Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν θα ειναι εκπροθεσμο γιατι γραφω για την ΝΕΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ!!!

 

Άρα μιλάμε για Νοέμβρη του 2014. Ζήσε Μάη μου...

Για κανενα λογο δε μιλαμε για Νοεμβρη 2014,αλλα εντος τριμηνου ;) Και φυσικα και ειναι καλυτερα να ξεκινησουν τα δρομολογια μεσα στο χειμωνα για να μην υπαρχουν και περιθωρια αμφισβητησης της προθεσης για δρομολογηση του Ικαρος καθολη τη διαρκεια του ετους κατι που ειχε διευκρινησει και ο ιδιος ο Γκριμαλντι

(απο το 2.15 και μετα).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατι πρεπει μια οποιαδηποτε εταιρεια να διατηρει ενα οποιοδηποτε μονοπωλειο;;;

 

Γιατι οσες φορες δοθηκε ευκαιρια σε αλλη εταιρεια να μπει στη γραμμη των Χανιων, οι εταιρειες αυτες αποχωρησαν!! Οποτε διατηρηθηκε το μονοπωλειο στη γραμμη των Χανιων οχι επειδη το καταφερε εξωαγωνιστικα η ΑΝΕΚ (δεν αφησε να μπει καποιος αλλος), αλλα οι εταιρειες δεν αντεξαν στη γραμμη οπως η Minoan, HSW, Blue Star Ferries,

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειδικα για την Hsw και τη Blue Star Ferries(τη δευτερη φορα)ολοι ξερουμε τι συμφωνιες εκανε μαζι τους η Ανεκ προκειμενου να τους..''διωξει''


 οχι επειδη το καταφερε εξωαγωνιστικα η ΑΝΕΚ (δεν αφησε να μπει καποιος αλλος),,

Προς θεου!!!

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΛΥΡΟΣ είναι μια χαρά, πέρσυ το ταξίδεψα και μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Σχετικα με ΒΕΝΙΖΕΛΟ δεν εχω άποψη για τα μηχανολογικα, το ξενοδοχειακο ειναι λιγο ξεπερασμένο αλλα πρεπει να καταλαβουμε πως με την ακτοπλοια στην κοψη του ξυραφιου και τη χωρα το ίδιο, δεν γίνεται όλα τα βαπόρια να είναι παλάτια..Ας είμαστε ολιγαρκείς. Με αξιοπρεπές ξενοδοχειακό, καθαριότητα και εξυπηρέτηση, άνεση (από αυτή άλλο τίποτα το μεγαθήριο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ),καλοσυντηρημένες μηχανές και πάνω απ όλα ασφάλεια, το ταξίδι γίνεται μια χαρά έστω και με 18 κόμβους για 8-9 μήνες το χρονο που δεν υπάρχουν ημερήσια και δεν βιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

που'ναι ο μανωλης; ΟΕΟ; :P

 

Περισυ ηταν εκπροθεσμη... Φετος δεν παιζει αυτη η δικαιολογια!!! Για τον Σεπτεμβρη δεν λυσαξαν;;; Ε τον Σεπτεμβρη θα κατατεθει ξανα!!!

 

 

Άρα μιλάμε για Νοέμβρη του 2014. Ζήσε Μάη μου...

 

 

στο ιδιο εργο θεατες. ουτε στα εντος ουτε στα εκτος ημερησιας, εχουμε αιτημα του μανωλη για τα χανια. περιμενουμε το φλεβαρη για να δουμε αν θα γινει εμπροθεσμη δηλωση για του χρονου.

 

και ειχα φτιαχτει οτι θα παω χανια με τον ικαρο για τις γιορτες :D.

 

οποτε ξερουμε, στο ΣΑΣ του επομενου ιουνιου θα εχουμε παλι αιτημα για τα χανια :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτη ειναι και δικια μου απορια εδω και 2 χρονια και θα ηθελα να μου τη λυσει καποιος απο ολους αυτους που διαρρηγνυουν τα ιματια τους.Γιατι λοιπον δεν πρεπει να μπει η συγκεκριμενη εταιρεια στα Χανια?

