Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ένα όνομα ενδιαφερόμενου, που μου έχουν αναφέρει, είναι αυτό ενός "ποδοσφαιρόφιλου" εφοπλιστή. Επίσης μου είπαν ότι το πλοίο δεν έχει οφειλές προς το ΝΑΤ μιας και για το διάστημα που ήταν συμβεβλημένο, το έχει εξοφλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι κατι εχουμε ακούσει απο διαφορετικά στόματα και τροπο ο καθένας βλέπω :P αρκεί να μπει ο επιχειρηματίας στη τελική και δεν εχουμε φιδεμποριο τελικά :P

Link to comment
Share on other sites

Π100, αυτός που μου είπαν εμένα, δεν ξέρω να έχει κάποιο ποστάλι.....

 

gtogias, η "πηγή" μου αυτό δεν το ξέρει, και δύσκολα μπορεί να το μάθει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως αυτό που εμαθα είναι πως υπάρχουν κάποιοι ενδιαφερόμενοι που ίσως το πάρουν. Ο πλειστηριασμός θα γίνει στην Πατρα με τιμή εκκίνησης τα 3.8 μύρια

 

 

ειναι σιγουρη η τιμη; για 2,5 ακουσα αυτες τις μερες απο ανθρωπο που εχει λαμβανειν.

οσοι εχουν να παρουν χρωστουμενα παντως, θεωρουν σχεδον σιγουρο οτι και αυτος ο πλειστηριασμος θα εινα ακαρπος

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που μιλούσα με άτομο του πλοίου, που ήμασταν για καφέ, είπε κατά λέξη :1,2-1,5 είναι τα χρωστούμενα σε εφορία, λιμάνι, και κάτι ψιλόχροστούμενα στο ΝΑΤ (το 99% των οφειλών στο ΝΑΤ είχε αποπληρωθεί)...... Το υπόλοιπα χρήματα, από τα 3,8 εκ. Αμερικάνικα, είναι όλα για το πλήρωμα......

 

Εμένα πάλι μου λένε πως μάλλον θα καρποφορήσει η προσπάθεια...... Συνεχίζει να είναι ο ποδοσφαιρόφιλος εφοπλιστής στους ενδιαφερόμενους...

 

Πολύ σύντομα θα έχω νέα του

Edited by Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Οσο ξερω απο πλειστηριασμους συνηθως παιρνουν τα λεφτα αυτοι που ειναι πρωτη στη λιστα... εδω πιστευω οτι πρωτο πρωτο θα ειναι το πληρωμα...

Βεβαια εξαρταται και απο το δικηγορο που τους εκπροσωπει... γιατι εχω δει σε αλλο πλοιο να τα παιρνει ολα ο δικηγορος για μισθο :ph34r:

Παντως οσα εχω ακουσει και πιστευω και γω καποιος θα το αγορασει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Πέτρο, οι πρώτοι που θα πάρουν λεφτά απο αυτό το πλειστηριασμό, θα είναι το πλήρωμα, μετά εφορία - λιμάνι, και μετά όλοι οι άλλοι, ότι μείνει....

Link to comment
Share on other sites

οταν εδεσε το πλοιο, μιλαγαν και για ενα φεσι στην Εθνικη Τραπεζα γυρω στα 2εκ. εχει αποπληρωθει αυτο;

 

 

Η τράπεζα θα τα χάσει τα λεφτά της... Εκτός και αν περισεψουν κάποια και τα πάρει...

Θα αφησει η τραπεζα τα ωραια της λεφτακια να πανε στον βροντο..Καλο B)

 

Ενταξει με αυτο το σκεπτικο κι εγω πιστευω οτι θα βρεθει καποιος τρελος να αγορασει το πλοιο. :P  :lol:

Link to comment
Share on other sites

με βαση τη νομοθεσια, οφειλες προς δημοσιο, ασφαλιστικα, ταμεια, λιμανια και εργαζομενους προηγουνται (αφου αφαιρεθουν τα εξοδα του πλειστηριασμου). αυτα βεβαια ισχυαν προ μνημονιου. δεν ξερω αν εχει υπαρξει καποια μεταβολη.

 

δεν ειναι στο χερι της τραπεζας να πει θα παρω πρωτα εγω. εκεινο που θα μπορουσε να κανει ειναι ανακοπη για διορθωση τιμης (προς τα πανω)

Link to comment
Share on other sites

 

οσοι εχουν να παρουν χρωστουμενα παντως, θεωρουν σχεδον σιγουρο οτι και αυτος ο πλειστηριασμος θα εινα ακαρπος

 

αναμενομενο ηταν οτι θα βγει ακαρπος. νομιζω οτι ο ΟΛΠΑ πρεπει πλεον να κινησει διαδικασιες απομακρυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ή κακώς, η ακτοπλοία του σήμερα δεν "σηκώνει" τέτοιου μεγέθους πλοία. Το πλοίο θα είναι τυχερό εαν βρεθεί αγοραστής απο Ασία, αλλιώς το βλέπω για το μακάβριο ταξίδι.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Ακόμα και το Αριάδνη των 196 μέτρων βρήκε ρόλο εκεί που το είχαμε όλοι ξεγραμμένο, τουλάχιστον για δρομολόγηση εντός ελληνικών υδάτων.

Θα μπορούσε, πχ να διπλώσει το Νήσος Ρόδος στην Κόρινθο, αν βέβαια οι καταναλώσεις του και τα υπόλοιπα κρίνονται μέσα στα πλαίσια που το καθιστούν οικονομικό.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κανενας δε θελει να μπλεξει και να παει να καθαρισει το βαπορι απο τα χρεη σε ΝΑΤ, τραπεζες κτλ.

αλλιως με ενα μαζεματακι το βαπορι ειναι καλουτσικο για αρκετες γραμμες της Αδριατικης και υπο καποιες προυποθεσεις και για το Αιγαιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...