Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 818
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάντως στο χθεσινό δρομολόγιο, στις 21:00 από Πειραιά το ΚΡΗΤΗ ήταν ήδη δίπλα στο ΠΑΛΑΣ και στο Ηράκλειο μπήκε πρώτο και σίγουρα πολύ νωρίτερα μιας κ με το ΠΑΛΑΣ φτάσαμε λίγο πριν τις 7!!!!!

Επίσης μου κάνει εντύπωση που σε ΚΝΩΣΣΟΣ/ΦΑΙΣΤΟΣ τα CINEMAS έγιναν INTERNET CORNER :D

Link to comment
Share on other sites

Προχθες ειχα την τιμη να ταξιδεψω απο ηρακλειο για πειραια με το Blue star 1.Εντυπωσεις μπορω να πω οι καλυτερες..Μαρεσε παρα πολυ αν εξαιρεσεις τους πολλους και εντονους κραδασμους στο τελευταιο σαλονι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για ποιό λόγο άραγε η ΑΝΕΚ θα κρατήσει στην γραμμή τον Έλυρο μέχρι και το Πάσχα μετά απο επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας???

Προκιμένου να χτυπήσει το ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ πέρνει τον Βαπόραρο (Ελυρο) απο την Σούδα και το πάει στο Ηράκλειο??

Εμένα δεν μου αρέσει πάντως το ζευγαράκι Έλυρος - Κρήτη Ι αλλα γουστάρω να κάνω ένα ταξιδάκι να δούμε και τον Βαπόραρο !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το δρομολόγιο του Σαββάτου του κόκκινου καταργείται πλέον. Από 12 Ιουνίου επιστρέφει. Εξαίρεση τα Σάββατα 13/3, 27/3, 10/4 που το δρομολόγιο θα γίνει κανονικά.

Edited by proud_ionian
move post
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία προτίθετε να ζητήσει τήν αλλαγή ωραρίου τού ''sf xii'' από πειραιά - ηράκλειο 09:00'

και ηράκλειο - πειραιά 09:00' τής επομένης , νομίζω ότι ήταν πασιφανές ότι αυτό χρειαζόταν ,δηλαδή διαφορετικό 'time table'' από τίς δύο κρητικές εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι καλή κίνηση τώρα που καλοκαιριάζει. Θα φεύγει από Πειραιά πριν τα ημερήσια Παλατιών και ΑΝΕΚ. Το πρόβλημα είναι πως θα φτάνει Πειραιά εντελώς άκυρη ώρα (3.30-4.00 τη νύχτα).

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος gpap2006 τι θα κάνεις άμα βγεις στον Πειραιά 3-4 τα ξημερώματα; Ούτε συγκοινωνίες, ούτε τίποτα. Έρμαιο τον ταξί θα είσαι άμα δεν έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο. Εκτός αν κόψει ταχύτητα και φτάνει πιο αργά αλλά και πάλι θα το προλαβαίνουν οι άλλοι. Δυο φορές χαμένος δηλαδή...

Μου δημιουργείται η εντύπωση πως η Attica κάνει κινήσεις προεκειμένου να μαζέψει ότι μπορεί από τα ασυμάζευτα μέχρι το βαπόρι να επιστρέψει στα παλιά του γνώριμα λημέρια...B)

Link to comment
Share on other sites

Σαν δρομολόγιο, δεν μου ακούγεται άσχημο. Θα είναι το πρώτο πλοίο που θα φεύγει και από Πειραιά και από Ηράκλειο, θα κόβει τα ταχύτητα στο βραδινό δρομολόγιο ώστε να φτάνει 5:00-6:00, και να προλαβαίνει να ξεφορτώνει και να ξαναφεύγει. Στο βραδινό άλλωστε δρομολόγιο δεν έχει λόγο να πάει πιο γρήγορα. Η πρωινή αναχώρηση είναι κάτι καινούριο για την Κρήτη, για τους καλοκαιρινούς μήνες μπορεί να πάει καλά. Άλλωστε δεν έχει και τίποτα να χάσει.

Πάντως, ας έρθει πρώτα το καλοκαίρι και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το να φεύγει 9 το πρω έχει νόημα ΜΟΝΟ τα Σαββατοκύριακα, και το να φεύγει 9 το βράδυ από Ηράκλειο είναι αστοχία σκέτη. Το ότι είναι το τελευταίο καράβι που φεύγει από Ηράκλειο είναι συγκριτικό πλεονέκτημα για όσους από εμάς θέλουμε να εμτελλευόμαστε στο έπακρο το χρόνο μας στην Κρήτη

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, χτες το SF κατέβηκε με πάρα πολύ κόσμο ενώ επίσης ΑΝΕΒΗΚΕ και με πάρα πολύ κόσμο, ενώ και η κίνηση των φορτηγών μου φάνηκε αξιοπρεπής, με δεδομένο φυσικά ότι είναι Κυριακή.

Δε θα μου έκανε εντύπωση αν η πηγή της φημολογίας για αποχώρηση από το Ηράκλειο, πώληση πλοίων, κλπ είναι μάλλον κακόβουλη....

Θα ξανατονίσω, ο καταναλωτής χρειάζεται ΕΠΙΛΟΓΕΣ, και η είσοδος του 3ου παίκτη μας τις έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μου έκανε εντύπωση αν η πηγή της φημολογίας για αποχώρηση από το Ηράκλειο, πώληση πλοίων, κλπ είναι μάλλον κακόβουλη....

