Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το παράδειγμα το έχουμε και με τα περιπολικά του ΠΝ έχεις δει τι ηλικία και τι δυνατότητες έχουν;που περιπολούν και τι έχουν απέναντι τούς; Τα island κατά την γνώμη μου έπρεπε να τα είχαμε πάρει χτες όχι να το συζητάμε ακόμα.Με κάθε σεβασμό στους ανθρώπους του ΠΝ τα λέω,και με καμία διάθεση αντιπαράθεσης 

Link to comment
Share on other sites

Τα island θα έκαναν πολύ για το Λιμενικό.

Για πλοία του ΠΝ κατά τη γνώμη μου είναι λίγα.

Είναι αργά και έχουν ελάχιστο οπλισμό.

Τα προορίζουν να αντικαταστήσουν τα Nasty,τα τελευταία μπορεί να είναι μικρά και παλιά όμως είναι ταχύτατα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω μαζί σου ότι θα έκαναν για το Λιμενικό,αν δεν κάνω λάθος και στην Αμερική στην ακτοφυλακή τους δεν τα έχουν;απλά νομίζω στο ΠΝ τα βλέπουν σαν ευκαιρία και πιστεύω πώς όταν με το καλό έρθουν το ΠΝ θα κοιτάξει να τα εξοπλίσει καλύτερα όσο και αν μπορεί

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, marioskef said:

Οποτε θεωρω οτι καθε φορα που ελαβα μια αποφαση για να μην προχωρησουν κατι ειδαν και πηραν αυτη την αποφαση

Αλήθεια ρε Μάριε..με το χέρι στην καρδιά, όχι προς εσένα αλλά προς την ηγεσία, πολύ θα ήθελα ν'ακούσω αυτές τις φρεγάτες τις Adelaide τι είδαν και δεν τους έκαναν. Αν τις είχαμε πάρει τότε, επί Αποστολάκη, πολλά θα ήταν διαφορετικά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Strofalos said:

Αλήθεια ρε Μάριε..με το χέρι στην καρδιά, όχι προς εσένα αλλά προς την ηγεσία, πολύ θα ήθελα ν'ακούσω αυτές τις φρεγάτες τις Adelaide τι είδαν και δεν τους έκαναν. Αν τις είχαμε πάρει τότε, επί Αποστολάκη, πολλά θα ήταν διαφορετικά σήμερα.

Δεν μπορώ να ξέρω τις λεπτομέρειες... θα σου απαντήσω όμως κάπως επιφανειακά... οι Adelaide (οι δύο τελευταίες γιατί έχουν υπάρξει και άλλες 4 για τις οποίες κάνεις δεν ενδιαφέρθηκε και πήγαν για scrap) είναι πλοία αισίως 35 ετών... δηλαδή περίπου μόλις 5 χρόνια  μικρότερες από τις δικές μας s (τις οποίες προσπαθούμε να δούμε πως θα τις αντικαταστησουμε...).

Αυτές λοιπόν κατέληξαν στο ναυτικό της Χιλής (το οποίο σε σχέση με το δικό μας έχει σαφέστατα υποδεέστερη ισχυ) επειδή κανείς άλλος δεν ήθελε τελικά να τις αγοράσει... Νομίζω ότι κάτι δείχνει σχετικά με τη σχέση κόστους όφελος...

Δέχομαι ότι είχαν αρκετά αξιόλογα στοιχεία λόγω της πρόσφατης αναβάθμισης, ίσως επαναλαμβάνω ίσως να έκλειναν κάποια κενά αλλά σίγουρα δεν θα έκαναν τη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2023 at 9:31 PM, Metal maniac said:

Υπάρχουν κάποιες φήμες που θέλουν το Πολεμικό μας Ναυτικού να αποκτά 4 περιπολικά κλάσης "Island" από τις ΗΠΑ προς αντικατάσταση παλαιότερων δικών του,για να δούμε αν θα επιβεβαιωθούν 

Νομίζω σύντομα τα 2 πρώτα θα παραληφθούν.