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ήμαστε και λίγο δίκαιοι, θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που αναφέρει σχετικά με τα υπερήλικα πλοία και τις τράπεζες αλλα αν θέλει τόσο πολύ να κατέβει στα Χανιά με ετήσια δρομολόγηση γιατί δεν κατέθεσε αίτημα στο τελευταίο ΣΑΣ και να ξεκινήσει δρομολόγια απο  1 Νοεμβρίου? αλλα αντί γι αυτό είμαι σίγουρος ότι θα ζητήσει δρομολόγια απο 1 Απριλίου και πολύ σωστά δεν θα του τα δώσουν!!!! Εγώ είμαι υπέρ στο να κατέβουν οι Μινωικές στα Χανιά αλλα αν το ήθελαν πραγματικά θα κατέθεταν το αίτημα στις αιτήσεις δρομολόγησης και όχι για τρίτη φορά εκπρόθεσμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα(αν και τωρα δε νομιζω οτι μιλαμε για 1 Απριλιου).Αλλα γιατι δεν αντιμετωπιστηκε με τον ιδιο τροπο και η περιπτωση του Πατμος?(ρητορικο ερωτημα)

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο ΣΑΣ δεν ειναι το ΔΣ της Minoan Lines ουτε του Grimaldi Group αλλα της Attica Group και της ANEK Lines... 

 

Βρε παιδιά, κάθε τρείς και λίγο πάλι τα ίδια και τα ίδια...οι καλοί και κακοί. Την πρώτη φορά είχε ένα ενδιαφέρον η σχετική συζήτηση...το ΣΑΣ, το υπουργείο, τα Χανιά, η ΑΝΕΚ, το Πάτμος, οι σκοτεινές δυνάμεις κλπ...που δεν αφήνουν τις καλές Μινωικές να πάει στα Χανιά. Τώρα όμως καταντάει κουραστικό, στο ίδιο έργο θεατές. Από την στιγμή που οι Μινωικές έχουν φάει τόσες φορές πόρτα -έστω και για τυπικούς λόγους- και δεν φροντίζουν το νέο τους αίτημα να είναι πλήρως νομότυπο....τότε μάλλον δεν τους φταίνε οι άλλοι.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

...Το κάνουν για να το κάνουν! Υποβάλλουν αίτημα απλά για να το κάνουν. Έλεος πιά, σας καταλάβανε ΟΛΟΙ!

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ήμαστε και λίγο δίκαιοι, θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που αναφέρει σχετικά με τα υπερήλικα πλοία και τις τράπεζες αλλα αν θέλει τόσο πολύ να κατέβει στα Χανιά με ετήσια δρομολόγηση γιατί δεν κατέθεσε αίτημα στο τελευταίο ΣΑΣ και να ξεκινήσει δρομολόγια απο  1 Νοεμβρίου? αλλα αντί γι αυτό είμαι σίγουρος ότι θα ζητήσει δρομολόγια απο 1 Απριλίου και πολύ σωστά δεν θα του τα δώσουν!!!! Εγώ είμαι υπέρ στο να κατέβουν οι Μινωικές στα Χανιά αλλα αν το ήθελαν πραγματικά θα κατέθεταν το αίτημα στις αιτήσεις δρομολόγησης και όχι για τρίτη φορά εκπρόθεσμα!!!!!

 

τι λες ρε φιλε speedrunner. δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη καποιων ντε και καλα να ξεκινησει δρομολογιο απο 1η νοεμβριου. η αττικα θυμασαι ποτε ξεκινησε για ηρακλειο και για σουδα το λιγο διαστημα που εμεινε? το μπλου σταρ πατμος που μπηκε μεσα καλοκαιριου χιο-μυτιληνη? καποιοι εδω μεσα ακουνε  /διαβαζουν κατι και μας το κοπανανε, λες και ειμαστε ηλίθιοι... αμα αρνηθουν του ιταλου για τριτη φορα και φτασει την υποθεση στα ευρωπαικα δικαστηρια, να βγεις ΕΣΥ, ο νομικος, ο proud ionian και οσοι αλλοι υποστηριζουν την εταιρεια και να πληρωνετε ΕΣΕΙΣ παιρετερω φορους για τις παλλινωδιες των σασ

Link to comment
Share on other sites

ρε μανο η νομοθεσια αυτη ειναι και εχουμε αναλυσει και τους λογους που υπαρχει.

