Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δηλαδη θα μπει κανεις στη γεφυρα του Αγιος Γεωργιος να πει στον Σαρδη να σβησει το τσιμπουκι του, ή θα αναγκασει κανεις το Βελαλοπουλο στη γεφυρα του Πηνελοπη Α να κοψει το Marloboro:D?

....όχι βεβαίως! Απλώς όταν εφαρμοσθεί το νέο τεχνολογικά προηγμένο AIS θα υπάρχει στη γέφυρα ανιχνευτής καπνού, ο οποίος θα δίνει σήμα στο 1142 και θα έρχεται τηλεφωνικά η καμπάνα από τον Θάλαμο Επιχειρήσεων.:D

Link to comment
Share on other sites

Και μια προβοκατορικη ερωτηση: Οταν λεμε οτι στα φερρυ απαγορευεται πια το καπνισμα, αυτο περιλαμβανει και τους χωρους εργασιας? Δηλαδη θα μπει κανεις στη γεφυρα του Αγιος Γεωργιος να πει στον Σαρδη να σβησει το τσιμπουκι του, ή θα αναγκασει κανεις το Βελαλοπουλο στη γεφυρα του Πηνελοπη Α να κοψει το Marloboro:D?

Και για τους ναυτικούς απαγορεύεται το κάπνισμα στο χώρο εργασίας τους.

Αυτή οι δύο θα είναι τυχεροί επειδή έχουν ανοιχτή βάρδια και θα μπορούν να καπνίσουν στις βαρδιολες τους. Στα καινούργια πλοία που είναι κλειστές εκεί θα έχει γέλιο!!

Link to comment
Share on other sites

αθεραπευτοι καπνιστες μετα απο κοψιμο τσιγαρου !για ρωτηστε τους!

"δεν το ξαναβαζω στο στομα μου....""τι μ......ς ημουν τοσα χρονια"

αυτη την απαντηση θα παρετε.

κι αυτο γιατι τα ωφέλη κανεις τα νοιωθει μετα .....κι ας χρειαζεται να περασουν χρονια για να καθαρισει ο οργανισμος (αραγε καθαριζει ποτε?)

και για οσους δεν μπορουν ,υπαρχει λυση.Οταν ειναι να βγειτε στα μπουζουκια βαλτε ενα επιθεμα NICORETTE και δεν θα χρειαστειτε τσιγαρο για 16 ωρες ,κι αν το πετυχετε θα κοψετε και το τσιγαρο! εγγυημενα!

Link to comment
Share on other sites

Το υπουργείο άναψε, επίσης, το πράσινο φως ώστε να επιτρέπεται το κάπνισμα σε πλοία και τρένα, όπου αρχικώς ο νόμος όριζε πλήρη απαγόρευση.

Ολόκληρο το άρθρο εδώ

Εγώ πάντως συνεχίζω να ελπίζω πως κάποια στιγμή θα εφαρμοστούν τα μέτρα όπως σε αλλες πολιτισμένες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον τα βλεπω κωμικοτραγικα τα πραγματα,διοτι ειναι οπως το περιμενα:η Ελλαδα δεν εχει καμια σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη και ναι για μενα παραμενει 'παραδεισος',οχι επειδη δεν βλεπω να εφαρμοζεται κατα γραμμα ο νομος περι καπνισματος αλλα επειδη ολα μα ολα ειναι πιο χαλαρα(και γιαυτο ειμαστε πισω σε πολλα;))και δεν πανε να βγαινουν νομοι,καρφι δεν μας καιγεται:P

Στην Ιταλια οταν εφαρμοστηκε το μετρο,την ιδια μερα,δεν τολμουσες να αναψεις τσιγαρο εξω σε μαγαζι!Ειτε σου φωναζε ο καταστηματαρχης ειτε οι μη καπνιστες 'σβηστο,απαγορευεται πια'.Δεν υπηρχε κανενα μπαχαλο,ηξεραν ολοι,οτι αν δεν υπαρχει ειδικος χωρος,δεν μπορεις να καπνισεις.

