Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το μέτρο της απαγόρευσης δεν τηρείται. Τόσο απλά. Το περασμένο Σάββατο σε μεγαλο νυχτερινό κέντρο ρώτησα σερβιτόρο αν στο τραπέζι μου μπορώ να καπνίσω. Μου λέει: 'Δεν υπάρχουν τασάκια γιατί το απαγορεύει ο νόμος να υπάρχουν. Αλλά μπορείτε να φτιάξετε δικά σας τασάκια!!!!Χρησιμοποιημένα μπουκάλια κοκα κόλας κλπ, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.' :D:angry:

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαβαζω τις τελευταιες μερες στο net να γινεται ενας ψιλοχαμος για τον νεο νομο.Αλλου δεν εφαρμοζεται,αλλου δεν υπαρχουν ελενκτες(ρουφ δηλαδη B) )ενω απο την Κυριακη,με αποφαση της ομοσπονδιας ιδιοκτητων καφετεριων εστιατοριων κλπ,επανερχονται τα τασακια στα τραπεζια :lol: αγνοοντας επειδικτικα τον νομο αφου οπως λενε υπαρχει τεραστια πτωση της κινησης στα μαγαζια κ σιγα σιγα θα κλεινουν το ενα μετα το αλλο.

Πολλοι λενε 'σε ολη την Ευρωπη εφαρμοζεται ο νομος'...και ποιος σας ειπες ρε ανθρωποι οτι η ΧΕλλας ειναι ευρωπη :P Υπαρχει αλλη χωρα στον κοσμο που πανε για καφε 3ωρες...η μηπως η Europe εχει μπουζουκια κ κλαμπακια οπως ο παραδεισος Ελλαδα?

Τελοσπαντων,η εφαρμογη του νομου μου θυμιζει την καψα που εχει ο νομαρχης μας να μας κανει νεο λιμανι...Ρωτησε κανεις τους απλους πολιτες αν το θελουν?Ενα δημοψηφισμα βρε παιδια...Δηλαδη αν αποφασισει μια μερα η ευρωπαικη ενωση να κοψει και το 'κοκο' θα πρεπει να βαλουμε ολοι σιδερενια βρακια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,αυτο ειναι το λογικο που επρεπε να ακολουθησουν οι οποιοι νομοι.Θες να καπνισεις,υπαρχει αυτο το μαγαζι που ειναι για καπνιστες...δεν θες να φουμαρεις,δεν πας σε αυτο το μαγαζι η πας σε αυτο που ειναι απαγορευμενο το τσιγαρο.(η εστω μαγαζια με χωρους καπνιστων/μη καπνιστων)

Link to comment
Share on other sites

Εχτές επισκέφτηκα γνωστό ρεμπετάδικο της Αθήνας. Ο νόμος του καπνίσματος εφαρμοζόταν για 2 ώρες.Στην αρχή έβγαινε ο κόσμος έξω για να καπνίσει άδειαζε το μισό και πλέον μαγαζί και ξανά μέσα πάλι.Μετά οι υπεύθυνοι έδωσαν το ελεύθερο καιτο κάπνισμα έγινε ελεύθερο. Κάποια στιγμή , κατά το διάστημα της απαγόρευσης,ένας ηλικιωμένος με ένα κομπολόι στο χέρι έφτασε στα όρια του κι αρχισε να λέει στον σερβιτόρο:

Μα είναι δυνατόν να απαγορεύται το τσιγάρο στα ρεμπετάδικα?εδώ χαλάτε την ιστορία και την παράδοση του ρεμπέτικου το οποίο γεννήθηκε μέσα σε αυθεντικούς τεκέδες :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πρέπει να γίνουν 2 εξαιρέσεις που θα συμφωνήσω να μην εφαρμοστεί ο νόμος .Στα ρεμπετάδικα και στα μπουζούκια και μόνον εκεί!!!!

