Jump to content
Shipfriends

Aylah (ΙΜΟ 9097331)


Recommended Posts

Αφού μας το επιβεβαίωσαν οι φίλοι από τη Βόρεια Ελλάδα

Το ΜΟΑ είχε υπογραφτεί εδώ από τις 05 Ιουλίου. Δεν είχε ανακοινωθεί δημόσια η αγορά του πλοίου, γιατί η ΑΝΕΘ είχε διαφορές ως προς το τελικό ποσόν που κόστισε η κατασκευή του πλοίου. Το πόσο που έχω ακούσει είναι μικρότερο από αυτό που μας ενημερώνει η ΕΒΔΟΜΗ

Αντε καλοριζικο. Και ποτε η παραδοση με το καλο? Θα το δουμε στο Σαρωνικο κοκκινο δηλαδη? :rolleyes:

Εάν πάνε όλα καλά την άλλη Δευτέρα (03/08/09) θα κατέβει στο Πειραιά το πλοίο.

Να σας ενημερώσω τελικά ότι το πλοίο θα δουλέψει στο Σαρωνικό. Η γραμμή που ακούγεται είναι Σουβαλα Αγκίστρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...Το νέο όνομα θα είναι Καλλιρρόη

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου, μα καθόλου, αλλά -εννοείται- δεν μου πίπτει και λόγος.

Δηλάδή από το Φοίβος & Αθηνά, περάσαμε στο Φοίβος & Καλλιρόη. Δεν μπορώ να πω, από φαντασία...............

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάνε όλα καλά την άλλη Δευτέρα (03/08/09) θα κατέβει στο Πειραιά το πλοίο.

Να σας ενημερώσω τελικά ότι το πλοίο θα δουλέψει στο Σαρωνικό. Η γραμμή που ακούγεται είναι Σουβαλα Αγκίστρι.

Μια διορθωση για τη παραλαβη του πλοιου. Τελικα αυτη τη Δευτερα θα ανεβουν καποια ατομα απο τη Nova Ferries για τη παραλαβη του πλοιου. Και απο οτι ακουγεται θα κατεβει με το πληρωμα της ΑΝΕΘ που ειναι ναυτολογημενο

Link to comment
Share on other sites

ιδου και μερικες φρεσκιες χθεσινες φωτο απο το thassos VIII .........

στεκει αραγμενο στο ΛΙΜΕΝΑ της Θασου και βλεπει τα αλλα καραβια να πηγαινοερχονται

επισης δημιουργει και ωραια παχια σκια για parking αυτοκινητων:D

post-1292-128326982399_thumb.jpg

post-1292-128326982403_thumb.jpg

post-1292-128326982405_thumb.jpg

post-1292-128326982406_thumb.jpg

Edited by Neptune
merge
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άξιζε ολη η προσπάθεια για το νέο καραβι... το μονο θετικο ειναι η αλλαγη της διοικησης που ισως βγάλει την εταιρεια απο τα προβληματα της!!! Κρίμα που θα πουληθεί γιατι το Θάσος 8 φαινεται οτι μετραει στην κατηγορια του!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού μας το επιβεβαίωσαν οι φίλοι από τη Βόρεια Ελλάδα

Να σας ενημερώσω τελικά ότι το πλοίο θα δουλέψει στο Σαρωνικό. Η γραμμή που ακούγεται είναι Σουβαλα Αγκίστρι.

Μήπως είναι Αίγινα-Αγκίστρι;Μού φαίνεται λογικώτερο,αφού έτσι "χτυπάει" και το παρομοίων προδιαγραφών και δομών ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ τού ανταγωνιστή της που κάνει την ίδια γραμμή.

Αλλωστε,η Σουβάλα δέν έχει και λιμάνι κατάλληλο γιά να προσεγγίση εκεί πλοίο τού μεγέθους αυτού (έστω και μέ την πλώρη),καί επίσης εξυπηρετείται από τον "Αλέκο" (χωρίς αυτοκίνητα μέν,αλλά αφ'ενός όποιος έχει ΙΧ αποβιβάζεται στην Αίγινα και πάει εκείθεν οδικώς-ζήτημα να είναι είκοσι λεπτά η διαδρομή,αφ'ετέρου δέν είναι και ιδιαίτερα σπουδαίος προορισμός η Σουβάλα-όσες φορές έχω περάσει καθ'όδόν πρός Αγία Μαρίνα,λίγος κόσμος κατεβαίνει εκεί από το πλοίο).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άξιζε ολη η προσπάθεια για το νέο καραβι... το μονο θετικο ειναι η αλλαγη της διοικησης που ισως βγάλει την εταιρεια απο τα προβληματα της!!! Κρίμα που θα πουληθεί γιατι το Θάσος 8 φαινεται οτι μετραει στην κατηγορια του!!!