Εγω γελαω παντως,με το ποσα μαγαζια εχουν δηλωσει(η θα δηλωσουν)στις νομαρχιες,οτι ειναι αποκλειστικα για καπνιστες η επισης βλεποντας το ρεπορταζ ενος καναλιου σε ενα καφενειο,οπου καπνιζαν σημερα ΟΛΟΙ:D

Επισης,ενδιαφερον θα εχουν τα πηγαδακια που θα σχηματιζονται απο υπαλληλους στις δημοσιες υπηρεσιες,για ενα τσιγαρακι με τον καφε τους.Μπορειτε να φανταστειτε,το ποσο θα επιταχυνθει το παραγωγικο εργο του δημοσιου τομεα:D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το forum ήταν κλειστό για 3 ήμερες είπα να δω με τα ματάκια μου την εφαρμογή της απαγόρευσης του καπνίσματος;). Μετά από έλεγχο σε 8 διαφορετικά πλοία:eek: διαπίστωσα ότι στους κοινοχρήστους χώρους των επιβατών πουθενά δε καπνίζουν οι επιβάτες αλλά ούτε και το πλήρωμα. Στους χώρους που αφορούν μόνο το πλήρωμα, εκεί υπάρχει μια μικρή ασάφεια στο νόμο δηλαδή δεν διευκρινίζει εάν απαγορεύεται εξολοκλήρου. Για αυτό σε αλλά πλοία είδα να καπνίζουν εκεί το πλήρωμα και αλλά στα καταστρώματα. Αυτό ισχύει για τα συμβατικά αλλά και για τα ταχύπλοα. Στα ταχύπλοα που έχουν ανοικτό κατάστρωμα αλλά και επιτρέπεται η παραμονή τους εκεί κατά τη διάρκεια του ταξιδίου ήταν γεμάτα από χαρμανιασμενους επιβάτες. Στα ταχύπλοα που απαγορευτεί η παραμονή έξω κατά τη διάρκεια του ταξιδίου βγαίνουν στις παραμονές στα λιμάνια, εμποδίζοντας όμως την επιβίβαση και αποβίβαση των επιβατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πικρα με το καπνισμα τελικα στα παποριαB)Ολοι εξω σαν τους καταδικους που σπανε πετρες:mad:Εκει που ειχα τις αμφιβολιες μου στην Αδριατικη,σχετικα με το οτι οι οδηγοι δεν θα δεχονταν το νεο νομο,διαψευστηκα τελειως:(Μαλιστα μιλησα με καποιους απο το πληρωμα του SFVI και μου ειπαν πως οι οδηγοι δεχτηχαν χωρις καμια αντιδραση το νεο μετρο.Το μονο θετικο της υποθεσης,ειναι οτι βγαινεις για τσιγαρο κ πιανεις την παρλα στις τουριστριες:D(τους δινεις και φωτια...:P)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια,εδω στην Χιο,δεν εχω βρει ενα μαγαζι(ακομα)που να μην καπνιζουν:D,το εντυπωσιακο δε ειναι οτι εχουν ολα τα τραπεζια τασακι:PΜιλαω βεβαια για μαγαζια που εχουν ανοιχτες πορτες και παραθυρα αλλα και παλι δεν περιμενα να μην εφαρμοζεται ο νομος σε τετοια εκταση!

ΥΓ.Μην καρφωσει κανεις το γεγονος στον τετραψηφιοB):D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιστολή προς το Μarinews.gr του πλοιάρχου Ηλία Φραγκιστάτου

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΕ ΓΛΩΣΣΑ ΑΠΛΗ, ΝΑΥΤΙΚΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ Η ΟΥΣΙΑ, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ, ΣΟΒΑΡΟ, ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΘΕΣΜΟΘΕΤΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΡΑΓΩΔΙΑ.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ΓΕΝΙΚΑ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.

ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ ΣΕ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΑΚΤΟΠΛΟΪΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ 3-4 ΩΡΕΣ.

ΠΟΙΟΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΑΚΑΠΝΟΣ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ 15-25 ΩΡΕΣ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΑΔΡΙΑΤΙΚΗΣ;

ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝ ΒΡΕΙ ΕΝΑ DECK ΑΝΟΙΚΤΟ ΘΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ ΣΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΠΛΟΙΟ.

ΣΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΙΣΙΝΑΣ.

ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΝΤΑΛΚΑΔΕΣ ΤΟΥ; ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΣΙΓΑΡΟ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΗ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ SENSORS) KAI MH ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΑΣΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ-ΣΒΗΣΕΙ (ΤΑΧΟΥΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ) ή ΘΑ ΚΑΨΕΙ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ ή ΘΑ ΚΑΨΕΙ ΤΑ ΚΛΙΝΟΣΚΕΠΑΣΜΑΤΑ ΑΝ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΟΠΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.

ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ; ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΦΟΡΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΝΑΛΩΜΑ ΦΩΤΙΑΣ ΜΙΑ ΚΑΜΠΙΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΦΩΤΙΑΣ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΩΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΨΥΧΕΣ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ(ΠΑΝΙΚΟΣ, ΘΥΜΑΤΑ, ΤΡΑΓΩΔΙΑ) ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΤΑΣΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΗΡΙΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΦΘΟΝΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ.

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ, ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ, ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΕΛΕΙΑ. ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΛΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΖΩΕΣ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ, ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ, ΑΓΝΟΟΥΜΕΝΟΥΣ.

ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΠΟΡΙΣΜΑ <ΟΤΙ Η ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΕ ΚΑΜΠΙΝΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΘΥΜΑΤΑ.

ΜΗΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ΕΚΕΙ ,ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΡΑΓΩΔΙΩΝ.

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΠΟΥ ΚΡΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΔΟΝ.

ΚΑΘΟΡΙΣΕΤΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΠΡΩΤΟΥ ΠΑΛΙ, ΜΕΣΩ ΤΟΥ CNN, ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΝΕ ΜΑΖΙ Η ΥΦΗΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ.

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ –ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΩ. ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΩΡΙΜΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΡΕΠΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΚΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΕΞΕΙΣ.

ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΟΠΕΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΑΣΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ. ΘΑ ΚΑΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ. ΠΑΡΤΕ ΜΕΤΡΑ ΕΓΚΑΙΡΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΛΘΕΙ Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ.

ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΥΒΡΕΙΣ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ, ΑΙΧΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΟΥΝ.

ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ ΛΕΝΕ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΜΑΣ.

ΛΑΒΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΕΚΚΛΗΣΗ ΜΟΥ, ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ,ΚΑΝΕΤΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΡΩΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ, Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρόσφατα που είχα αγοράσει κάποια εισιτήρια από ένα εκ των κεντρικών πρακτορειών της Blue Star Ferries στο Πειραιά, στο φάκελο που μου είχαν βάλει τα εισιτήρια είχαν ένα χαρτί που έλεγε ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε πέντε γλώσσες (Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά & Ιταλικά) στους εσωτερικούς χώρους και στις καμπίνες, ενώ επιτρέπεται το κάπνισμα μόνο σε προκαθορισμένους χώρος στο ανοικτό κατάστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κ'ανουν και το απαγορεύουν.Γιατί δηλαδή ο αντικαπνιστής να είναι θύμα ?Δεν φτάνει που δεν πηγαίνουμε σε καφετέρειες για να μην μας δηλιτηριάζουν γιατί κάποιοι από τους μεγάλους είναι ΑΛΗΤΕΣ και δεν θέλουν να εφαρμόσουν αυτό τον νόμο εκεί ,να το ανεχόμαστε και στα πλοία ?Ε όχι .Όποιος θέλει να ντουμανιάσει να βγαίνει ΟΞΩ και μόνο εκεί.

Εχω καταντήσει να μην πηγαίνω ούτε στα εστιατόρια.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εκεί να το ερφαρμόζαν ρε γαμώτο,αλλά αυτοί είναι μόνο να τους πετάς γιαούρτια και αβγά

Δεν φτάίω εγώ η το παιδί μου που θέλουμε να ταξιδέψουμε να ανεχόμαστε να μας δηλιτηριάζει ο κάθε καπνιστής που θέλει να κάνει το κέφι του η να πηγαίνουμε έξω στο ψόφο να την βγάζουμε και να παθουμε πνευμονία.

Και μην μου πείς να το κάνουν όπως παλιά που έβαζαν στο σαλόνι ΄δεξιά τους καπνίζοντες και αριστερά τους μη καπνίζοντες γιατί όλοι το αναπνέαν και πάλι το καπνό.

Για να δημιουργήσουν άλλα σαλόνια για τους καπνιστές και μη αποκλείεται.Πάλι ενιαίο θα το κάνουν

ΟΠΟΤΕ πολύ καλά κάνουν και τους αναγκάζουν να βγαίνουν ΌΞΩ.

Και επίσης συγχαρητήρια στον άνθρωπο που το εφάρμοσε το μέτρο στα πλοία τουλάχιστον

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
αν δω παράνομο (π.χ νόμος καπνίσματος

Στα πλοια νομιζω ο νομος εφαρμοστηκε σωστα απο την πρωτη μερα.Πρεπει να εχει περασει ενας χρονος που την βγαζουμε εξω για τσιγαρο χειμωνα καλοκαιρι B) (σε Αιγαιο κ Αδριατικη)Τωρα αν κανεις στον ΘΕΟΦΙΛΟ παει κ βρει κανα αποκρυφο σημειο να καπνισει,ε τι να κανουμε :rolleyes:

Παντως εχει πλακα να απαγορευεται το καπνισμα εντος του πλοιου(κ να λενε σε ανακοινωσεις οτι υπαρχουν ανιχνευτες καπνου στις καμπινες :lol: )και να βλεπεις τους καπνιστες των πληρωματων να καπνιζουν οπου γουσταρουν :D αλλα οχι στα σαλονια(στην γεφυρα,στις κουζινες,και σε διαφορους αλλους χωρους που δεν εχουν προσβαση οι επιβατες - κ καλα κανουν οι ανθρωποι,τους καταλαβαινω).