Συμφωνω,αυτο ειναι το λογικο που επρεπε να ακολουθησουν οι οποιοι νομοι.Θες να καπνισεις,υπαρχει αυτο το μαγαζι που ειναι για καπνιστες...δεν θες να φουμαρεις,δεν πας σε αυτο το μαγαζι η πας σε αυτο που ειναι απαγορευμενο το τσιγαρο.(η εστω μαγαζια με χωρους καπνιστων/μη καπνιστων)

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να δοθεί ελεύθερο στο να κάνει το ένα μαγαζί για καπνίζοντες και το άλλο για μη γιατί αν έχουν πάλι το ελεύθερο θα τα κάνουν όλοι τα μαγαζιά τους για καπνιστές και πάλιοι αντικαπνιστές και τα παιδιά θα είναι τα θύματα ....Βασικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι θα κάνουν ,αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πηγαίνω σαν άνθρωπος για καφε η να βγαίνω την Κυριακή σαν άνθρωπος σε ένα εστιατόριο με τα παιδιά μου και να μην υπάρχει ούτε μισή υποψία μυρωδιάς καπνού και να αναπνέουμε καθαρό αέρα ,το πώς θα εφαρμοστεί ποσώς με ενδιαφέρει .Αν θέλει κάποιος να καπνίζει και να κάνει κακό στην υγεία του ας το κάνει,εμένα όμως που είμαι αντικαπνιστής να μην δηλητιριάζει και τα παιδιά μου ΤΕΛΟΣ!!!!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

opelmanos το τελος δεν εχει ερθει ακομα αφου καθομαστε και συζηταμε οτι 40μερες μετα την εναρξη εφαρμογης του νομου,τα μετρα εχουν μεινει στα χαρτια και οχι στην πραξη.Στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι θα καταφερουν την καθολικη απαγορευση γιατι γυρω απο το τσιγαρο υπαρχει ενας τεραστιος τζιρος(καφετεριες,μπαρ,φοροι που εισπρατει το κρατος απο την πωληση καθε πακετου).Αυτο που πρεπει να γινει ειναι ικανοποιηθουν και οι 2 κοινωνικες ομαδες(καπνιστες/αντικαπνιστες)χωρις οι μεν να ενοχλουν/βλαπτουν τους δεν

ΥΓ.Και μια ματια ανα την ΧΕΛΛΑΣ :lol:

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

NΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ:ΜΩΡΕ ΤΙ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ Ε?????ΓΙΑ ΠΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑΤΕ ??ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΟΣ ΝΟΜΟΣ ?ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΗΜΑΣΤΕ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ,ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΒΑΡΑΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΡΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ......

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει κάποια στιγμή, να γίνουμε Ευρωπαίοι όχι μόνο στα λόγια, αλλά και στις πράξεις!! Πολλοί που δεν καπνίζουμε και έχουμε μικρά παιδιά, θέλουμε να βγούμε μια βόλτα το χειμώνα και σκεφτόμαστε ότι στην κάθε καφετέρια που θα πάμε, η ατμόσφαιρα θα είναι χειρότερη και απο το νέφος της Κίνας!! :P