12 hours ago, Strofalos said:

Αν εννοείς τα παράκτια πλοία κλάσης LCS έχεις απολυτο δίκιο. Αν όμως εννοείς τα αντιτορπιλικά κλάσης Kind πριν 20-25 χρόνια έχεις άδικο.

Κ όμως υπήρχαν αρκετοί στο ΠΝ που τα γούσταραν,έτσι ακούγεται αλλά ευτυχώς δεν τα πήραμε

8 hours ago, Metal maniac said:

Όσο αφορά τα lcs και η δική μου άποψη είναι ότι σωστά δεν τα πήρε το ΠΝ, Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε να πάρει κάποια πλοία μεταχειρισμένα όχι απαραίτητα από τις ΗΠΑ και να καλύψει αρκετές ανάγκες του που δεν είναι μόνο στα πλοία πρώτης γραμμής.

Όπως ένα Δ/Π (LPD / LSD) ή ένα  πραγματικό ΠΓΥ . Από ΗΠΑ δίνονται σαν βοήθεια,υπάρχει υπστήριξη κ το προσωπικό είνσι εξοικειωμένο.

12 hours ago, Strofalos said:

Αν εννοείς τα παράκτια πλοία κλάσης LCS έχεις απολυτο δίκιο. Αν όμως εννοείς τα αντιτορπιλικά κλάσης Kind πριν 20-25 χρόνια έχεις άδικο.

Τα Kidd δεν τα πήραμε γιατί οι Αμερικάνοι δεν έδιναν τότε κ SM-2

7 hours ago, nomikos said:

Τα island θα έκαναν πολύ για το Λιμενικό.

Για πλοία του ΠΝ κατά τη γνώμη μου είναι λίγα.

Είναι αργά και έχουν ελάχιστο οπλισμό.

Τα προορίζουν να αντικαταστήσουν τα Nasty,τα τελευταία μπορεί να είναι μικρά και παλιά όμως είναι ταχύτατα.

Δυστυχώς το ΠΝ είναι αναγκασμένο να εκτελεί αποστολές του ΛΣ το γιατί ο νοών νοείτω
Τα island είναι κατάλληλα γιά την διααπορά κ σίγουρα ο εξοπλισμός θα αναβαθμιστεί Οι Νasty έχουν εδώ κ χρόνια μικρότερες μηχανές κ δεν πάνε 45+ μίλια που πιθανόν να νομίζεις

 

3 hours ago, Metal maniac said:

Νομίζω και εγώ ότι οι Adelaide ήταν καλή ευκαιρία για το ΠΝ μας αλλά δυστυχώς δεν τις πήραμε τότε 

Γιά τις Adelaide οι Ατραλοί ζητούσαν πολλά κ έξτρα τα βλήματα Πάντως ήταν μιά ευκαιρία να αποκτήσουμε κ πάλι άμυνα περιοχής
Τελικά πήγαν Χιλή η οποία έχει ωραιο ΠΝ με προσεγμένες αγορές σε μεταχειρισμένα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την τρίτη αναμένονται στην Ελλάδα τα πρώτα 2 island και σε ένα μήνα λογικά τα άλλα 2,το ΠΝ έχει προγραμματίσει και τον νέο εξοπλισμό που θα τοποθετηθεί στα πλοία!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς να έρθουν τα Island αλλά ο προβληματισμός παραμένει γιατί ενώ στοιχίζουν 39 εκ € , δεν επιλέχθηκαν νέας ναυπήγησης πλοία όπως σωστά αναφέρει ο Naval Analyses

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι το μέγιστο δυνητικό και περιλαμβάνει μια σειρά από εργασίες συντήρησης εξοπλισμού και  μεταφοράς...