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι πάντως στα Superfast πάντως της Ιταλίας, υπήρχε σαλόνι για καπνιστές και στις διαμαρτυρίες των μη καπνιστών επιβατών, το πλήρωμα σήκωνε τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλοια νομιζω ο νομος εφαρμοστηκε σωστα απο την πρωτη μερα.Πρεπει να εχει περασει ενας χρονος που την βγαζουμε εξω για τσιγαρο χειμωνα καλοκαιρι B) (σε Αιγαιο κ Αδριατικη)Τωρα αν κανεις στον ΘΕΟΦΙΛΟ παει κ βρει κανα αποκρυφο σημειο να καπνισει,ε τι να κανουμε :rolleyes:

Παντως εχει πλακα να απαγορευεται το καπνισμα εντος του πλοιου(κ να λενε σε ανακοινωσεις οτι υπαρχουν ανιχνευτες καπνου στις καμπινες :lol: )και να βλεπεις τους καπνιστες των πληρωματων να καπνιζουν οπου γουσταρουν :D αλλα οχι στα σαλονια(στην γεφυρα,στις κουζινες,και σε διαφορους αλλους χωρους που δεν εχουν προσβαση οι επιβατες - κ καλα κανουν οι ανθρωποι,τους καταλαβαινω).

Φίλε μου καλά κάνουν και καπνίζουν στους χώρους που δεν φαίνονται και δεν ενοχλούν κανέναν αρκεί να προσέχουν να μην εκδηλωθεί πυρκαγιά από απροσεξία.

Αυτό που δεν δέχομαι όμως είναι να δουλεύω σε ένα καράβι και να έχω τον άλλον η τους άλλους να καπνίζουν μέσα στην καμπίνα και να μου βρωμίζουν τα σεντόνια τα μαξιλάρια και τα ρούχα από την μπόχα και διαρκώς να βρωμάει η καμπίνα σαν τασάκι και να μην μπορώ να κοιμηθώ.Καθώς επίσης και στην τραπεζαρία πληρώματος να τρώω και να έχω τον άλλον δίπλα μου να με λιβανίζει επειδή αυτός θέλει να ξεδώσει από το φόρτο εργασίας Εγώ προσωπικά αν θέλετε να ξέρετε όταν δούλευα στα πλοία πολλές φορές δεν πήγαινα κάν στη τραπεζαρία πληρώματος να φάω για αυτό το λόγο ,έπαιρνα το φαγητό και πήγαινα στην καμπίνα μου και έτρωγα που ανέπνεα καθαρό αέρα.Ε όχι ρε παιδιά είπαμε λίγη παιδεία και λίγος σεβασμός πισυτεύω δεν θα έβλαπτε !!!

Και θέλω να ξεκαθαρίσω για το φαινόνμενο ρατσισμού που θεωρούν οτί νιώθουν μερικοί καπνιστές :Ρατσιστές δεν είναι οι αντικαπνιστές αλλά οι καπνιστές που όταν τους λένε με ευγενικό τρόπο οτί τους ενοχλεί ο καπνός και ότι έχουν πρόβλημα να τους σνομπάρουν να τους κοροϊδεύουν και να τους εξυβρίζουν.Αυτό θα πει ρατσισμός .

Και πρέπει να πέσουν κεφάλια και στις τραπεζαρίες πληρώματος των πλοίων γιατί το κάπνισμα εκεί εξακολουθεί να υπάρχει.Τόσα και τόσα χρόνια τους ανεχόμασταν και κάναμε εμείς πίσω και καθόμασταν μέσα στο ψόφο για να μην αναπνέουμε το καπνό ,τωρα σειρά τους είναι να υποστούν ότι ακριβώς υποστήκαμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί δεν πας στην Αίγυπτο όπου το παραμικρό αμάρτημα τιμωρείται με θανατο δια απαγχονισμού?Εκεί σίγουρα θα βρεις το δίκιο σου. Θα κρεμάσουν όλους τους καπνιστές κι εσύ ανενόχλητος μετά θα μπορείς να απολαύσεις το καφέ σου ή το φαγητό σουB)

Σίγουρα είναι ένα μεγάλο θέμα για τους καπνιστές και τους μη αντικαπνιστές αυτό. Στα πλοία όσο αφορά τους επιβάτες το μέτροέχει εφαρμοσθεί σωστά.Τώρα αν θέλει κανείς την γνώμη μου θα έπερεπε να προβλέπεται κάποιος΄μικρός χώρος για τους καπνιστές, ίσως ένα μπαρ με μικρό χώρο ο οποίος θα απομονώνει και θα ξεδίνουν οι θεριακλήδες.Αλλά κι έτσι όπως εφαρμόζεται καλά είναι, τουλάχιστον στα καινούρια πλοία υπάρχουν ημίκλειστοι προστατευμένοι χώροι στους οποίους μπορεί κάποιος ακόμη και χειμώνα να σταθεί έστω και λίγο χωρίς να πεθάνει από το κρυο ή χωρίς να γίνει παπί από τα νερά.