Εγώ είμαι υπέρ των νέων μέτρων, αλλά οι κύριοι ταγοί δεν σκέφτηκαν ότι η Ελλάδα έχει μια μοναδικότητα στον τρόπο διασκεδάσεως, τα μπουζούκια! Εκεί θα έπρεπε να υπήρχαν ειδικοί χώροι για καπνιστές και μή, ώστε όλοι να είναι ικανοποιημένοικαι να μην χάνεται ο τζίρος τους στις δύσκολες εποχές που διανύουμε, καθώς μιλάμε για μια γερή βιομηχανία που απασχολούντε χιλιάδες άνθρωποι! Σ'όλους τους άλλους χώρους είμαι υπέρ της καθολικής απαγόρευσης και εννοείτε και στα πλοία!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι οτι ολοι εχουν ισο το δικαιωμα να βγουν εξω για ενα καφε,για ενα ποτο,για ενα φαγητο χωρις να τους περιοριζει κανεις.Θα επρεπε να υποχρεωσουν τους ιδιωκτητες κεντρων διασκεδασης,καφετεριων κτλπ να φτιαξουν χωρους για καπνηστες κ μη,αν το δειτε λιγο πιο σφαιρικα κανεις δεν παραπονεθηκε γιατι δεν αναβει ενα τσιγαρο μεσα σε μια δημοσια υπηρεσια η οπουδηποτε αλλου περαν τα κεντρα διασκεδασης,καφετεριες,εστιατορια,μπαρ.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες χώρες όμως της Ευρώπης πώς το εφαρμόσαν ρε παιδιά?Γιατί δεν παραπονιέται κανένας μαγαζάτορας και κανένας πελάτης και βγαίνουν όλοι έξω και καπνίζουν??Ίσα ίσα οι πωλήσεις σε τσιγάρα μειώνονται και το έχει κόψει πολύς κόσμος έτσι,΄και με συνδιασμό που ΄τοσο πού έχει ενέβει η τιμή του πακέτου ε δεν συμφέρει να καπνίζεις πάλι φόρους δίνεις στο κράτος με το πακέτο που αγοράζεις .Και πρέπει να σταματήσουμε να λέμε εδώ είναι Ελλάδα και ακολουθούμε άλλο καθεστώς και να αλλάξουμε λίγο νοοτροπία και παιδεία.Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάτι ώστε να συμβιβαστούν και οι δύο πλευρές αλλά μακάρι Φανταστείτε το κράτος πόσο πολύ ήθελε να εφαρμόσει και να ρίχνει πρόστιμα και το ανέθεσε μόνο στην Δημοτική Αστυνομία που έχει μόνο 10 άτομα στο κάθε τμήμα ...Αντί να κοιτάν να μας ξεζουμίσουν και να μας πινουν το αίμα στους φόρους να κοιτάξουν να εφαρμόσουν κάποιους νόμους για να βγάλουν έσοδα για το κράτος

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο που άκουσα αυτές τις μέρες είναι η πτώση του τζίρου καφετεριών, εστιατορίων κλπ. Πιθανότατα να ναι αλήθεια. Αλλα βέβαια, σα λαός δεν μας πειράζει που ο καφές έχει φτάσει κοντά στα 5 ευρώ, και 10 να τον πάνε, εμέις θα πάμε... Το να μη "μας" αφήνουν όμως να καπνίσουμε αυτό "μας" πειράζει περισσότερο...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι κανεις μας σε θεση να κρινει κανεναν για τις προτειμισεις του.Εγω π.χ θελω με τον καφε μου να κανω 1-2 τσιγαρα,δεν μπορει κανεις να μου πει οχι δεν θες,γι αυτο λεω ξανα οτι το πιο σωστο ειναι να υποχρεωθουν οι επιχειρησεις να φτιαξουν χωρους κ για τους καπνιζοντες αλλα κ για τους μη,λυση δεν ειναι το εξω γιατι κ εγω οπως κ τους μη καπνιζοντες θα πληρωσω κανονικα τον καφε μου 5 η 10 η 20(λεμε τωρα)ευρω.Οσο για την υγεια μας ναι δεν εχεις αδικο αλλα μαλλον πρωτα θα πρεπει να αποβαλουμε το ανγχος απο την ζωη μας κ μετα θα κοψουμε και τις κακες συνηθειες.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο που άκουσα αυτές τις μέρες είναι η πτώση του τζίρου καφετεριών, εστιατορίων κλπ. Πιθανότατα να ναι αλήθεια. Αλλα βέβαια, σα λαός δεν μας πειράζει που ο καφές έχει φτάσει κοντά στα 5 ευρώ, και 10 να τον πάνε, εμέις θα πάμε... Το να μη "μας" αφήνουν όμως να καπνίσουμε αυτό "μας" πειράζει περισσότερο...!