Το ανέφερες και αλλού.. Δεν ξέρω αν υπάρχει δόση αλήθειας (πχ όντως να εξετάζεται σαν σενάριο) ή είναι ράδιο αρβύλα.. Απλώς να σημειώσω ότι τόσες και τόσες φορές έχουμε ακούσει από διάφορες "πηγές" περί αποχώρησης των Μινωικών από τη γραμμή και μάλιστα τότε κάποιο το είχαν δεδομένο και πανηγύριζαν. Σήμερα όμως εσύ για παράδειγμα βλέπεις τη νέα φήμη ως κακόβουλη! (δεν ξέρω αν είναι, ούτε με ενδιαφέρει)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω όμως ότι είχε γραφτεί ποτέ σε έντυπο (δήθεν σοβαρό) φημολογία για αποχώρηση των Μινωικών(εκτός αν κάνω λάθος και δε θυμάμαι καλά), παρά μόνο σαν ράδιο αρβύλα.

Εγώ αυτό που πάση θυσία θέλω είναι ΕΠΙΛΟΓΕΣ και ανταγωνισμό, όχι το ωραιότατο καρτελ που στήνουν. Αν αύριο η Attica αρχίσει και απλώς ταξιδεύει με το κλασικό βραδινό δρομολόγιο τότε θα τους κόψω τελείως και αυτούς και θα ταξιδεύω με τον αντίστοιχο "νέο παίκτη".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η εταιρεία προτίθετε να ζητήσει τήν αλλαγή ωραρίου τού ''sf xii'' από πειραιά - ηράκλειο 09:00'

και ηράκλειο - πειραιά 09:00' τής επομένης , νομίζω ότι ήταν πασιφανές ότι αυτό χρειαζόταν ,δηλαδή διαφορετικό 'time table'' από τίς δύο κρητικές εταιρείες.

Από τις 02/07/2010 έως τις 29/08/2010 το Superfast XII αλλάζει τις ώρες αναχώρηση του αλλα θα εχει καθημερινα δρομολογια

Από Πειραιά θα αναχωρεί στις 09:00* και θα φτάνει στο Ηράκλειο στις 15:30 (6,5 ωρες)

Από Ηράκλειο θα αναχωρεί στις 21:30 και θα φτάνει στο Πειραιά στις 05:30 (8 ώρες)

*Στο site της Superfast λέει αναχώρηση από το Πειραιά στις 19:00 αλλά μάλλον πρόκειται για λάθος, δε βγαίνει αλλιώς το δρομολόγιο (όποτε ας το διορθώσουν οι αρμόδιοι της Superfast:rolleyes:)

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Η αναχώρηση από Πειραιά βολεύει μόνο τις Σαββατιάτικες αναχωρήσεις, ενώ πλέον στο δρομολόγιο της επιστροφής δεν διαφοροποιείται καθόλου, μιας και 21:30 φεύγουν όλοι.

Κρίμα, έλπιζα φέτος το καλοκαίρι να κατέβαζα και αυτοκίνητο πρώτη φορά με το κόκκινο, αλλά δυστυχώς μάλλον θα καταλήξω στα γνωστά λημέρια.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 02/07/2010 έως τις 29/08/2010 το Superfast XII αλλάζει τις ώρες αναχώρηση του αλλα θα εχει καθημερινα δρομολογια

Από Πειραιά θα αναχωρεί στις 09:00* και θα φτάνει στο Ηράκλειο στις 15:30 (6,5 ωρες)

Από Ηράκλειο θα αναχωρεί στις 21:30 και θα φτάνει στο Πειραιά στις 05:30 (8 ώρες)

Θεωρώ ότι θα μπορούσε να κάνει καλό και το γεγονός ότι πλέον το πλοίο θα μένει πιο πολλές ώρες στο λιμάνι του Ηρακλείου. Προσωπικά μ'αρέσει να το βλέπω εκεί το πλοίο, παρά να έρχεται μια στιγμή, να ξεφορτώνει και απευθείας να φορτώνει και να φεύγει.

Πάντως η αλλαγή στη διαδρομή Ηράκλειο-Πειραιάς είναι αρνητική..

ΥΓ. Η αλλαγή σε 8 ώρες ταξιδιού ως απάντηση σε όσους έλεγαν για πιστά 6,5 ώρες και έκραζαν τις Μινωικές που το πήγαινε πιο οικονομικά προ ΣΦ εποχής. Λογική κίνηση φυσικά, απλώς κάποιοι βιάστηκαν να μιλήσουν λίγο παραπάνω για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο δρομολόγια είναι αρνητική.

Το να φεύγεις 09:00 σε εργάσιμη μέρα δε νομίζω πως έχει νόημα, μιας και αν θες να κατέβεις Κρήτη απλά φεύγεις με το βραδυνό της προηγουμενης ημέρας και καθάρισες. Αντιθέτως, αναχώρηση Σάββατο και Κυριακή πρωι έχει σαφές νόημα μιας και δεν είναι εργάσιμες.

Το σκέλος Ηράκλειο --> Πειραιάς υποβαθμίζεται σαφέστατα....

Link to comment
Share on other sites

Ας μην προτρέχουμε να κάνουμε κρίσεις και επικρίσεις. Οι άνθρωποι της ΑΤΤΙΚΑ κάτι παραπάνω από εμάς θα γνωρίζουν για να κάνουν την αλλαγή αυτή. Το μόνο βέβαιο είναι πως το κόκκινο έχει ανέβει πολύ το τελευταίο τρίμηνο από πλευράς κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι συμφωνώ ότι κάτι παραπάνω από εμάς πρέπει να ξέρουν, δεν έχουν δικαιωθεί μέχρι σήμερα!

Όσο για το "μόνο βέβαιο", επίτρεψε μου μέχρι να δω στοιχεία να αμφιβάλλω!!

Άσε που το ίδιο πράγμα το ακούω συνέχεια από όταν μπήκε, αλλά ακόμη στην αναμονή είμαι! :P

Οπότε λίγη ακόμα υπομονή!

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...