Τώρα στα σούπερφαστ της Αδριατικής που έγινε αυτό που μας είπε ο Ορέστης τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.Εκεί 10 μήνες το χρόνο τα βαπόρια δουλεύουν σχεδόν αποκλειστικά με φορτηγά κι οδηγούς οι οποίοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία καπνίζουν σαν το εργοστάσιο της ΔΕΗ στο Κερατσίνι.Οπότε είναι πολύ δύσκολο για λόγους ανταγωνισμου και δεοντολογίας (όταν είναι οι μόνοι που σε στηρίζουν οικονομικά 10 μήνες) να τους βγάλεις έξω να καπνίσουν.

Στα πληρώματα (γέφυρες και ρεσπέντζες..) το θέμα εξαρτάται αποκλειστικά από τα μέλη του πληρώματος.Παντως κι εδώ τα καινούρια βαπόρια έχουν πολύ καλό εξαερισμό κι αν ανάψουν 2-3 τσιγάρα σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις.

Καταλαβαίνω ότι γενικότερα το θέμα του καπνίσματος είναι ενοχλητικο για τους μη αντικαπνιστές οι οποίοι έχουν δίκιο μιας κι είναι αυτοί που θέλουν να προστατεύσουν τον εαυτό τους.

Το να μας πιάνει όμως υστερία, να κάνουμε σαν παλαβοί στην υποψία ότι μυρίσαμε καπνό όταν γύρω μας μαρσάρουν φορτηγά κι αυτοκίνητα που βγάζουν όλα τα "αιθέρια έλαια" που υπάρχουν ή να καταφύγουμε σε φαινόμενα κοινωνικού κανιβαλισμού με καταγγελίες σε τηλεφωνικό κέντρο για αυτούς που καπνίζουν παράνομα όπως μας προέτρεπε το κράτος το θεωρώ υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γιατί δεν πας στην Αίγυπτο όπου το παραμικρό αμάρτημα τιμωρείται με θανατο δια απαγχονισμού?Εκεί σίγουρα θα βρεις το δίκιο σου. Θα κρεμάσουν όλους τους καπνιστές κι εσύ ανενόχλητος μετά θα μπορείς να απολαύσεις το καφέ σου ή το φαγητό σουB)

Καλά, δε νομίζω ότι ήταν και τόσο υπερβολικός ο χρήστης "opelmanos"! :D Ειδικά όταν πρόκειται για ώρα και χώρο φαγητού, δε μπορεί να υπάρξει "ελαφρυντικό" και δικαιολογία, το κάπνισμα τότε είναι αγένεια και άκρως ενοχλητικό. Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχουν τα λεγόμενα "καπνιστήρια" στα πλοία, όπως για παράδειγμα στα αεροδρόμια. 2-3 τσιγάρα σε καλά αεριζόμενο χώρο σίγουρα δεν ενοχλούν, αλλά σύντομα θα γίνουν 4-5 και 8-10, οπότε ναι, να μην ανάψει ούτε ένα!

Ο συσχετισμός καπνίσματος - καυσαερίων είναι άστοχος, πιστεύω, επειδή υφίσταται το δεύτερο ως πρόβλημα, θα πρέπει να μη μας ενοχλεί το πρώτο; Άλλο τα καυσαέρια και άλλο το τσιγάρο, είμαστε αναγκασμένοι να τα υποστούμε και τα δυο, σε διαφορετικά ωστόσο περιβάλλοντα (εξωτερικό κι εσωτερικο ανίστοιχα) κι επίσης και για τα καυσαέρια αγώνες γίνονται, αλλά πάλι στην Ελλάδα πρώτοι από το τέλος είμαστε σε αποτελέσματα...

Όσον αφορά τα πλοία, είναι απίστευτο πόσες γόπες θα δει κανείς στα καταστρώματα. Τελευταία, εταιρίες όπως η Blue Star, παρέχει χάρτινα δοχεία για τις γόπες, παρεμπιπτόντως. Σαν αυτές που κάποιοι δίνουν και στις παραλίες (άλλο κι αυτό με τις γόπες στις παραλίες). Και μη μου πεις Earl "τόσα σκουπίδια στις παραλίες, οι γόπες με ενοχλήσανε"!! :) Υπάρχουν παραλίες που το μόνο σκουπίδι είναι γόπες (όχι το ψάρι!).