Φίλε μου ξαναλέω εσύ μπορείς να καπνίζεις και 5 και 10 πακέτα αμα γουστάρεις .Εγώ που είμαι αντικαπνιστής όμως δεν το ανέχομαι να με δηλητηριάζεις ,εμάς τους αντικαπνιστές μας ενοχλεί να αναπνέουμε τον καπνό σας ,και ούτε θα καθόμαστε στο σπίτι μας για να μην το αναπνεόυμε και στο ψόφο έξω ,εμάς αυτό μας πειράζει περισσόρερο κατάλαβες ?Ας κόψουν το κεφάλι τους να βρούν μια μέση λύση

πρωτα θα πρεπει να αποβαλουμε το ανγχος απο την ζωη μας κ μετα θα κοψουμε και τις κακες συνηθειες.

Εμείς τις έχουμε κόψει τις κακές συνήθειες και οφείλετε να μας σέβεστε,εσείς οι καπνιστές το δημιουργείτε το πρόβλημα και όχι οι αντικαπνιστές .Όπως εσείς απαιτείτε δικαίωμα να πάτε σε ένα εστιατόριο να φάτε και σε μια καφετέρεια να πιείτε καφέ να καπνίζετε έτσι και εμείς θέλουμε να πηγαίνουμε και απαιτούμε να αναπνέουμε καθαρό αέρα

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο στοιχειώδης κοινωνικός πολιτισμός (και όχι απλά κάποιος νόμος) θα έπρεπε να επιβάλλη στούς καπνιστές να περιορίζουν το κάπνισμά τους στό σπίτι τους,στο αυτοκίνητό τους και σε ανοικτούς χώρους.

Σε οποιονδήποτε άλλο κλειστό χώρο στον οποίο πρέπει να συνυπάρχουν με μή καπνιστές,θα έπρεπε οι καπνιστές να σέβωνται το δικαίωμα τών πρώτων να αναπνέουν μιά καθαρή ατμόσφαιρα.

Στό κάτω-κάτω,τόσες δεκαετίες τώρα,οι μή καπνιστές σεβάστηκαν το "δικαίωμα" τών καπνιστών να ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα αυτή με τον καπνό τους....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους να μιά λογική απάντηση .Τόσα χρόνια εμείς οι αντικαπνιστές βάλαμε το κεφάλι μας με στη λάσπη και δεν μιλούσαμε αλλά ανεχόμασταν τους καπνιστές γύρω μας γιατί δεν είχαμε και άλλη επιλογή να προστατευτούμε και τώρα που ο τροχός γύρισε μας ζητάν και τα ρέστα από πάνω και ότι είμαστε ρατσιστές ,αυτοί είναι οι ρατσιστές που δεν μας σέβονται και μας σνομπάρουν και μας κοροϊδεύουν επειδή θέλουμε να αναπνέουμε καθαρό αέρα και μας λένε θα πεθάνεις γρήγορα και κάτι άλλες τέτοιες μαμακίες

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο στοιχειώδης κοινωνικός πολιτισμός (και όχι απλά κάποιος νόμος) θα έπρεπε να επιβάλλη στούς καπνιστές να περιορίζουν το κάπνισμά τους στό σπίτι τους,στο αυτοκίνητό τους και σε ανοικτούς χώρους.

Κοινωνικος πολιτισμος ειναι να καπνιζουν οι καπνιστες και στα καφε,και στα μπαρ,και στα μπουζουκια κ παντου ΑΡΚΕΙ να μην ενοχλουν τους μη καπνιστες.

Στό κάτω-κάτω,τόσες δεκαετίες τώρα,οι μή καπνιστές σεβάστηκαν το "δικαίωμα" τών καπνιστών να ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα αυτή με τον καπνό τους....

