Jump to content
Shipfriends

Nossa Senhora da Graca (IMO 7825980)


Recommended Posts

Τελευταίες μέρες πρέπει να περνά το Αθηνά στην Ελλάδα...

Μέχρι στιγμής έχουν βγει τα βαρελάκια (από χθες) και μέσα στο γκαράζ είναι διάφορα σωστικά μέσα ακόμα!!

Ακόμα είναι μέσα το πλήρωμα που το ταξίδευε.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος Nick έχεις κάποιες στιγμές ακόμα να το χαρείς διότι πήγε στην άκρη του ΝΜΔ κι έδεσε (τουλάχιστον εικονικά εκεί φαίνεται να είναι).

Link to comment
Share on other sites

Χθες στις 18:00 τελείωσε η πετρευλεσυη του πλοίου από τη μπανκεραδικο, στις 19:00 ήταν ακόμα στο λιμάνι και κατά τις 21:10 που γύρισα στο λιμάνι έλειπε!! Ενώ μεταξύ είχαν σβήσει τα σινιάλα του Αγαπητού από τις τσιμινιέρες!!

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωμα απο πλοία της εταιρίας ζητήθηκε να πάει να βοηθήσει ώστε να μεταφερθούν πράγματα που θα παραμείνουν με την πώληση του σκάφους.

Τελικά μόνο τα σωστικά βγήκαν από το πλοίο, στο ξενοδοχειακό όλα έμειναν μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πώλησης ήταν αρκετά υψηλή γιατί η εταιρεία βιαζότανε να βρει βαπόρι, επειδή είχε πάρει επιδότηση από το κράτος για τη γραμμή που θα πάνε, αλλά δεν είχαν βρει βαπόρια!! Έχουν παραγγείλει πλοία για κατασκευή αλλά θα ήταν έτοιμα σε 2 χρόνια!!

Έτσι για την ιστορία, η τιμή αγοράς του πλοίου από τον Αγαπητό ήταν γύρω στις 600.000,00€:mad::D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζουμε και ποσα του φαγε η μετασκευη να δουμε περιπου και ΑΝ ειναι οπως μας τα λενε τι μπηκε τελικα στην τσεπη του;;

Οχι οτι θα σκασω και αμα δε μαθω αλλα ετσι απο περιεργια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μέχρι πριν 20 ημέρες είχα μάθει ότι το πλοίο δεν είχε ταξιδέψει ακόμα λόγω μηχανικής βλάβης. Αλλά και ότι και ο Ιταλικός νηογνώμονας έχει βρει πολλές παρατηρήσεις και δεν του δίνει πιστοποιητικά.:P:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

25352_5_1151662777.jpg

μια φωτογραφια του με τα "χρωματα" (?) της transmacor. παντως με τα λιγα ισπανικα και πορτογαλικα μου:P καταλαβα οτι και με αυτο και κυριως με το "running mate" Bahia de malaga, μαζεψαν παρατηρησεις με το τσουβαλι.

η πλακα ειναι οτι η transmacor υπεγραψε φετος συμβαση επιδοτουμενης στη θεση της Acor Line. α ρε παυλιδογιαννη αδικα σας κατηγορανε ρε:mad:

IA.JPG

αλλη μια φωτο με πλαϊνο καταπελτη (?)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ως γνωστόν, το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ πήγε στη Λισσαβώνα για να πάρει χαρτιά και θα ξεκινούσε δρομολόγια στις 18 Ιουνίου. Έλα όμως που το ILHA AZUL (ex. ΑΘΗΝΑ) στις 31/5 (?) έπαθε βλάβη στο πλωριό προπελάκι και καθώς τα λιμάνια που πιάνει είναι μικρά και της είναι απαραίτητο…έπρεπε να πάει άμεσα για δεξαμενισμό και επισκευή στη Λισσαβώνα. Αλλά καθώς θα έμεναν τα νησιά χωρίς πλοίο, ζητήθηκε η επίσπευση των διαδικασιών για το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, ώστε να αντικαταστήσει την ΑΘΗΝΑ. Έτσι λοιπόν η ΑΘΗΝΑ σταμάτησε τα δρομολόγια από 6-16/6 (?) και πήγε για δεξαμενισμό στην Λισσαβώνα. Όπου, βεβαίως, υπήρχε και ένας shipfriend/spotter:mad:

Γενικώς, απ’ ό,τι είδα τα πράγματα τώρα πάνε καλά, έχει επιστρέψει και η Αθηνά στα δρομολόγια. Πάντως, η αίσθηση μου είναι (με τα λίγα που διάβασα) ότι δεν θα το κρατήσουν (αγοράσουν) εκεί το Σαντορίνη και με το τέλος της ναύλωσης θα επιστρέψει…για να πουληθεί εδώ. Βέβαια, κανείς δεν ξέρει…καθώς, είναι νωρίς ακόμη.

Μπορεί να βρει κανεις καμία πηγή, που να μας επιβεβαιώσει ότι το ILHA AZUL (ex. ΑΘΗΝΑ) συνεχίζει τα δρομολόγια του στις Αζόρες???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να βρει κανεις καμία πηγή, που να μας επιβεβαιώσει ότι το ILHA AZUL (ex. ΑΘΗΝΑ) συνεχίζει τα δρομολόγια του στις Αζόρες???
Δεν ξέρω γιατί ρωτάς…αν και υποψιάζομαι ότι κάτι «πήρε το αυτί σου»:mad: …αλλά από ό,τι είμαι σε θέση να ξέρω το πλοίο συνεχίζει τα δρομολόγιά του. Δεν είδα κάπου ότι σταμάτησε. Όμως, είδα ότι και μετά τον δεξαμενισμό του έχει προβλήματα στα λιμάνια.

Και μάλιστα πριν από κανένα μήνα κόντεψε να πέσει πάνω στον κυματοθραύστη της Graciosa.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το πλοιο συμφωνα με την αυτη την ιστοσελιδα,προσαραξε χθες (23/8/07) σε βραχωδη περιοχη λιγο πριν το ρεμεντζο του στο λιμανι του νησιου Graciosa.Επαθε ζημια στα υφαλα και εισρροη υδατων και μετα απο 2 ωρες καταφερε να αποβιβασει τους 374 επιβατες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα τα νεώτερα, λεπτομέρειες, φωτό και βίντεο... εδώ

Η ζημιά πρέπει να είναι πολύ μεγάλη και έκαναν αρκετές μέρες να το αποκολλήσουν. Κάπου μάλιστα ακούστηκε: "she may be scrapped".

Υπερβολικό μου φαίνεται...αλλά ποιός ξέρει τι έγινε στα ύφαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Τελικά, το πλοίο θα επισκευασθεί στα ναυπηγεία Viana do Castelo και μέχρι τέλους του χρόνου θα είναι έτοιμο.

Έχει μεν πάθει μεγάλη ζημιά στα ύφαλα...αλλά πλερώνει η ασφαλιστική:o

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
Αληθεια το ILHA AZUL(ΑΘΗΝΑ) ταξιδευει ακομα εκει ή μετα τα ατυχηματα σταματησε?

Από όσο ξέρω η ζημιά στο Ilha Azul είχε αποκατασταθεί και πέρυσι ταξίδευε κανονικά στις Αζόρες.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...