Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

thanks re file,oxi o bolbos einai katw apo th plwrh akribws aplws sth photo fainetai etsi...kai esu sunexise ta omorgfa montela ta oopoia kata kairous ma dineis kai thn kalh douleia pou kaneis...kapoia stigmh 8a xreiastw th boh8eia s se kapoio 8ema panw sto ploio h opoia einai anagkaia kai euxomai na me boh8hseis...file.php?id=298&mode=view

Edited by henry14
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ας δουμε και τον monsieur Moliere!H μετασκευη βασιστηκε πανω στα XI,XII με μια ελαφρως επιμηκυνση και τις απαραιτητες εξωτερικες διαφορες!(αυτα τα φτερα κοντα στα deck των επιβατων πολυ τα γουσταρω)Α,πλωρη κ πρυμνη παρεμειναν οπως πριν και οχι κουτσουρεμενες οπως τις εκαναν στην πραγματικοτητα.;)

post-709-128326977102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Henry πολυ ωραιο το μοντελο σου και λεπτομερες!Στην δευτερη φωτο(δεν ξερω αν φταιει η οπτικη γωνια)φαινεται πως ο βολβος εχει λιγο παραπανω μηκος απ οτι επρεπε,αν μπορεις φερτον να ειναι κατω απ τη μυτη της πλωρης.Αντε να μας ανεβασεις και καποια στιγμη ενα cruise ship για το vs να κανουμε κρουαζιερες στο αιγαιο:).

Βαζω και ενα screenshot των ΙΚΑΡΟΣ/ΠΑΣΙΦΑΗ απο τα ναυπηγεια fossen-NHSOS XIOS:D

ΥΓ Ρε παιδια,ξερει κανεις τι διαολο γραμματοσειρα χρησιμοποιει η SUPERFAST:confused: Εχω δοκιμασει 50 διαφορετικες και καμια δεν ταιριαζει:mad::P

Νομίζω πως αυτή εδώ η διεύθυνση θα σε βοηθήσει: http://www.adriaticandaegeanferries.com/download.html

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες εγκατέστησα το sketchup pro. Ακόμη δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά μαζί του.

Ότι έμαθα από κάποια μαθήματα από βιντεάκια του youtube. Ελπίζω να βρω χρόνο ώστε να μάθω να το χειρίζομαι.

Ανεβάζω κάποιες εικόνες από την πρώτη μου δημιουργία που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Είναι ένα μη πραγματικό μοντέλο, αφού ακόμη δεν μπορώ να χειριστώ όλα τα εργαλεία του προγράμματος ώστε να απεικονίσω ένα πραγματικό (δύσκολο πράγμα οι καμπύλες 3d)…..

Ο τρόπος δημιουργίας του προφανώς δεν θα είναι και ο πιο λειτουργικός με πολλά επίπεδα που θα «βαραίνουν» το τελικό μοντέλο,

μη ύπαρξη σωστών αναλογιών κτλ.

Όταν προχωρήσει λίγο ακόμη η κατασκευή του θα μπορούσε κάποιος φίλος που γνωρίζει την μετατροπή αυτών των αρχείων για virtual sailor, με κάποιες δικές του προσθήκες να το προσθέσει στην σελίδα με τα add ons ?

68824805ws7.jpg

55186110ce9.jpg

59649842xs1.jpg

37622708ky0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε KARYSTOS αν χρησιμοποιεις λιγες μερες το sketcup και φτιαχνεις τετοιο πλοιο για πρωτη φορα,το μελλον προδιαγραφεται λαμπρο;) Αν δεις το πρωτο μου μοντελο(σε παραπισω σελιδες)θα γελασεις:D

Να πω την αληθεια,ακομα μαθαινω το sketchup,υπαρχουν φορες που βρισκω και κατι καινουργιο συν οτι ακομα δεν εχω μαθει να χρησιμοποιω 1-2 tools.Θα σου παρει αρκετο καιρο να συνηθισεις το προγραμμα αλλα απ οτι φαινεται ηδη τα καταφερνεις καλα!Ριξε και μια ματια εδω για τα add-on που λες.Καλη συνεχεια ευχομαι και κουραγιο.

Και για να μην ξεχνιομαστε,αφου βρηκα και 'ξεπατικωσα':D την γραμματοσειρα,πλησιαζει και το update των XI-XII με καποιες εκπληξεις βεβαια...

post-709-12832697711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια καταφερα να φτιαξω τα τιμονια του Νησος Μυκονος να δουλευουν ανεξαρτητα αναλογα αν κανω μανουβρα η αν κανω πορεια και χαρηκα.

Αλλα τα φτερα μου κοπηκαν αποτομα οταν ανακαλυψα το Finnjet ενος συναδελφου που εχει βαλει stabilizer και μαλιστα που δουλευουν με gyro :o

To μονο καλο ειναι οτι υπαρχουν και ποιο τρελοι απο μενα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα μοντελα σας henry&pavlo;)H μονη παρατηρηση ειναι,πως για το vs,πρεπει να φερετε τα πλοια στο κεντρο των αξονων,οπως φαινεται εδω

Neptune θα μας βγαλεις καμια φωτο του τηλεκατευθυνομενου ενπλω,να το απολαυσουμε?Η ακομα δεν το εχεις 'βουτηξει' στο νερο?

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια καταφερα να φτιαξω τα τιμονια του Νησος Μυκονος να δουλευουν ανεξαρτητα αναλογα αν κανω μανουβρα η αν κανω πορεια και χαρηκα.

Αλλα τα φτερα μου κοπηκαν αποτομα οταν ανακαλυψα το Finnjet ενος συναδελφου που εχει βαλει stabilizer και μαλιστα που δουλευουν με gyro :o

To μονο καλο ειναι οτι υπαρχουν και ποιο τρελοι απο μενα :D:D

Πωπω.Τι εφτιαξε ρε το παλικαρι.

Link to comment
Share on other sites

α)Παιδιά, μην ξεχναμε το επιτελείο του miko mission:D

Β) Τιμή και δόξα στο παραδοσιακό ελληνικό πιτσιλωτό σοβάτισμα που διακρινεται στο backgroung διπλα στη μπαλκονόπορτα:D

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια που αφορουν μοντελα που ειναι φτιαγμενα για να ειναι ευχαριστημενοι ολοι και καταλαβαινετε τι θελω να πω.Κοστος - χρονος - αποτελεσμα που ειναι πολυ δυσκολο να συνδιαστουν!

Link to comment
Share on other sites

O miko εκτος απο στατικα οταν θελει να κουραστει λιγο :D κανει και τηλεκατευθυνομενα. Και επειδη οταν παω για παιχνιδι παρασυρομαι και δε βγαζω βιντεο οποιος θελει ας δει εδω

του μοντελου. Υποσχομαι να βαλω και βιντεο στη θαλασσα ;)
Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα ο miko mission φτιαχνει τον πηγασο οπου κατασκευαζεται με τον αυστηροτερο νηογνωμονα ΑΒS+A1+neptune:D ο οποιος οσονουπο τελειωνει και παραδιδεται στον ευτυχη χρηστη:)

post-397-128326977604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Περισσοτερες λεπτομερειες για το Finnjet και φωτογραφιες απο την κατασκευη του ΕΔΩ

2. Δεν ξερω αν προκειται για το ιδιο Superfast του γερμανου Miko Mission αλλα

να μανουβραρει να σας φυγουν τα μαλλια (οσοι εχετε :D:D)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...