Λίγο αντιφατικό μου φαίνεται το παραπάνω

Το Θάσος 8 (που χτίστηκε από την προηγούμενη διοίκηση) μετράει στην κατηγορία του και είναι κρίμα που θα πουληθεί (από την τωρινή διοίκηση) αλλά η αλλαγή της διοίκησης είναι θετική γιατί ίσως βγάλει την εταιρία από τα προβλήματά της.

Τσπ, μπαίνουμε σε άλλου είδους συζήτηση (για το αν καλώς πωλείται το 8) η οποία στηρίζεται σε ένα βαθμό σε υποθέσεις και εκτιμήσεις

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ισως δεν εκφραστηκα σωστα! εννοω, οτι απ οτι αποδειχθηκε η παλαια διοικηση ανοιχτηκε οικονομικά με αποτέλεσμα να μην πληρώνονται οι εργαζόμενοι και τα συναφή, αυτό σημαινει ότι από την στιγμή που κάτι δεν πήγαινε καλά επρεπε να αλλάξουν κάπως τα πραγματα. Οσον αφορα το Θάσος 8 είναι κρίμα γιατι καποιοι κουράστηκαν για να ολοκληρώσουν την προσπάθεια της ναυπήγησης του.

Link to comment
Share on other sites

...γιατι καποιοι κουράστηκαν για να ολοκληρώσουν την προσπάθεια της ναυπήγησης του.

Να μην ξεχάσουμε και αυτούς που συνέβαλαν οικονομικά σε περιόδους αφραγκιάς..μέτοχοι και μη. :rolleyes: Αφού δεν μπορούν να εκμεταλευτούν το καράβι, στο καλό να πάει και εύχομαι να εδραιωθεί στη γραμμή που θα μπεί!

Link to comment
Share on other sites

Το Θάσος VIII θα φύγει σήμερα από τη Θάσο και αναμένεται να φτάσει στο Πειραιά τη Παρασκευή πρωί, οπού αναμένεται να δέσει στο Ν.Μ Δραπετσώνας, για να αλλάξει τα σινιάλα και όνομα. Θα ανέβει για δεξαμενισμό και αναμένεται να είναι έτοιμο για δρομολόγηση πριν το 15 Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχε ετοιμάσει τα χαρτιά για τη μετονομασία του πλοίου σε Καλλιρρόη, προχθές το αφεντικό της NOVA Ferries είδε ότι δεν είχε περάσει το Καλλιρρόη, γιατί οποίος είχε ακούσει το Καλλιρρόη δεν τους ηχούσε καλά σαν όνομα.;)

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου, μα καθόλου, αλλά -εννοείται- δεν μου πίπτει και λόγος.

Οπότε είδε και αποείδε και προχθές αποφάσισε να του αλλάξει το όνομα σε Φαίδρα

Σίγουρα καλύτερο ειναι το Φαίδρα (PHEDRA) από το Καλλιρρόη, αλλά προσωπικά μου άρεσαν αλλά δυο ονόματα που είχαν πέσει στο τραπέζι. Αλλά το Nova Star;) που μου άρεσε περισσότερο και έπειτα το Αρετούσα;)

Link to comment
Share on other sites

Nova star ακουγεται πολύ καλο... καλλιροη παραπεμπει αλλου ενω το Φαιδρα είναι ενα απο τα ιδια!!!

Ακου εκει πλοίο με το ονομα Φαιδρα...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Φαιδρα,Αρετουσα αντε και Ικαρος και Πασιφαη οι επομενες ιδεες.:D

Τελος παντων σε σχεση με το Nova star προτιμω χιλιες φορες το ΦΑΙΔΡΑ κι ας παραπεμπει στο αλλο το ΦΑΙΔΡΑ ειδικα απο τη στιγμη που και το ονομα του αλλου βαποριου της εταιρειας κινηται στο ιδιο μηκος.Ειναι πιο Ελληνικο και λιγοτερο απροσωπο

Περα απο την ονοματολογια νομιζω οτι το συγκεκριμενο πλοιο ηταν μια λαθος κινηση απο την ΑΝΕΘ.Κοστισε αρκετα περισσοτερα χρηματα απο τον αρχικο προυπολογισμο με αποτελεσμα να μην μπορει η εταιρεια να αντεξει το οικονομικο βαρος.