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αντιλέγω ότι υπάρχει θέμα.Το ότι θα δεις αποτσίγαρα στα καταστρώματα , ή στις παραλίες αυτό δεν είναι θέμα για να απαγορευτεί το κάπνισμα. Είναι θέμα παιδείας και πολτισμού του κάθε ανθρώπου.Μην καταφεύγουμε στο να απαγορευτεί το τσιγάρο για να μην υπάρχουν και αποτσίγαρα σε παραλίες, καταστρώματα,...γιατί όπως μπορούμε να δούμε αποτσίγαρα μπορεί να δούμε και παρατημένα μπουκαλάκια νερού οπότε δεν γίνεται να απαγορευτεί η πωληση του νερού ή του καφέ λ.χ.Συμφωνώ ότι είναι μια κακή συνήθεια που έχει κι άλλα παρελκόμενα αλλά για τα παρελκόμενα φταίει κι ο πολιτισμός του κάθε ανθρωπου.

Εν κατακλείδι , δεν διαφωνώ ότι υπάρχει θέμα με το κάπνισμα, δεν διαφωνώ ότι αρκετοί καπνιστές έχουν έλλειψη συνείδησης με το θέμα κι εκφράζουν ένα ζαμανφουτισμό ή έναν ωχαδερφισμό προς τον αντικαπνιστή...Απλά κι από την άλλη οι αντιδράσεις σε ορισμένες περιπτώσεις είναι ακραίες, φτάνουν τα όρια του κοινωνικού κανιβαλισμού με ανθρώπους να "δίνουν "τηλεφωνικά τον πλησίον τους, κι επίσης φτάνουν στα όρια να χωρίζονται σε στρατόπεδα βορείων και νοτίων.Για να μην πω ότι αρκετοί αντικαπνιστές αντιμετωπίζουν ρατσίστικά κι υποτιμητικά τον καπνιστή ο οποίος έχει μια κακή κι ενοχλητική συνήθεια.

Είναι σαφώς ένα θέμα μεγάλο, το δίκιο κατ αρχήν είναι με τους αντικαπνιστές...αλλά θα πρέπει να βρεθεί μια κοινή συμβιβαστική φόρμουλα.Κι αρχή πρέπει νά την κάνει το κράτος κι όχι να πλασάρει το θέμα στον κόσμο και να συγκρούονται κοινωνικές ομάδες νίπτοντας τας χείρας του κι αποτάσοντας ευθύνες που του αναλογούν.

Τέλος ο συσχετισμός καυσαερίων και τσιγάρων τον έκανα για να δείξω ότι δεν υπάρχει μόνο το τσιγάρο που είναι επιβλαβές με την υγεία μας. Ερευνες έχουν αποδείξει ότι όταν εισπνέεις την μαυρίλα που θα βγάλει το φορτηγό λαμβάνει ο οργανισμός τόσο μονοξειδιο του άνθρακα που σχεδόν ισοδυναμεί με 200 τσιγάρα.Κι αυτά τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολο να ελεγχθούν και να περιοριστούν από ότι το τσιγάρο που δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστο Ελλήνων έχει αυτή την κακή συνήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σου εξήγησα καλά χτές πιοί είναι ρατσιστές και ποιοί όχι !Και τα σνομπαρίσματα τύπου να πάω στην Αίγυπτο η στο Καϊρο για να κρεμάνε όποιον ενοχλεί τον άλλον με το τσιγάρο .Απ αυτή την παράγραφο και μόνο φαίνεται ποιός είναι ρατσιστής και ποιός όχι!!!!

Όσον αφορά τα υπόλοιπα αν ήσουν αντικαπνιστής θα καταλάβαινες πολύ καλα .Αλλά απ ότι φαίνεται καπνίζεις πιο πολύ και απο την Χαλυβουργική .Ξέρεις φίλε μου πόσες φορές τον χειμώνα μετάνιωνιωσα που βγήκα για φαγητό???Ξέρεις μήπως ότι στερόμουν τις βόλτες μου και χαλούσα τα μάτια μου εδώ στο pc??Ξέρεις πόσες φορές είχα τσακωθεί με την γυναίκα μου επειδή δεν βγαίναμε έξω??Άσε κόψε και εσύ με το καλό το τσιγάρο που το εύχομαι και θα καταλάβεις αν είναι υστερικός ο αντικαπνιστής ,και να βγαίνεις τις Κυριακές με τα παιδιά σου και την οικογένεια σου να φάτε και να περάσετε καλά και να καπνίζουν όλου μέσα στο εστιατόριο.