Σκέψου ότι το 1 Γαύδος κόστισε περίπου το ίδιο ποσό και χωρίς οπλισμό ...

 

Υπ αυτό το πρίσμα μάλλον είναι μια συμφέρουσα "αγορα"

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Island ειναι καλοδεχούμενα στο ΠΝ ως αντικαταστάτες των Asheville. Και για τα λεφτά τους, ειναι μπόμπα! Εδώ μετά τον πόλεμο, το απλό σίδερο για τις οικοδομές έχει πάει στο 1€/κιλό. Απλά πρέπει να πέσουν χρήματα στο ΠΝ γιατί από την δεκαετή απραξία των μνημονίων έχουν προκύψει ανάγκες σε όλες τις διοικήσεις (φρεγατών, υποβρυχίων, κτλ). Όσον αφορά τον οπλισμό τους, καλά θα κάνουν να σκεφτούν τις τρέχουσες και μελλοντικές απειλές στο θέατρο επιχειρήσεων του Αιγαίου. Ειναι κρίμα να φορτωθεί με της Παναγίας τα μάτια και να βγει off από έναν MAM που έχει φύγει από κάποιο Bayraktar. 

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα αποκτήματα του ΠΝ είναι στον ναύσταθμο Σαλαμίνας!!!

Οι ονομασίες τους θα είναι οι εξής:

Νο1: P197 – ΥΠΟΚΕΛΕΥΣΤΗΣ Β΄ ΜΑΝΤΟΥΒΑΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Νο2: P198 – ΥΠΟΚΕΛΕΥΣΤΗΣ Α΄ ΓΑΛΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Νο3: P288 – ΥΠΟΚΕΛΕΥΣΤΗΣ Β΄ ΛΙΑΣΚΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

Νο4: P289 – ΑΡΧΙΚΕΛΕΥΣΤΗΣ ΓΙΑΛΟΨΟΣ ΕΚΤΟΡΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Aπό τους πλευρικούς αριθμούς συμπεραίνουμε ότι ΠΠ ΚΥΚΝΟΣ κ ΠΠ ΤΟΞΟΤΗΣ έχουν παροπλιστεί

To ex USCGC WPB 1309 είναι το ΑQUIDNECK  To άλλο πρέπει να ήταν το SAPELO WPB1314 Aυτό φέρεται να έχει μεταβιβαστέί στο ΠΝ. 

Καλώς τα δεχτήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

To γνωρίζω,όρος ολική απώλεια δεν υπάρχει στο ΠΝ  Το πλοίο φέρεται ως υπάρχον,σίγουρα μη επισκευάσιμο κ η κατάστασή του συμβολίζεται από κάποιο γράμμα
Γιά παράδειγμα η κατάσταση Β είναι ένα επίπεδο ημιπαροπλισμού,

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου νομίζω ότι θα το κάνουν το λάθος, νομίζω βεβαια πως πάνω από όλα είναι πολιτική απόφαση. Αλλά αυτά τα πλοία δεν κάνουν για το ΠΝ μας και πέρα από αυτό βγάζουν όλη την ώρα προβλήματα.Οι Αμερικάνοι ψάχνουν τρόπους να τα ξεφορτωθούν και μαλλον εμείς σαν καλοί σύμμαχοι είμαστε πρόθυμοι να χρυσοπληρωσουμε για να πάρουμε πλοία που δεν μας κάνουν.Πλωρες σίγουρα θέλουμε αλλά όχι LCS

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουν θέματα..από το κιβώτιο της Renk μέχρι την αλουμινιένια υπερκατασκευή. Σίγουρα θα προτοιμούσαμε κάτι καλύτερο αλλά από τις S που σε μερικά χρόνια θα παραδώσουν πνεύμα και θα είμαστε με no-ships, καλύτερα να μας δώσουν μερικές αλουμινότρατες. Στην αναβροχιά δηλαδή, καλό είναι και το χαλάζι. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...