Δεν ειναι οτι σεβαστηκαν καποιο δικαιωμα ολα αυτα τα χρονια...απλα ηταν απαθεις;) Γιατι τοσα χρονια δεν φωναζαν η γιατι δεν βρεθηκαν χιλιοι μη καπνιστες σε ολοι την Ελλαδα να ανοιξουν ο καθενας απο ενα μαγαζι να πηγαινουν με τους φιλους τους να αναπνεουν καθαρο αερακι?

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικος πολιτισμος ειναι να καπνιζουν οι καπνιστες και στα καφε,και στα μπαρ,και στα μπουζουκια κ παντου ΑΡΚΕΙ να μην ενοχλουν τους μη καπνιστες.

Λάθος.Κοινωνικός πολιτισμός είναι να ΜΗΝ καπνίζουν οι καπνιστές σε χώρους τους οποίους μοιράζονται με μή καπνιστές,γιατί αυτοί είναι που εκπέμπουν επιβλαβή προϊόντα στον αέρα και όχι οι μή καπνιστές.

Εξ άλλου,πώς είναι δυνατόν να καπνίζουν οι καπνιστές σε χώρους διασκέδασης με ζωντανή ορχήστρα χωρίς να ενοχλούν τους μή καπνιστές;

Δεν ειναι οτι σεβαστηκαν καποιο δικαιωμα ολα αυτα τα χρονια...απλα ηταν απαθεις;) Γιατι τοσα χρονια δεν φωναζαν η γιατι δεν βρεθηκαν χιλιοι μη καπνιστες σε ολοι την Ελλαδα να ανοιξουν ο καθενας απο ενα μαγαζι να πηγαινουν με τους φιλους τους να αναπνεουν καθαρο αερακι?

Δέν είναι τόσο απλά τά πράγματα.Κατ'αρχήν,αναρωτιέσαι "γιατί τόσα χρόνια οι μή καπνιστές δέν φώναζαν".Ιδού ότι τώρα που (μέσω τού νόμου) "φωνάζουν",έρχονται οι καπνιστές και διαμαρτύρονται ότι τάχα τούς περιορίζουν την προσωπική τους ελευθερία.Επειτα,ο κόσμος δέν είναι στεγανός,δέν είναι όλοι οι καπνιστές μιά παρέα και οι μή καπνιστές άλλη μιά.

Γι'αυτό επιμένω ότι στούς κλειστούς δημόσιους χώρους όπου συνυπάρχουν οι μέν και οι δε,το δικαίωμα τών μή καπνιστών να αναπνέουν χωρίς βλάβες στην υγεία τους πρέπει να υπερισχύη τού δικαιώματος τών καπνιστών να καπνίζουν.

ΥΓ @proud ionian:Απλοϊκή αντιμετώπιση τού θέματος από τον γελοιογράφο (Ανδρέας Πετρουλάκης,άν δέν κάνω λάθος).Δηλαδή επειδή η εφαρμογή τού μνημονίου οδηγεί την Ελληνική οικονομία σέ ύφεση (που δέν αμφισβητείται) σημαίνει ότι πρέπει όσοι δέν καπνίζουμε να μήν μπορούμε να πάμε σε κανέναν δημόσιο χώρο γιατί θα μάς πνίγη η τσιγαρίλα και η κάπνα;Αλλο το ένα,άλλο το άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.Κοινωνικός πολιτισμός είναι να ΜΗΝ καπνίζουν οι καπνιστές σε χώρους τους οποίους μοιράζονται με μή καπνιστές,γιατί αυτοί είναι που εκπέμπουν επιβλαβή προϊόντα στον αέρα και όχι οι μή καπνιστές.