Από κάπου φίλε μου πρέπει να πέσουν κεφάλια για να αναπτυχτεί η παιδία και ο πολιστισμός .και όσον αφορά τα μπουκάλια και τις γόπες σε άλλες χώρεςς πήγαινε στην Σουηδία και στην Γερμανία να δείς πώς είναι οι δρόμοι.Όλες οι χώρες τις Ευρώπης έχουν παιδεία και συναίσθηση εμείς ήμαστε τριτοκοσμικοί

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Στ. Κραουνάκης και Θ. Μικρούτσικος, κατά της απαγόρευσης του καπνίσματος!

Η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος έχει προκαλέσει πάρα πολλές αντιδράσεις. Μεγάλοι καλλιτέχνες όπως ο Θάνος Μικρούτσικος και ο Σταμάτης Κραουνάκης τάσσονται κατά του μέτρου και ξεκινούν μια εκστρατεία που εναντιώνεται σε αυτό. Ο Σταμάτης έγραψε μάλιστα ένα τραγούδι για την απαγόρευση, που σύμφωνα με την Espresso αναφέρει: ''Κι ας φάω πρόστιμα κι ας με δικάσουν, εδώ καπνίζουμε και είναι παράνομο κι όλο ελπίζουμε να μην μας πιάσουν. Προχθές πραγματοποιήθηκε μία διαμαρτυρία σχετικά με αυτό το θέμα.

Ο Θάνος Μικρούτσικος δήλωσε: ''Σήμερα μας απαγορεύουν να καπνίζουμε, αύριο ποια άλλη απαγόρευση θα ακολουθήσει; Κάποια στιγμή που είχε -3 βρεθήκαμε όλοι έξω, σερβιτόροι και πελάτες, εκτός από μία κυρία. Θεωρώ αυτό το μέτρο αντιδημοκρατικό, που αποφασίστηκε σε μια διαδρομή με κανό''! Οι ομιλητές έθεσαν όλοι σαν επιχείρημα ότι το τσιγάρο: ''αποτελεί παρέα για τον άνθρωπο που θέλει να απολαύσει έναν καφέ και να στοχαστεί''.

πηγή: tlife.gr

Πηγή: www.e-radio.gr

Απαράδεκτα και γελεία επιχειρήματα από δυο ανθρώπους που εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο πρέπει να πέσουν κεφάλια,να εξοντωθούν για να γλυτώσουν κάτι άνθρωποι με την νοοτροπία την δικιά σου, να μην τους βγάινουν τα ματια στο pc επειδή τους επιβάλουν ένα άτυπο περιορισμό,για να μην τσακώνονται με την γυναίκα τους και τους δημιουργούν οικογενειακά προβλήματα, για να μην πέφτουν άθελά τους σε ένα καθεστώ απομόνωσης...γι αυτό σου λέω πήγαινε στην Αίγυπτο να γλυτώσεις.Στην Γερμανία και στην Σουηδία καλώς ή κακώς κεφάλια δεν πέφτουν , είναι πολιτισμένοι άνθρωποι και τέτοιες μέθοδοι έχουν εκλείψει.

Τώρα αν με θεωρείς ρατσιστή με αυτά που έγραψα , όταν αποδέχομαι το πρόβλημα, όταν καταλαβαίνω ότι έχουν δίκιο οι αντικαπνιστές,...απλά δεν μπορώ να βλέπω και φαινόμενα κοινωνικού κανιβαλισμού ή φαινόμενα δύο παρατάξεων τότε οκ, έχει πλάκα η δουλειά, ναι είμαι ρατσιστής . :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σου εξήγησα καλά χτές πιοί είναι ρατσιστές και ποιοί όχι !Και τα σνομπαρίσματα τύπου να πάω στην Αίγυπτο η στο Καϊρο για να κρεμάνε όποιον ενοχλεί τον άλλον με το τσιγάρο .Απ αυτή την παράγραφο και μόνο φαίνεται ποιός είναι ρατσιστής και ποιός όχι!!!!

Όσον αφορά τα υπόλοιπα αν ήσουν αντικαπνιστής θα καταλάβαινες πολύ καλα .Αλλά απ ότι φαίνεται καπνίζεις πιο πολύ και απο την Χαλυβουργική .Ξέρεις φίλε μου πόσες φορές τον χειμώνα μετάνιωνιωσα που βγήκα για φαγητό???Ξέρεις μήπως ότι στερόμουν τις βόλτες μου και χαλούσα τα μάτια μου εδώ στο pc??Ξέρεις πόσες φορές είχα τσακωθεί με την γυναίκα μου επειδή δεν βγαίναμε έξω??Άσε κόψε και εσύ με το καλό το τσιγάρο που το εύχομαι και θα καταλάβεις αν είναι υστερικός ο αντικαπνιστής ,και να βγαίνεις τις Κυριακές με τα παιδιά σου και την οικογένεια σου να φάτε και να περάσετε καλά και να καπνίζουν όλου μέσα στο εστιατόριο.

