Jump to content
Shipfriends

Φωτογραφικό Κουίζ Πλοίων


polmyt

Recommended Posts

Και τώρα που έκλεισε η τριάδα νομίζω ότι μπορώ να σας αποκαλύψω το όνομα του πλοίου. Όταν έβαλα την φωτογραφία σκέφτηκα να σας γυρίσω μερικές δεκαετίες πίσω και έτσι έψαξά ένα site με παλιά σκαριά. Το συγκεκριμένο πλοίο φίλοι μου είναι το Έσπερος της εταιρείας Καβουνίδης. Σε κόκκινο πλαίσιο έχω βάλει το σημείο από όπου πήρα τη φωτογραφία. Υπόσχομαι την επόμενη φορά να βάλω κάτι πιο σύγχρονο B)

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως ποιος βάζει τώρα;

post-1103-128326966401_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αφου κανενας απο τους τρεις δεν εδωσε σωστη απαντηση,θα επρεπε να δωσεις μια βοηθεια για να συνεχιστει το κουιζ μεχρι να βρεθει νικητης και τοτε να δωσεις τη λυση.Επισης αφου βαζεις κατι παλιο,καλο ειναι να δινεις ενα μεγαλυτερο πλανο του πλοιου γιατι αλλιως δεν νομιζω οτι θα το βρουμεB)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γνωστό στο μεγάλο λιμάνι, κρουαζιερόπλοιο, αν και το σουλούπι του παρέπεμπε σε φορτηγό. Ειχα ταξιδέψει μαζί του γύρω στο 1979, και (τουλάχιστον τότε) η εταιρεία που ανήκε είχε άλλο ένα κρουαζιερόπλοιο μικρότερο όμως. Υπάρχει αποδεδειγμένα φωτογραφία του στο μεγάλο λιμάνι, το 2003.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι προκειται για το Κ/Ρ ATALANTE της κυπριακης Med Queen Lines.Και μαλιστα ειναι πριν το κλεισιμο του deck κατω ακριβως απο τη γεφυρα,για αυτο και διακρινεται μια σειρα απο παραθυρακια...Οντως φορτηγοποσταλι,εδινε τον αερα μιας περασμενης και συναμα ομορφης εποχης.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να μην ήταν, τολμάει κανείς να φέρει ...αντίρρηση στον ναυτικό;

Αμφιβάλλει κανείς ότι θα έβρισκε ακόμα και την ...Αργώ του Ιάσονα;:confused:

Το Αταλάντη λοιπόν, της Med. Sun Lines, τουλάχιστον όπως το ήξερα εγώ,

προ μετασκευής.

Η φώτο από τον Σ ο υ η δ ό, όπως ήταν όταν είχα ταξιδέψει εγώ μαζί του, έχει όμως και άλλες μετά μετασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το Ναβαρινο του Καραγεοργη θα πω. Μελετησα πολυ πριν απαντησω. Οπως χτες που διαβασα ολα τα μυνηματα του Σειριου να δω σε ποιο πλοιο ειχε μπαρκαρει αλλα τιποτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι λαθος ειστε ολοι.Σωστοι ειστε στον τυπο του πλοιου και στην ηλικια του.Χαρακτηριστικο για να το βρειτε ειναι τα πλαινα παραθυρα...Αντε επιτελους τα βρηκατε σκουρα μετα απο καιρο...:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ΑΤΛΑΣ, του Ποταμιάνου (Ηπειρωτική), ex. Ryndam. :):D:D

Και όχι ''τα βρήκαμε σκούρα μετά από καιρό'', φίλτατε ναυτικέ, και

στο ακριβώς προηγούμενο κουίζ με το Αταλάντη, την ίδια εξέλιξη είχαμε...

Link to comment
Share on other sites

Εεε,ενα απο τα αγαπημενα μου πλοια,το θρυλικο Γεωργιος Εξπρες.Και δεν λεω το Μπαρι (αν και μοιαζει) γιατι ο χαρακτηριστικος τριποδικος ιστος στο Γεωργιος φαινοταν μεχρι το ντεκ,ενω στο Μπαρι ενα ντεκ πιο πανω.:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο ευκολο που ντρεπομαι να απαντησω!!

Φίλε miko, δεν αμφισβητώ επ' ουδενί ότι γνωρίζεις πράγματι ποιό πλοίο είναι.

Αλλά πιστεύω ότι είναι λάθος τακτική αυτή που ακολούθησες, για τον λόγο

ότι μπορεί στο μέλλον να την ακολουθήσουν και άλλοι που ίσως δεν θα

γνωρίζουν το πλοίο και απλώς θα θέλουν να το παίξουν έξυπνοι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι το Γεω. Εξπρες.

Μετα απο εφαρμογη της μεθοδου GPAN κατεληξα στο ιδιο συμπερασμα με τον φιλο Ναυτικο.

Πολυ ανεβασμενο το επιπεδο αγαπητοι μου που να σας φτασω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kardamyla_hios, αν έχεις προσέξει και σε προηγούμενα κουίζ (βλέπε ΑΤΛΑΣ), και πάλι είχαν πει όλοι την απάντηση ...(NAVARINO:confused:), αλλά ήταν λάθος.

Νικητής λοιπόν ο ...συνήθης ύποπτος nautikos, μιας και πιστεύω ότι η απάντηση του miko mission, ...δεν θεωρείται σωστή:).

Γεώργιος Εξπρές, από το facta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...