ας κανει εμπροθεσμα τη δηλωση του και ας ερθει. προσωπικα πιστευω οτι δεν θελει να ερθει και απλα ζητα χανια εκπροθεσμα καθε τρεις και λιγο για να πιεσει

 

ΥΓ:@ μιλτιαδης: τα ειπαμε για το πατμος.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε φιλε speedrunner. δεν μπορω να καταλαβω την εμμονη καποιων ντε και καλα να ξεκινησει δρομολογιο απο 1η νοεμβριου. η αττικα θυμασαι ποτε ξεκινησε για ηρακλειο και για σουδα το λιγο διαστημα που εμεινε? το μπλου σταρ πατμος που μπηκε μεσα καλοκαιριου χιο-μυτιληνη? καποιοι εδω μεσα ακουνε  /διαβαζουν κατι και μας το κοπανανε, λες και ειμαστε ηλίθιοι... αμα αρνηθουν του ιταλου για τριτη φορα και φτασει την υποθεση στα ευρωπαικα δικαστηρια, να βγεις ΕΣΥ, ο νομικος, ο proud ionian και οσοι αλλοι υποστηριζουν την εταιρεια και να πληρωνετε ΕΣΕΙΣ παιρετερω φορους για τις παλλινωδιες των σασ

 

Ούτε εμμονή έχω ούτε είμαι κατά της ΜΙΝΟΑΝ, απλά λέω το σωστό, δηλαδή αυτό που λέει και ο proud_ionian, ότι αν ήθελε να μπει στα Χανιά θα το είχε δηλώσει στις δηλώσεις τακτικής δρομολόγησης έτσι ώστε να μην μπορεί να του πει κανείς τίποτα, και αν δεν του έβγαινε μέχρι τότε δεν το έβαζε έτσι και αλλιώς δεν είναι δεσμευτικές οι δηλώσεις, αλλα προφανώς δεν το κάνει για να γίνετε όλη αυτή η φασαρία!!!! και ούτε στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια θα πάει ούτε πουθενά γιατί απλά δεν θέλει να μπει στα Χανιά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μυαγιαζεστε χωρις λογο και αιτια. Η νεα δρομολογιακη περιοδος ξεκιναει σ εναν χρονο. Για τοτε θα γινει η αιτηση. Οσο για τα εκπροθεσμα, αν ημασταν σε μια χωρα δικαιου, πολλα πλοια που μπηκαν σε δρομολογια ασχετες δρομολογιακες περιοδους δεν θα ειχαν μπει. Τα καλα και συμφεροντα καποιοι τα βλεπουν συνεχως μονοπλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η συζητηση γινεται για του χρονου απο Νοεμβρη παλι και αν.Ο Ικαρος δεν εχει καποιο πλεονεκτημα εναντι του Ελυρος οποτε δε θα προτιμηθει ευκολα.Αν λαβουμε υποψιν οτι απο του χρονου αντι του Λατω θα εχουμε και τη μετασκευασμενη καραβαρα Λευκα Ορη...Νυχτα εφυγαν ολοι οι αλλοι.Νυχτα θα φυγει και ο μανωλακης.Μα γιατι τα ιδια Παντελη μου τα ιδια Παντελακη μου.Καλη η κλαψα αλλα μεχρι ενα οριο.Του χρονου το Νοεμβρη θελω να δω τη κινηση του Ικαρου και τη κινηση του Ελυρος και σς φορτηγα και σε επιβατες.Το μονο που θα καταφερει ο Ιταλος ειναι να κανει την εταιρεια του περισσοτερο ζημιογονα.Κοινως πολυ φασαρια για το τιποτα.Οι εκβιασμοι για αποχωρηση απο τη Βενετια και συσπειρωση στα μετοπισθεν δε θα περασουν