Εξ άλλου,πώς είναι δυνατόν να καπνίζουν οι καπνιστές σε χώρους διασκέδασης με ζωντανή ορχήστρα χωρίς να ενοχλούν τους μή καπνιστές;

Hastaroth με το να μην ενοχλουν που εγραψα εννοουσα να μην βρισκονται στον ιδιο χωρο.Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι καπνιστες και μη καπνιστες πρεπει να βρισκονται σε διαφορετικους χωρους,ετσι επρεπε να ειχε γινει πολλα χρονια πριν.Αν εσυ θεωρεις οτι κοινωνικος πολιτισμος ειναι να μην καπνιζει κανεις κ πουθενα επειδη εισαι μη καπνιστης τοτε κ για μενα,που καπνιζω,ο κοινωνικος πολιτισμος εχει μια αλλη διασταση.

Δέν είναι τόσο απλά τά πράγματα.Κατ'αρχήν,αναρωτιέσαι "γιατί τόσα χρόνια οι μή καπνιστές δέν φώναζαν".Ιδού ότι τώρα που (μέσω τού νόμου) "φωνάζουν",έρχονται οι καπνιστές και διαμαρτύρονται ότι τάχα τούς περιορίζουν την προσωπική τους ελευθερία.Επειτα,ο κόσμος δέν είναι στεγανός,δέν είναι όλοι οι καπνιστές μιά παρέα και οι μή καπνιστές άλλη μιά.

Γι'αυτό επιμένω ότι στούς κλειστούς δημόσιους χώρους όπου συνυπάρχουν οι μέν και οι δε,το δικαίωμα τών μή καπνιστών να αναπνέουν χωρίς βλάβες στην υγεία τους πρέπει να υπερισχύη τού δικαιώματος τών καπνιστών να καπνίζουν.;

Δεν απαντας ομως γιατι τοσα χρονια δεν οργανωθηκατε βρε αδερφε να κανετε μαγαζια μη καπνιστων...Γιατι μονο τωρα που βγηκε ο νομος θυμηθηκατε τα αντικαπνιστικα ιδεωδη σας?

Και στην τελικη,αν για σενα το δικαιωμα των μη καπνιστων υπερισχυει των καπνιστων,μπορειτε ανετα να φτιαξετε τους χωρους και τα μαγαζια που θα ειναι αποκλειστικα για σας,χωρις να χρειαζεται η συνυπαρξη των δυο κατηγοριων.

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι καπνιστες και μη καπνιστες πρεπει να βρισκονται σε διαφορετικους χωρους,ετσι επρεπε να ειχε γινει πολλα χρονια πριν.

Δηλαδή μ'αυτή τη λογικη εγώ που δεν καπνίζω δεν θα έπρεπε να βγαινω με τους φίλους μου που καπνίζουν ή μήπως δεν θα έπρεπε να τους βλέπω καν;

Ο hastaroth είπε κάτι πολυ σωστο που δυστυχως οι καπνιστές δυσκολευονται να το καταλάβουν "Επειτα,ο κόσμος δέν είναι στεγανός,δέν είναι όλοι οι καπνιστές μιά παρέα και οι μή καπνιστές άλλη μιά"

Και στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο τραγικο να βγει κανεις εξώ να κάνει το τσιγάρο του (ειδικα στην Ελλάδα), εχω βρεθει σε χώρες που ισχυει ο νόμος κι εβγαινα κι εγώ μαζί με τους για παρέα, ασε που γίνονται και γνωριμίες πιο ευκολα ετσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μ'αυτή τη λογικη εγώ που δεν καπνίζω δεν θα έπρεπε να βγαινω με τους φίλους μου που καπνίζουν ή μήπως δεν θα έπρεπε να τους βλέπω καν;

Γιατι τοσα χρονια που καπνιζαν παντου ολοι δεν τους εβλεπες τους φιλους σου?(δεν πηγαινες μαζι τους δηλαδη λογω του καπνου?)Η μηπως αν οριστουν μαγαζια καπνιζοντων κ μη,θα βγαινουμε σε ξεχωριστες παρεες? Νομιζω οτι αυτο το επιχειρημα δεν στεκει γιατι με την ιδια λογικη οταν βγαινεις με την παρεα σου εξω και οι 5 καπνιζουν,θα χωριζεστε για το οτι οι 5 θελουν να κατσουν εξω για φουμο κ οι λοιποι μεσα...παλι ξεχωριστες παρεες δηλαδη.

