Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το όνομα ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ δόθηκε τότε που φτιάχτηκε το βαπόρι και ο Πωλ Παπαιωαννίδης κατείχε το 51% αυτού. Οπότε δεν πρόκειται να αλλάξει και δεν υπάρχει και λόγος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 407
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο λιμάνι ξανά,για τη νέα του εταιρεια...Απλά σβήστηκε το κοκκινο και οτι ειχε να κάνει μ ε τη Hellenic. άσπρη η τσιμινιέρα του και πάλι μετά απο 10 χρόνια και 15 αντίστοιχα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι ε? Γιατι και εμένα μου φάνηκε ,αλλα λίγο ο ήλιος λίγο οτι πάλι μπλέ είναι ,ειπα να μη το γράψω!
15.15 το πρώτο δρομολογιο,... Ξέρουμε αν αλλάζει κάτι στα ποσοστά στη κοινοπραξια?

Link to comment
Share on other sites

Σε άρθρο του γνωστού περιοδικού σχετικά με το καλωδιακό Θαλής, αναφέρεται οτι ο ΟΤΕ άρχισε να κατασκευάζει στη Σαλαμίνα ένα νέο καλωδιακό φύρω στο 1979 αλλά η κατασκευή ματαιώθηκε το 1981.

Το Ποσειδών Ελλάς άρχισε να κατασκευάζεται γύρω στο 1981 ως "Θαλής ο Μιλήσιος ΙΙ" και έμεινε ημιτελές για 17 χρόνια. Μήπως τελικά χτίστηκε πάνω στο σκαρί του πλοίου που άφησε ο ΟΤΕ?

Τελικα ισχύει αυτο ;; Ξέρει κανεις ;;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι φάση όμως ηταν το κουφάρι; Τόσες φορές εχω ανεβεί στο πλοιο και αυτο το αγνοούσα ... Για καλωδιακό πήγαινε ; Η για φεριμπότ παλι ;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είχα ακούσει λέγανε ότι ότι μόνο τμήμα των υφαλων είχαν κατασκευαστει!! Να κάνουμε μια διόρθωση τελικά σχετικά με την αλλαγή της εταιρείας για το πλοίο!! Αυτή τη στιγμή το πλοίο ναυλωθηκε από την 2wayferries με οψιον αγοράς το Νοέμβριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ειχε ξεκινησει να κατασκευαζεται το 1981 και το θυμαμαι παρα πολυ καλα για χρονια να εξεχει η πλωρη του προς την δημοκρατιας στου κανελου.Το πλοιο εχει κανονικες γραμμες πλοιου, ειναι ετσι οπως τα λεει  o Π100 ,μαλιστα στα σχεδια του πλοιου ακομα υπαρχουν οι 3 θεσεις για τα καλωδια, 2 ιδιες και 1 μικροτερη,

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε κάποιες φωτογραφίες του Ποσειδών Ελλάς την Παρασκευή που μόλις είχε βαφτεί στο μπλε ανοικτό χρώμα της νέας εταιρείας του λίγο πριν ξεκινήσει το πρώτο του δρομολόγιο για λογαριασμό της. Και μια χθεσινή φωτογραφία το πλοίο με το 2wayferries στη δεξια μπάντα του πλοίου. Ίσως κατά την χθεσινή διανυκτέρευση του πλοίου στην Αίγινα να βαφόταν και η αριστερή μπάντα (εάν είχε καλό καιρό)

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ειχε ξεκινησει να κατασκευαζεται το 1981 και το θυμαμαι παρα πολυ καλα για χρονια να εξεχει η πλωρη του προς την δημοκρατιας στου κανελου.Το πλοιο εχει κανονικες γραμμες πλοιου, ειναι ετσι οπως τα λεει  o Π100 ,μαλιστα στα σχεδια του πλοιου ακομα υπαρχουν οι 3 θεσεις για τα καλωδια, 2 ιδιες και 1 μικροτερη,

Επειδή κι'εγώ "τόσες φορές" έχω ανέβει στο πλοίο,δέν θυμάμαι να υπάρχουν στο σχέδιο (που βρίσκεται επί τού πλοίου,δηλαδή στο GA plan),κάποια θέση γιά αποθήκευση καλωδίου (άν δέν απατώμαι,πρόκειται γιά κυλινδρικά διαμερίσματα στα οποία τυλίγεται το καλώδιο,άρα στο σχέδιο θα ήταν ευδιάκριτα).Προφανώς τα άλλα συστήματα που απαιτούνται γιά μιά τέτοια δουλειά (σύστημα εκτύλιξης,φρένα κλπ) δέν εγκαταστάθηκαν ποτέ,ωστόσο και αυτών οι χώροι θα έπρεπε να υπάρχουν στο σχέδιο-εκτός άν τροποποιήθηκε αυτό το σχέδιο όταν αναμίχτηκαν οι παντοφλοκράτορες στην κατασκευή του.

 

Εχω όμως μιά άλλη απορία:τί είχαν άραγε στο μυαλό τους αυτοί που σχεδίασαν την πλώρη τού πλοίου με καταπέλτη,αφού δέν είναι αμφίπλωρο (άρα και αμφίδρομο);Μήπως αυτό προέκυψε επειδή ήδη η πλώρη είχε αρχίσει να κατασκευάζεται με την προοπτική να μπούν σ'αυτήν τα καρούλια και οι μηχανισμοί εκτύλιξης τών καλωδίων,οπότε με την αλλαγή τού σχεδιασμού ήταν αδύνατον πλέον να φτιαχτή "κανονική" πλώρη;

 

ΥΓ.Το πλοίον με τα νέα του χρώματα μού φαίνεται πιό "εμφανίσιμο" απ'όσο ήταν με τά χρώματα τής HSW.

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Ο πλωριός καταπέλτης μήπως έχει να κάνει με την πιο εύκολη προσέγγιση στα λιμάνια του Αργοσαρωνικού και δεν ήταν στα αρχικά σχέδια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να τεκμηριωνω παντα τα γραφομενα μου σας επισυναπτω το σχεδιο του ΠΩΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ με τις τρεις <σφαιρες> που μπορειτε να δειτε στο ντεκ κατω απο το γκαραζ.Το σχεδιο αυτο ηταν αναρτημενο μεχρι το 2001-2 στα σαλονια του πλοιου.....

post-1973-0-28856100-1435753960_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

καπου πρέπει να υπάρχει ακόμη γιατί το έχω δεί (στο πλοίο) και μάλιστα μου είχε δημιουργήσει απορία. Μου την έλυσες miko. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θυμήθηκα κι'εγώ,το έχω δεί αυτό το σχέδιο αλλά όχι στο σαλόνι,σε μιά απ'τίς πλωριές εισόδους στον αλλουέ τών επιβατών.Αναρωτιόμουν κι'εγώ τί ήταν αυτοί οι κύκλοι στο σχέδιο.Πάντως δέν είναι σφαίρες αλλά κύλινδροι που γύρω τους τυλίγεται το καλώδιο που πρόκειται να ποντιστή.

Link to comment
Share on other sites

.....και το σχεδιον υπηρχε ,που ελεγες οτι δεν υπηρχε, και  τωρα δεν ειναι σφαιρες αλλα κυκλικο κατι ....μονο που το σφαιρες το εβαλα εντος εισαγωγικων.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...