Οσον αφορα για τη περιοδο δρομολογησης σωστα τα ερωτηματα σας αλλα θετω και εγω αλλο ενα.Τι καταφερε το Πατμος που μπηκε καλοκαιρι;Να αποχωρησει Χειμωνα.Οποτε ποιο το συμπερασμα.Δε συμφερει κανενα η επιπλεον δρομολογηση πλοιων σε γραμμες.Ο περιστασιακος επιβατης θαναι κερδισμενος βραχυπροθεσμα(φοιτητες κτλ) οι μονιμοι κατοικοι νησων ομως θαναι ομως χαμενοι μακροπροθεσμα.Απλα ειναι τα πραγματα ζυγιζονται και για αυτο απορριπτονται οι Μινωικες.Καποιοι απο το ΣΑΣ ισως να ξερουν τι κανουν και σωστα δεν υποκυπτουν στο πειρασμο μη επιτρεποντας εκβιαστικες κινησεις εταιρειων προς αντιπαλες εταιρειες.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΚΕ απο το ΣΑΣ δεν ξερουν τι τους γινεται. Εξυπηρετουν συμφεροντα και φαινεται σε καθε τους συνεδριαση. Αφου λοιπον ειστε ολοι σιγουροι οτι δεν θα δορμολογηθει και οτι θα φυγει νυχτα, αστον να μπει, να φαει τα μουτρα του και ας φυγει νυχτα να εχουμε να λεμε περισσοτερα. Δεν μπορεις να κρινεις πριν δεις το αποτελεσμα. Ουτε η "καραβαρα" Λευκα Ορη θα μπει στα Χανια ουτε μετασκευη θα γινει γιατι λεφτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Οσο για το ποιος θα γινει περισσοτερο ζημιογονος, ασε να ερθει εκεινη η ωρα και το ξανασυζηταμε. Οσο για το τι θα κερδισει απο τα Χανια, ασε να το κρινουν αλλοι! Χαμενοι στον ανταγωνισμο δεν ειναι οι επιβατες παντως!

Link to comment
Share on other sites

 

νομικε, αμα θελεις τα χανια να παραμεινουν μονοπωλιο, τοτε θα πρεπει και ΕΣΥ να αποχωρησεις απο ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΗ της ιταλιας και απο το πειραιας - ηρακλειο. Τι νομιζες! Τα παντα εχουν ενα τιμημα... οσο για περι ζημιογονων δρομολογιων (εφοσον μπει στα χανια), ο ιταλος εχει 100 γραμμες ΚΕΡΔΟΦΟΡΕΣ. Και ζημια να εχει σε μια, στα @ρχιδι@ του, δεν θα πτωχευσει! κοιτα εσυ που η ανεκ σου, δεν μπορει να καταβαλλει στην ωρα της τα δεδουλευμενα των εργαζομενων της, ακομα και στο μονοπωλιακο δρομολογιο των χανιων. και μονο που υπαρχει το ενδεχομενο να μπει ο ιταλος στη γραμμη, σκεψου τι πανικος ΣΑΣ πιανει!

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Ας μας απαντησει καποιος απι τη μερια του Ιταλου στο πιο σημαντικο ερωτημα σχετικα με τη δρομολογηση πλοιου Μινωικων στα Χανια.Για ποιο λογο θελει η Ναπολιτανα εταιρεια να φερει πλοιο με γαλανολευκη στα Χανια;Απαντηστε αν μπορειτε.Μη μου πειτε ομως οτι την επιασε ενδιαφερον για τους χανιωτες.Η οτι ανακαλυψε ξαφνικα τη γραμμη με τα χρυσα αυγα.Επαναλαμβανω.Εκβιασμοι δε θα περασουν ευκολα.Ειδικα οταν προκειται για ζητημα ζωης η θανατου η Ανεκ ειμαι σιγουρος οτι θα κανει τα παντα.Και εδω κολλανε τα 2 βαπορια που επιστρεφουν.Τυχαιο να γυρνανε τωρα;Δε νομιζω.Καποιοι θελουν και οβειρευονται να γονατισουν την Ανεκ κοινως να τη συρρικνωσουν μονο στα Χανια.Οι λογοι φυσικα προφανης.Θελουν κυριαρχια στην Αδριατικη.Θελουν παντου επικρατηση.Η αλαζονεια στο μεγαλειο της.Αυτες ειναι αληθειες φιλοι μου αν διαφωνειτε απαντηστε και εξγγηστε γιατι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...