Τουλαχιστον αυτη καταφερε και το πουλησε και πηρε μια οικονομικη ανασα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μιά χαρά μού φαίνεται το Καλλιρόη σάν όνομα (μού θυμίζει και μιά συμμαθήτριά μου στο δημοτικό,την οποία κυνηγούσα αγρίως διότι μέ πείραζε :D )

Πλοίο μέ τό όνομα Φαίδρα υπήρξε,ώς γνωστόν,καί μάλιστα λίαν πετυχημένο στην Ελληνική ακτοπλοϊα.Τό να ξαναδώσουν το ίδιο όνομα σέ άλλο πλοίο είναι κάπως "χμμμ" (ναί,εντάξει,και το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ίδια περίπτωση είναι,αλλά κι'αυτό δέν παύει να μού φαίνεται επίσης κάπως "χμμμμ"...).

Οσο γιά τό Nova Star,η άποψή μου είναι οτι πιό πετυχημένο θά ήταν το Supernova,κάνοντας αναφορά και στό γνωστό είδος αστέρων.

Εν πάσει περιπτώσει,αφού το όνομα αποφασίστηκε,δέν μάς πίπτει λόγος.

Ετσι λοιπόν καί τά δύο πλοία τής εταιρείας έχουν όνομα που αρχίζει μέ τό ίδιο γράμμα ("Φ").

Ελπίζω να είμαι από τούς πρώτους shipfriends που θά τό τιμήσουν (άν δρομολογηθή λίγο πρίν το 15αύγουστο),ώστε να γράψω και σχετικό trip report....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καλύτερο είναι το Φαίδρα (PHEDRA)
Για ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ.

Μόνο που αυτή τη φορά θα έχει διάφορα ο τρόπος γραφής στα Αγγλικά. Αντί για Fedra που ήταν πλοίο των Μινωικών τώρα θα είναι PHEDRA. Όπως και ο Φοίβος στα Αγγλικά γράφεται Phivos

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το Θάσος VIII πέρασε στην ιστορία. Σβήστηκε παλιό όνομα του πλοίου, γράφτηκε προσωρινά το νέο όνομα και το πλοίο αναχώρησε για τη Περαμο, για να κάνει τον ανεφοδιασμό του και αναμένεται σε λίγη ώρα να αναχωρήσει για το ταξίδι προς το Πειραιά. (Περίπου 17 ώρες θα κάνει)

Εισαι απεχτος "Παναγια Εκαντοταπιλιανή" που τα μαθαινεις όλα αυτα ωρε!!!

Μα φυσικά από το www.shipfriends.gr:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο όνομα, καλυτερότερο μακράν του ...Καλλιρρόη. Και ωραίος συνδυασμός ονομάτων για τον διμελή -πλέον- "στόλο" της εταιρείας. ΦΟΙΒΟΣ και ΦΑΙΔΡΑ :). Δεν το κρύβω, η ονοματοδοσία και η ονοματολογία των πλοίων είναι κάτι που πάντα μου άρεσε να ασχολούμαι.

Καλώς να μας έρθει στον Περαία λοιπόν το νεότευκτον. Άιντες, να ...κοκκινίσει περισσότερο το ούτως ή άλλως κατακόκκινο λιμάνι ;):D.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το Θάσος VIII πέρασε στην ιστορία. Σβήστηκε παλιό όνομα του πλοίου, γράφτηκε προσωρινά το νέο όνομα και το πλοίο αναχώρησε για τη Περαμο, για να κάνει τον ανεφοδιασμό του και αναμένεται σε λίγη ώρα να αναχωρήσει για το ταξίδι προς το Πειραιά. (Περίπου 17 ώρες θα κάνει)

Μήπως γνωρίζουμε τί ώρα έφυγε διά τά μέρη μας;Στίς 6 τό απόγευμα θά είμαι στο λιμάνι γιά αναχώρηση,υπάρχει περίπτωση νά τό πετύχω κάπου;Νά ξέρω να έχω τόν φωτογραφικό μου εξοπλισμό σε ετοιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...