Και στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο τραγικο να βγει κανεις εξώ να κάνει το τσιγάρο του (ειδικα στην Ελλάδα), εχω βρεθει σε χώρες που ισχυει ο νόμος κι εβγαινα κι εγώ μαζί με τους για παρέα, ασε που γίνονται και γνωριμίες πιο ευκολα ετσι ;)

Και μεις ζουμε Σταθη...

Ας πουμε οτι ζεις στην Ιταλια,σε μια πολη ανω των 100.000 κατοικων,με πολλους Ελληνες φοιτητες.I Greci λοιπον,ειναι γνωστοι στην πολη,εδω και αρκετα χρονια,επειδη για να πιουν τον καφε τους θελουν 3ωρες:D(και οχι 1λεπτο οπως οι Ιταλοι...)και επισης οτι καπνιζουν σαν φουγαρα.

Εχουν φτιαξει λοιπον τα στεκια τους και οταν εφαρμοζεται ο νομος περι καπνισματος(περι το 2006 νομιζω)λενε,δεν μπορει,Ιταλοι ειναι,οργανωση εχουν,ρευστο διαθετουν,θα φτιαξουν σιγουρα αιθουσες καπνιστων στα μαγαζια τους.

Μετα απο 3χρονια λοιπον,ΕΝΑ ΜΟΝΟ μαγαζι(καφετερια)εχει κανει μια αιθουσα για καπνιστες(25 τετραγωνικα=5Χ5)και ενα εστιατοριο εχει απλως μαντρωσει με μουσαμαδες τον εξωτερικο του χωρο(απιστευτο κρυο το χειμωνα),που οταν ομως τους κλεινει τελειως,απαγορευεται το καπνισμαB)

Η αιτια αυτης της μη δημιουργιας χωρων καπνιστων,ειναι το οικονομικο,αφου οπως εχω μαθει,για να κανει ενας μαγαζατορας τον σωστο χωρο με το αντιστοιχο συστημα εξαερισμου που προυποθετει ο νομος,χρειαζεται δαπανη αρκετων χρηματων...

Αναγκαστηκαν ετσι ολοι,να στηριχτουν στους μη καπνιστες με αποτελεσμα αρκετα μαγαζια να κανουν διαγωνισμο μυγοσκοτωματος(!)και καθε φορα που περνας απ εξω να σου λενε ''γιατι δεν ερχεσαι πια?''

Και μετα απο αυτα τα 3 χρονια δεν βγαινει κανεις εξω η εστω ειναι ελαχιστοι οι καπνιστες που το επιχειρουν.Ο ενθουσιασμος 'του ας βγουμε εξω για ενα τσιγαρο,παιζει να γνωρισουμε κ κανα μωρο' αντικατασταθηκε απο το 'σπιτι,ποτα,τσιγαρακι κ καλουμε τα μωρα εδω'.

Πριν ενα μηνα περιπου εκλεισε και το μεγαλυτερο κλαμπακι της πολης που βρισκομαι γιατι απλουστατα δεν πατουσε πια κανεις ;)Οι περισσοτεροι την βγαζουν εξω με ενα ποτο στο χερι....εφοσον βεβαια το επιτρεπει ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δέν καταλάβαιναν οι Ελληνες καπνιστές τόσα χρόνια (οι ξένοι το έχουν καταλάβει) είναι ότι με το να καπνίζουν στους δημόσιους χώρους αναγκάζουν και τους μή καπνιστές να "καπνίζουν" μαζί τους,αφού αναπνέουν τον καπνό που εκπέμπουν τά τσιγάρα τους.

