εταιρεία και συμπληρώνεται από το κοινό brand name.

Οπότε για το επόμενο να υποθέσω ότι έχουν ετοιμάσει το Blue star eptanisos?:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης κ το ονομα του δευτερου παιζει να ειναι BS Thira(ή Santorini).

Όσο υπάρχει το Εξπρές Σαντορίνη δύσκολα θα δώσει η Blue Star Ferries το όνομα Blue Star Santorini σε κάποιο από τα πλοία της!! Κάτι που είχε γίνει με το Blue Star Naxos, που οι αρχικές σκέψεις ήταν να ονομαστεί σε Blue Star Santorini αλλά λόγω της ύπαρξης του Εξπρές Σαντορίνη, αποφάσισαν τελικά να το ονομάσουν σε Blue Star Naxos.

Link to comment
Share on other sites

...Οπότε για το επόμενο να υποθέσω ότι έχουν ετοιμάσει το Blue star eptanisos?:rolleyes::D

Μιας και το βλέπω από πολύ δύσκολο έως απίθανο να μην έχει αποφασιστεί ήδη το όνομα του δεύτερου πλοίου, να υποθέσω ότι κάτι έχεις ακούσει και μας το φέρνεις απ' έξω απ' έξω ??? Η μήπως εκφράζεις απλά και μόνο ευσεβείς πόθους ??? :D

Αν λάβουμε πάντως υπ' όψιν τα λεγόμενα του Π100,

Όσο υπάρχει το Εξπρές Σαντορίνη δύσκολα θα δώσει η Blue Star Ferries το όνομα Blue Star Santorini σε κάποιο από τα πλοία της!! Κάτι που είχε γίνει με το Blue Star Naxos, που οι αρχικές σκέψεις ήταν να ονομαστεί σε Blue Star Santorini αλλά λόγω της ύπαρξης του Εξπρές Σαντορίνη, αποφάσισαν τελικά να το ονομάσουν σε Blue Star Naxos.

δεν το πολυβλέπω το BS ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ μιας και ήδη υπάρχει ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ (έστω και ...ιμιτασιόν) :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Ευσεβής πόθος ήταν ΣΕΙΡΙΕ και τίποτα άλλο δυστυχώς.:(

Είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να ονομαστεί έτσι διότι ούτε τόσο εύηχο είναι αλλά και θα συγχέεται με το σκέτος ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ.

Μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ενδεχομένως το Αμοργός να παίζει δυνατά.

Άλλωστε όπως αποδείχτηκε έχεις δει όραμα πάνω σε αυτό το θέμα:D:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...