Από κάπου φίλε μου πρέπει να πέσουν κεφάλια για να αναπτυχτεί η παιδία και ο πολιστισμός .και όσον αφορά τα μπουκάλια και τις γόπες σε άλλες χώρεςς πήγαινε στην Σουηδία και στην Γερμανία να δείς πώς είναι οι δρόμοι.Όλες οι χώρες τις Ευρώπης έχουν παιδεία και συναίσθηση εμείς ήμαστε τριτοκοσμικοί

Με συγχωρείς αλλά τσακώνεσαι με τη γυναίκα σου επειδή δεν βγαίνεις έξω γιατί οι άλλοι καπνίζουν ; :lol: και στερείσαι και τις βόλτες ; :lol:

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο πρέπει να πέσουν κεφάλια,να εξοντωθούν για να γλυτώσουν κάτι άνθρωποι με την νοοτροπία την δικιά σου, να μην τους βγάινουν τα ματια στο pc επειδή τους επιβάλουν ένα άτυπο περιορισμό,για να μην τσακώνονται με την γυναίκα τους και τους δημιουργούν οικογενειακά προβλήματα, για να μην πέφτουν άθελά τους σε ένα καθεστώ απομόνωσης...γι αυτό σου λέω πήγαινε στην Αίγυπτο να γλυτώσεις.Στην Γερμανία και στην Σουηδία καλώς ή κακώς κεφάλια δεν πέφτουν , είναι πολιτισμένοι άνθρωποι και τέτοιες μέθοδοι έχουν εκλείψει.

Τώρα αν με θεωρείς ρατσιστή με αυτά που έγραψα , όταν αποδέχομαι το πρόβλημα, όταν καταλαβαίνω ότι έχουν δίκιο οι αντικαπνιστές,...απλά δεν μπορώ να βλέπω και φαινόμενα κοινωνικού κανιβαλισμού ή φαινόμενα δύο παρατάξεων τότε οκ, έχει πλάκα η δουλειά, ναι είμαι ρατσιστής . :D

Φίλε μου παίρνε εσύ τα παιδιά σου και βγαίνε τις Κυριακές στα εστιατόρια να πας σαν άνθρωπος για φαγητό και να ανέχεσαι να τα δηλητηριάζει ο κάθε βαρύμανκας ,η η κάθε κυρία να το πώ σεμνά με το βαμμένο το νυχάκι την φούστα μέχρι τον αφαλό και να ανάβει δίπλα σου το ένα τσιγάρο μετά το άλλο να δείς πόσο ωραίο είναι και να μην σε νοιάζει για την υγεία των παιδιών σου που τα δηλητηριάζει ο κάθε ανεγκέφαλος !!!Πάνε αυτά τα χρόνια που όταν κάναμε παράπονο για τον κάπνισμα μας έλεγαν :Αν δεν σας αρέσει να σηκωθείτε να φύγετε.Τώρα ο τροχός γύρισε φίλε μου και υπάρχει και νόμος και πρόστιμα .Αφού δεν μπορούν να κάνουν διαχωρισμό μς γυάλινα κλουβιά για να μην λεχει κανένας παράπονο να τους κόψουν τα κεφάλια τώρα και να βγαίνουν έξω στο ψόφο όπως βγαίναμε και εμεις παλιά για καθααρό αέρα να υποστούν ότι ακριβώς υποστήκαμε και εμείς τόσα χρόνια

Edited by proud_ionian
πιπέρι
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι έχουν οι κυρίες με το βαμμένο νυχάκι και την μπλούζα μέχρι τον αφαλό? προσβάλουν την δημόσια εικόνα?

Φίλε μου δεν θες να κατανοήσεις τι λέω και στην προσπάθεια σου να μην κατανοήσεις γεμίζεις τα ποστ σου με υπερβολές, εμπάθεια και ρατσισμό οπότε εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Στείλε ένα mail στο υπουργείο υγείας να αρχίσει να πέρνει κεφάλια όπως λες, γίνε ο μεγαλύτερος τιμωρός των καπνιστών και γίνε ο σταυροφόρος του πολιτισμού στην Ελλάδα. Όλοι θα σε χειροκροτήσουν...

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου earl αφού συνεχίζεις την ειρωνία θα στο θέσω αλλιώς :Μπορεί να υπάρξει μια μέση λύση ώστε και οι καπνιστές να φουμέρνουν άφοβα και οι αντικαπνιστές να αναπνέουν καθαρό αέρα και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...