Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Eλαφρά οπλισμένες είναι κ το βασικό δεν έχουν σόναρ εκτός αν εμπλακούμε σε ένα δαπανηρό πρόγραμμα επανεξοπλισμού τους Πάντως προσφέρονται σε Ουκρανία κ Ταϊβάν το οποίο  όμως διαθέτει αξιόλογη πολεμική βιομηχανία που πριν κάμποσα χρόνια είχε κάνει αγνώριστα Fletcher κ FRAM.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Υποεξοπλισμένες ειναι..οχι ελαφρά οπλισμένες..! Αλλά από το τίποτα,κατι είναι κι αυτό. Καλά, νομίζεις πως το sonar των S πιάνει τίποτα..?..ό,τι κάνει το οργανικό ελικόπτερο, από'κει και πέρα το χάος. Μακάρι να πέσουν λεφτά στο ΠΝ να πάρουμε πλοία της προκοπής. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι που είναι μικρό το μπάτζετ του ΠΝ αν κάνει το λάθος και πάρει LCS δεν θα περισσέψει τίποτα για τα άλλα πλοία.Κατα την γνώμη μου το μόνο καλό με τα LCS είναι ότι σε λίγα χρόνια θα τα παροπλισουν  όλα οι Αμερικάνοι και έτσι θα μπορέσουμε να φτάσουμε τις μονάδες επιφάνειας που θέλουμε,αλλά θα είναι πλοία υποεξοπλισμενα ακριβά και επιζήμια 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί ΜΑΛΛΟΝ οι αλουμινότρατες θα φάνε τις Gowind ή Fx-30 που είναι πολύ αξιόλογες κορβέτες. Αψυχολόγητη ενέργεια από το ΠΝ. Αν μη τι άλλο, με Tacticos&Thetis&Combats21 κοντράρουμε στα ίσα την Αίγυπτο σε πολυτυπία σε CMS. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, ο ΑΓΕΕΘΑ λύσσαξε για πλοία από ΗΠΑ, καλά για το Δρυμούση και τον Κατάρα δεν το συζητάμε. Kαι δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε στην επίσκεψη του ΑΓΕΕΘΑ στο Ναύσταθμο και στο Αρχηγείο Στόλου, ελπίζω μόνο κάποια στιγμή να λογοδοτήσουν για αυτά τα τεράστια λάθη. Το ΠΝ άργησε μεγαλοπρεπώς και ευκαιρίες χάθηκαν, τώρα αλουμινότρατες υποεξοπλισμένες.  

Edited by Nick the Greek
Πιπέρι
Link to comment
Share on other sites

4 LSC και 2 Ticonderoga.Νομίζω στο ΠΝ θα κάνουν μεγάλο λάθος αν πάρουμε αυτά τα πλοία,και δυστυχώς το πρόγραμμα τον κορβετον απομακρύνεται.Ας ελπίσουμε να μην γίνει αυτό το λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Τα Tico έχουν πολύ μεγάλη ισχύ πυρός ενώ τα LSC έχουν υψηλή ταχύτητα.

Προσπαθώ να βρω κάτι θετικό στον όλο σχεδιασμό τους.Ta LSC μπορεί να έχουν ελαφρύ οπλισμό αλλά συμφωνώ δε κάνουν για να αντικαταστησουν φρεγάτες.Κανουν για περιπολίες και για επιχειρήσεις στη πρώτη γραμμή με τη προϋπόθεση να μη βγάζουν ζημιές και το ΠΝ να έχει τεχνογνωσία και ανταλλακτικά για αυτά σε αφθονία.

Τα Tico με τη μεγάλη ισχύ πυρός και μαζί με τις Belhara μπορούν να επιχειρούν συνδυαστικά και από μεγαλύτερη απόσταση.

Αυτό όμως που πάλι με προβληματίζει είναι η ομοιογένεια του στόλου.Πρεπει ο στόλος για πολλούς προφανείς λόγους να έχει πολλά πλοία ιδίων κλάσεων.

Για μένα ιδανικά για το στόλο θα ήταν.

4 αναβαθμισμένες Meko που ήδη έχουμε.

6 Belhara.(Αυτές θα είναι ο κορμός του στόλου.)

6 LCS( με προσθήκη βαρυτερου οπλισμου και με τη προϋπόθεση να μη βγάζουν ζημιές.)

2 Tico η καλύτερα 2 Frem για επιχειρήσεις στη Μεσόγειο και για να χτυπήσουν το Anadolu που σίγουρα θα επιχειρεί στα μετόπισθεν Δυτικά της Πελλοπονήσου.

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2023 at 5:16 PM, nomikos said:

Προσπαθώ να βρω κάτι θετικό στον όλο σχεδιασμό τους.

