Jump to content
Shipfriends

Μοντελισμός & Πλοία (πραγματικά μοντέλα, 3D κλπ.)


Angelos

Recommended Posts

Τό καλύτερο πρόγραμμα για τη δουλειά αυτή είναι το rhinoceros αν έχεις τη δυνατότητα δούλεψε εκεί είναι πολύ ιδανικό για γάστρες πλοίων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή μου αρέσουν πολύ τα μοντέλα (νομίζω ότι θα αρχίσω και εγώ τις προσπάθειες) που σχεδιάζετε και θα ήθελα να βλέπω βιντεάκια από τα μοντέλα σας, που είναι σχεδόν επαγγελματικά, που μπορώ να τα βρώ; Βρήκα μερικά στο utube, μόνο αυτά υπάρχουν; Μήπως θα μπούρουσε κάποιος να μου πει περισσότερες διευθύνσεις ή να μου στείλει μερικά; Στο Πανεπιστήμιο χρησιμοποιούμε το Cinema4D για τρισδιάστατα, το γνωρίζει κανένας να μου πει αν αξίζει να προσπαθήσω τον σχεδιασμό πλοίων σε αυτό; Ευχαριστώ πολύ.

Εχει δικιο ο Στεφανος για το Ρινοκερος,πρεπει να ειναι το καλυτερο προγραμμα για 3d σχεδιαση πλοιων.Επισης υπαρχει το 3d studio max και το google sketch up που χρησιμοποιουνται ευρεως απο πολλους μοντελιστες.

Βιντεακια υπαρχουν πολλα....γραφεις virtual sailor στο youtube και οτι υπαρχει στο βγαζει:oΟσο για διευθυνσεις αρκει να ψαξεις ολο το παρον thread αλλα και εκεινο του Virtual Sailor...Και φυσικα με τις διαφορες μηχανες αναζητησης μπορεις να βρεις τα παντα...;)

Link to comment
Share on other sites

To rhinoceros πέρα απο μοντελιστές χρησιμοποιείται πλέον και απο επαγγελματίες του ναυπηγικού τομέα για τη παραγωγή του σχεδίου 3d τα παραδοσικά σχέδια γραμμών σιγά σιγά εκτοπίζονται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτο δεν προχωραει στη θαλασσα. Το μοντελακι του Neptune κολυμπαει αλλα δεν εχει αξιωθει ακομα να το βγαλει φωτογραφια και βιντεο, αρκειται μονο να το σκιζει στα σβουριδια ο μοναχοφαης :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφου ο GRIMALDIS ειτε ως μεγαλομετοχος ειτε παραχωροντας μας,δικα του παπορια,συμμετεχει εις την ελληνικην ακτοπλοιαν:D,δεν μπορουσα παρα να ασχοληθω με τα 'καμαρια' του.Αυριο θα ανεβουν τα αδελφα θηρια στο αντιστοιχο θεμα;)

post-709-1283269759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπες τωρα Νηρεα... Bingo! Η φωτογραφια εχει τραβηχτει σε προσφατη επισκεψη του υπογραφοντος σε ταπεινο μετόχι της Μονης Βατοπεδιου στην ορεινη Ελβετια:D:D, με την ευκαιρια της οποιας εκανα μια επισκεψη στο εν λογω ορυχειο. Και αντι για σκαπανες και τουνελ, ειδα βαπορι...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γουώτσον, ήταν στοιχειώδες:D ...εάν λάβεις υπ' όψη:

1) Το background θυμίζει έντονα σπηλιά

2) Ως λάτρης των αλυκών (γενικώς) γνωρίζω τις ανταύγειες του κρυστάλλου του αλατιού.;)

...στοιχειώδες:D

ΥΓ Απ' ό,τι βλέπω, ο Nick the Greek μετά από κάθε οικονομικό σκάνδαλο στην Ελλάδα...συνηθίζει να τα τρώει σε ταξίδια ανά την Ευρώπη.:P

ΥΓ2 off topic. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το σοκ που έπαθα όταν είδα να ξεφορτώνει καράβι στο Μεσολόγγι...ορυκτό αλάτι από την Αλβανία...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μια και το ελυρος ειναι απο τα πλεον πολυσυζητημενα πλοια των ημερων ας βαλω μια φωτο απο το μοντελο ,που ειναι στην εισοδο του πλοιου, την στιγμη που βγηκε απο το μικροναυπηγειο του miko mission:)

post-397-128326976653_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Φιλε Henry πολυ ωραιο το μοντελο σου και λεπτομερες!Στην δευτερη φωτο(δεν ξερω αν φταιει η οπτικη γωνια)φαινεται πως ο βολβος εχει λιγο παραπανω μηκος απ οτι επρεπε,αν μπορεις φερτον να ειναι κατω απ τη μυτη της πλωρης.Αντε να μας ανεβασεις και καποια στιγμη ενα cruise ship για το vs να κανουμε κρουαζιερες στο αιγαιο:).

Βαζω και ενα screenshot των ΙΚΑΡΟΣ/ΠΑΣΙΦΑΗ απο τα ναυπηγεια fossen-NHSOS XIOS:D

ΥΓ Ρε παιδια,ξερει κανεις τι διαολο γραμματοσειρα χρησιμοποιει η SUPERFAST:confused: Εχω δοκιμασει 50 διαφορετικες και καμια δεν ταιριαζει:mad::P

post-709-128326977086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...