Αν το είχαν καταλάβει,τότε από μόνοι τους θα φρόντιζαν να μήν καπνίζουν όταν βρίσκωνται σε κλειστούς χώρους όπου υπάρχουν αναγκαστικά και μή καπνιστές.Θα ήταν μιά ένδειξη σεβασμού πρός αυτούς.

Αλλά δέν το κατάλαβαν,όπως είπα,και έτσι κάπνιζαν αδιαφορώντας άν οι άλλοι,αυτοί που δέν καπνίζουν,υποχρεωνόντουσαν να δέχωνται τον καπνό τους μέσα στά πνευμόνια τους,ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥΣ.....

Επαναλαμβάνω ότι κανείς δέν απαγορεύει στούς καπνιστές να καπνίζουν στον δρόμο,στην εξοχή,σέ κάθε ανοιχτό χώρο αλλά και σε οποιονδήποτε ΙΔΙΩΤΙΚΟ τους κλειστό χώρο.

Σε κλειστούς δημόσιους χώρους όμως,αυτός που θα υποχωρήση πρέπει να είναι αυτός που εκπέμπει τον καπνό και όχι αυτός που τον δέχεται.

Ακόμα και η "λύση" τής δημιουργίας καπνιστηρίων δέν είναι πάντα εφικτή (π.χ.σε κλειστούς συναυλιακούς χώρους με ζωντανή μουσική,όπου καπνιστές και μή καπνιστές πρέπει να έχουν οπτική επαφή με την σκηνή).

Οπότε γιά να αποφεύγωνται οι παρεξηγήσεις,παρερμηνείες,παραθυράκια και παρατράγουδα,καλύτερα να είναι γενική η απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους άνευ εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βαρεθεί την καραμέλα με το πως προσαρμόστηκε όλοι η Ευρώ΄πη κι εμείς δεν μπορούμε. Πέραν των επιχειρημάτων του NHSOS XIOS που συμφωνώ, εδώ στην Ολλανδία έχουμε τα Coffe shop που μπορεί να πάει και το 16χρονο πιτσιρίκι να φουμάρει σαν το ανάποδα του ΛΑΤΩ.Εδώ στην Γερμανία πας σε ενα μαγαζί πλακώνονται στις μπύρες οι Γερμανοί και μετά μπορεί να πέσει ξύλο , να σπάνε τα ποτήρια και να σε πάρουν τα σκάγια,...

Εγώ όλο αυτό το θέμα που έχει αναπτυχθεί με τον αντικαπνιστικό νόμο το θεωρώ μια υστερία που φτάνει στα όρια του κοινωνικού καννιβαλισμού.Με την ίδια λογική οι αντικαπνιστές δεν θα έπρεπε να μένουν Αθήνα με το τόσο καυσαέριο , δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν σε ψησταριές διότι η τσίκνα είναι 200 φορές πιο επιβλαβής λογο μονοξείδιου του άνθρακα από το τσιγάρο, θα..θα..

Δεν είμαι της άποψης να υπάρχει γενική ασυδοσία.Προφανώς και δεν θεωρώ σωστό να πάω στο ΙΚΑ να περιμένω στην ουρά και να καπνίζω πετώντας τις σταχτες και τις γόπες στο πάτωμα.Αλλά σε χώρους αναψυχής και διασκέδασης πρέπει να υπάρχουν και οι χώροι ή τα μαγαζιά για τους καπνιστές.

Ούτε π[ιστεύω ότι επειδή δεν μπορεί να ελεγχθεί το ζήτημα πρέπει να το απαγορέψουμε τελείως.Πάμε στο γνωστό ρητό που πονάει ένα δάχτυλο και κόβουμε ολόκληρο το χέρι για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Όπως είχε γίνει με τα φρουτάκια.Επειδή έπιασαν καμια 10αρια μαγαζατορες να έχουν μετατρέψει τα ηλεκτρονικά παιχνίδια σε φρουτάκια έκοψαν όλα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και τα αφαίρεσαν από όλα τα μαγαζιά.

Αυτή δεν είναι λογική κατ εμε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...