Άδικα ψάχνεις..δεν υπάρχει. Μπαμ-μπαμ να σου πω, ο πύραυλος που θα προσέφερε αεράμυνα περιοχής στον στόλο είναι ο Ευρωπαϊκής τεχνολογίας Aster30 και θα εξοπλίζει τις Belhara. Εδώ, εντελώς αψυχολόγητα, πάμε και αγοράζουμε και έναν δεύτερο, τον Αμερικανικό SM2 που θα εξοπλίζει τα Tico. Διπλά έξοδα συντήρησης, διπλά έξοδα επαναπιστοποίησης, διπλά και τριπλά έξοδα logistics των CMS των πλοίων, διπλά πληρώματα που δεν θα μπορούν να εναλλάσσονται από το ένα πλοίο στο άλλο, όλα γενικά θα τα χρεωθούμε επί δύο!!! Μιλάμε είμαστε πολύ άπλες.., το χρήμα ρέει άφθονο..! Εμείς και οι Σαουδάραβες ένα πράγμα... 

Edited by Strofalos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η έννοια της λέξης "scrap" με τον τρόπο που χρησιμοποιείται, δε σημαίνει την φυσική τους διάλυση αλλά μάλλον το να σταματήσει το Ναυτικό τους να τα χρησιμοποιεί. Και προφανώς να τα ξεφορτωθεί με κάποιον τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Νικόλας, η ελληνική γλώσσα είναι πιο πλούσια και αποδίδει καλύτερα πολλές εκφάνσεις. Η αγγλική είναι φτωχότερη και με τον όρο σκραπ εννοεί από τον παροπλισμό μέχρι και την διάλυση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί επιλέγουν να ζητάνε μεταχειρισμένα 30 ετίας τα οποία, προσέξτε, έρχονται και απογυμνωμένα από ασύρματους, όπλα και δεν ξέρω τι γίνεται με τους κινητήρες. 

Με τόσα χρήματα φτιάχνουμε ολοκαίνουργια και από Έλληνες ναυπηγούς 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.Τα συγκεκριμένα όπως έχω αναφέρει είναι για το Λιμενικό και όχι το ΠΝ.Το τελευταίο χρειάζεται μονάδες σε αυτό το μέγεθος με ταχύτητα με καλά αντιαεροπορικά(βλ RAM ) και πυραύλους.Δηλαδή χρειάζεται και άλλα σκάφη σαν τις Super Vita-Ρουσέν.Δε χρειάζεται αργές κανονιοφόρους ή δε χρειάζεται τόσες πολλές.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, corfu said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί επιλέγουν να ζητάνε μεταχειρισμένα 30 ετίας τα οποία, προσέξτε, έρχονται και απογυμνωμένα από ασύρματους, όπλα και δεν ξέρω τι γίνεται με τους κινητήρες. 

Με τόσα χρήματα φτιάχνουμε ολοκαίνουργια και από Έλληνες ναυπηγούς 

Υπάρχει το πρόβλημα ότι λόγω της κρίσης φρακάραμε από ανάγκες Χρειάζονται πολλά σκάφη κ σύντομα Δεν είναι ότι μπορεί να έχουν απογυμνωθεί αλλά σίγουρα όταν παίρνεις ακταιωρούς χρειάζεται να τις αναβαθμίσεις γιά να γίνουν παράκτια περιπολικά του ΠΝ

6 hours ago, corfu said:

 

Με τόσα χρήματα φτιάχνουμε ολοκαίνουργια και από Έλληνες ναυπηγούς 

Ναυπηγεία υπάρχουν κ πρέπει να τους δίνεται κατασκευαστικό έργο αρκεί να είναι αξιόπιστα στη τήρηση των προδιαγραφών κ τους χρόνους παράδοσης.

3 hours ago, nomikos said:

Ακριβώς αυτό.Τα συγκεκριμένα όπως έχω αναφέρει είναι για το Λιμενικό και όχι το ΠΝ.Το τελευταίο χρειάζεται μονάδες σε αυτό το μέγεθος με ταχύτητα με καλά αντιαεροπορικά(βλ RAM ) και πυραύλους.Δηλαδή χρειάζεται και άλλα σκάφη σαν τις Super Vita-Ρουσέν.Δε χρειάζεται αργές κανονιοφόρους ή δε χρειάζεται τόσες πολλές.

Όντως χρειάζονται κ άλλα ΤΠΚ γιά αντικατάσταση των παλαιών αλλά από που να αρχίσεις κ που να τελειώσεις Φ/Γ,Κ/Β,ΠΓΥ (όχι σαν του κ Λασκαρίδη);;;; Κ τα όβολα δεν φθάνουν!
Οι κανονιοφόροι πραγματικά βγάζουν την περισσότερη "λάτρα" στις περιπολίες Νομίζω είναι αρκετές κ σχετικά νέες σε ηλικία Κάποιες θα ενισχυθούν με το Spike ER
Aπό την άλλη χρειάζονται τα παράκτια περιπολικά σε διασπορά στα νησιά μέχρι το Λιμενικό να γίνει πραγματική Ακτοφυλακή σε δύναμη αλλά κ σε νοοτροπία Όμως είναι κάτι που θα πάρει χρόνο!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...